Arcydzieło współczesnej inżynierii. Smukła, aerodynamiczna sylwetka i doskonała stabilność przy wysokich prędkościach. A zaraz za nim Concorde.
Warszawa Okęcie, 1993
#heheszki #warszawa #fotografia #lotnictwo #samoloty
/powarszawsku

Arcydzieło współczesnej inżynierii. Smukła, aerodynamiczna sylwetka i doskonała stabilność przy wysokich prędkościach. A zaraz za nim Concorde.
Warszawa Okęcie, 1993
#heheszki #warszawa #fotografia #lotnictwo #samoloty
/powarszawsku

@festiwal_otwartego_parasola
Uwaga ciekawostka
wiecie dlaczego concord miał ten obniżany dziób? nie jest to jakaś kosmiczna technologia po prostu samoloty w układzie delta mają większy kąt natarcia podczas startu i lądowania i jakby ten dziób nie był obniżany to by piloci nie widzieli pasa startowego np
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Na lotnisko Kraków-Balice jadą strażacy z czeskiej Ostrawy. Pomogą wyciągnąć Boeinga, który wypadł z pasa.
Dysponują oni zestawem wysokociśnieniowych poduszek, które są w stanie podnieść samolot.
#wiadomoscipolska #lotnictwo #heheszki
Balice dalej zamknięte, podobno dźwigu nie mogą ogarnąć, jak by wstecznego nie mogli włączyć i wycofać xd
#samoloty #lotnictwo

Zaloguj się aby komentować
Kraków, przeklęte lotnisko xd
#samoloty #lotnictwo

Zaloguj się aby komentować
Samolot wypadł z pasa. Balice wstrzymują wszystkie loty
Na krakowskim lotnisku samolot Enter Air lecący z Antalyi podczas lądowania wypadł z pasa. Trwa ewakuacja pasażerów. Nikt nie ucierpiał. Lotnisko wstrzymało przyloty i odloty.
Do zdarzenia doszło w niedzielę około godz. 14. Jak wynika z informacji przedstawicieli portu w podkrakowskich Balicach, samolot polskich linii czarterowych Enter Air podczas lądowania wypadł z pasa startowego i zatrzymał się na pasie zieleni.
Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP nikomu nic się nie stało.
Rzeczniczka prasowa Kraków Airport Monika Chylaszek przekazała, że operacje lotnicze zostały wstrzymane na ok. 2 godziny. Rejsy z Zurychu, Wenecji, Palermo, Memmingen i Bazylei zostały przekierowane na lotnisko w Katowicach.
#krakow #balice #lotnictwo #enterair
@twardy_kal_owiec nie jest daleko, busami można opędzić. Tylko 3h jazdy przez jebaną A4. A o pociągach zapomnij, nie mogą zmodernizować linii kolejowej do końca koncesji w marcu 2027, bo prawdopodobnie taką podpisali (nadal tajną) umowę przy budowie A4. Ta autostrada to większy kryminał niż Amber Gold
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Jeśli ktoś pamięta te nagłówki z 1 września jakoby samolot Ursuli von der Leyen miał "awaryjnie lądować" po zagłuszeniu sygnału GPS, to warto zobaczyć odcinek kanału Mentour Now!.
W skrócie: faktycznie regularnie dochodzi do zagłuszania lub zakłócania sygnału GPS zarówno w rejonie Rosji i Ukrainy, jak i na Bliskim Wschodzie. Jednak coś takiego nie wywołuje nawet delikatnego wzrostu tętna u pilotów, a już tym bardziej żadnych lądowań awaryjnych.
Samolot Ursuli wystartował z godzinnym opóźnieniem, więc lądował również później. Miał 9 minut opóźnienia względem planowanego czasu lotu. I to prawdopodobnie wynikało z zagłuszenia: gdyby sygnał GPS był stabilny, to kierowaliby się na punkty nawigacyjne na nim oparte (RNP), co skróciłoby podejście do lądowania. Samolot monitoruje dokładność sygnału i wyświetla ją pilotom. Kiedy nie mogą na nim polegać, to po prostu muszą wybrać podejście ILS, którego takie zakłócenia nie dotyczą. I faktycznie tak zrobili: skierowali się na VOR (radiolatarnię) "PDV" i lecieli dokładnie wg. diagramu podejścia ILS lądując bez żadnego problemu. Sygnał gps jest monitorowany (podobnie jak pogoda) i być może nawet piloci od samego początku się spodziewali, że coś takiego może wystąpić i będą lądowali przy pomocy tradycyjnych metod nawigacyjnych.
Oczywiście jest o czym dyskutować, bo taka sytuacja (dotycząca wielu lotów w regionie) pokazuje, że nie należy zbyt pochopnie odchodzić od starszych systemów nawigacyjnych, bo to właśnie one zapewniają pełną niezależność.
#samoloty #lotnictwo


Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Ale przetarł d⁎⁎ą 😵 filmik w środku.
https://www.fly4free.pl/nowiutki-a321xlr-wizz-aira-uszkodzony-na-lotnisku-w-pradze/
#samoloty #lotnictwo
Zaloguj się aby komentować
Stany Zjednoczone zdejmują sankcje nałożone na białoruskie linie lotnicze Belavia – poinformował w czwartek John Coale, przedstawiciel prezydenta USA Donalda Trumpa.
Trump próbuje namieszać między Baćką a kacapami? Czy to w ramach wdzięczności za uwolnienie części więźniów politycznych?
#bialorus #trump #usa #lotnictwo #polityka
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
#tegodnia #kalendarz #lotnictwo #katastrofylotnicze dla zasięgu #heheszki
W tym dniu w historii wydarzyło się:
1932 – Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zginęli w katastrofie lotniczej na Śląsku Cieszyńskim.
1933 – Pod Kazaniem w Rosji zginął w katastrofie lotniczej polski pilot kpt. Józef Lewoniewski.
1967 – Amerykańska sonda Surveyor 5 wylądowała na Księżycu.
1968 – 95 osób zginęło w katastrofie samolotu Sud Aviation Caravelle 3 pod francuskim Antibes.
1974 – 70 osób zginęło w katastrofie samolotu McDonnell Douglas DC-9 w Karolinie Północnej.
2001 – Blisko 3 tys. osób zginęło w największej w historii serii ataków terrorystycznych na World Trade Center, Pentagon i w udaremnionym ataku na Kapitol (źródło: fema.gov, domena publiczna).
1982 – 46 osób zginęło w katastrofie amerykańskiego śmigłowca wojskowego Boeing CH-47 Chinook pod Mannheim w Niemczech.
1899 – Józef Lewoniewski, polski lotnik.
1913 – Pierre Le Gloan, francuski pilot myśliwski.
1894 – William "Billy" Bishop, kanadyjski as myśliwski z I wojny światowej.
@RACO trochę pojebałeś, Le Gloan i Bishop zginęli 11 września, a nie się urodzili, ale pieruna dam
ciekawostka na temat Le Gloana - to jedyny pilot w historii który został asem myśliwskim po obu stronach toczącego się konfliktu. Zestrzeliwał Niemców i Włochów jako pilot francuski, oraz Brytyjczyków jako pilot Vichy
Zaloguj się aby komentować
Ciekawy materiał Good Times Bad Times. Na symetryczną odpowiedź NATO nie ma co liczyć - nie będzie politycznej zgody. Ale są inne możliwości odpowiedzi: nad Polską przelatują właśnie 4 samoloty tureckich linii lotniczych do Rosji. Ciekawe czy dałoby się to odciąć?
#polska #rosja #lotnictwo

Zaloguj się aby komentować
Nie ważne, wojenka się liczy!
#samoloty #lotnictwo
Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Wyszedł kolejny, 25 już sezon #katastrofawprzestworzach. Polecam bardzo mocno. Do obejrzenia na National Geographic lub też na Dailymotion. Wrzucam pierwszy odcinek, kolejne są w powiązanych na Dailymotion.
https://www.dailymotion.com/video/x9iwbdy
#katastrofylotnicze #lotnictwo
@voy.Wu pracowałem w PL. Śmieszne było to, że jak przychodziły maszyny z UK, to się okazywało, że w UK operator obsługiwał jedną maszynę, a w PL operator mógł obsługiwać 2-3 maszyny xD Za wielokrotnie mniejszą kasę.
Jak przyjechały do nas szlifierki Studery, to przyjechali Brytole, żeby nas szkolić. Byli zaskoczeni, jakim cudem operator może obsługiwać 3 szlifierki jednocześnie. U nich operator ledwo dawał radę jednej. Czas cyklu, w zależności od detalu, ale w okolicy 1.5 h. Czyli po przezbrojeniu i ustawieniu puszczasz detal i masz 1.5 h na pomiary poprzedniego, wypełnianie papierków itd. Nawet na 3 maszynach to była lajtowa praca, na jednej, to operator mógłby oglądać codziennie seriale przez 6 h i pracować max 2 h xD
Nocki były spoko pod tym względem, że nikt ci gitary nie zawracał. Przychodziłeś, robiłeś normę w spokoju i nikt się nie czepiał, że gdzieś brudno, czy przyrządy krzywo leżą, albo że maszyna idzie z posuwem g0 ustawionym na 25%
@KierownikW10 tak to wygląda. u nas były 2 oddziały firmy, główny, tam gdzie przyjeżdżały wizytacje z airbusa i boeinga i nasz, czyli Polacy + brytyjski menadżment. zgadnij który wypracowywał 90% zysku firmy
co do obsługi maszyn to... (usunąłem tą historię, bo jeszcze ktoś rozpozna firmę xD)
książkę by można o tym napisać. no ale pamiętam po premierze któregoś odcinka "katastrof" wszedłem na halę i przerażony spytałem jednego Anglika czy oglądał, a on poleciał do biura i pytał się szefa czy było coś o nas xDDD
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna