Pytam, bo sam w kwietniu się pozbyłem swojego niestety, ogólnie do tej pory wszystko było dobrze, już normalnie jem i funkcjonuje ale w tej chwili jestem w trakcie przeprowadzki, sporo rzeczy przy tym jest, zwłaszcza do przenoszenia i od wczoraj mam takie krótkie ataki pieczenia pod prawym żebrem. Nie często, póki co miałem tak z 3 może 4 razy, po kilka sekund. Zastanawiam się czy nie za szybko się złapałem za cięższe rzeczy i czegoś tam nie nadwyrężyłem?
Kupiłem pralkę i suszarkę Gorenje z wysokiej serii. Póki co jestem zadowolony, a jak będzie po latach, zobaczymy. 10 lat gwarancji na silnik, cicha, podobno oszczędna. Zaskoczyła mnie waga (90 i 50 kg) i to, że drzwi otwierają się w przeciwne strony.
@WalIy Jeśli masz budżet to Bosch, albo Miele, nie ma nic lepszego. Miele są praktycznie niezniszczalne i bardzo dobrze piorą, a w dodatku można kupić takie z dużą ładownością żeby wstawiać duże prania. Polecam.
@WalIy Mam Boscha od 5 lat i działa bez zarzutu. Patrz przy zakupie na dostępność i ceny części zamiennych. Dla mnie kluczowe było to żeby dało się wymienić łożysko bębna. W poprzedniej pralce było jego integralną częścią i jak się zatarło to wycena naprawy była 200 zł niższa niż nowa pralka...
Trochę się już lepiej czuje po operacji, więc skorzystałem z pogody i poszedłem przetestować filtr słoneczny który miałem w zestawie z teleskopem ale jakoś tak nie mogłem się zabrać za zabawę z nim 😁
Ogólnie efekt nie był jakiś oszałamiający, liczyłem na więcej ale coś tam wyszło.
Jak się skończę zrastać do końca to będę pewnie dalej polował sobie na różne fajne rzeczy na niebie ale to jeszcze chwila 🧐
Kto to widział, chłop ledwo oczy otworzył i już pobiegł do kuchni, zalać 1.5kg mięska piwkiem i wrzucić na 6h do piekarnika żeby później to poszarpać 💪
Dobra, żeby nie było że jem tylko pierogi (jadłem je wczoraj na obiad, na kolację, dzisiaj na śniadanie i na obiad), to wrzucam zdjęcie kolacji do oceny 🧐
Melduje i dziękuje wszystkim z tagu #hejtonaksiezycu za wspólną zabawę, w szczególności @TymczasowyNick66, nagroda z konkursu w którym brałem udział, nawet o tym nie wiedząc już dotarła
Pan Kopernik zaraz znajdzie gdzieś miejsce u mnie w domu, a co do kamerki, będzie musiała chwile poleżeć i poczekać na testy, przyczyny zdrowotne, mam zaraz planowany zabieg, więc trochę będę uziemiony.
Ale obiecuje, że prędzej czy później zdjęcia nią zrobione tu trafią na tag!
Jeszcze raz dzięki i czekam na następną zabawę fotograficzną!
Pożyczyłem od kolegi na święta lustrzankę, nic specjalnie pod astrofoto ale spróbuję coś się tym pobawić, porobić zdjęcia nocnego nieba jeśli pogoda pozwoli, bo akurat święta na wsi.
Są tu jacyś magicy którzy są w stanie podpowiedzieć od jakich ustawień aparatu zacząć? @Oczk jakieś rady? 🧐
@WalIy możesz próbować startrailsy, ew. z nieruchomego statywu zdjęcia po kilka sekund (myślę że z 10 da radę zanim gwiazdy zaczną się rozjeżdżać, musisz poeksperymentować) i potem zestackować kilkadziesiąt zdjęć np. w Sequatorze albo zrobić timelapse
Przydałby się wężyk spustowy, bo jeżeli nie Twój canon to wgrywać MagicLantern nie polecam, żeby się kolega nie wkurzył XD Ostatecznie aparat podłączony do kompa przez EOS utility i klikanie myszką.
Do astrofoto ten canon ma rekomendowane ISO 800. Czas dobierasz w zależności czy chcesz startrailsy (max możliwy czas) czy stackować punktowe gwiazdy (jak napisałem wyżej), balans bieli defaultowy, format zdjęć RAW, oczywiście tryb manualny, ostrość ustawiasz ręcznie (jeżeli obiektyw ma autostabilizację to też ją wyłącz, tak samo jak AF), reszta ustawień bez znaczenia. Ewentualnie jak poświęcisz noc na robienie zdjęć bez wężyka/oprogramowania to ustaw te 2 sekundy samowyzwalacza, żeby nie poruszać zdjęciami
Myślę, że warto nastawić sekwencer i spróbować zestackować fotki w jakimś darmowym sofcie, jak Siril lub APT. Efekt znacznie lepszy, niż pojedyncze foto.
