Dwutygodniowy zbiornik do oceny. Jaram się ❤️
#akwarystyka #zwierzeta #chwalesie #zainteresowania #hobby

Dwutygodniowy zbiornik do oceny. Jaram się ❤️
#akwarystyka #zwierzeta #chwalesie #zainteresowania #hobby

@lisiujaw jakbym chciał zrobić sobie takie akwarium tylko żeby było w pełni automatyczne. Mogę doprowadzić wodę i kanalize. To jest taka możliwość żeby majac odpowiedni sterownik, grzałki, pompki woda wymieniała się sama i wszystko robiło się samo bez wyławiania i przenoszenia ryb? Lubię automatyzowac wszystko co się da ale na akwariach to się nie znam a w sumie chciałbym mieć
@xtedek wyławiać zwierząt przy serwisie akwarium nie musisz, chyba że zgony xD Co do automatyzacji, jak najbardziej da się to zrobić. Elektrozawory, pompki i sterownik. Z tym ostatnim będzie najwięcej zachodu. Przy czym akwarystyka to raczej ma uczyć nas systematyczności i cierpliwości. Ja sobie ułatwiłem podmiany bo jednak 300 litrów to dużo. Latać z wiadrem mi się nie chce. Teraz podłączam wąż ogrodniczy i zaworami decyduje gdzie woda ma iść.
Zaloguj się aby komentować
Mam słabość do resoraków w pudełeczkach
#resoraki #zainteresowania #hobby

to jest spoko seria : https://kolekcjaprl.pl/
Zaloguj się aby komentować
Pura Besakih, zwana również Matką Świątynią Bali, to znaczący kompleks świątyń hinduistycznych położony na stokach góry Agung na Bali, w Indonezji. Składa się z ponad 80 indywidualnych kaplic, świątyń i innych budowli i uważana jest za najważniejszą i najświętszą świątynię na Bali. Odwiedzający są zobowiązani do noszenia sarongu i szarf jako znak szacunku, a zaleca się odwiedzenie podczas jednego z wielu ważnych ceremonii i festiwali, które odbywają się przez cały rok.
Jeśli podobał Ci się ten film, zapraszamy do subskrypcji naszego kanału, aby zobaczyć więcej niezapomnianych wglądów w fascynujący świat kultury i tradycji balijskich. Nie przegap okazji, aby odkryć urokliwe miejsca tego celu poprzez nasze interesujące i pouczające treści. Dziękujemy za obejrzenie i z niecierpliwością czekamy na możliwość dzielenia się z Tobą więcej wkrótce!
LINK: https://www.youtube.com/watch?v=RSMkGkux_U0
Subskrybuj: https://www.youtube.com/channel/UCk6CUNRxLbzmFBRqxMhIORw
#podroze #podrozujzhejto #ciekawostki #wiadomoscipolska #sztuka #zainteresowania

Zaloguj się aby komentować

Goa Gajah to historyczny i kulturalny zabytek na Bali, w Indonezji. Miejsce to, znane również jako Jaskinia Słonia, pochodzi z XI wieku i zawiera mistyczne rzeźby stworzeń i hinduskich bogów. Zwiedzający mogą eksplorować małą jaskinię i podziwiać starożytne zabytki, a także otaczające ogrody,...
Goa Gajah to historyczny i kulturalny zabytek na Bali, w Indonezji. Miejsce to, znane również jako Jaskinia Słonia, pochodzi z XI wieku i zawiera mistyczne rzeźby stworzeń i hinduskich bogów. Zwiedzający mogą eksplorować małą jaskinię i podziwiać starożytne zabytki, a także otaczające ogrody, baseny i zalesione obszary. Jest to ważny symbol bogatej historii i dziedzictwa kulturowego Bali, przyciągający turystów z całego świata.
Jeśli podobał Ci się ten film, zapraszamy do subskrypcji naszego kanału, aby zobaczyć więcej niezapomnianych wglądów w fascynujący świat kultury i tradycji balijskich. Nie przegap okazji, aby odkryć urokliwe miejsca tego celu poprzez nasze interesujące i pouczające treści. Dziękujemy za obejrzenie i z niecierpliwością czekamy na możliwość dzielenia się z Tobą więcej wkrótce!
LINK: https://www.youtube.com/watch?v=DyOjQbnuJRo&t=400s
Subskrybuj: https://www.youtube.com/channel/UCk6CUNRxLbzmFBRqxMhIORw
#podroze #podrozujzhejto #ciekawostki #wiadomosciswiat #sztuka #zainteresowania

