

Zaloguj się aby komentować

Trasa rowerowa Berlin - Szczecin - Kołobrzeg zostanie dokończona. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Landkreis Uckermark dostali prawie 5 mln euro dofinansowania ze środków unijnych na ten cel. Dla Pomorza Zachodniego przypada blisko 2,5 mln euro. [...]
Trasa ma łączną długość...
Kto z Was inwestuje w ETF, szczególnie amerykańskie? Jak oceniacie stopę zwrotu swoich portfelów w porównaniu choćby do zwykłych lokat bankowych? Skąd czerpiecie wiedzę o konkretnych spółkach do inwestycji? Założeniem jest dość bezpieczne i stabilne inwestowanie, z comiesięcznymi zyskami (wypłaty).
#ciekawostinwestycyjne #inwestycje #inwestowanie #gielda #finanse

Mam w swoim portfelu parę ETFów, ale definitywnie nie nastawiam się w nich na miesięczne zyski. W Twoim przypadku, jeżeli co miesiąc chcesz mieć jakiś zysk, to akumulujące odpadają, zostają dystrybuujące, które będą Ci wypłacać dywidendę - w ich przypadku jednak nie kojarzę żadnego, który wypłaca ją co miesiąc, na pewno są takie, które wypłacają kwartalnie. Wielkość dywidendy będzie się jednak wahać, ciężko tu mówić o stałym stabilnym zarobku. Wydaje mi się, że lepszym wyborem mogły by być jednak obligacje skarbowe i korporacyjne, jeżeli chce się mieć bardziej stabilne wpływy z odsetek.
Co do zyskowności etfów w czasie polecam też jeden z ostatnich wpisów z inwestomat.eu:
https://inwestomat.eu/czy-w-inwestowaniu-trzeba-miec-szczescie/
Jasno pokazuje, że etf, to raczej narzędzie inwestycyjne na długie lata, a nie miesiące.
@Tino Temat rzeka. Stopa zwrotu:
dobrze dobrane ETFy zawsze dadzą lepiej niż lokata, konto oszczędnościowe, czy cokolwiek innego
u mnie jest to od 0% to 58%. Największa waga w portfelu to Vanguard FTSE All World Hgh Dividend (VHYL) ok 19% obecnie,
rekordzista to Invesco S&P 500 IT Sector (IITU), 58%
Zródła informacji:
Polska - Portal Analiz,
Motley Fool UK
Seeking Alpha
Simply Wallstreet
kilka kanałów inwestycyjnych, np. Ian Shadrack https://www.youtube.com/@IanShadrackInvesting/videos
Etfy służą u mnie raczej do dywersyfikacji i stabilizacji portfela, żebym za dużo hajsu na głupotach nie potracił no i ładna dywidenda wpada z niekórych.
Zaloguj się aby komentować
Łooo ku**a skacząc przez TVP, Polsat, TVN nagle słysze że nikt nie jest przeciw CPK tylko przeciw lotnisku bo nie wiemy czy jesteśmy w stanie ściagnać ruchu cargo
Gość potwierdza że faktycznie tracimy na podatkach, cłach , opłatach po czym podkreśla że trzeba coś z tym robić ale najpier trzeba mieć infrastrukturę i umowy z dostawcami a później należy budować
Ch*j w PL całkowicie odrotnie niż w cywiliowanych częściach świata.
#cpk #inwestycje #infrastruktura #polska
@Anty_Anty
Ja się nie znam, wielu ludzi z branży twierdzi, że potrzebujemy jako kraj tego portu i ja to rozumiem. Problem w tym, że całkiem prawdopodobne jest, że mając takiego molocha większość ruchu przekieruje się tam i zamiast jeździć sobie na lotnisko we Wrocławiu 1h 20 min autem, to będę tam musiał popylać a to dla mnie dużo dalej, podobnie jak dla większości kraju ale wygodnie dla Warszawy.
Znając życie to pociągi chwilę sobie pojeżdżą z mojej Jeleniej Góry, potem ktoś stwierdzi, że się nie opłaca i miasto które jest komunikacyjnie totalnie w d⁎⁎ie zostanie udupione dokumentnie (przypominam, że pendolino z JG do Warszawy jeździło przez parę lat i było nawet spoko a teraz przestało, bo wymóg dofinansowania od unii się przeterminował), bo nawet ekspresowe pociągi do Wrocławia jeżdżą stamtąd przez Wałbrzych a to jest droga kręta i na około.
Od starego kolejarza usłyszałem, że kiedyś pociągi ekspresowe z Jeleniej Góry jeździły przez Bolków i się oszczędzało pół godziny.
