Podbitka ty kurlo ebana. Rece grabieja dzisiaj.
#budujzhejto #budownictwo #budowadomu


Podbitka ty kurlo ebana. Rece grabieja dzisiaj.
#budujzhejto #budownictwo #budowadomu


Zaloguj się aby komentować
Siema. Pytanie z zakresu #budownictwo . Orientuje się ktoś może ile w przybliżeniu powinno kosztować (za metr) wykonanie wylewki? Potrzebuje w stodole wybetonować jedno stanowisko, stan obecny to ubita przez lata ziemia z kamieniami. Chce tam mieć wylewkę 15 cm grubości. Razem z przygotowaniem podłoża itp?
Południowo-wschodnia Polska. Orientacyjnie potrzebuje żeby się nie wycyckać. Circa 40m2.
Dzięki
Zaloguj się aby komentować
Kuhwa zimno dzis.
#budujzhejto #budownictwo #budowadomu

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
To byl dobry dzien. Wymazalismy duza sciane druga warstwa kleju, pociagnalem podbitke do konca jednego szczytu i zaczelismy m.in. konstrukcje skrzynki do podbitki z drugiej strony. Jutro dokonczymy i moze na poczatku przyszlego tygodnia sciagniemy rusztowanie z polnocnej strony i ustawimy na poludniu na ostatniej niedokonczonej elewacji.
Niby jutro ma byc brakuajcy parapety, ktory blokuje nam dokoczenie wschodniej elewacji. Tzn moglibysmy dokonczyc bez, ale to taka rzezba z doklejaniem potem.
Dobrze by bylo jeszcze zamontowac rury spustowe (3 szt) i zakopac dreny, ale zobaczymy jak z czasem i pogoda.
#budujzhejto #budownictwo #budowadomu


Zaloguj się aby komentować
Spis treści:
Chronologia
Specyfikacja instalacji
Produkcja w 2024
Wartości
Specyfikacja domu
Wpisy hejto
Opis i spostrzeżenia
Bateria, falownik, elektryka, zarządzanie i wykresy
Wady i zalety
Chronologia:
10.2023 – pierwsze wyliczenia, projekty i pierwsze zakupy
11.2023 – postawienie konstrukcji na gruncie (4,4 kWp)
12.2023 – start instalacji z jednym falownikiem
04.2024 – montaż drugiego stringu paneli (2,8 kWp) i drugiego falownika
04.2024 – przegląd całej instalacji na potrzeby rozszerzenia ubezpieczenia domu
04.2024 – budowa prawie takiej samej instalacji u moich rodziców (na ogniwach 230Ah i pod kątem 45 stopni za 15 tys. zł)
05.2024...
#budownictwo Tak się sprawdza który to peszel. Tylko po co?
Zaloguj się aby komentować

Brutalizm. Najsurowszy z kierunków nowoczesnej architektury, określany po latach mianem ślepej uliczki rozwoju budownictwa. Kolejnym wyburzeniom obiektów obiektów architektury brutalistycznej towarzyszyły oklaski i radość mieszkańców okolicznych terenów, ale i sprzeciwy środowiska...
Zaloguj się aby komentować
Po co wewnątrz budynku Taipei 101 umieszczono wielką stalową kulę o wadze 660 ton?
Tajwan znajduje się w obszarze aktywnym sejsmicznie, a dodatkowo regularnie nawiedzanym przez huragany - nie wydaje się to więc idealna lokalizacja na budowę drapacza chmur.
Jednak architekci opracowali konstrukcję budynku w taki sposób, aby nie próbowała wytrzymywać na siłę z żywiołem, a wręcz przeciwnie - poddawała się wszelakim wibracjom i naprężeniom.
Wspomniana 660-tonowa kula (ok. 1/10 masy całego budynku) to element całego systemu tłumiącego, który ma za zadanie balansować wieżowiec podczas przechylania. Zawieszona jest na 16 grubych linach, na wysokości 400m pomiędzy 87. a 92. piętrem. W efekcie budynek spokojnie wytrzymuje trzęsienie ziemi o magnitudzie nawet 7,2, czy wiatr 200km/h.
To genialne inżynieryjne rozwiązanie sprawia, że 509-metrowy wieżowiec jest w trakcie trzęsień ziemi jednym z najbezpieczniejszych budynków na wyspie.
Jak działa system w praktyce - wklejam filmik w komentarzu.
#architektura #budownictwo #tajwan #ciekawostki



Zaloguj się aby komentować
W 1962 roku nastąpiło przesunięcie kościoła przy al. Solidarności.
Przesunięcie kościoła w Warszawie było pierwszym przesunięciem murowanego obiektu sakralnego w Europie i zakończyło się pełnym sukcesem – po trzech godzinach przesuwania budynek stał w nowym miejscu.
Prace miały miejsce w środku nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1962 roku. Kilka minut przed godziną pierwszą w nocy świątynia ruszyła w podróż z prędkością 9 m/godz. Po trzech godzinach stanęła 21 metrów od swojej pierwotnej lokalizacji. Powodem tej pionierskiej operacji było poszerzanie Al. Świerczewskiego (czyli obecnej al. Solidarności) będącej elementem trasy W-Z. Samo przesunięcie było jednak tylko finałowym elementem skomplikowanej operacji. Wcześniej należało wmontować w fundamenty świątyni metalową konstrukcję, która posadowiona na specjalnych rolkach przejechała na sześciu szynach w głąb działki. Następnie całą konstrukcję rozebrano. O pierwotnej lokalizacji kościoła przypomina obecnie jedynie ślad z granitowej kostki ułożony na chodniku oraz jezdni, która biegnie obecnie w miejscu, gdzie pierwotnie stała fasada kościoła.
#warszawa #historia #architektura #budownictwo #fotografia
/źródło: powarszawsku