Zaloguj się aby komentować

Na terenie Polski rozciągają się 3 główne łańcuchy górskie i 28 pasm górskich. Wyrastają one na południu kraju, oferując różne pejzaże od ostrych szczytów młodych Tart, płaskie skały Gór Stołowych czy łagodne wzniesienia Gór Świętokrzyskich. Zobacz ich przegląd i porady
#podroze #podrozujzhejto...
Wychodzi na to że chyba będę miał cztery odmiany gruszek na jednym drzewie.
szczepienia gruszy azjatyckiej oraz gruszy Lipcówka z 19 marca 2023 dają znaki życia!
#ogrodnictwo #zainteresowania #ciekawostki #chwalesie
Zaloguj się aby komentować
Szczepienia czereśni pokazują chyba chęci do życia
Nie wiem jaka to odmiana, ponoć ponad 50 lat miała jak mi to kolega mówił który te zrazy pobierał.
#chwalesie #ciekawostki #zainteresowania #ogrodnictwo #partyzantkaogrodnicza

Zaloguj się aby komentować
cześć
Chciałbym Wam dzisiaj pokazać niewielkie miasteczko Lipiany położone w województwie zachodniopomorskim, które odwiedziłem w ramach projektu "Miasta stojące murem". Samych murów jest tam niewiele, gdyż zachowany odcinek ma 100 metrów, a oprócz niego zachowały się relikty dwóch baszt. Niemniej wjeżdżając do miasta od wschodu i zachodu można podziwiać wspaniałe gotyckie bramy miejskie Pyrzycką oraz Myśliborską.
Do tego kilka ciekawostek o Lipianach:
Lipiany uzyskały prawa miejskie przed 1302 rokiem, chociaż na Półwyspie Storczyków już w IX wieku znajdował się gród.
Mury obronne zbudowano w Lipianach w XIV wieku, a ich pierwotna długość wynosiła 1470 metrów. Do dnia dzisiejszego zachował się stumetrowy odcinek w północnej części miasta przy ulicy Okrzei oraz dwa mniejsze fragmenty.
Wrażenie robią dwie piękne gotyckie XV wieczne bramy po Pyrzycka oraz Mysliborska
W kilku miejscach można podziwiać budynki w zabudowie ryglowej, a najstarsze pochodzą z XVIII wieku
Miasto słynęło kiedyś z tradycji piwowarskich, które powoli zaczynają odżywać na nowo. Najbardziej znanym piwem było "Zaczynaj".
#antekpodrozuje #zachodniopomorskie #polska #podroze #podrozujzhejto #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #turystyka
-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej





Zaloguj się aby komentować
Cześć!
Dzisiaj zapraszam w góry. Beskid Mały i jego najwyższy Czupel (933 m. n.p.m.). Szczyt nie jest może zbyt widokowy, ale niebieski szlak z Przełęczy Przegibek jest łatwy i malowniczy. Po drodze mija się Magurkę Wilkowicką, na której jest schronisko. Trasa to 5 kilometrów w jedną stronę.
Tutaj znajdziecie film: https://youtu.be/ezQO4WzCIIw Humory nam dopisywały
Mapę, opis i przebieg trasy znajdziesz u nas na blogu: https://www.polskieszlaki.pl/czupel-w-beskidzie-malym.htm
#podroze #podrozujzhejto #gory #beskidy #zainteresowania #polska

Zaloguj się aby komentować
cześć
Ośno Lubuskie jest jednym z miast, które włączyłem do mojego projektu "Miasta stojące murem", w którym pokazuję miasta posiadające mury obronne. W Ośnie pozostał prawie cały obwód o długości 1350 metrów oraz kilka ciekawych baszt m.in Baszta Krzaków oraz Złodziejska. W poniższym artykule opisałem najciekawsze atrakcje miasteczka, które nie ograniczają się tylko do murów obronnych.
Poniżej kilka ciekawostek o tym Ośnie Lubuskim:
Mury obronne mają około 1350 metrów i przetrwały niemal w całości.
Zachowało się kilka baszt w tym Złodziejska oraz Krzaków z XIV wieku.
W XIV wieku miasto otrzymało przywilej bicia własnej monety
Za budynkiem dawnego Seminarium Nauczycielskiego stoi czołg.
W drugiej połowie XVI wieku istniało tam 857 warzelni piwa (miasto słynęło z piwa ośnieńskiego)
Na przełomie XIX i XX wieku Ośno Lubuskie było nazywane konwaliowym miastem z uwagi na uprawy tego kwiatu i jego duży eksport.
#antekpodrozuje #podroze #polska #lubuskie #ciekawostki #podrozujzhejto #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #turystyka
-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej





