Zdjęcie w tle

Społeczność

LINUX

199

Linux - linki, dyskusje

macgajster

sudo rm -rf /

sudo apt autoremove

Tank1991

@koszotorobur apt moo

chuck84

@koszotorobur neofetch

Zaloguj się aby komentować

Używając programu vnStat w systemie #linux można sprawdzić ile wykorzystaliśmy łącza internetowego na naszym komputerze w określonym czasie. Jako, że koniec roku i początek nowego to czas wszelkich podsumowań i zestawień danych to łatwo można sobie zrobić swoje "podsumowanie roku" w zużyciu danych.
vnstat -m -b 2023-01-01 -e 2023-12-31
Powyższa komenda wyświetli nam w terminalu miesięczne zestawienie danych dla podanego okresu (screen 1).

Można też zainstalować sobie pakiet vnStati, który używając danych z vnStat tworzy z nich wykresy.
vnstati -m -b 2023-01-01 -e 2023-12-31 -o net.jpg -L --noedge --noheader
Tą komendą stworzymy plik .jpg z graficznym przedstawieniem wcześniejszych danych (screen 2).

Po co to? Zasadniczo to w moim wypadku nie ma to żadnego zastosowania prócz zaspokojenia ciekawości ale widzę przynajmniej 2 bardzo użyteczne przypadki:

  1. Jeśli mamy limitowane łącze internetowe i chcemy wiedzieć ile nam zostało mniej więcej danych.
  2. Do analizowania ruchu na swoim serwerze. Dostępnych opcji jest dużo więcej i można np wyświetlić dni z ostatniego miesiąca z największym ruchem itp. Zachęcam do sprawdzenia manuala bo jest tam wszystko wytłumaczone.

Sam program jest bardzo lekki, jego daemon nie zużywa mi nawet 4mb ramu. Niestety oczywiście program nie potrafi zbierać danych wstecz więc swoje podsumowanie roczne zobaczycie za rok jeśli zainstalowaliście go dopiero teraz (upewnijcie się że jest włączony w systemd).
#siecikomputerowe #technologia
2ebe9661-ed08-47de-af0c-36f4be4ccd79
2062f6d3-106d-4f01-8be9-d6750a3741cb
Catharsis

@koszotorobur O kurdę nie miałem pojęcia, że neofetch nie jest już rozwijany, jak tak patrzę to faktycznie ostatni commit do mastera ponad 2 lata temu, lipa... Ale z drugiej strony to dalej nieźle działa i nie ma z nim problemów, wiem bo jak każdy walnięty użytkownik linuxa co jakiś czas neofetchuje sobie w terminalu bez powodu xd


Jak ktoś przegląda reddita a zwłaszcza r/unixporn to neofetcha na bank dobrze kojarzy i naoglądał się go w każdej możliwej formie i motywie kolorystycznym wiele razy.


Obowiązkowo neofetch z mojego aktualnego złoma w załączniku:

8e5e9593-f16f-4f34-99fc-8f6673bb24da

Zaloguj się aby komentować

Google Shell Style Guide

Google opublikowało standardy jakie skrypty napisane w Bashu powinny spełniać - polecam się z nim zapoznać i zacząć je stosować!

#technologia #linux #bash
9f12246a-2b30-41d5-82d3-9d06d9806fc6
ataxbras

Nawet sensowny styleguide jak na Google

redve123

Jako linting używać 2 spacji.

Nie 4 jak z jakiegos powodu robi każdy, nie tab jak robi każdy z RIGCZ-em. 2


Nie chce spotkać osoby która stwierdziła że to będzie standard

Catharsis

ehh przydało by się w końcu kiedyś na porządnie nauczyć basha, zawsze piszę na czuja xd. Większość moich skryptów w bashu skończyło tak, że w połowię się wkurzam na basha i przepisuje od nowa na pythona i działa od strzała mimo, że pythona też nie znam i też piszę na czuja, ale python to taki prosty i przyjemny język, że nie trzeba się go uczyć żeby w nim pisać xd.

