O matko ale porypane. Facet od #bhp by dostał zawału.
https://www.youtube.com/watch?v=JxkWMOEMu-Q
#budownictwo #stepujacybudowlaniec #aiart #budowadomu #heheszki

O matko ale porypane. Facet od #bhp by dostał zawału.
https://www.youtube.com/watch?v=JxkWMOEMu-Q
#budownictwo #stepujacybudowlaniec #aiart #budowadomu #heheszki

Zaloguj się aby komentować
Gonimy gonimy z tematem #apartament35mkw . Ponieważ zaraz się zacznie, ale nim się zacznie musimy przerobić jeszcze trochę rzeczy, oraz etapów pracy.
No i co, czas leci robota ubywa. Mając gotową podłogę oraz szkielety ścian, trzeba by się wziąć i je postawić. No i to już potrzebne było trochę więcej rąk do pracy, niż tylko cztery.
Ściany były podzielone na elementy tak aby było je lżej postawić, ale niestety wysokość 5 m robi jednak wrażenie. Do pomocy, zaprzęgnąłem niezastąpionego @myoniwy, braciaka oraz kumpla ze studiów. Z taką ekipą to można góry przenosić, albo stawiać domy, co kto woli.
Przygotowania zaczynamy od sprawdzenia kątów ścian. Jako że drewno używane było dobrej jakości i mierzone dwa razy, to trzeba jedynie złapać przekątne oraz ustabilizować łatą po przekątnej aby się nie przekosiły.
Po logistycznym rozplanowaniu układania ścian, przystępujemy do ich stawiania. Podwalina Dolna została przygotowana i przykręcona do podłogi. To podwaliny dolnej przykręcamy podwalinę górną która jest dolnym elementem ścian. Stawiamy wszystko ręcznie bez użycia ciężkiego sprzętu, jedynie przy pomocy dłuższych łat do samego wznoszenia w najbardziej wrażliwych momentach, oraz potem do ustabilizowania w pionie aby się nie przewróciły.
Wszystkie ściany po kolei są stawiane i przykręcane zarówno do podłogi jak i do ściany sąsiadującej. Najgorzej było podnieść ostatnią ścianę ponieważ ją trzeba było stawiać z zewnątrz do środka co było trochę niewygodne ale daliśmy radę.
Poszycie dachu, było zrobione adekwatnie do podłogi, co obecnie w moim mniemaniu jest delikatnym błędem, ponieważ można było zrobić od razu skośny dach. Natomiast wewnątrz zrobić podwieszany sufit w którym można było ukryć jakieś instalacje typu rekuperacja lub inne elementy. No ale jest jak jest. A jest
#budownictwo
#dom
#budowadomu
#budowa
#domszkieletowy
#domnazgloszenie
#apartament35mkw
#drewno
Wołam
@tyle_slow
@StaryMokasyn
@growl





Zaloguj się aby komentować
Ma ktoś solary (kolektory słoneczne)?
Wszędzie twierdzą, że c.w.u. za darmo od wiosny do jesieni i przez pół zimy, ale jak jest naprawdę?
Opłaca się to dodatkowo montować przy grzaniu c.w.u. PC?
#budowadomu #budujzhejto #budownictwo #odnawialnezrodlaenergii

Każdy jest przeciw. Nikomu sie nie opłaca. Opowiem jak to jest u mnie.
Zamontowałem solar przepływowy, ciśnieniowy, wolnostojący. Żadnego glikolu, pompek, bajecznie prosta instalacja. Wystarczy wpiąć sie trójnikami w wodę ciepłą i zimną.
Solar wolnostojący, 15 rur próżniowych, zintegrowany zbiornik na wodę, nad rurami.
Służy mi od 7 lat. Mam ciepłą wodę od kwietnia do listopada.
Pisaliście o zrzucie zagotowanej wody: zawor cicnieniowy zrzuca ją automatycznie, w trawę obok.
Na zimę wypuszczam wode.
Koszt na teraz 3000zł, mistrzostwo
Zaloguj się aby komentować
Pan porucznik to jednak fachowiec jest.
#budowadomu #budujzhejto