Zaloguj się aby komentować
#ciekawostki #budujzhejto #budownictwo #budowadomu
Zaloguj się aby komentować
Zastanawiamy się z żoną nad projektem domu z garażem w bryle domu kontra garażem wolnostojący. Jestem ciekaw Waszych opinii na ten temat.
Za garażem w bryle przemawia:
- wygoda
- mniej problemów przy budowie (to samo pozwolenie, kierownik, logistyka itd.)
- dodatkowe pomieszczenie za garażem na kotłownie więc zyskuję dodatkowe pomieszczenie w części użytkowej domu
Z kolei z minusów to głównie koszty - wolnostojący garaż mógłbym wybudować w znacznie niższym standardzie niż w garażu zintegrowanym z domem. Nie mówię tutaj o np. blaszaku ale o rezygnacji z ocieplenia, ogrzewania, ocieplanych drzwi/bram itp.
Garaż będzie służył tylko do parkowania samochodu i trzymania mniej wartościowych gratów. Warsztat połączony z men cave buduję jako osobny budynek i to nie podlega nawet dyskusji
Jak to wyglądało w Waszym przypadku? Na jakie rozwiązanie się zdecydowaliście i dlaczego? Co byście zmienili budując się drugi raz? Zapraszam do dyskusji
#budownictwo #budujzhejto #motoryzacja
Ja jestem za garażem w bryle. Pada deszcz, śnieg wychodzisz i wchodzisz komfortowo, czegoś z auta zapomniaz w kapciach podejdziesz, dzieckow aucie zaśnie to wygodnie do domu przeniesiesz mimo niepogody. A jeżeli chodzi o syf to jako łącznik między domem a garażem możesz wykorzystać kotłownię, ja mam gaz więc syfu brak.
Garaż w bryle to duże straty na ogrzewaniu. Jeśli ma być zrobiony dobrze to zasadniczo powinien to być odrębny budynek przyklejony do mieszkalnego (osobne fundamenty, ocieplenie jak przy bliźniaku). Chyba że rachunki za ogrzewanie to nie problem, to nie ma o czym się rozpisywać
Osobiście mam wiatę garażową przyklejoną do domu, w perspektywie mogę ją przerobić dokładając ściany i bramy. Minus że nie wejdę od razu z domu do garażu - plus: płacę zdecydowanie mniejsze rachunki niż sąsiad z mniejszym domem (użytkowa) ale za to 2stanowiskowym garażem w bryle).
Zaloguj się aby komentować
Jakie to jest złoto
https://youtu.be/K9cuTMIte2E?si=LcWLGBedM6B7Cie9
#heheszki #budownictwo #pracbaza
Zaloguj się aby komentować
#piekloperfekcjonistow #budownictwo

Zaloguj się aby komentować
Ach, widzac wanne @bartek555 przypomniala mi sie historia pewnego Mirka, ktora przeczytalem, kiedy jeszcze bylem na wykopie.
Nie wiem, czy prawdziwa, czy nie, ale pamietam, ze jak ja czytalem, to bardzo smutno mi bylo na serduszku
Mam nadzieje, ze ten czlowiek ma sie dzisiaj dobrze.
#gownowpis #wykop #takietam #remont #budownictwo #budujzhejto #zwiazki

Podziele się z wami co sobie w chacie niewielkim kosztem zrobiłem żeby zapobiec takim sytuacjom. Na etapie robienia elektryki dałem po małym kabelku dwużyłowym z miejsca gdzie pralka, wanna, umywalka, kotłownia, zmywarka i lodówka bo ma podłączenie stałe do wody do kostkarki. Zamontowałem tam czujniki zalania po 100zl. Drugie końce co centrali alarmowej. Na głównym wejściu wody, zaraz za licznikiem elektrozawór za 250zl sterowany przez centralkę. I teraz jak któryś czujnik wyczuje wodę automatycznie odcina główne wejście wody i wysyła mi powiadomienie na telefon gdzie jest woda. Koszt całości 1k zł ale warto bo mogę telefonem zakręcać zawór jak chce Starą powkurwiać podczas kąpieli
Zaloguj się aby komentować
Druga wanna na miejscu. Lampka tez fajna. Zabudowy meblowe niestety dopiero najszybciej w styczniu :(
#budujzhejto #budownictwo #architektura

Zaloguj się aby komentować
Garaż w bryle budynku. Muszę podjąć decyzję co dk spadków w garażu i odpływu. Pomożecie podjąć decyzję? #budujzhejto #buildbyduck #budownictwo #budowadomu
Zaloguj się aby komentować

Dr inż. arch. Elżbieta Komarzyńska-Świeściak z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej pracuje nad katalogiem modelowych rozwiązań dotyczących przestrzeni pod mostami. Jej zdaniem są to miejsca o dużym potencjale, który na ogół nie jest wykorzystywany. Badaczka chce to zmienić.
Według...