Zaloguj się aby komentować

Hej! W związku z tym że niektórzy uzytkownicy skarżą się, że jest straszna susza na tym tagu, postanowiłem częściej tu coś wrzucać, pomimo tego że jestem linuksiarzem amatorem.
Odnośnie mojego ostatniego wpisu. Zmieniłem sterowniki karty graficznej na otwartoźródłowe. Początkowo bałem się na nie przechodzić, gdyż ostatnim razem gdy je testowałem nie działał mi drugi monitor, zdarzał się czarny ekran przy logowaniu i kilka innych drobnych problemów. Ale teraz, o dziwo, wszystko jest ok. Zero problemów i co najważniejsze działają flatpaki. Jeżeli macie jakieś doświadczenia z otwartoźródłowymi sterownikami to proszę podzielcie się.

#linux
wojownicza_konczyna

@Rollnick2 Kiedyś pamiętam, że gry od Blizzard chodziły lepiej mi na WINE niż na Windowsie, oczywiście dopóki starczało mi RAM w karcie graficznej. Używałem wtedy NVIDIA i sterowniki z projektu Bumblebee. Teraz z nowszą kartą jakaś 4060RTX (chyba, ale laptopowa) mam problem, ale nie miałem czasu się tym zająć na poważnie. Na AMD nigdy nie było żadnego problemu. Używałem Fedory, ale kilka lat temu najłatwiej mi było zainstalować i używać karty NVIDIA na OpenSUSE.

odyshon

@Rollnick2 Używasz nouveau czy nvidia-open?

rm-rf

@Rollnick2 jak byś chciał jakiś rozwinięć tematów to możesz mnie pingować. Mam przeszło 20 lat na Linux przerobione, serwerów przerobiłem tysiące albo dziesiątki tysięcy dla różnych firm hostingowych i dużych firm. Swego czasu ogarniałem infre dla 250k endpointow i paruset serwerów na raz - mowa o sieci akurat nie hostingu. Hostingi to w 7-8 cyfrowych sumach.

Zaloguj się aby komentować

Hej! Mam problem z odpalaniem aplikacji flatpak. Pojawia się na pół sekundy czarne okno i znika. Przy uruchamianiu z wiersza poleceń pojawia się na końcu:

*** stack smashing detected *** terminated

Totalnie nie wiem co to jest i jak temu zaradzić. Podobno ma to coś wspólnego z językiem C, a ja znam się na programowaniu jak użytkownicy wykopu na szacunku do bliźniego. Prosiłbym o pomoc.

#linux #programowanie
jimmy_gonzale

Akurat #linux na wykopie wspominam bardzo dobrze. Mirki bardzo pomocne były. Zastanawiam się czy nie reaktywować konta na wykop właśnie jedynie w tym celu bo tu tag nie żyje.

Rollnick2

Dzięki @koszotorobur tak jak w podanym linku problemem jest sterownik graficzny, niestety nie ma satysfakcjonującego rozwiązania problemu

Catharsis

@Rollnick2 Siedzisz może na czymś rolling release np Arch albo Tumbleweed? Nie znam się generalnie na flatpakach aż tak bardzo ale zauważyłem, że jak się zrobi update jądra systemu i jednocześnie nie zaktualizuje paczek we flatpaku to aplikacje zainstalowane z flatpaka lubią się nie uruchamiać. Miewam tak czasem ze Steamem.

Zaloguj się aby komentować

Jest już podsumowanie roku na Steamie. #linux #linuxgaming mocno xD. Gdyby mi ktoś kilka lat temu powiedział, że będę więcej grał na Linuxie niż Windowsie to bym go wyśmiał. Mam nadzieje, że w przyszłym roku udział Windowsa w tym wykresie będzie jeszcze mniejszy.
06ef13a2-fa77-469d-b5c2-877e06ba0445
dotevo

@Catharsis No i Linux od pewnego czasu ma większy udział w graniu niż macOS. Mam nadzieję, że za jakiś czas przełoży się to na lepsze wsparcie producentów sprzętu.

ZohanTSW

Poważnie się zastanawiam nad dualbootem u siebie, co raz rzadziej wchodzę na windowsa, Steam zrobił świetną robotę dzięki Steam deckowi w popularyzacji tego sprzętu.