Zaloguj się aby komentować
Where gniazdko???
Czasem można się załamać.
Ale tytułem wyjaśnienia, czemu tak?
Oryginalny projekt i umiejscowienie centrali wentylacyjnej robił łuprawniony projektant, tylko nie wziął pod uwagę, że centrala się w tym miejscu fizycznie pod skosem dachu nie zmieści i trzeba będzie zrzucić na dół. Projekt zamienny i inna, ciut mniejsza wymiarowo centrala też zresztą się nie mieściła. Ale pierwotna lokalizacja gniazda została...
To jak w tym dowcipie z brodą.
Idzie dwóch gości ulicą i jeden do drugiego:
- Wiesz Stefan, jak ja pomyślę jakim jestem inżynierem, to k....wa boję się iść do lekarza!
#budowadomu #budujzhejto


Zaloguj się aby komentować
Jaka jest różnica między profesjonalnym stolarzem, a amatorem?
Profesjonalny stolarz ojebałby profesjonalną dziurę, profesjonalną frezarką festtool na profesjonalnym stole w profesjonalnym warsztacie i jeszcze nagrał półgodzinnego jutuba z wyrzynania dziury z cennymi radami dla początkujących.
A amator j⁎⁎ie się biedackimi narzędziami na kolanie.
#budujzhejto #budowadomu

Zaloguj się aby komentować
Robiłem tu kiedyś wpis, że mam imbę reklamacyjną z firmą od której zakupiłem drzwi wewnętrzne - w skrócie mieli w duepie reklamację dwóch uszkodzonych skrzydeł z powodu tego, że wada została odkryta po montażu, a nie przed, co narusza warunki gwarancji. Doszło nawet do sytuacji, gdy byłem straszony pozwem obsługiwanym przez "wielką i znaną kancelarię prawniczą". Tak bardzo się przestraszyłem, że aż zacząłem uruchamiać procedurę charge backu. Jakież było moje zdziwienie, gdy januszex na wieść o tym nagle wyraził chęć polubownego załatwienia sporu.
Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale morał jest jeden i niezmienny od lat - chama trzeba napierdalać zawsze i wszędzie, bo inaczej nie zrozumie.
#budowadomu #budujzhejto #januszebiznesu #prawo

Dlatego już nie sprzedaje drzwi wewnętrznych: jedno skrzydło uszkodzone i cały zysk w pizdu, a o to mega łatwo. Jeszcze białe+ zdolny monter to zdąży zamaskować woskiem lub od razu wrzuci na pakę i ogarnie na warsztacie. Przy czym teraz zdolni monterzy to wolą płytki kłaść prywatnie niz drzwi wstawiać na rg,-
Zaloguj się aby komentować
Ciekawe czy w tym roku też będzie tyle tego gówna.
#budowadomu #budujzhejto #patologiazewsi #przyroda #biedronka #hydepark #gownowpis

Zaloguj się aby komentować
Są marki lepsze, są gorsze, ale są też takie dla prawdziwych menszczyzn.
#budowadomu #budujzhejto #hydepark #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Lustereczko powiedz przecie, kto najpiękniejszy jest na świecie
#budowadomu #budujzhejto #rekuperator

