Zdjęcie w tle
LINUX

Społeczność

LINUX

206

Linux - linki, dyskusje

    Jakiś tydzień temu trafiłem na info, że Linus Torvalds (twórca i główny opiekun #linux )
    w prywatnej korespondencji zapowiedział, że zaakceptuje kod napisany w Rust, nawet pomimo sprzeciwu opiekunów. Zaskakująca zmiana stanowiska może otworzyć drogę do poważnych reform w strukturze jądra systemu, ale jednocześnie rodzi pytania o przyszłość społeczności rozwijającej system.
    Było to o tyle dziwne, że
    jeszcze niedawno Torvalds publicznie opowiadał się przeciwko wdrażaniu języka Rust do jądra Linuxa, podkreślając, że system działa znakomicie w C i nie ma potrzeby wprowadzania tak radykalnych zmian. Jego komentarze były surowe i jasno wskazywały na brak akceptacji dla nowego języka w tak kluczowym komponencie oprogramowania.
    Jądra systemu napisanego jedynie w języku C bronił jeden z głownych opiekunów Christoph Hellwig:
    Hellwig, nie kryjąc oburzenia, po raz kolejny porównał Rust do "nowotworu", który może zagrozić stabilności jądra Linuxa. Podkreśla, że dodanie wsparcia dla innego języka może prowadzić do chaosu i fragmentacji kodu. „Nieustanna rotacja pomiędzy różnych językami to największy koszmar każdego administratora kodu” – stwierdził Hellwig. 
    https://ithardware.pl/aktualnosci/linus_torvalds_rust_i-39142.html

    No i dzisiaj pojawia się nowe info:
    Christoph Hellwig, jeden z kluczowych opiekunów jądra systemu, który znany jest ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec implementacji języka Rust w jądrze Linuksa, zrezygnował z funkcji opiekuna odpowiedzialnego za dma-mapping.

    Christoph Hellwig od lat jawnie krytykował wprowadzanie Rusta do kodu jądra Linuksa, nazywając go „rakiem” i podkreślając, że jego obecność rozprzestrzenia się jak „przerzuty” po całym systemie. Hellwig, zagorzały zwolennik języka C, uważał, że to właśnie C zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo kodu. Jego decyzja o rezygnacji z części obowiązków przyszła niespełna tydzień po tym, jak ujawnił treść prywatnej korespondencji z Torvaldsem, w której twórca Linuxa wyraził swoje zaskakujące poparcie dla języka Rust.
    Co będzie dalej z Christophem?
    Choć Hellwig zrzekł się części swoich obowiązków, nadal pozostaje aktywny w społeczności Linuxa. Wciąż pełni funkcje opiekuna sterownika NVMe oraz sekcji FreeVXFS. Jego odejście z obszaru mapowania DMA oznacza jednak, że Marek Szyprowski, drugi opiekun tej sekcji, będzie musiał samodzielnie przejąć pełną odpowiedzialność za ten kluczowy element infrastruktury Linuxa.
    https://ithardware.pl/aktualnosci/fanatyk_kodu_c_rust_linux-39337.html

    #programowanie #rust #technologia #linustorvalds
    bddfc90e-5801-4c0a-91a9-6738b6e4217a
    17

    @damw Hellwig, nie porównywał Rust do "nowotworu"

    And I also do not want another maintainer.  If you want to make Linux

    impossible to maintain due to a cross-language codebase do that in

    your driver so that you have to do it instead of spreading this

    cancer

    to core subsystems.  (where this cancer explicitly is a cross-

    language

    codebase and not rust itself, just to escape the flameware brigade).

    Dziennikarstwo na które zasłużyliśmy.

    Czy będzie w końcu rok Linuksa? Czy Rustuksa?

    Zaloguj się aby komentować

    Omg. znów ktoś ogarnął instalacje unixa na czymś dziwnym. załóżcie spoldczniczc z tagiem skoro to kogoś jara

    Zaloguj się aby komentować

    @radek-piotr-krasny fajna ciekawostka, ale... no to ciekawostka. Szczególnie w tym kontekście

    Just copy one file to EFI system partition and boot

    Normalnie na co to komu, a w awaryjnych sytuacjach jak ci komputer totalnie zdechnie, to i tak nie będziesz mieć tak wygodnego dostępu do dysku i skończy się to pendrivem ze zwykłym livecd także no¯\_(ツ)_/¯

    Zaloguj się aby komentować

    @radek-piotr-krasny What Linux does better... Everything?