Wywołuję obserwujących i zainteresowanych:
@IceXXX @mrololl @Kolej_na_drony @jordan @lluke @Ralfralf @Gruby @robaczek @Anabel2023 @SzaloneWalizki @mateoaka @Wobiektywie @Rudeiczarne @places2visit.pl @lukasz-piernikarczyk @Grubas @polaczkropki @Atarax @Dzikie_oregano @Boltzman @kbk @Lemmy @schweppess @4Sfor @dybtas @DOgi @dasistfubar @Nirvash @bishop @Geratius @Kruczek555 @Sofie @gaga262 @Patalizator @mikeku @SuperSzturmowiec @gingerowl @Parowkowy_Skrytozerca @Venfi @Roci @krzysztof-k-d @Duvel
@Misiasio @Lime @kejdzu @Sorokawojcie.ch @Atexor @Huxley @Warus @Damdzior @_wojti @bbwieli17 @shack_my_kak @cyberpunkowy_neuromantyk @Qwapi @tyci_koks @Wlacza @3cik @alaMAkota @Roche @Barabarabasz7312 @e5aar @zuchtomek
Zaloguj się aby komentować

Motoryzacja nie znosi stagnacji i ciągle się zmienia, a wraz z nią również popularne trendy. Które z nich waszym zdaniem nie zasługują na zapomnienie, a które wręcz przeciwnie?
#motoryzacja #samochody #ciekawostki #zainteresowania
co chłop się zainteresował komiksami i już 1.5k wydał nawet nie wie kiedy, śmiechu warte ( ͡° ͜ʖ ͡°)
do kolekcji doszło Criminal i Gideon Falls
#komiksy #ksiazki #zainteresowania #hobby #chwalesie

Zaloguj się aby komentować
cześć
Chciałbym Wam dzisiaj pokazać kilka kadrów z przepięknego Ośna Lubuskiego.
Zachował się tam niemal cały obwód murów obronnych oraz kilka baszt.
(dzisiaj film z lektorem, poprzednio publikowałem krótkie nagranie bez lektora)
Kilka ciekawostek o Ośnie Lubuskim:
Mury obronne mają około 1350 metrów i przetrwały niemal w całości. Powstały w XIV i XV wieku. Do miasta w przeszłości prowadziły dwie bramy od zachodu Brama Frankfurcka, a od wschodu Sulęcińska.
W XIV wieku miasto otrzymało przywilej bicia własnej monety
W drugiej połowie XVI wieku istniało tam 857 warzelni piwa
Na przełomie XIX i XX wieku Ośno Lubuskie było nazywane konwaliowym miastem z uwagi na uprawy tego kwiatu i jego duży eksport
Miejscowy kościół gotycki św. Jakuba budowano blisko 80 lat. Budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Jego wyposażenie w większości pochodzi z XVII wieku.
#antekpodrozuje #podroze #polska #lubuskie #ciekawostki #podrozujzhejto #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #turystyka
-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej



Zaloguj się aby komentować
Cześć!
Głogówek to miasto, w którym znajdziesz rozległy, piastowski zamek, który niestety jest zamknięty dla turystów. Mieliśmy okazję spacerować po jego wnętrzach. Są tam piękna kaplica i unikalna biblioteka. Wyposażenie oczywiście się nie zachowało, ale jest tam bardzo klimatycznie.
W mieście jest też ładny rynek z wyniosłym ratuszem oraz ciekawe świątynie.
W jednej z nich znajdziesz inny kościół - Domek Loretański. Drugi z nich może poszczycić się pięknym barokowym wyposażeniem.
Na koniec odwiedziliśmy również zrujnowany, ale również ciekawy Pałac Rozkochów.
Więcej informacji w nas na blogu: https://www.polskieszlaki.pl/glogowek.html
Zapraszam też do oglądania naszego filmu: https://youtu.be/VNt2AYXOI-4
Informacje praktyczne:
Zamek w Głogówku jest zamknięty dla turystów - obecnie jest rewitalizowany.
W baszcie więziennej jest Muzeum Regionalne.
Czynne pn-pt 8-16
Jest strefa płatnego parkowania pn-pt 8-18
Zachęcam również do wpisu Przemka z bloga "Antek w podróży" - z nim zwiedzaliśmy te piękne zabytki:
https://www.hejto.pl/wpis/czesc-palac-rozkochow-to-ciekawe-miejsce-polozone-w-wojewodztwie-opolskim-niedal
#podroze #podrozujzhejto #ciekawostki #zainteresowania #turystyka #opolskie #glogowek