Zaloguj się aby komentować
Jak rzecze porzekadło: głową muru nie przebijesz, to w tym przypadku gdyby się dobrze postarać, przyłożyć odpowiednią prędkość z odpowiednią masą, to kto wie kto wie?
Po podłodze przyszedł czas na ściany.
Trzymając się obranej technologii ściany w #apartament35mkw … będą szkieletowe.
Drewno jakie to było do tego użyte to dobrze znane c24 145*45 mm czterostronnie strugane.
Ściany zostały skręcone, na podłodze w kilku elementach, aby było wygodniej je później postawić. A skręcane dlatego że całość konstrukcji zmontowana jest na wkrętach ciesielskich. I tu ważna uwaga nie kupujcie marketowych wkrętów na krzyżaki tylko dobre wkręty na torxa. Dobre bity też się zdadzą, np: https://youtu.be/fCbaKnTLqf8
Belki na ścianie rozmieszczone są co około 62,5 cm. A dlaczego to tyle? A no dlatego żeby przykręcić zewnętrzne poszycie z płyty OSB. A biorąc pod uwagę to że, płyta OSB ma wymiary 125 na 250 to tak wychodziło. I nie wolno się tu pomylić z płytą karton gipsową, ponieważ ta ma inny standard wymiarowy. Skąd to wiem? Wiem.
Po zaznaczeniu miejsc słupów na oczepie oraz podwalinie, czyli dolnej i górnej poziomej belce, kręcimy najpierw jedną stronę a potem kręcimy drugą. Czasem słupy mogą być delikatnie skręcone. To na to też jest metoda można użyć takiego małego klucza drewnianego do naciągnięcia desek.
Nie zapominajmy też o narożnikach które, muszą być wzmocnione dwoma słupami. A także wszystkich otworach okiennych lub drzwiowych. Gdzie muszą być dodatkowe słupy podtrzymujące samo okno, słup podtrzymujący nadproże, oraz słupek ściany. Więc miejscami potrafią być trzy deski obok siebie.
Nadproża, robione były różne ale za każdym razem zgodne ze sztuką oraz spełniające swoje zadanie. Najprostszy to skręcenie trzech desek ze sobą tak aby tworzyły (I-ownik) podwójny teownik, Chcąc zrobić coś mocniejszego dajemy dwie deski w środek, wtedy mamy jakby profil zamknięty (o-ownik). Ale mogą też być takie u-kształtne (u-ownik)
Największa belka bo podwójna była nad przesuwnym oknem tarasowym. Tam też zostały zastosowane podwójne słupy z każdej strony aby móc utrzymać całą ścianę.
Cała konstrukcja piętra/antresoli nie posiada wieńca tylko drewniane deski od samej podłogi do samego szczytu. Taka technologia to technologia Balonowa, pozwala ona uzyskać większą wytrzymałość na wiatry. Przynajmniej tak gdzieś wyczytałem. I taka też została zastosowana.
Niestety tego etapu nie mam zbyt dużo zdjęć, za dużo roboty było. A jak widać na jednym z nich w oddali @myoniwy też macza w tym projekcie palce.
#budownictwo
#dom
#budowadomu
#budowa
#domszkieletowy
#domnazgloszenie
#apartament35mkw
#drewno
Wołam
@tyle_slow
@StaryMokasyn





Zaloguj się aby komentować
Nawiązując do mojego ostatniego wpisu o chujowej akustyce poświęciłem jakieś 13 minut żeby bardziej wgryźć się w temat. Poniżej skrót, może kogoś zainteresuje.
Ogolnie wszędzie piszą, że hałas szkodzi, ale sensownych opracowań ile tego halasu, jak i po co, to wcale nie za dużo.
Jak powszechnie wiadomo istnieje coś takiego jak miara natężenia dźwięku wyrażana w decyBelach (dB). Każda czynność lub zjawisko generujące fale dźwiękowe ma swój poziom ich natężenia, odbierany przez nas jako głośno lub cicho.
Przykladowo zwykła rozmowa to natężenie ok. 60dB, a pracująca kosiarka to 90dB, z kolei szept to około 30dB. Pomiary natężenia dźwięku poza laboratorium nie są proste, gdyż dochodzi dużo zjawisk dodatkowych.- odbicia, tłumienia, wzmocnienia, interferencje, całe spektrum zjawisk związanych z propagacją fal (zainteresowanych odsyłam na fizykę, klasa 6 podstawówki).
Istnieje też coś takiego jak izolacyjność dźwiękowa przegrody, zarówno w zakresie blokowania dźwięku, jak i jego tłumienia. I tak przykładowo typowa ściana ma +/- 40db izolacyjności, a okna +/- 30db. Czyli o tyle mniej więcej zmniejsza się natężenie dźwięku słyszalnego za przegrodą (upraszczam, bo jest to trochę bardziej skomplikowane, różne częstotliwości są różnie przepuszczane przez przegrodę, itp).
No i teraz tak. Samochód (normalny, nie pierdzący trup) jadący po asfalcie z prędkością 90km/h generuje około 80db hałasu. Jakże popularny u nas trup z pierdzikiem (vel tjuning sportowy) spokojnie 100dB i więcej. Przy prędkości 120km/h może to już być 90-100dB dla zwykłego samochodu. Czyli jeżeli mamy przegrodę o izolacyjności 40db, to hałas słyszalny za przegrodą bedzie na poziomie... rozmowy. Czyli będzie słyszalny. W praktyce będzie niższy, bo w grę wchodzi tłumienie i obniżanie natężenia dźwięku o ok. 6dB na każde podwojenie odległości, rozpraszanie o przeszkody, itp. Czyli np. jeżeli w odległości 10 metrów mamy 90dB, to w odległości 20 metrów bedzie 84db. Czyli tak czy inaczej nadal głośno.
I takie jest rozwiązanie zagadki czemu w chałupie słychać ulicę.
Co mozna z tym zrobić? Można podbić izolacyjność akustyczną przegród. Typowe okna dźwiękoszczelne to 40dB. Użycie wełny mineralnej zamiast styropianu na elewacji to 25-30db zysku i wtedy może być naprawdę baaardzo cicho nawet mieszkając przy autostradzie. To oczywiście wszystko kosztuje i to niemało. Szkoda że wielkie pany architekty nie tłomaczą takich rzeczy inwestorom, no ale po co. Do bramy i się nie znamy.
Jest też inne rozwiązania, a mianowicie można nie zapierdalać w terenie zabudowanym, w szczególności starymi trupami. Stąd uspokajanie ruchu na terenach zamieszkałych daje przede wszystkim efekt ciszy, a nie że mniej wypadków.
Oczywiście jest to najtrudniejsze do realizacji, bo husaria musi zapierdalać, zwłaszcza ta wracająca z roboty na schabowego.
Można też oczywiście wybrać lokalizację w lesie albo na końcu spokojnej ślepej uliczki.
I tym optymistycznymi akcentem kończę wpis.
Jak ktoś chce poczytać coś ciut bardziej naukowego:
https://inzynierbudownictwa.pl/wplyw-ocieplenia-na-izolacyjnosc-akustyczna-sciany-zewnetrznej/
http://transportproblems.polsl.pl/pl/Archiwum/2023/zeszyt2/2023t18z2\_06.pdf
#budowadomu #budujzhejto #ciekawostki #halas