Ekspresówka S3 miała też być blisko nas a się okazało, że wybudowali ją 40 km od miasta i nie ma wygodnego łącznika i dalej jedzie się zygzakiem przez góry, ciężarówki zimą wypadają z trasy - osobówki w sumie też, latem traktory i turyści, wyprzedzić nie ma jak, to jeszcze lotnisko nam się oddali - cudownie.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
To już jest wyższy poziom chamstwa.
Jeżeli chodzi o ilość cła i podatków to porównujemy nieporównywalne bo w DE mają wielkie huby trasportowe.
Jakim trzeba być tępym ciulem aby optować za likwidacją/ograniczeniem cpk a później mówić że to przeciez wielkie huby zarabiają.
#cpk #infrastruktura #inwestycje #polska
@Anty_Anty Mhm, kto rozsądny przy porównywaniu wielkości transportu towarów nagle się opiera na tym, ile kto ma ludzi? To co, takie Indie powinny mieć większe cargo od Indii? Sorry, ale tutaj liczy się wielkość gospodarki, którą Niemcy mają ponad 6x większą (PKB 4,26 bln USD vs 680 mld USD). No i nagle wychodzi, że Polska wcale nie ma gigantycznego potencjału w rynku cargo, jak by niektórzy życzeniowo myśleli
Mazurek nie zna się na tym, o czym mówi, nowe, nie znałem
Zaloguj się aby komentować
Jeszcze trochę w temacie #cpk ale nie tylko. Rozmowa z Sebastianem Mikoszem.
Sebastian Mikosz to były prezes PLL LOT. Swoją funkcję sprawował od marca 2009 do września 2010 roku oraz w latach 2013-2015. Po odejściu z zarządu narodowego przewoźnika objął funkcję prezesa eSky.pl Następnie od 2017 do 2019 roku był prezesem Kenya Airways..
https://www.youtube.com/watch?v=-XgiG7ldjaI
#lotnictwo #samoloty #ciekawostinwestycyjne #inwestycje #gospodarka #ciekawostki #transport #podroze
Zaloguj się aby komentować
Kolejny ciekawy wywiad odośnie CPK ale i o Polsce.
Zapewne dla niektórych didaskalia będzie pisowcem a prezes PLL LOT za rządów Po-PSL to też PiSowiec teraz, ciekawe czy Tusk też będzie PiS-owcem za moment.
Dobra pośmieszkowane więc zapraszam do materiały.
https://www.youtube.com/watch?v=-XgiG7ldjaI
#cpk #inwestycje #infrastruktura #polska
Słyszałeś kiedyś o lobbingu? Facet był nawet prezesem linii lotniczych w Kenii. Nie mówię że to źle, ale ta jego kariera jasno wskazuje że kapitaliści tego świata mu ufają. A my tu mamy całkiem spory kapitał do wydania. Pod tym cpk się pali polityczna burza, to różni ludzie się będą aktywizować żeby to jednak powstało
Zaloguj się aby komentować
Nie rozumiem troche pojęcia insider trading. Dlaczego kupowanie akcji jako pracownik firmy jest zabronione, a z drugiej strony w analizach przedstawia sie insider traders? To w koncu moge sobie kupic akcje firmy w ktorej pracuje czy nie?
#gielda #inwestycje #inwestowanie
@Delina możesz sobie kupić, ale bierzesz jednocześnie ryzyko, że jak firma nagle zarobi masę kasy a jej akcje poszybują, to ktoś się do ciebie przysra, że kupuwales akcje wiedząc z wewnątrz, że coś się kroi. Tak samo jak będziesz je nagle sprzedawał i chwilę później firma zanurkuje... "ciekawe skąd miał o tym wiedzę?" A podejmowanie decyzji giełdowych na podstawie wewnętrznych (i niejawnych jeszcze dla innych inwestorów) informacji to grzech poważny.
@Delina q to planowałeś wykupić pakiet większościowy kghmu, czy co? Bo jak kupisz sobie 10 czy 100 akcji allegro pracując tam to nikt cie nie będzie ścigał. Ściga się tylko większych graczy którzy grubo kombinują i jednoczesnie obejmują średnie szczeble w firmie. Bo płotek nie stać na duże wały, a prezesy sobie zawsze poradzą
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Takie tam pitu pitu ale podsumował to i owo plus rys historyczny.
https://www.youtube.com/watch?v=485dln0mneE
#cpk #infrastruktura #inwestycje #polska
Zaloguj się aby komentować
Kolejny który stronił od polityki ale nie wytrzymał.
Profil polecam dla tycyh co lubią nie polityczne ciekawostki.
https://twitter.com/Przewodzik/status/1717835380118942032
#cpk #infrastruktura #inwestycje #polska

