Ale ten pociąg zapierdala! #inwestycje #gielda

Ale ten pociąg zapierdala! #inwestycje #gielda

Zaloguj się aby komentować

Realizacja historycznego planu budowy linii kolejowej z Wisły Głębce przez Istebną i Koniaków do Zwardonia odmieniłaby południe Polski. Do Ministerstwa Infrastruktury trafiła interpelacja w sprawie podjęcia działań w tej sprawie. Parlamentarzystka podkreśla w interpelacji, że zwrócili się do niej...

Niespodziewany zwrot w wojnie o chipy. Chiny otwierają drzwi dla Nvidii Wydawało się, że technologiczna zimna wojna między USA a Chinami weszła w fazę twardej blokady. A jednak, w zaskakującym zwrocie akcji, Pekin dał zielone światło na import pierwszej partii zaawansowanych procesorów Nvidia H200....

Kurs Dino pikuje. Spór z załogą to tylko początek? Notowania jednego z ulubieńców polskiej giełdy, Dino Polska, znalazły się pod silną presją. Inwestorzy z niepokojem patrzą na spadający kurs Dino, a na horyzoncie rysują się dwa poważne zagrożenia. Pierwszym, szeroko komentowanym, jest eskalujący...

Elitarna grupa z WhatsAppa okazała się finansową pułapką Estoński drobny inwestor stracił niemal całość swoich oszczędności, dołączając do rzekomo elitarnej grupy inwestycyjnej działającej na WhatsAppie. Schemat wyglądał profesjonalnie, a komunikacja była prowadzona w sposób budzący...

BlackRock ujawnia skalę rewolucji na giełdzie Rok 2025 przejdzie do historii jako czas, w którym globalni inwestorzy na nowo odkryli Europę. I nie jest to jedynie kosmetyczna zmiana w portfelach. Jak donosi BlackRock, największy na świecie zarządca aktywów, skala napływu kapitału na europejski...

Euro na szczytach, dolar na deskach: Kluczowy tydzień dla EUR/USD Początek tygodnia przynosi potężne uderzenie na rynku walutowym. Główna para walutowa, EUR/USD, testuje okolice czteroletnich maksimów, przebijając poziom 1,1920. W tym samym czasie indeks dolara (DXY), mierzący siłę amerykańskiej...
Już prawie mamy granicę psychologiczna 5 tysięcy dolców za uncję złota. Czy po zamknięciu giełdy będą dzisiaj fajerwerki w Iranie? #inwestycje #gielda

Zaloguj się aby komentować
Nowe ATH bite cały czas na złocie i końca nie widać. #zloto #inwestycje


Zaloguj się aby komentować
W ramach dywersyfikacji portfela postanowiłem zainwestować w srebro. Całe 25 zł. Wiem, że na górce się nie kupuje, ale jak przechodziłem obok, to tak zapachniało, że nie potrafiłem się oprzeć.
#inwestycje #jedzzhejto #kebab