@kitty95
Mądry wpis.
Stąd uspokajanie ruchu na terenach zamieszkałych daje przede wszystkim efekt ciszy, a nie że mniej wypadków.
Odkąd te k⁎⁎⁎ie)* wpwadzili odcinkowy pomiar predkości plus dwa fotoradary, i to wszystko na krótkim odcinku prostej dtogi, wszyscy jeżdżą spokojniej.
Ale najważniejsze to w
domu blisko drogi jest ... ciszej.
I to jest argument żeby na zabudowanym nie za....ć tylko było te 50 -60kmh dozwolonej.
Dzieki. Dobry wpis.
)* - już nie k⁎⁎⁎ie.
@kitty95
Szkoda że wielkie pany architekty nie tłomaczą takich rzeczy inwestorom, no ale po co.
Tłumacza architekty, tłumaczą. A inwestory na to: minimum wymagane przez prawo/normy jest jakie? No to zna już Pan moją odpowiedź. Ma być dużo, ma być tanio. Rozliczamy się za m² PUM z aru działki. Żadnych dodatkowych kosztów a kolorki na elewacji zaprojektuje moja siostrzenica, bo wygrała konkurs malarski organizowany przez parafię.
Zaloguj się aby komentować
Polecacie jakąś kamerkę na budowę? Nie mam prądu jeszcze, tym bardziej internetu. Jakieś sprawdzone rozwiązania? #budownictwo #budujzhejto #budowadomu
Zaloguj się aby komentować
Odpoczynek niedzielny racz nam dać panie...
W sumie mógłbym robić dym w ramach gwarancji. I już za 2 lata może coś by się udało wywalczyć.
#budowadomu #budujzhejto #rekuperacja


Zaloguj się aby komentować
Polska myśl techniczna doprowadza mnie często do płaczu.
Odpaliłem reku i okazało się, że coś dzwoni w jednym z wentylatorów.
No to co, rozkręcamy.
Instrukcji ew. wymiany wentylatorów oczywiście nie ma, bo tajne, poufne i po c⁎⁎j.
Sam dostęp do mocowania jest gorzej niż tragiczny, śrubki schowane głęboko, trzeba się domyślać która do czego, ale luz, jakoś poszło.
Na początku myślałem, że może dzwoni nagrzewnica albo jakaś śrubka luzem. W najgorszym wypadku źle wyważony wentylator.
Ale jednak nie. Obudowa z siatką osłonową jest po prostu niecentryczna i wentylator o nią trze.
Trzeba będzie wydłubać całość, zobaczyć gdzie jest problem i wyrównać blaszki mocujące.
I tak to się żyje w czasach, gdy wszystko jest robione na odpierdol.
#budowadomu #budujzhejto #rekuperacja #polnischewirtschaft