@Anty_Anty Dlaczego wrzucasz screen Przewodzika, gdy to Szymon Janus stworzył merytoryczny post a Przewodzik tylko leje wodę?
Komentując Szymona, to nasuwa mi się na myśl:
ad 1. Wielu przeciwników budowy CPK nie kwestionuje potrzeby inwestycji w kolej. Z reguły krytykowane jest tylko samo lotnisko.
ad 2. Pomysł, że budowa CPK odbędzie się kosztem lotnisk regionalnych wynika z faktu, że politycy uniemożliwiają albo utrudniają rozwój lotnisk regionalnych. Może robią to bez związku z CPK. Utrudnia się rozbudowę Modlina, ogranicza loty z Okęcia. Lotnisko w Balicach nie może doprosić się zgód na budowę 2 pasa. Nie jestem ekspertem, a potrafię wymienić 3 lotniska których rozwój jest blokowany przez różnorakich polityków.
Wspominane ograniczenia Okęcia są tylko umowne. Można pozwolić mu obsługiwać ruch nocny jeśli tylko będzie taka wola polityczna.
Tak więc nie uspokoiło mnie zapewnienie przedstawione w pkt. 2.
ad 3. Unia nie ma problemu ze znalezieniem się na peryferiach świata. Skąd pomysł, że miałaby mieć coś przeciwko?
ad 4. Spotkałem się z analizą (tu na Hejto) wg. której Polska nie tylko nie ma lotniska ale również ma mniej przyjazne procedury celne niż DE. O tym Szymon nie wspomina, a to również budzi moje wątpliwości.
ad 6. Zależy gdzie się czyta, czasem jest podawany zupełnie inny stosunek wkładu inwestycji prywatnych do otrzymanych przez nie udziałów. Poza tym w pkt 4 Szymon odwołuje się do patriotyzmu wg. którego to Polacy mają zarabiać zamiast Niemców. Dlaczego więc tutaj podaje jako zaletę, że 49% udziałów obejmą Francuzi, Koreańczycy i jakiś tajemniczy fundusz? Ja rozumiem, że tak to działa, ale albo patriotyzm, albo internacjonalizm.
ad 7. Może jeszcze rosnąć jak Szymon udowadnia w pkt. 2 - może rosnąc na Okęciu a potem dostać lotnisko które będzie w stanie zagospodarować. Czepiam się dla czepiania, bo ja tak naprawdę to trochę sram na ten cały LOT. Dotujemy (np. w ramach COVID-19) ten cały biznes, a jak trzeba gdzieś polecieć to i tak wozi mnie Swiss, Austrian, Lufthansa, Ryanair, Smartwings, Egypt Air, Wizarr.
Trafiłem jeszcze na argumenty, że jakie trasy CPK ma obsługiwać w ramach lotów pasażerskich? Nie będzie obsługiwać ruchu z europy wschodniej (np. Słowacji, Węgier, Bałkanów) na zachód, bo lepiej umiejscowione są porty w Niemczech (CPK tylko wydłuża podróż). W obecnej sytuacji politycznej nie będziemy obsługiwać Rosji (to byłoby rzeczywiście naturalne) ani Białorusi. CPK nie ma też dobrego położenia by być hubem przesiadkowym na daleki wschód, bo i tak trzeba latać dookoła Rosji i lepiej wypada przesiadka w Turcji.
To mity? Niestety Szymon nie rozwiewa tych mitów.
Zaloguj się aby komentować
No szybko poszło
#cpk #infrastruktura #inwestycje #polska