    No i czekam na flame

    Absolutny laik w linuksach here. Jaki zamiennik dla w11? Jak przesiadlem sie w koncu z prawilnej 7 to mnie c⁎⁎j strzela. Potrzebuje kompa do neta, czasem cos na steamie odpale, no i najwazniejsze czyli hiroski ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    @radek-piotr-krasny - Mint z Cinnamonem na desktopa, Debian na serwery (lub RHEL jak się jest korpo) - i nie ma co z tym dyskutować

    Zaloguj się aby komentować

    Zaloguj się aby komentować

    Właśnie gram w Pokemony jak za starych czasów na emulatorze mGBA na Linuxie, trochę było problemów z bezprzewodowym padem ale już wszystko działa jak należy 🙂

    #linux #mgba #pokemon
    721bce41-607f-4c3b-bf33-06c1d09e18fd
    6

    @hajt i Jezus patrzy czy dobrze grasz :)

    Problemy z padem? Bo jak próbowałem swojego z PS3 podłączyć to się zdziwiłem, bo dosłownie samo zaczęło działać jak należy

    @Hajt Pokemony z GBA ogrywałem na smartfonie z androidem jak jeszcze chodziłem do szkoły parę lat temu xD. Jedna z nielicznych gier w których nie przeszkadza dotykowe sterowanie w emulatorze.

    Zaloguj się aby komentować

    Na moje nieszczęście, postanowiłem sobie kupić monitor 4k do linuxa, jako drugi monitor obok full hd.

    Na waylandzie w gnome shell/mutter sobie ustawiłem fractional scaling 150% i działa to poprawnie, jednak chciałbym w niektóre gry grać w 4k, a z takim skalowaniem gra widzi tylko część niższych rozdzielczości.

    Jednak okazało się że ręczna zmiana rozdzielczości jest dość żmudna i często psuje mi czasem ustawienie ekranów względem siebie, zmienia domyślny i czasem skaluje nie ten co trzeba.

    Postanowiłem więc skryptem ustawić poszczególne ekrany w danych pozycjach i wymusić określone skalowanie, ale problemem jest to, że nijak nie mogę znaleźć jak to zautomatyzować:

    • nie znalazłem nigdzie ustawiania fractional scaling per monitor
    • xrandr nie mogę użyć, bo nie używam x11
    • nie mam nawet pojęcia jak pod waylandem zmienić rozdzielczość(w sensie skryptem)

    wszystkie programy jakie znalazłem albo działają z sway/wlroots czy innymi kompozytorami, ale nie z gnome

    da się coś takiego ogarnąć pod linuxem?

    #linux
    14

    @krokietowy jak masz jakiś skrypt który ustawia wszystko jak trzeba to zawsze możesz go podpiąć pod jakiś skrót klawiszowy - lepsze to niż nic: /

    @krokietowy Powodzenia w szukaniu jak zautomatyzować takie mało popularne ustawienia na dużych DE, tutaj nikt takich rzeczy nie robi. Zgaduje, że musiałbyś przeszukiwać repo Muttera czy czegoś innego albo nawet samego Gnome żeby to znaleźć bo dokumentacja albo nie istnieje albo jest nieaktualna od 5 lat. Męczyłem się kiedyś z czymś podobnym, nie pamiętam czym.


    Możesz zobaczyć czy na KDE będzie ci działać bo wiem, że było kilka razy to patchowane między innymi z tego powodu że SteamOS na tym działa i tam im zależało na takich rzeczach. A jak nie to jeszcze możesz spróbować zwyczajnie odpalać gry przez Gamescope (mikrokompozytor od Valve) który właśnie do tego celu został zrobiony aby pozbyć się wszelkich takich problemów. Całą instrukcje jak to ogarnąć masz na ArchWiki: https://wiki.archlinux.org/title/Gamescope

    @krokietowy Nie znam się, ale mam pytanie. Jaki to linux?

    Zaloguj się aby komentować

    @radek-piotr-krasny Dlatego nie jestem fanem AppImage na Archu xD. Ale zainstalowałem z AUR i działa. Ogólnie nie polecam, nieczytelne, nie jest natywna bo używa webview i JS oraz zwykły terminalowy btop ma więcej funkcji i jest lżejszy i szybszy.

    1455e5e6-bb9e-4d09-be6a-e69151664b8a

    Zaloguj się aby komentować

    Ja przejde, winda 10 moja ostatnia potem albo arch albo steam os.

    Ja też przejdę na jednym laptopie. Mam w domu jednego kompa do gier oraz laptopa na ktorym tylko korzystam z przeglądarki i czasami z open office, do tego służy do trzymania dokumentów i plików i w sumie tyle. Do takiego korzystania Linux wydaje mi się mieć więcej zalet bo

    - aktualizuje się w tle (ponoć)

    - nie wymaga zmiany systemu co ileś lat, na Linuxa ponoć nie ma wirusów.

    Wzrost popularności Linuxa będzie postępował wraz z rozwojem SteamOS i jego kompatybilnością z grami. Rynek typowo biurowy jest przegrany.