@kitty95 tak zwane "enshittification". Jeszcze do niedawna sprzęty się robiło "byle wytrzymały do gwarancji". Teraz coraz częściej mam wrażenie że jak nie wyrzucić worka kasy w nadmiarze, to dostaniesz już na dzień dobry zjebany produkt, gdzie sprzedawca i producent w tandemie będą próbowali cię wyruchać tekstami, że to twoja wina jak nie przedstawisz 10 tomów akt z dowodami, że jednak nie. A to możesz zrobić tylko wtedy, jak jesteś ekspertem w danej dziedzinie, więc już od dłuższego czasu potrzeba kupna czegokolwiek to praktycznie wymóg doktoryzowania się z tematu tak jakbyś robił w tej branży. I tak z czasem się okazuje, że jesteś ekspertem od wszystkiego- elektronika, sprzęty, budowlanka, wykończeniówka, samochody- bo wszędzie musisz weryfikować czy nie trafiłeś na jakiegoś ciecia-cwaniaka, który będzie cię chciał wydymać bez wazeliny.
Zaloguj się aby komentować
Szukam ekipy do pucu (tynk elewacyjny) gdzieś na wiosnę. Z 14 obdzwonionych ekip i obiecanek, że wpadną zobaczyć i się umówić, przyjechał jeden janusz, połaził, pomarudził, po czym stwierdził, że nie weźmie roboty, bo za mały metraż (150m2) i mu się nie kalkuluje.
C⁎⁎j strzela z tymi jaśnie budowlańcami, co kontakt z jakimś "fachowcem", to mi się rządza mordu normalnie włącza. Nie dość, że ceny za byle usługę wywalone w kosmos, to jeszcze każdy się zachowuje jak jakaś j⁎⁎⁎na celebrytka, a potem i tak trzeba stać i pilnować. Mogłaby ta cała budowlanka j⁎⁎⁎ąć na ryj.
#budowadomu #budujzhejto
Mam poradę.. jak jesteś z okolic jakiegoś miasta to j⁎⁎⁎ij ogłoszenie na spotted. Potrzebuję ekipy do elewacji na dany miesiąc, proszę o kontakt.
Jest dużo fiutków.z pojęciem a brakiem roboty.
Niech przyjedzie, oceni, pokaże swoje roboty dotychczas..
Jak masz pojęcie o budowlance (a chyba masz ) to wyczujesz człowieka.
Szwagier chciał ekipę ale chcieli tyle samo co kosztuje towar, napisał na spotted i odezwał się murarz na rencie po wypadku ale sprawny ( k⁎⁎wa nieźle ? ) . Murował mu całą chatę My nie nadążaliśmy mu cegieł i towaru robić..
Zaloguj się aby komentować
Jak już pewnie się domyślacie, #apartament35mkw jest wzniesiony i ma się dobrze, przeżył już pierwsze ulewne deszcze, wiatry i widział też śnieg. Krótko mówiąc zarówno prace jaki jego wykonawcy mają się bardzo dobrze. W sumie prace nie aż tak dobrze. Ale nie ubiegajmy faktów.
Ostatni wpis zakończył się na konstrukcji podłogi, gdzie już wiemy że został popełniony mały błąd. Mianowicie rozstaw belek zamiast 60 cm powinien być co 42 cm. Poprawiłoby to stabilność rusztu podłogi. Pazerny dwa razy traci. Ale jest na to sposób. Od spodu na środku, wzdłuż całej konstrukcji podłoże jeszcze bloczki fundamentowe i podeprę belką. Powinno być cacy
Podczas pracy nad podłogą wykonana została izolacja termiczna w postaci wełny mineralnej ułożonej na krzyż, aby zniwelować mostki termiczne. Po długości od dołu ułożona wełna o grubości 5 cm a między belki podłogowe 15 cm. Co do samej wełny a dokładnie jej cięcia używałem takiej oto piły jak na zdjęciach, naprawdę bardzo dobrze się nią cięło, a kupiłem ją chyba w Castoramie za jakieś 50 zł. Dobra, wracając, od dołu całość została zamknięta dość dobrą wiatroizolacją. Taka by ochronić od przedmuchów oraz aby podłoga była otwarta dyfuzyjnie do zewnątrz dla pary wodnej.
I zatrzymajmy się tutaj na chwilę. Bo aby zrobić to w miarę rozsądnie, wstępnie wiatroizolacja została rozłożona normalnie od góry. Przyczepiona takerem do belek. Następnie całość podłogi nie była ze sobą scalona, a była dwóch kawałkach. Dzięki temu mogliśmy łatwiej ją przewrócić do góry nogami czyli już normalnie i ustawić ją na bloczkach betonowych a następnie ze sobą złączyć.
Pod spód została jeszcze podwieszana siatka przeciw gryzoniom na całej powierzchni. Bo przecież dla nich to byłoby jak w raju.
Całość podłogi została zamknięta płytą OSB o grubości 22 mm. Oraz została przykryta folią aby nabrała mocy urzędowej i dojrzała do dalszych prac.
Na zdjęciach kilka słonecznych dni, chodźby nawet dla poprawy nastroju w tym szarym pluchawym krajobrazie.
#budownictwo
#dom
#budowadomu
#budowa
#domszkieletowy
#domnazgloszenie
#apartament35mkw
#drewno
Wołam
@tyle_slow