Zaloguj się aby komentować

Kiedyś grywałem w gierki używając HeroicGamesLauncher na linuksie, ostatnio sobie zainstalowałem i była fatalna wydajność. Wszystkie gry miały FPS na poziomie 3-5 klatek. Niby proton gierki wspierał, ale tragedia.

No i znalazłem problem. Dzieje się tak na wersji z flatpak na ubuntu. Wersja z deb działa super.
Zostawiam to gdyby ktoś też miał taki problem.

#linux #linuxgaming #epicgames
KLH2

Zostawiam to gdyby ktoś też miał taki problem.


Nie mam i nie będę miał, ale fajnie byłoby, gdyby było więcej tego typu wpisów (nie że o Linuksie, ale nie o żarciu, kotach, diffle i wykopie ).

jestem_na_dworzu

@dotevo lutris też ma takie kłopoty?

JanPapiez2

Czasami się zastanawiam jak w 2023 roku ktoś może mieć takie podstawowe problemy w obsłudze komputera a później sobie przypominam, że Linuxiarze nie wiedzą nawet czy dane dnia im się uruchomi system bo może jakieś biblioteki się zepsują w trakcie xD

Zaloguj się aby komentować

Kolejny raz po aktualizacji Manjaro mam problem z miejscem na dysku. Usuwam jakieś pierdoły, czyszczę cache i nadal dostępne zero. Dopiero po usunięciu 10+ GB zaczął pokazywać cokolwiek dostępnego. Coś z matematyką też jest słabo - rozmiar: 436G, użyte: 410G, dostępne: 2,9G. Może ktoś to wyjaśnić?
#linux #manjaro #archlinux
30f5bdfb-1fcf-4d61-9e09-e9e71ea696e8
dotevo

U mnie manjaro obecnie działa fajnie, ale miałem taką sytuację wcześniej, że odpalałem aktualizację raz na kilka mc i zawsze był problem. Dochodzę do wniosku, że Manjaro trzeba cały czas trzymać aktualne bo inaczej kaszana

ramzes

@nieinteresujsie usuwanie plików otwartych nie zwolni miejsca aż proces zwolni deskryptor usuniętego pliku. Ktoś już wspominał o lsof. Tam będzie się ten efekt objawiał jako pliki 'deleted', ale ktoś już o tym chyba wspominał tu w komentarzach. Również możesz w ostateczności zmniejszyć rezerwę systemu plików, byle nie do 0.

Zaloguj się aby komentować

Mam problem z avidemuxem. Na OS z 30.11.2023 (mam snapshot z systemem z tego dnia) działa bez problemu, ale po ostatnich aktualizacjach przestał działać. Kiedy uruchamiam avidemux wygląda jakby działał, ale po załadowaniu pliku avidemux przestaje działać, oprogramowanie nie odpowiada. Raz tylko avidemux nie reaguje innym razem wpływa to również na system, ale po kilku sekundach system zaczyna działać normalnie. Nie wiem co robić. Co powoduje problem? Co powinienem zrobić? Zostać na systemie z 30 października czy zaktualizować system i czekać na kolejną aktualizację, która jakoś to naprawi? Poniżej załączam listę aktualizacji po których avidemux przestaje działać. Po której dokładnie nie mam pojęcia.

#endeavouros #linux #archlinux
621cd0ec-e83f-4840-b385-ad4c11265f66
grappas

@Mr_Hardy kdenlive


A tak w ogóle: co mówi terminal?

7808783d-257f-4cc7-92df-9efbce4c3535
Mr_Hardy

@grappas Yyy nie wiem. Nie wiem jak to sprawdzić.

grappas

@Mr_Hardy hmm...

wpisz w terminal: avidemux3_qt5 ?


Logi prawdę ci powiedzą.

Zaloguj się aby komentować

koszotorobur

@radek-piotr-krasny - ale to jest kobyła - zwykły user czy admin używa jedynie fragmentu funkcjonalności (które trzeba przyznać są użyteczne jak już się człowiek przyzwyczai)... a reszta to jedyni powierzchnia pod kolejną lukę czy zero day... ehhh... czego to jeszcze nie dodadzą do tego molocha...