    Zaloguj się aby komentować

    Na pewno wiecie.
    Mam sobie debiana 11 i aktualizuję do 12. Mam zmienioną konfigurację serwera sshd /etc/sshd/sshd_config. Instalator widzi, że plik był zmieniany i pyta czy go zostawić w takim stanie czy podmienić na ten z pakietu.
    Na początku pliku konfiguracyjnego jest dyrektywa include /etc/ssh/sshd_config.d/*.conf
    Moje pytanie.
    Jak umieszczę w lokalizacji /etc/ssh/sshd_config.d/jakis.conf i w nim ustawię np. PermitRootLogin Yes a w pliku głównym będzie też ta sama opcja PermitRootLogin No. To jakie ustawienie będzie obowiązywało?
    #linux #debian
    4

    Prawie na pewno to z głównego.

    Sam napisałeś - na początku pliki głównego masz include.. czyli jak poleci parser to wrzuci wartość na początku konfiguracji, po czym zostanie ona nadpisana ta z pliku głównego.

    Prawdopodobnie plik z sshd_config.d/jakis.conf będzie wczytany po głównym pliku i nadpisze jego ustawienia. Tak na przykład dzieje się w programie Motion, którego używam.

    Jako, że jestem zawsze dość wątpiący w wszystkie twierdzenia zanim nie przebadam, tak postanowiłem zrobić.


    Zrobiłem plik a.conf i w nim dałem PermitRootLogin no i przebadałem czy mogę się logować.

    Ku mojemu zaskoczeniu konfiguracja obowiązująca jest ta z a.conf a nie z głównego bo już zacząłem się przyzwyczajać, że umiejscowienie include ma jakieś znaczenie.


    Szczerze to nawet mi to pasuje i mam nadzieję, że tak jest w całym debianie a nie tylko w sshd. Testy raczej przeprowadziłem prawidłowo.


    ps. Nazwa pliku nie ma znaczenia, tak samo zachowuje się przy a.conf jak i z.conf


    @minimumtrzyznaki @Syster

    Zaloguj się aby komentować

    @LondoMollari A swoją drogą, `su -l nginx -s /bin/sh` nie zadziała tak samo?

    @baklazan Możliwe. Tu nie chodziło nawet o konkretne komendy, a uchwycenie stanu umysłu, gdzie we frustracji podczas debugowania czegoś zaczynasz rozmawiać z shellem.

    @LondoMollari po co chcesz się logować na konto nginx? Szukasz braku uprawnień czy złych acl?

    Zaloguj się aby komentować

    @Hajt - i nie wy⁎⁎⁎ać się na moim serwerze przez 3 lata - pomimo chorych eksperymentów jakie na nim przeprowadzam.

    @Hajt Na tyle stabilny że od 2017 na liście top500 najszybszych superkomputerów świata są tylko serwery z linuksem.

    Na tyle stabilny że infrastruktura Microsoft Azure stoi na linuksach.

    Na tyle stabilny że Microsoft wbudował jądro Linuksa w jądro Windowsa (WSL2).


    Mogę tak dłużej : >

    Wszystkie komputery pokładowe łazików marsjańskich też są pod kontrolą linuxa. Złośliwi mówią, że dlatego wideo z marsa są bez dźwięku.

    @bug-overflow z tego co wiem nie do końca, pląta się tam np VxWorks gdzieniegdzie

    Zaloguj się aby komentować

    Mem pochodzi z czasów kiedy był prawdziwy, instalacja sterów do nvidii to był naprawdę rocket science xD

    @ZohanTSW ja się tak zraziłem, że do dzisiaj śmigam na czerwonych, a minęlo z 8 lat xD

    @DEAFCON_ONE ja to samo, ale minęło zaledwie 5 lat

    @cebulaZrosolu Jak bardzo ten żart jest nie aktualny już? Nie wiem jak to wyglądało baaardzo dawno temu, ale gdy zaczynałem z Linuxem te 9-10 lat temu to zainstalowanie sterowników nviidi na Ubuntu albo Mincie to było pobranie pliku .deb ze strony nvidii i zainstalowanie go, nawet nie trzeba było z terminala bo można było już wtedy z eksploratora plików kliknąć 2 razy jak w Windowsie instalator i gotowe.


    A teraz to już wgl jest bajka, większość tych przyjaznych distro ma już sterowniki w instalatorze, albo też ma jakiś wygodny program/skrypt od ich instalacji. Nawet na Archu jest to banalnie proste i mimo, że ciągle się aktualizuje wersje jądra to jest gotowy pacman hook do sterowników dkms które generują moduły dla twojej wersji jądra podczas procesu aktualizacji.


    A na distro z którego ja korzystam (EndeavourOS) instalacja sterowników ogarnięta jest ich autorskim skryptem domyślnie zainstalowanym w systemie i wystarczy wpisać "nvidia-inst" i sterowniki dkms same się instalują razem z tym pacman hookiem i nie trzeba się na niczym znać ani wiedzieć cokolwiek.


    A tak ogólnie to j⁎⁎ać Nvidie, ino AMD, Od kiedy przesiadłem się z Nvidii na AMD to większość moich problemów z Linuxem magicznie zniknęła xD.

    Na Ubuntu tzw dwa kliki :)

    Zaloguj się aby komentować