Zaloguj się aby komentować
W 2025
wymaksowane IKE
wymaksowane IKZE (+ zmiana z TFI na maklerskie w DM BOŚ)
wkręciłem żonę w inwestowanie pasywne (100% w SP500)
W sumie mniejsza o stopy zwrotu. Cieszy zmiana, która nastąpiła w głowie. Fajnie się ogląda liczby w myfund, fajnie myśleć o pieniądzach w kategoriach czegoś, co samo na siebie pracuje.
Dziecko hossy. Czekam na bessę, żeby zobaczyć jakie to uczucie, gdy jest się kilkadziesiąt tysięcy złotych w plecy. Procentowo zaliczyłem już duże spadki przez Trumpa, ale wtedy kapitał na giełdzie to było kilka-kilkanaście tysięcy. Pewnie nic przyjemnego, ale c⁎⁎j, przecież w końcu nadejdzie.
#gielda #inwestycje #pamietnikgieldziarza
Zaloguj się aby komentować
Port Haller - port "ściema"
Kojarzycie najnowszy pomysł "z d⁎⁎y" PIS?
art:
https://www.rp.pl/transport/art43640681-port-haller-czy-to-ma-sens
Komentarz:
Przeczytałem i odsłuchałem materiały dotyczące propozycji "Portu Haller" i najlepsze określenie to "port-ściema" lub też "polityczna wydmuszka z opcją skoku na kasę". Żaden z "argumentów" za tworem portopodobnym w Choczewie nie ma szans w konfrontacji z faktami:
1. Nowy "Port Zewnętrzny w Gdyni" oraz rozbudowywany "Port Centralny w Gdańsku" czynią "Port Haller" kompletnie bezsensownym biznesowo projektem. Już tłumaczę dlaczego:
Gdynia od lat czeka na realizację "Portu Zewnętrznego". Proces rozpoczęto w 2018 roku ale aż do 2023 (decyzja lokalizacyjna) niewiele się wydarzyło. Wtedy też zaproszono firmy do składania ofert i...siedem (!) razy przekładano termin składania ofert. Najnowszy termin to 30 czerwca tego roku.
"Port Zewnętrzny" w Gdyni ma być jedną z najważniejszych i największych inwestycji w polskiej gospodarce morskiej tej dekady. Wartość to ponad 5 mld PLN. Jednocześnie rozrasta się Port Centralny w Gdańsku - zmieniając realia handlowe na Bałtyku. Gdynia - konkurująca z Gdańskiem już traci w tej wojnie zaś "Port Zewnętrzny" daje szanse Gdyni na nie bycie zmarginalizowanym.
Do obu portów prowadzi świetna infrastruktura z ważnym zastrzeżeniem - Droga Czerwona w Gdyni powstanie i tak szybciej niż Port Zewnętrzny. Infrastruktura i zaplecze Trójmiasta, pokaźny rynek pracy. Już tocząca się wojna o przeładunki.
A na zachodzie mamy trwającą inwestycję za bagatelka 10 miliardów złotych - port zewnętrzny w Świnoujściu. Który wyczerpuje temat Zachodniopomorskiego.
Co przemawia zatem za "Port Haller" w Choczewie?