Zaloguj się aby komentować
Drzwi pasywne za prawie 10k z montażem, a w bębenku dziura na wylot. A człowiek się zastanawia skąd zimnem piździ.
#budownictwo #budowadomu #budujzhejto #polnischewirtschaft

@kitty95 u mnie trochę inna sytuacja, ale trochę podobna. Drzwi za 11,5k (Hormann, nie chciałem ale żona się uparła) po 1,5 roku reklamuję bo z skrzydła się zrobił banan i ciągnie zimno z zewnątrz uszczelkami. Jeszcze sprzedawca nie chciał uznać reklamacji z jakichś głupich powodów i braku zrozumienia fizyki i materiałów z jakich skrzydlo zostało zrobione
@kitty95Kiedyś lubiłem temat nawiewników higroskopijnych w oknach z super hiper duper ciepłymi, pierdyliard komorowymi profilami. Taki nawiewnik to była de facto dziura przechodząca przez te wszystkie komory z maskownicami z obu stron. Nie wiem czy to poprawili ale jeszcze z rok temu podobno było to samo.
A w drzwiach masz jeszcze klamkę na stalowym trzpieniu łączącym obie strony + śruby itp. Tak wyglądają u mnie nowoczesne, ciepłe drzwi drewniane. W wiatrołapie 18-19 stopni, drzwi mają 17 a szyld z klamką 10