Zaloguj się aby komentować
Zeszło mi trochę ale już są wszystkie w ukorzeniarce, 89 sztobrow czternastu różnych odmian. W tym sztober odmiany "Avatar" której odmiany zdjęcie niżej prezentuję. Wszystkie sztobry wcześniej miały kąpiel 24h w wodzie i chwilę w środku grzybobójczym. Każdy ze sztobrow z osobna został przycięty, owoskowany, skaleczony w miejscu korzeni by utworzył się kalus z którego utworzą się korzenie oraz umoczony w ukorzeniaczu. Teraz tylko dbać o odpowiednią wilgotność podłoża i za jakieś 4 tygodnie już pownieniem mieć wstępnie ukorzenione sadzonki.
Ps. Robotę z przygotowaniem sztobrow zacząłem jakoś koło południa.
#winogronadeserowe #ogrodnictwo #zainteresowania #ciekawostki #gownowpis #chwalesie



Zaloguj się aby komentować
Mięso na kiełbasę wymieszane, teraz chwila przerwy i nabijam w jelita. A jutro z rana wędzenie.
#wedzenie #gotowanie #zainteresowania #chwalesie

Zaloguj się aby komentować
#tikutak #zegarki #ciekawostki #zainteresowania #hobby #gruparatowaniapoziomu
No i tak to.
W poprzednich wpisach prześledziliśmy losy 1. Moskiewskiej Fabryki zegarków im. Kirowa od jej powstania, aż do – mniej więcej – końca lat 50-tych.
Był to czas współzawodnictwa bloku komunistycznego i kapitalistycznego, a ściślej – USA i ZSRR oraz ich satelitów, o prymat w świecie. Aleksander Suworow w „Akwarium” pisał, że gdziekolwiek i w jakiejkolwiek dziedzinie była szansa na to, aby Związek Radziecki udowodnił swój sukces, tam znajdował się sposób, sztab ludzi oraz środki finansowe, aby to wypracować, a w ten sposób dowieść wyższości komunizmu. Technologia, produkcja, przemysł, wydobycie, gospodarka, sport – wszystko było polem do rywalizacji. Nie mogę przypomnieć sobie, o które zawody sportowe chodziło, ale rzecz dotyczyła skosu o tyczce, chyba tej sytuacji ze słynnym „gestem Kozakiewicza” na Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku: podczas skoków Rosjanina otwierano wierzeje stadionu, aby powstały przeciąg wywoływał wznoszący prąd powietrza, i choćby w ten minimalny sposób poprawiał jego osiągnięcia. Takie to były czasy. O prymat walczono na każdym polu, a właśnie dochodziło jeszcze jedno miejsce współzawodnictwa: Kosmos.
Ten czas był czasem strachu, i może pod jego presją tak usilnie walczono, i również dlatego tak mocno odcisnął się w kulturze i samym człowieku. Niby II Wojna Światowa skończyła się kilkanaście lat wstecz, niby Zachód udzielił Wschodowi pomocy lend – lease, ale o przyjaźni nie mogło być mowy. Było za to ciągłe szachowanie, rozmieszczanie sił i wpływów dwóch mocarstw w całym świecie. Tak naprawdę, po wojnie nie ustawały wysiłki o zdobycie przewagi militarnej. Pracowano nad pociskami, rakietami, bombą atomową, nad sposobami przenoszenia broni i zniszczeniem uzbrojenia przeciwnika. Na różne sposoby próbowano przekonać światową opinię publiczną o tym, że jedna strona wyprzedza drugą, że trzyma w szachu przeciwnika, będącego na drugim końcu świata. W naszej opowieści doszliśmy do ery wyścigów między USA i ZSRR, kto pierwszy wystrzeli w kosmos urządzenie, a potem – człowieka. Ery Jurija Gagarina, pierwszego człowieka, który dokonał lotu orbitalnego.