Nic. Tam nawet nie ma dość dużego rynku pracy. W efekcie port postawiony za krajowe lub zagraniczne kredyty byłby obsługiwany przez pracowników z krajów trzeciego świata tyko po to żeby obsługiwać...no właśnie kogo? Kto zdrowy umysłowo wybierze Choczewo skoro pod nosem ma porty Trójmiejskie z świetną infrastrukturą i rozwiniętą logistyką? I relatywnie niskimi cenami. Kto wybierze porcik "Haller" z doprowadzoną drogą krajową i może kiedyś jedną nitką kolei, skoro pod nosem ma Trójmiasto z krzyżującą się siecią autostrady, dwóch dróg ekspresowych, dwiema obwodnicami wokół Trójmiasta ORAZ potężną magistralą kolejową w trójmieście - rozwijaną od ponad wieku.
2. "Port Haller" w żaden sposób nie zwiększy bezpieczeństwa militarnego.
Nie istnieje coś takiego jak "zasięg haubic dalekiego zasięgu z Obwodu Królewieckiego" - zasięg obecnych jak i projektowanych rosyjskich pocisków 152mm jest znany i nawet z Bałtijska nie sięga Trójmiasta.
Natomiast w zasięgu Szachedów czy Iskanderów strzelanych nawet nie z KOS a z Białorusi jest cały pas wybrzeża aż do Szczecina. Argument bycia poza zasięgiem jest bzdurny po prostu.
Amerykańskie Redzikowo jest na Oresznika a nie Iskandery i Szachedy - ja wiem że lata gier komputerowych upośledziły postrzeganie militarnej rzeczywistości ale to nie jest tak jak w grach że stawia się jednostkę A i ona chroni swoje pole lub wszystkie obok. No nie. Przy zwalczaniu MRBMów nawet wskazane jest żeby rakiety i radary były w innych lokalizacjach. Wspominanie przerzutu sprzętu NATO też nie trzyma się logiki i faktów. Po to NATO i MW RP ma wywalczyć lokalne panowanie na Bałtyku żeby dostarczać swobodnie sprzęt nawet nie tylko do portów Trójmiasta ale głownie do Kłajpedy, Lipawy, Rygi oraz Tallina. Na smutny porcik ro-ro w Choczewie nikt by nie spojrzał nawet gdyby powstał. Chociażby przez pryzmat znacznej odległości do TDW a i tak pozostawania w zasięgu śnp co wymusza stałą osłonę z morza.
Reasumując - "port Haller" to polityczna ściema stworzona pod wybory i po to żeby mamić wyborców wizją "wielkiego projektu" prorozwojowego a tak naprawdę będzie to kolejna wielomiliardowa wtopa jak "elektrownia Ostrołęka-C". Nie jest to projekt który w jakikolwiek sposób broni się militarnie. Sensowność ekonomiczna "Portu Haller" po prostu nie istnieje z racji odległego o 65km Trójmiasta gdzie Gdańsk i Gdynia (w świetnych uwarunkowaniach infrastruktury i rynku pracy) już toczą zaciętą wojnę o przeładunki zaś największą - i mającą sens ekonomiczny - inwestycją ma być "Port Zewnętrzny w Gdyni"który już się toczy.
ps. jest logiczny plan rozbudowy Ustki - właśnie po to żeby zapewnić pewne zdolności MW RP i gospodarce morskiej - już finansowany zresztą z KPO i toczący się, jest też kwestia portu w Elblągu do rozwiązania.
z FB WOW
Także szykuje nam sie kolejny CPK czy port Radom
#inwestycje #infrastruktura #polska #gospodarka #transport