Kolejny dzień (wczorajszy), kolejne ćwiczenia w fotografii księżyca.
Liczyłem, że uda mi się porobić zdjęcia kraterów jakieś ładne, niestety nic z tego nie wyszło czym warto by było się pochwalić. Oby pogoda na święta była bezchmurna, bo będę u teściów na wsi gdzie warunki świetlne są naprawdę świetne, może wtedy się coś uda
Ale mam takie oto ujęcie zrobione moim zestawem BRESSER NANO AR-80/640 AZ + okular 10mm + telefon POCO X3.
Muszę zainwestować chyba w lepszy aparat, bo tym moim budżetowym smartfonem sprzed lat to kosmosu nie podbije. Ale to jeszcze trochę, póki co postaram się wyciągnąć więcej poprawą skilla
@WalIy super fotka jak na smartfon i okular, naprawdę
Od siebie dodam tylko, że odwracanie obrazu przez teleskop to jedno, ale Ty też jeszcze dodatkowo go jakoś chyba odwróciłeś/odbiłeś? "Na niebie" wygląda on w tę stronę :d
W odbiorze nic nie zmienia, ale z koro już bawimy się w #hejtonaksiezycu to przy okazji się coś pouczmy
Wiem, że to zdjęcie już raz tutaj wrzucałem ale bez tagu #hejtonaksiezycu a chce dołączyć do zabawy.
Jestem nowy w astrofoto, póki co zaczynam i bawię się budżetowo, zdjęcie zrobione teleskopem BRESSER NANO AR-80/640 AZ z okularem 10mm i nałożonym na niego telefonem POCO X3, czyli bieda telefonem który był budżetowy już 3 lata temu jak go kupowałem 😁
Dodam jeszcze że zdjęcie zrobione z balkonu w centrum miasta wojewódzkiego, więc zanieczyszczenie świetlne ogromne, a i pogoda nie była idealna, mała warstwa chmurek była między mną, a księżycem.
Więc jestem zadowolony, czekam na pogodę i uczę się dalej 💪
Jestem totalnie zielony i mam mój pierwszy teleskop od miesiąca, chociaż użyć go mogłem z czwarty raz od tego czasu dopiero, dzięki pięknej, pochmurnej pogodzie w Polsce ale wczoraj udało mi się pstryknąć kilka zdjęć księżyca.
Nic nadzwyczajnego ale zrobiłem kilka zdjęć przy lekko zamglonym niebie, z balkonu w środku dużego miasta, a następnie z jakimś poradnikiem z neta je wycentrować i zestackować, dostając finalnie coś takiego.
Nawet nie pamiętam jakich programów użyłem, poleciałem z tutorialem 1:1 ale efekt mnie zadowolił, chyba zaczynam czuć te zajawkę :P
Macie może jakieś strony gdzie z których warto uczyć się krok po kroku astrofotografii? Tak gdzie wiedza jest jakoś ładnie posortowana od początków zielonego laika bez dobrego sprzętu w górę? 🧐
Nic lepszego w literaturze nie znam niż to wyżej. Do tego zachęcam do dołączenia do grupy "astrofotografia polska" na fb, forum https://astropolis.pl (bez doktoratu z fizyki i 10 lat doświadczenia lepiej się nie odzywać, bo może wjechać lekkie elektroda vibes, ale tak czy inaczej forum świetne). No i dobre zdjęcia na https://www.astrobin.com/ - jako element odniesienia co można wyciągnąć z danego sprzętu (wyszukujesz po nazwie swojego aparatu/teleskopu i patrzysz co ludzie tym cyknęli)
Jest to wpis zarówno #chwalesie jak i pewnie z prośbą o komentarze w stylu "mordo do tego sprzętu warto zainteresować się tym i tym, a jak zrobisz tak to będzie lepiej" :D
Jestem totalnie zielony w obserwowaniu kosmosu, wczoraj na urodzinki dostałem swój pierwszy teleskop, podstawowy ale chyba dość solidny, udało mi się nawet ustrzelić w ramach testów zdjęcie księżyca, co nie było łatwe bo ciągle było pochmurno i w sumie jak tylko przez chwilę zobaczyłem że widać księżyc to szybko pobiegłem ze sprzętem na ogród 😁
teleskop podstawowy?:x jak dla mnie to te zdjecie zrobili z centrum badan NASA. bydlak w uj, a ja sie zastanawiam jaka lornetke kupic za 3stowki:x no klasa, licze ze bedziesz dodawal materiały z obserwacji