Tutaj ciekawostka: Gagarin zabrał ze sobą na orbitę....lalkę swojej córki. To nie żart. Pewnie był to jakiś talizman na szczęście, który miał mu dodawać otuchy, ale jednocześnie był to prosty wskaźnik momentu, w którym przestaje działać ziemska grawitacja i przedmioty zaczynają swobodnie fruwać. Stało się tradycją, że kolejne loty załogowe również zabierały ze sobą maskotki. Aż do czasów dzisiejszych, chyba każda z ekip miała swojego ulubieńca, który leciał z nią. Chciałbym tu podkreślić, jak bardzo ówczesny świat żył wyścigiem kosmicznym i możliwością lotu poza Ziemię. Niesłychanie mocno odbiło się to w kulturze i psychice ludzi, również dzięki ogromnej propagandzie, jaka towarzyszyła całemu przedsięwzięciu przed i po. Wyobrażano sobie podróże międzygwiezdne, bazy na innych planetach, chłopcy chcieli być astronautami, wszyscy znali nazwiska pilotów i ekscytowali się szczegółami ich poczynań. Gagarin po powrocie na Ziemię został wysłany w 2-letnią propagandową podróż zagraniczną, w czasie której odwiedził 30 państw. Był żywą legendą, #chad, synem rzemieślnika i dojarki krów, który rzucił szkołę po ukończeniu 6 klas, żeby w fabryce pracować i uczyć się zawodu odlewnika. Ukończył Szkołę Techniczną (w późniejszym czasie również studiował), został pilotem wojskowym, potem jedną z 20 osób przygotowujących się do lotu orbitalnego. Widzę tu ogromne podobieństwo do życiorysu Walentyny Tiereszkowej, ale o niej i o „Czajce” napiszę gdzie indziej. Misja Wostok-1 była ówczesnym rekordem wysokości, długości lotu i masy wyniesionej poza Ziemię. Pamiętam to jeszcze z lat 80-tych, czyli dwadzieścia lat po Gagarinie. Pamiętacie, co było 20 lat temu? To wcale nieodległa przeszłość (no dobra, dla jakiejś części czytelników.....;))
Krótko: po locie pierwszego człowieka na orbitę okołoziemską, ludzie oszaleli na tym punkcie. Już wcześniej zachwycano się przestrzenią, a nazwy związane z kosmosem i ciałami niebieskimi przyklejano wszędzie, jak leci (nawet były papierosy „Kosmos”). 1. Moskiewska Fabryka Zegarków im. Kirowa była jedynym dostawcą urządzeń zegarowych dla przemysłu kosmicznego w ZSRR (wydaje mi się, że później 2. Moskiewska również dokładała swoją cegiełkę do zewnętrznych mechanizmów zegarowych rakiety, czy też urządzeń startowych – rzecz do sprawdzenia), zapisała się też jako producent pierwszych zegarków w Kosmosie. Gagarin (później również Tiereszkowa) miał podczas lotu zegarek „Szturmańskie” właśnie stamtąd pochodzący (poniżej zdjęcia 1 i 2 tego modelu, znalezione w necie). „Striełę” z 1. Moskiewskiej miał na ręku Leonow w 1965 r., pierwszy człowiek, który lecąc statkiem Wostok – 2 wykonał spacer kosmiczny. I chronograf „Poljota” towarzyszył pierwszemu (oficjalnie) człowiekowi, który poniósł śmierć podczas lotu kosmicznego (Władimir Komarow w 1967 r.). A na samym początku, jeszcze przed Gagarinem, była bezzałogowa misja Korabl – Sputnik 4, w którym na próbę poleciała m.in. „Pabieda” na ręku manekina, nazywanego Iwanem Iwanowiczem. W wyniku tego w 1961 r. fabryka przyjęła nazwę „Poljot” („Lot”), i tą nazwą zastąpiono wszystkie – poza eksportowymi i wojskowymi - produkowane wcześniej tam marki (Kirowskie, Orbita, Strieła, Kosmos, Sputnik, Stoliczne, Wympieł, Moskwa, Pabieda, Sygnał, Rodina, Majak...). A dalej to już z górki.
Jak wspomniałem w poprzednim wpisie, produkowano na dawnych amerykańskich maszynach, w oparciu o personel wykwalifikowany przez inżynierów francuskich oraz – przypuszczalnie – na francuskiej lub szwajcarskiej myśli technicznej (chodzi mi o mechanizm). Pod względem konstrukcyjnym, zegarki odpowiadały średnim i wyższym półkom zegarków zachodnich. Po zastosowaniu urządzeń antywstrząsowych, zabezpieczających osie, niczym nie odstawały od czasomierzy najlepszych firm amerykańskich, niemieckich, szwajcarskich i francuskich. Miejscami proponowały rozwiązania lepsze, niż ich kapitalistyczne odpowiedniki (np. grubość złocenia 20 mikronów, czy łożyskowanie kamieniami najtańszych mechanizmów kwarcowych). Pochodzące z początków produkcji Poljoty do dziś są w użyciu, a na rynku wtórnym trafiają się dobrze zachowane perełki, choćby te oznaczone na tarczy „klasa 1”. Jest to gwarancja sprawdzonej podwyższonej dokładności chodu, a jej odpowiednik np. u Szwajcarów był powodem dumy producenta, odpowiedniego certyfikatu, synonimem precyzji i luksusu.