Zaloguj się aby komentować
https://elekko.pl/elektroepilacja-inwestycja/
Gdybyście chcieli namówić kobiete do inwestycji. Polecam!
#depilacja #inwestycje
Zaloguj się aby komentować

Polska gospodarka od dekady jedzie na zaciągniętym hamulcu inwestycyjnym. Relacja inwestycji do PKB jest jedną z najniższych w regionie, a przedsiębiorstwa co roku dokładają do tej luki kolejne miliardy zaniechanych projektów. - Bez natychmiastowych działań państwa i odblokowania finansowania...
Pytanie: jakiej wartości prezent daje się teraz na osiemnastkę?
Kontekst: przeglądam sobie #złoto na #inwestycje w celu zakupu jako #prezent na osiemnaste urodziny dla chrześnicy. Początkowo chciałem kupić sztabkę 5 gram (~2600 zł), ale trochę poczytałem i ludzie polecają jednak monety bulionowe. Teraz nie wiem, obecna wartość monety 1/4 uncji (~4300 zł) przekracza to co założyłem sobie na ten cel, mniejszym "nominałem" jest moneta 1/10 uncji (~1850 zł) i ta naturalnie jest sporo tańsza. Doradźcie mi, jakiej wartości prezent daje się teraz na osiemnastkę? Nie ukrywam, nie zarabiam kokosów, na tę okazję zacząłem oszczędzać już dawno i nazbierałem równe 3000 zł i wydaje mi się spoko na moje możliwości. Do osiemnastki jeszcze sporo czasu, bo ten dzień wypadnie w październiku tego roku, ale patrząc po tym, jak wzrosła cena złota w ostatnich kilku latach, czy nawet kilku miesiącach to przez ten czas, to złoto może nabrać już trochę realnej wartości, w przeciwieństwie do pieniędzy, które sobie na ten cel zbierałem, tam oprocentowanie roczne to 1% xD Jeśli macie tu jakieś rady w tym temacie to chętnie je poczytam, może złoto nie jest najlepszym prezentem tego typu, które mogę kupić?
Zaloguj się aby komentować
Przed świętami w Gdańsku oddano do użytku taki zjawiskowy projekt
- 4-torowa bieżnia prosta 60m +20m hamowania ,
- boisko piłkarskie i koszykarskie w jednym,
- siłownia zewnętrzna (prawy górny róg obiektu)
- skocznia w dal (lewy dolny róż obiektu).
Wartość inwestycji: 1.6 mln zł.
Pomysłowo i jak widać mimo małej ilości miejsca da sie zadowolić wiele osób uprawiających kilka sportów.
Oczywiście jak zbierze sie 10 chłopa którzy zachcą grać mecz piłki nożnej to ciężko będzie trenować sprint ale przynajmniej jest taka opcja gdy zapotrzebowanie na piłkę nożną jest mniejsze.
To drugi tak oryginalny projekt orlika w Gdańsku. Pierwszy powstał w 2017 roku przy ul. Orłowskiej. W obu przypadkach bieżnia okólna to 166m. Najnowszy obiekt powstał przy ul. Kaczyńskiego i będzie ogólnodostępny dla mieszkańców.
#sport #orlik #inwestycje #gdansk #hobby #szkola #boisko