Zaloguj się aby komentować

Wróciłem na #linux ciekawe ile teraz potrwa moja przygoda. Wróciłem na system z którego korzystałem wcześniej czyli #endeavouros . Rozglądałem się za innymi, ale jakoś nie mogłem znaleźć niczego co by mnie mega zainteresowało.
100a37ce-930d-4c7a-a94d-19790def97d9
k0201pl

@Mr_Hardy  z ciekawość, czemu nie czysty arch?

Mr_Hardy

@k0201pl Nie wiem xD Po prostu tak wyszło

redve123

@k0201pl jak nie chcesz godzinami robić configów, to arch jest masochizmem. Ja akurat mam te godziny, ale w życiu bym nie polecił losowej osobie archa

Zaloguj się aby komentować

#ubuntu

TWORZENIE SKRÓTU APLIKACJI NA PULPIT:

Otwórz okno menadżera plików ze swoją aplikacją.
Otwórz okno menadżera plików z pulpitem (tak, przykryje aktualny pulpit)
Z wciśniętym ctrl+shift przeciągnij aplikację z jednego okienka do drugiego, broń boże na pulpit, tam gdzie masz mieć skrót.
69777151-9a5a-43d5-b496-a9c8487334b1
Klamra

Żeby utworzyć skrót na pulpicie w linuxie, trzeba tutorial? XD

Thereforee

@Klamra Tak a o co chodzi XD


User-friendly, jak to cały linuch

entropy_

@Klamra trochę tak, a trochę nie. Nie wszystkie funkcjonalności dają się przełożyć 1 do 1 z windowsa. W linuksie nie ma skrótów tylko dowiązania i jest subtelna różnica w sposobie działania.

Semicolon

@Dalmierz_Ploza odpowiedź barda


>

Aby utworzyć skrót na pulpicie w systemie Ubuntu, wykonaj następujące kroki:


Kliknij prawym przyciskiem myszy pulpit i wybierz Nowy > Skrót.

W polu Lokalizacja obiektu wpisz ścieżkę do pliku lub folderu, dla którego chcesz utworzyć skrót.

Kliknij Dalej.

Wpisz nazwę skrótu i kliknij Utwórz.

Skrót zostanie utworzony na pulpicie.


Uwaga: Jeśli chcesz utworzyć skrót do aplikacji, która jest zainstalowana w systemie, możesz wyszukać ją w polu Lokalizacja obiektu.


Jak włączyć skrót na pulpicie


Aby włączyć skrót na pulpicie, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Włącz. Skrót będzie teraz działał po kliknięciu go.


Dodatkowe opcje


Po utworzeniu skrótu na pulpicie możesz dostosować jego ikonę, ustawić skrót klawiszowy i inne opcje. Aby to zrobić, kliknij skrót prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości.


Oto kilka dodatkowych opcji, które możesz dostosować:


Ikona: Kliknij Zmień ikonę, aby wybrać inną ikonę dla skrótu.

Skrót klawiszowy: Kliknij Klawisze skrótu, aby ustawić skrót klawiszowy dla skrótu.

Opis: Wpisz opis skrótu w polu Opis.

Uprawnienia: Ustaw uprawnienia dla skrótu, klikając kartę Uprawnienia.

Przykłady


Oto kilka przykładów, jak utworzyć skrót na pulpicie:


Utwórz skrót do aplikacji: Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę aplikacji na pasku zadań i wybierz Wyślij do > pulpit (utwórz skrót).

Utwórz skrót do pliku: Kliknij prawym przyciskiem myszy plik i wybierz Utwórz skrót.

Utwórz skrót do folderu: Kliknij prawym przyciskiem myszy folder i wybierz Utwórz skrót.

Mam nadzieję, że to pomoże!

Dalmierz_Ploza

@Semicolon Brak opcji "nowy skrót". Ale za to prawy przycisk na skrócie i uruchom jako program odpala go. Ale trzeba za każdym razem tak klikać.

szczekoscisk

Wniosek? Używaj terminala 😁

Zaloguj się aby komentować