Kiedyś widziałam na necie taką dyskusję że w domach pasywnych ludzie się przejmują nawet dziurkami od kluczy, myślałam wtedy że to żart.
P.S. Sprawdziłam u mnie i nie ma takiej dziury, a drzwi jakieś zwykłe energooszczędne z ościeżnicą termo, nie jakieś top pasywne, nie braliśmy tych najlepszych i najdroższych z oferty.
Zaloguj się aby komentować
Przygotowuję się do budowy domu (a właściwie najpierw do zrobienia projektu indywidualnego) i mam zagwozdkę. Generalnie internet za wiele nie pomaga (większość informacji jest od firm, które montują różnego rodzaju systemy, a takim informacjom nie ufam), więc może ktoś z was ma jakieś doświadczenie i podpowie jak to najlepiej rozwiązać.
Chodzi o 3 systemy: wentylacja mechaniczna, ogrzewanie i klimatyzacja.
Do ogrzewania na pewno będę robił pompę ciepła z PV i magazynem energii + podłogówka - tutaj wszystko jest dla mnie jasne.
Wentylacja mechaniczna też raczej oczywista - rekuperacja z GWC.
Ale chcę mieć dodatkowe źródło ciepła z kominka - wiem, że teoretycznie najlepiej byłoby zrobić płaszcz wodny, ale rozważam też akumulację ciepła z dystrybucją gorącego powietrza albo nawet zrobienie tego w ramach pieca zduńskiego i tutaj pierwsze pytania:
jakie macie doświadczenia z płaczem wodnym / DGP? może macie jedno, a po czasie żałujecie, że nie zrobiliście drugiego?
jeśli DGP to grawitacyjne czy mechaniczne?
jeśli mechaniczne, to DGP połączone z wentylacją mechaniczną, czy osobno?
Druga, podobna kwestia to klimatyzacja:
klimatyzacja centralna, czy jednostki naścienne?
jeśli centralna, to połączona z wentylacją mechaniczną, czy osobno?
Zależy mi też na tym, żeby zarówno w przypadku ogrzewania, jak i klimatyzacji, dało się regulować temperaturę w różnych pomieszczeniach (albo przynajmniej strefach domu) niezależnie.
Jako że działka jest na wygwizdowie, w miarę daleko od cywilizacji, chcę się jak najlepiej zabezpieczyć na wypadek wszelkich awarii.
Kominek jako dodatkowe źródło ciepła chcę zarówno ze względów estetycznych, jak i dlatego, że mam dostęp do własnego drewna.
#budowadomu #budujzhejto #pytanie
@sebkek klimatyzacja centralna zintegrowana z mechaniczna wentylacja słabo działa, może swiszczec bo potrzebne są różne prędkości powietrza, lepiej osobne systemy. Ale można się zastanowić czy będziesz potrzebował klimy przy gwc. Bo w teorii nawiewane powietrze będzie mieć zawsze temperaturę skorygowana o wymiennik. Więc jeśli powietrze z zewnątrz zawsze będzie miało 8 stopni, to znając straty wymiennika rekuperacji można policzyć ile będzie miało powietrze nawiewane. Wymiennik bierz entalpiczny do reku na pewno.
Ktokolwiek będzie Ci to projektować powinien wiedzieć, że będzie kominek i wentylacja mechaniczna. Potrzebny zaciąg powietrza do kominka i inaczej robi się przewody kominowe wtedy.
Jakaś nowinką byly maty kapilarne, gdzie mógłbyś nie tylko grzać, ale i chłodzić nimi.
Jeśli chodzi o klime to trochę ryzyko, polegasz pod przeglądy. Jak będziesz chciał ją później dołożyć to ryjesz elewacje. Lepiej zrobić, ale to system przeciwstawny do rekuperacji.
Znajomy architekt mi podpowiedział ostatnio, że jeśli dach byłby betonowy i dachówka na to, to bezwładność termiczna domu byłaby wieksza/lepsza. Wolniej dużo nagrzewalby się w lato i wolniej ochładza w zimę.
To co ja bym zrobił po latach inaczej to dach z betonu, dach dwuspadowy/prosty żeby zmieściły się na nim panele foto, gwc albo chociaż nagrzewnica wstępna na glikol+odwiert. No I pewnie odwiert pod gpc.
W ogóle do mechanicznej wentylacji dużo dodatków producenci mają. Filtry hepa, nawilżanie i inne cuda. Dobrze sobie miejsce zostawić na około urządzenia bo to nie są małe rzeczy.
@sebkek
Ogrzewanie - dobrze myślisz. Reku też dobry pomysł. Klima, hmmm, mam u siebie zwykłego splita, do tego tylko w salonie i wystarcza. Nawet wydaje się za mocny.
Ale poruszasz ważną kwestię - system awaryjny. Masa ludzi olewa to. Robi tylko jedno źródło, max dwa ale oba zależne od prądu i gdy prądu brak, to robi się kiepsko. Rób kominek bez płaszcza. Albo fajną kozę (moja opcja). Z płaszczem potrzebujesz pompę, a bez prądu to wiadomo. Co do rozprowadzania ciepła to się nie wypowiem, poszukaj, popytaj.
Aha, i nie słuchaj się tych wszystkich dusigroszy odnośnie "wydasz na kominek xx$, trzeba targać drewno, a mógłbyś ogrzewać chatę przez xx lat" blah blah blah. Jeśli wiesz, że chcesz mieć piecyk/kominek to wstawiaj, kupuj i rąb drewno, to lepsze od siłowni. Komfortu i radości z życia nie przeliczaj na kasę. Dom ma być dla ciebie.
Zaloguj się aby komentować
Nam się podoba, a pan za tydzień się przyzwyczai!
#budowadomu #budujzhejto #rekuperator

Zaloguj się aby komentować