Tutaj znowu ciekawostka, wołam @Donpedro841 : w Polsce działały od 1953 r. Zakłady Mechaniczno - Precyzyjne w Błoniu (przemysł wojskowy), po 3 latach zadecydowano o podjęciu w nich produkcji zegarków, aby po kolejnych 3 latach wypuścić pierwszą ich partię. I na czym oparto cały proces? A na „Kirowskim” z 1. Moskiewskiej, czyli na pierwowzorze „Poljota”. W latach 60-tych na zasadzie montowni składano pod Warszawą mechanizmy z gotowych części radzieckich, we własnym zakresie produkując tarcze, koperty i wskazówki. Potem powstawały części z półproduktów, ale mechanizmów w całości zrobionych „na miejscu” wypuszczono raptem 1000 szt. Tak więc polskie Błonia, Blonexy, Bałtyki, Alfy, Jantary, Warsy i Kuranty w większości miały mechanizm identyczny z Kirowskim i wczesnym Poljotem, i to opisany cyrylicą (rysunek i 3 zdjęcie). Polscy inżynierowie dokonywali cudów, aby udowodnić, że jesteśmy w stanie produkować wszystkie potrzebne komponenty we własnym zakresie, niestety, takich działań odgórnie ZAKAZANO. Po co robić konkurencję Związkowi Radzieckiemu? No właśnie. Zakłady funkcjonowały do 1969 r. i – o ile się orientuję, ale nie mam na ten temat szczególnej wiedzy – wykonywały również tzw. produkcję specjalną. Nie chodzi mi o zegarki dla pilotów, choć były i takie (Blonex Antymagnetyczny), ale o elementy o przeznaczeniu stricte militarnym. Później fabrykę, podkreślmy to: decyzją polityczną, nie tyle zlikwidowano, co przebranżowiono na fabrykę drukarek.
Tymczasem w ZSRR był zbyt na części i gotowe produkty, eksportowane w milionowych ilościach do 63 państw. Czasem czyniono to pod własnym znakiem handlowym, a czasem pod innymi, np. jako Sekonda (Wielka Brytania), Nairi (Armenia), Orex (Rumunia), Meister Anker (RFN), Exacta, Cornavin czy Corsar. Do likwidacji zakładu Poljota w 1992 r. produkowano kilka typów mechanizmów z ich rozwinięciami i udoskonaleniami. Pierwsze, bazujące jeszcze na konstrukcjach LIP-a i ich modyfikacje, potem 24xx wzorowane (jak sądzę) na ST-96 i ETA, kopie AS1475, „bocian” (znów podobieństwo do ETA i PUW), w końcu najpopularniejsze 26xx (wypisz, wymaluj Geneva Sport Watch i Enicar). Były zwykłe, pospolite czasomierze z naciągiem manualnym lub automatycznym, były mechanizmy z budzikiem, stop-sekundą, chronografy, „nurki”, okolicznościowe, były zegarki kwarcowe i cacka w złotych kopertach. O ile mi wiadomo, poza specjalistycznymi czasomierzami, zakład wykonywał wyłącznie zegarki męskie. Dużym odbiorcą była oczywiście armia, marynarka i lotnictwo, na ich potrzeby powstawały wyspecjalizowane konstrukcje do precyzyjnego pomiaru czasu, ale to już inna historia. Po upadku Związku Radzieckiego „Poljot” zbankrutował, jednak marka jest zarejestrowana i produkowana w kilku krajach.




Zaloguj się aby komentować

Cieszyńskie wzgórze zamkowe skrywa wiele wiekowych atrakcji na czele z rotundą. To ta, która widnieje na banknocie 20 zł. Na wiosnę kwitnące magnolie zapraszają, które tutaj mają swój własny szlak. Cieszyńska Wenecja i promenada nad Olzą zachęcają do spacerów, a tutejszy kirkut do...