Równania, które zmieniły świat #fizyka #matematyka #gruparatowaniapoziomu

Równania, które zmieniły świat #fizyka #matematyka #gruparatowaniapoziomu

@GrindFaterAnona a na co komu fizyka teoretyczna? Siedzo nałukowcy wielcy i tylko pieniążków by chcieta. Tymi wzorami to w piecu nie rozpolisz a ni z nich chlyba nie upieczesz. Co nie Halinka?
A na serio to zawsze mnie fascynowało skąd ci pionierzy wpadali na swoje pomysły. Jakieś małe myśli, które ewoluowały i zrewolucjonizowały świat w którym żyjemy.
Zaloguj się aby komentować
Cześć, mam refleksję nad tym jak wygląda krąg ludzi, którymi się otaczam. Przez moje cele i to, do czego dążę na pewnej płaszczyźnie, mam styczność głównie z ludźmi ze świata biznesu. Ale w duszy czuję, że bardzo bym chciała poznać więcej osób ze świata nauki, ludzi ciekawych życia, szukających odpowiedzi na wiele pytań.
Zasapmuję teraz tagami, mając nadzieję, że trafię do kogoś np. pracującego na uczelni, kto mi podpowie, gdzie się chowacie? : p
Gdzie Was szukać? Gdzie można Was poznać?
#ai #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #sztucznainteligencja #medycyna #neurobiologia #nauka #astronomia #kosmos #eksploracjakosmosu #buddyzm #inzynieria #filozofia #psychodeliki #biologia
@Chakvi : Tak przeglądam te stare wpisy i powiem tak szczerze,że lata temu zanim przegrałem życie byłem blisko zostania na uczelni.Rzuciłem to ostatecznie w diabły właśnie przez to,że ideały ideałami a do realizacji tych wszystkich eksperymentów jest potrzebna kasa albo znajomości na tyle by dostać dostęp do tego urządzenia za kilkadziesiąt tysięcy/setek tysięcy/milionów. Ludzie na uczelniach/ludzie w nauce dzielą się na 3 kategorie - interesownych karierowiczów którzy powinni w sumie robić karierę w biznesie, geeków mających hysia na punkcie tego co robią (to prawie było o mnie dopóki mnie nie "wypaliło zawodowo") oraz totalnych oszołomów naprawdę chorych psychicznie/ignorantów - z CHADem, Schizofrenią itd itp (wiem,jestem dla was "szurem" ale w gruncie rzeczy bardzo racjonalnym od tego typu ludzi choć tego mi nie przyznacie) czy odwalających pseudonaukową "szurię" level master niczym sprawa ze "zderzakiem łągiewki" czy próbami budowy perpetum mobile w oparciu o magnesy neodymowe.
To środowisko pełne ludzi o większym ego niż ich rzeczywiste możliwości. Nie żebym też nie miał podobnej wady ale na taką skalę to naprawdę...
Zaloguj się aby komentować

Eksperyment podwójnej szczeliny, pierwotnie przeprowadzony w celu określenia natury światła, został powtórzony z innymi cząstkami, co zaowocowało wzorami interferencyjnymi, które mogą zmieniać się w przestrzeni i czasie. Nowa praca omawia, jak naukowcy stworzyli wzór interferencyjny w czasie,...
Zaloguj się aby komentować
Ile balonów było by potrzebne żeby kitku latał z lekkością, odbijając się i opadając?
#koty #kitku #rodzina #czujedobrzeczlowiek #fizyka


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Czterech fizyków jedzie samochodem. Heisenberg prowadzi, Schrödinger siedzi obok i macha do mijanych aut, zaś Einstein i Bohr kłócą się z tyłu. Kiedy zostają zatrzymani przez policję, oficer pyta Heisenberga:
– Czy wie pan, jak szybko jechał?
– Nie, ale dokładnie wiem, gdzie jesteśmy – odpowiada...

Istnieje absolutny limit naszego dostępu do wszechświata poza naszą własną galaktyką. Istnieje granica tego, co możemy kiedykolwiek mieć nadzieję zbadać lub wysłać sygnały do, i zupełnie inna granica tego, co możemy kiedykolwiek mieć nadzieję być świadkami. Dziś zajmiemy się tym drugim. Zamierzamy...
Jak dużo wszechświata może zobaczyć ludzkość? Particle horizon vs Hubble horizon
#astronomia #fizyka #kosmos #astrofizyka
Zaloguj się aby komentować
Co, jeśli naturalnym stanem wszechświata wcale nie jest chaos, tylko uporządkowanie, i mniej złożone byty powstały później, niż złożone byty?
Że następuje nieustanna degradacja złożoności.
Czyli coś co się faktycznie dzieje w skali globalnej, czyli entropia?
Wierzący od razu powinni zauważyć, że tworzy to pole do tego, że mógł istnieć wcześniej jakiś najwyższy organizm, a dopiero później mniej złożone organizmy, jak np. ludzie.
Podejrzewam, że na poziomie wiedzy o fizyce/chemii takie rozważania szybko tracą sens, ale może chociaż jako taki motyw sci-fiction? ...
#fizyka #wiara #fizykakwantowa #andrzejdragan #entropia #religia #chemia #scifi #sciencefiction
Zaloguj się aby komentować

STRESZCZENIE:
W jaki sposób Higgs nadaje masę cząstkom? W jaki sposób cząstki elementarne zyskują masę? Cała masa to Energia. 99% masy atomu jest zawarte w energii wiązania wewnątrz jądra. Ale około 1% masy jest zawarte w masie cząstek subatomowych, które tworzą atomy, elektronów i kwarków.
W jaki...
Dobra informacja z rana.
Choć mogli powiedzieć, że mają z tym problem, to bym im to ogarnął dawno temu.
#nauka #fizyka #dragan #kwanty

@Mikry_Mike mnie nie pytaj, ja fizyki kwantowej nie rozumiem, ale Dragan mawia, że to akurat dobrze, bo jakbym rozumiał to coś ze mną byłoby nie tak ;)
Językiem właściwym do mówienia o fizyce jest matematyka. A że dla zdecydowanej większości z nas obliczenie delty i zastosowanie wzoru skróconego mnożenia to Everest możliwości, to potem na takiego newsa jak powyżej możemy zareagować tylko "no super, dobra robota" ;)
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Łatwiejszą wersją tej "sztuczki" jest przekrojenie ziemniaka na pół, wbicie zapałki oraz dwóch widelców i powieszenie na krawędzi szklanki
#ciekawostki #fizyka #nauka

Zaloguj się aby komentować
Spotkanie 2 białych karłów = supernowa typu 1a. Niby tak, ale czy na tym to już koniec historii? Obiekt IRAS 00500+6713 pokazuje co dalej.
#astronomia #kosmos #nauka #fizyka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/co-sie-dzieje-po-fuzji-masywnych-podwojnych-bialych-karlow
Zaloguj się aby komentować
Ja wiem
i uznających siebie tak jak im się podoba xD
Dla zwierząt to nie ma znaczenia bo i tak widzą w zupełnie innym spektrum,
i nie widzą wszystkich barw jakie widzimy my
#kitku #koty #meble #czujedobrzeczlowiek #wlochy #hejto #fizyka





Zaloguj się aby komentować
Nadciekłość. Zjawisko kwantowe w skali makro.
Nadciekłość -- przykład zjawiska kwantowego w makroskali. Materia w stanie nadciekłości jest pozbawiona tarcia wewnętrznego (lepkości), zdolna wyciekać przez najmniejsze szczeliny i kapilary oraz zachowuje się w sposób sprzeczny z naszymi oczekiwaniami i logiką.
https://www.youtube.com/watch?v=pcvr8rvsbxU
#fizyka #ciekawostki #nauka #hel #fizykakwantowa

Zaloguj się aby komentować