Zaloguj się aby komentować

Toyota kupiła grunty w podstrefie ekonomicznej w Nowogrodźcu. Burmistrz Nowogrodźca widzi w zamiarach rozwojowych firmy, lepszy rozwój gminy i przewiduje minimum 1000 nowych miejsc pracy.
#wiadomoscipolska #dolnoslaskie #inwestycje #toyota
Jakieś reflekcje czy może słabość sąsiada powoduje zmiane narracji bardziej umiarkowanych w kluczowych kwestiach?
https://bezprawnik.pl/trwa-dyskusja-o-dalszych-losach-cpk/
#cpk #infrastruktura #inwestycje
Rozpierdala mnie żal że Polak pracuje dla Niemca. Chce to pracuje, przydzielili go k⁎⁎wa do pracy wbrew jego woli czy jak? Wchodząc do lidla mam k⁎⁎wa patrzeć z żalem na te ekspedientki ze tam pracują bo dla niemca. Mogli k⁎⁎wa powiedzieć objtkowi żeby otworzył sieć sklepów Orlen i zatrudnić wszystkich uciśnionych biednych Polaków, mieli na to 8 lat. Dla kogo jeszcze nie można pracować ?
@Anty_Anty mi w sumie obojętne czy powstanie, aby się tylko nie nakradli i nie robili przetargów po znajomości.
Małe lokalne lotniska wraz z Okęciem i pewnie modlinem zostaną wyrżnięte przez CPK, inne również na tym ucierpią.
CPK będzie żyło pod warunkiem szybkiego rozwoju szybkiej kolei oraz zwiększeniu przepustowości - w to nie wierzę. Zostaniemy z mega lotniskiem, które będzie słabo skomunikowane.
Zaloguj się aby komentować
Wojchal wyskoczył z zagrożonymi inwestycjami i kto będzie naciskał aby je zlikwidować.
https://youtu.be/v2KUnS9fwM4?feature=shared
#geopolityka #inwestycje #infrastruktura #polityka #wybory
Zaloguj się aby komentować
Chciałbym założyć IKZE z inwestycją w akcje giełd zagranicznych z brakiem podwójnego opodatkowania giełdy amerykańskiej oraz bym mógł mieć "obok" konto maklerskie do tych samych giełd zagranicznych w tym samym miejscu.
Ostatnio polecono mi BOSSE ze względu na warunki jakie mi odpowiadały ale po zapoznaniu się z tym jak wygląda obsługa tego konta / aplikacja mobilna / notowania niestety jest tak toporna i nieprzyjemna w użytku, że nie chcę mieć nic z nią do czynienia.
Przeglądam porównywarki IKZE jak i kont maklerskich dla giełd zagranicznych ale jestem ciekawy czy ktoś z was korzysta z czegoś co spełnia moje wymagania i może to polecić z czystym sumieniem?
#gielda #ikze #inwestycje #bossa
@nbzwdsdzbcps poszperaj sobie na https://inwestomat.eu/ , Mateusz ma naprawdę sporo materiałów, uwielbiam jego analizy.
Zaloguj się aby komentować
Może coś napisze o betonowym złocie jako super inwestycja na inflację?
Powiem tak: Niby tak, ale ku2#%@ nie do końca.
Tak, nieruchomości są dobrą lokatą czy się komuś to podoba czy nie na inflację. Ale są kulą u nogi gdy jest hiperinflacja.
Przykład praktyczny z Turcji:
Nieruchomości były dobrym towarem do utrzymania wartości pieniądza.... Do tego roku.
Ich stopa procentowa wynosi teraz 30% (wczoraj podnieśli z 25%), ceny się zatrzymały już wcześniej i a teraz nawet powoli spadają... A inflacja nadal 59%
A czy to tymczasowe zachowanie? Tak, tymczasowe.... bo będzie jeszcze gorzej. Kredyt z ponad 30% oprocentowaniem jest niemożliwy do utrzymania i ludzie zaczynają sprzedawać mieszkania, by spłacić zaciągnięty kredyt.
A to odbija się nawet na tych, co kupili mieszkanie za gotówkę, bo cena mieszkań czy stoi albo spada - a przy tak dużej inflacji w obu przypadkach to duża strata.
#nieruchomosci #mieszkania #mieszkanie #inwestycje #turcja

Myślę, że zależy od tego jaka nieruchomość.
Jak ludzie kupują mieszkania na środku pola, bo wszyscy kupują, to wartość jest niemal czysto spekulacyjna, czyli jak bitcoina.
Jak kupisz atrakcyjną nieruchomość w centrum dużego miasta, to zawsze będzie na nią dużo chętnych, więc cena będzie się trzymać.
Idąc tym tokiem myślenia kupiłem deweloperkę w samym centrum Warszawy. Na razie jest jeszcze dziura w ziemi, ale myślę, że nie stracę.
@maximilianan w Polsce? Osobiście nie wierzę w duże spadki, ale mam nadzieje że się mylę.
Każdy wieścił spadki - nawet w 2019r... a już 4 rok mija i nadal nic. Dopóki są kredyty, dopóki ludzi stać na kredyt, to wątpie że to się zmieni. Gdyby nie kredyt 0%, to myślę że byśmy już mieli duże spadki.
Chociaż trochę ceny spadły, np. na śląsku. Mieszkania są już bardziej, racjonalnie wycenione.
Ale tak szczerze uja się znam, oceniam teraźniejszość tylko. I nie jestem pesymistą, jak inni gdzie każdy wieści koniec świata wszędzie.
Zaloguj się aby komentować
Hejko, szukam aplikacji na telefon, gdzie będę mógł ustawiać sobie alerty na wskaźnikach (RSI, MACD itd.).
Macie coś do polecenia?
Zaznaczam, że nie chodzi mi o alerty na wykresie cenowym.
#gielda #inwestowanie #inwestycje
Zaloguj się aby komentować