@onpanopticon dodałbym do tego jeszcze fakt, że mało kto amatorsko trenuje sprinty, a do profesjonalnych treningów to ten obiekt się nie nadaje. Także jak wszystko za Dulczesy - na pierwszy rzut oka nawet i ładne, ale jak człowiek poświęci chwilę by się zastanowić to okazuje się niepraktyczne i przepłacone. Zrezygnowaliby z tej prostej do sprintów i byłby fajny orlik z boiskiem do kosza, a tak mamy tego oto potworka
Zaloguj się aby komentować
Może to nic dużego, ale daje taką mała satysfakcję, że z drobnych co zostaje na koniec miesiąca, jestem w stanie odłożyć na oszczędnościowe revolut tyle by co dzień dostawać ponad 1 PLN dziennie
Wprawdzie oszczędzanie i inwestycje robię od razu po wyplacie i nawet jakoś nie szczedze na życie to i tak drobną kwota zostaje na koniec
#inwestycje #oszczedzanie #finanse
Traktuje to jako szybkie pieniądze do wyciągnięcia w razie czego.

Zaloguj się aby komentować
Polacy więcej inwestują na Total Casino niż na Giełdzie Papierów Wartościowych hehe
#inwestycje


Zaloguj się aby komentować

Władze Chorzowa pokazały koncepcję nowego stadionu przy ul. Cichej 6. To jedna z ważniejszych obietnic wyborczych Szymona Michałka, który rządzi miastem od 2024 r. - Cicha 6 łączy ludzi, pasje i emocje - tymi słowami prezydent Chorzowa Szymon Michałek rozpoczął prezentację koncepcji nowego...
Listopad/grudzień 2024.
W międzyczasie wrzuciłem jeszcze 3000 w IKZE.
Wszedłem na stronę Goldman Sachs i zacząłem się bawić kalkulatorem. Cholera, to wygląda nieźle – pomyślałem, manipulując suwakiem wpłat. Wpłacam 300 złotych miesięcznie i za 30 lat wyciągam 300 tysięcy. Cholera, to wygląda nieźle.
A co jeśli wymaksowałbym limit?
Prawie 900 tysięcy złotych.
:O. Od razu poczułem jak odzywają się moje Aszkenazyjskie korzenie.
No i jeszcze coroczny zwrot podatku, czyli kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej w kontekście emerytury. OK. Czyli wystarczy wpłacać 10 tysięcy rocznie, aby zwielokrotnić swoją emeryturę? Halo, czy ZUS mnie okrada? To serio jest aż takie proste?
Z ciekawości poklikałem jeszcze stopami zwrotu, symulując wartość inną niż domyślne 6%. Kwoty robiły wrażenie, ale uznałem je za nieosiągalne. Sprawdziłem jeszcze przewidywalną stopę zwrotu funduszu wybranego w ING. Około 6% w ostatnim roku w pełni mnie satysfakcjonowało. Podjąłem decyzję: maksuję IKZE w tym roku. Prosta matematyka, przelew na niecałe 2,5 tysiąca złotych i po kilku dniach na moim koncie pojawiły się nowe jednostki udziału.
W 2025 wchodziłem na niewielkim plusie, zysk na moim koncie IKZE wynosił 73 złote. Żegnaj biedo, piękna kusicielko.
Aj waj.
====
Chciałem napisać kilka zdań o procencie składanym, opłatach i takich tam. Ale uznałem, że wolę najpierw dokładniej przedstawić moje podejście do tematu. Na bardziej merytoryczne rzeczy, jakieś CAGR-y, inflacje, bessy, sressy przyjdzie czas.
Dlaczego mam problem z wieloma jutuberami giełdowymi? Jestem w wieku hejtowym, bliżej mi do 40 niż 30. Mam żonę, kota i węża. Mam pracę, którą lubię. Nie chcę tego zmieniać. Mierzi mnie, gdy kolejny raz słyszę hasło w stylu: nie inwestuj w giełdę, najpierw skup się na zwiększaniu swoich zarobków. Ale ja nie chcę! Zarabiamy średnio, z głodu nie umieramy, ale robimy to, co lubimy i jesteśmy szczęśliwi. Nie chcę być programistą, spawaczem, zaklinaczem AI, nie chcę dodatkowego etatu. Nie chcę zmieniać mojego życia. Nie chcę, aby moje pieniądze bezczynnie kisiły się na koncie, chcę uprzyjemnić sobie emeryturę.
Serio. Gdy w okolicach lutego wchodziłem w temat, oglądałem masę kanałów na YT, czytałem blogi i takie tam. Ilość coachingowego gówna mnie przytłaczała. Szybko dało się poznać, że nie są to treści skierowane do ludzi takich jak ja. Ja chciałem po prostu, aby ktoś mi powiedział, w co i dlaczego warto wsadzić pieniądze.
W tym wpisie troszkę polecajka. Od samego początku moim celem było zrozumienie tego, co robię. W co i dlaczego warto inwestować. Najwięcej dowiedziałem się z trzech kanałów: https://www.youtube.com/@zawodinwestor , https://www.youtube.com/@Inwestomat oraz https://www.youtube.com/@DNARynkow Zawód Inwestor czasem mnie denerwuje, bo czasem zbyt dużo gada o samorozwoju, a Cymcyk ma patusiarskie zapędy w komentarzach. Inwestomat jest bardzo merytoryczny, ale niczego nie podaje na tacy. Zazwyczaj słuchałem ich w czasie treningów, więc nie byłem bardzo mocno skupiony. Mimo wszystko od całej trójki dowiedziałem się bardzo dużo i dzięki nim udało mi się stworzyć jakąś strategię inwestycyjną.
Jakąś. Może nie najlepszą, ale przynajmniej podjebałem od nich elementy, które mnie przekonały xD. Nie mam zamiaru udawać, że obecny kształt mojego portfela inwestycyjnego wynika wyłącznie z własnych analiz.
#pamietnikgieldziarza #inwestycje #gielda

oglądałem masę kanałów na YT, czytałem blogi i takie tam. Ilość coachingowego gówna mnie przytłaczała.
@BoJaProszePaniMamTuPrimaSorta no dzień dobry
Ja korzystam z kanału na yt gielda inwestycje trading. Są trochę coachingowi, ale mega merytoryczni i całkiem transparentni jeżeli chodzi o swoje współprace. Do tego raczej nie spekulują i inwestują długoterminowo. Raz w tygodniu wpada filmik z podsumowaniem tygodnia, - analiza tego co działo się na rynku przedstawiająca kupę danych, w tym stan portfela inwestycyjnego jednego z nich. Fajnie tłumaczą swoje decyzje. Mają też kilka dobrych materiałów o ETFach.
Zaloguj się aby komentować