Materiał budowlany (grubość ok. 25 cm) - Współczynnik λ (orientacyjny) - Ile styropianu λ=0,033 potrzeba, by uzyskać wymagany wsp. przenikania ciepła U=20W/(m2K)
Ja j⁎⁎ie co za wrzod na d⁎⁎ie. 42m katownikow 80x80x5 jako podpory belek poprzecznych, profli 160x80x4. Katowniki oczywiscie krzywe, mocowane w roznych materialach, na wysokosci, bo czemu nie. Eh, baba jak wymysli to nie ma wuja. Ale zostalo ostatnie 11m.
U mojej dziewczyny w ogródku stoi taki słupek. Jest tu od 60-80 lat, może dluzej (są zdjęcia dziadka jak na nim siedzi). Ktoś wie po co to w środku ogrodu?
to nie jest słupek zaczepowy, miałby przecież rowek po metalowym okuciu, albo po ucięciu byłby widoczny klin.
Niemniej jednak zwyczajowo był tylko jeden, nie dwa.
przyglądnij się lepiej tym niby otworom, czy to nie prowadnice w postaci zalanych w betonie (czy to kamień?) rurek i czy nie zostały zaklajstrowane zaprawą.
Obstawiałbym bardziej ozdobę ogrodową. Ostatecznie słupek ogrodzeniowy, gdzie były łączone rurą lub łańcuchem. Ale jeśli tylko jeden się ostał to hgw.
Zawsze można obkopać lub całkowicie odkopać i obejrzeć za jakimiś cechem
@Abcdef90 Wszystko zależy od tego jak atrakcyjna jest ta działka. Znajomi kilka lat temu we Wrocławiu kupili za 2x ceny wywoławczej.. więc może być różnie.
Korzystając z weekendowej nieobecności partnerki, przeprowadziłem swoją Specjalną Operację Schodową, podczas której w ciągu 3 dni planowałem wykonać trepy drewniane na schodach. Jednakże jak to bywa w specjalnych operacjach, cel został w pełni osiągnięty - trepów nie zamontowałem.
Zdążyłem jednak w przeciągu 3 dni:
przygotować spocznik
rozmierzyć schody i dowiedzieć się, że ekipa budowlana wylała mi za wysoko stopnie
ponownie rozmierzyć schody i zaplanować ile skuć żelbetu (najwięcej 4,5cm na stopniu, dokopując się do zbrojenia)
zasypać cały dom pyłem mimo zastosowania kurtyn z folii
przy pomocy wyspecjalizowanych jednostek sprzątających z Ukrainy, w niedzielę posprzątać cały dom w zaledwie 12h (chwała im, że pomogły mi to ogarnąć i to w niedzielę)
Efekt jak na zdjęciu, zobaczymy co się uda w kolejny weekend
#budownictwo #remontujzhejto i wproszę się na tag #stepujacybudowlaniec bo był dla mnie inspiracją
Jakiej wysokosi byly schody? Gdzie byl kierownik budowy i inwestor podczas szalowania, przed zalaniem? Schody to jest jeden z elementow, ktore trzeba 1000x sprawdzic przed zalaniem.
I oczywiście kolejny wieżowiec. Świat odchodzi już od centrum finansowych na rzecz rozrzucania powierzchni biurowych po całym mieście to w Warszaqie prezydent sobie zażyczył Nowego Jorku i powstaje taki potwór jak rejony Ronda Daszyńskiego do Ronda ONZ, które nic pozytywnego do tkanki miasta nie wnoszą, tylko korkują już i tak zawalone centrum, no ale mamy Manhattan, swoistą dzielnicę finansową
Nadchodzą zmiany w Ustawie Prawo Budowlane i można zobaczyć jak dba o nas Polska Izba Inżynierów Budownictwa (mogliby to chociaż jakoś oprotestować i pójść do mediów). O posłach czy rządzie nie wspominam, bo tam nie ma fachowców, a Zbigniew ps. Zero zawsze lubi dowalić większe kary każdemu, bo to się dobrze sprzedaje "suwerenowi".
STARY ZAPIS:
Art. 100
Nie można wszcząć postępowania z tytułu odpowiedzialności
zawodowej w budownictwie po upływie 6 miesięcy od dnia powzięcia przez organy
nadzoru budowlanego wiadomości o popełnieniu czynu, powodującego tę
odpowiedzialność i nie później niż po upływie 3 lat od dnia zakończenia robót
budowlanych albo zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wydania decyzji
o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego
NOWY ZAPIS:
Art. 100. Nie można wszcząć postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej
w budownictwie po upływie 3 lat od dnia powzięcia przez organ nadzoru budowlanego
wiadomości o popełnieniu czynu powodującego tę odpowiedzialność i po upływie 10 lat
od popełnienia czynu.
Dla porównania wg Kodeksu Karnego po 10 latach przedawnia się gdy czyn jest zagrożony karą powyżej 3 lat (np. handel ludźmi).
Wyczuwam odpływ tych, którym nie będzie się chciało j⁎⁎ać za obietnicę więzienia, co może spowodować wzrost wynagrodzeń osób pełniących samodzielne funkcje w budownictwie.
@babcia_do_orzechow A co w tym złego? Jak spierdolisz coś, wziąłeś za to kasę, podpisałeś się to za to odpowiadasz. Obecne przedawnienie po 3 latach to jest kpina jakaś, nie budujecie sezonowych karmników dla ptaków tylko budynki które mają służyć dziesięciolecia.
@moderacja_sie_nie_myje Owszem, jest jak piszesz. Z tym, że odpowiedzialność powinna również spoczywać na firmie. Jako pracownik nie masz wpływu na to, że np. za twoimi plecami szef zrobi jakiś wałek i nie wiem, wymienia materiał na tańszy i dostajesz fałszywe kwity. Poza tym jako Kierownik Budowy odpowiadasz za zdrowie i życie osób na budowie. Jaki masz wpływ na to, że dla jaj Seba podstawi nogę Mirkowi i ten upadnie rozbijając łeb? Albo inny przypadek, z Gliwic, jacyś debile zniszczyli ogrodzenie budowy i wpadli do wykopu. Kierownik kilka lat latał po sądach. W żadnym wypadku nie chodzi mi o zdjęcie odpowiedzialności, ale to o czym piszesz czyli chujowe wybudowanie to jest jakiś promil przypadków skazania kogoś. Większość dotyczy wypadków i sfałszowanych wpisów w dzienniku budowy (głównie domków jednorodzinnych). No i pytanie dlaczego nigdy nie oskarża się Nadzoru Budowlanego za niedopełnienie obowiązków? Dlatego, że to urzędnicy i mafia chroni swoich? Przy słynnej katastrofie hali w Katowicach skazano wykonawcę i projektanta. Ale dlaczego nie beknął urzędnik, który wydawał decyzję o pozwoleniu na budowę? Jakby sprawdził cokolwiek to zobaczyłby, że projektant nie miał uprawnień.
edit: No i bez jaj, że okres przedawnienia jak dla jakichś kryminalistów co handlują ludźmi.
@redve żeby bezpiecznie i bez przypalu wejsc na dach wystarczy jeden trick - zaloz kamizelke i kask ochronny (koszt ok 30 zł łacznie w byle budowlanym). Jak ktos zobaczy to pomysli ze robotnik cos sprawdza badz szykuje do wymiany papy. Stestowane wielokrotnie polecam.
Czy coś by mi groziło za wejście na dach bloku, zakładając że nic nie zniszczę?
@redve zakładając że nikt cię nie zauważy i nie podpierdoli na bagiety to jedyne co ci grozi to rozbicie sobie ryja
jak chcesz wejść na plac budowy to idź do kierownika budowy i pogadaj o uzyskaniu zezwolenia na wejście
Jest czas kiedy będzie to możliwe bezproblemowo. Przy większych inwestycjach są organizowane możliwości "Zwiedzania" aby docelowi najemcy - głównie lokalów na parterze, pod działalność gospodarczą - mogli zobaczyć co i jak wygląda już w trakcie budowy.
No ale jak chcesz się wpieprzać na nielegalu, to na pewno spisanie przez bagiety w razie kradzieży czegokolwiek z budowy, a jeśli teren jest ogrodzony i oznakowany - tak jak powinien być - to jeszcze obejmie cię art 193 KK.