Wymiana bezpiecznika w rozdzielni napowietrznej.
https://www.youtube.com/shorts/IXG3JBNVSjg
#elektryka #ciekawostki
Wymiana bezpiecznika w rozdzielni napowietrznej.
https://www.youtube.com/shorts/IXG3JBNVSjg
#elektryka #ciekawostki
@Marchew heavy duty shit from Detroit, no widać xD Jakby sobie tak zwarł wysokie napięcie to coś mi się zdaje, że ta festyniarska izolacja na kombinerkach to by tam była wyłącznie jako element ozdobny xD Nie wspominając, że wcześniej robi już zwarcie kombinerkami, a jeszcze wcześniej jak prostował ten górny drut, to zwarł ręką z dolnym więc smażone_mięso.jpg

Zaloguj się aby komentować
Udało się samodzielnie wymienić gniazdo z pojedynczego na podwójne. Faza po lewej stronie gniazdka, po prawej neutralny. Przewodu zabezpieczającego nie ma, bo to stary blok. Cieszę się, że się udało. Na koniec trzeba było trochę gładzi polimerowej nanieść, aby zategować szparę I pokombinować z jednym ząbkiem. #remontujzhejto #remont #elektryka #chwalesie




No i spierdoliłeś robotę bo niebieski powinien iść na bolec i z bolca powinien być zrobiony mostek na jeden z zacisków. Dlaczego? Bo w chwili obecnej możesz mieć napięcie na obudowie urządzenia i żaden bezpiecznik Ci tego nie wyłączy. Gdybyś miał niebieski na bolcu to w przypadku pojawienia się napięcia na obudowie wywaliłoby Ci bezpiecznik bo miałbyś zwarcie. Dodatkowo, gdyby upalił Ci się mostek od bolca do zacisku to przestałby Ci działać sprzęt i wiedziałbyś, że coś się dzieje niefajnego. A tak? A tak jak pojawi się napięcie na obudowie urządzenia to Cię popieści i to srogo, szczególnie w przypadku jakiejś praleczki jak się o nią oprzesz.
Nie chcę Ci cisnąć ale odjebałeś manianę. Następnym razem dopytaj się kogoś, kto zna się na robocie. Popraw to albo licz na szczęście.
Teoretycznie mostek (tak zwane zerowanie), ale te kable nie wyglądają na z czasów zerowania. Zbyt ładna izolacja i kawał miedzi. To nie jakiś kwiatek z czasów kiedy obowiązywały już TN-C-S a elektrycy dalej kładki dwie żyły? A może coś całkiem świeżego z PE schowanym za puszką?
A może fragment remontowany dość niedawno a ktoś położył YDY 2x2,5mm2 bo 50gr taniej na metrze?
Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj egzaminowalem chlopa z 40-letnim doswiadczeniem w branzy. Gosc nie znal wartosci normatywnej napiecia w sieci niskiego napiecia <3 #elektryka #pracbaza
Zaloguj się aby komentować
Czy ma ktoś doświadczenie z montażem ledów pod stopniami schodów? Mam wyprowadzoną instalację pod stopniami (dwie sekcje: do półpiętra i od półpiętra) . Czyli mam przewód od przełączników z zasilaniem oraz dwa wejścia na obwody. Każdy stopień ma już wyprowadzony podwójny przewód. I teraz najważniejsze. Jak dobrać zasilacz i ledy (najlepiej żółte-ciepłe światło) ? Bo rozumiem, że ona będą podłączone równolegle w sekcji (nie budowałem tego ale tak podpowiada logika)
PS. Docelowo będę chciał by można było ustawić jasność i automatyczne włączanie po czujniku poprzez home assistant. W sumie to może być przydatne przy wyborze zasilacza🤔
#elektryka #budownictwo #majsterkowanie
@szystah92 pod schodami nie robiłem więc praktycznych tipów nie dam, ale pamiętaj przy wyborze taśmy, że musi mieć odpowiednie oznaczenie żeby dało się ją przyciemniać i że oznaczenie temperatury barwowej wbrew pozorem nie jest "uniwersalne" - mocno zależy od producenta, szczególnie w cieplejszych odcieniach. Więc polecam zamówić po metrze 5 różnych taśm w stylu 2200, 2400, 3000, 3500k i zobaczyć która siedzi najlepiej.
Zaloguj się aby komentować
#heheszki #audiofile #elektryka #szarlatani #pieniadze
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Takie trochę #zalesie
Aktualnie jedna z pierwszych klas #elektryka ma temat II prawo Kirchhoffa. Ćwiczenie mega proste. Klasa jest podzielona na 3 grupy, bo jest ich sporo w klasie.
I zauważyłem że sposób narysowania schematu ma spory wpływ na szybkość podłączenia układu.
Lewa wersja była mega problematyczna, zeszły sie dwie lekcje z podłączeniem.
A wersja prawa jest dla nich na tyle prosta że podłączyli i zrobili pomiary w trakcie jednej lekcji.

Przypomniałeś mi jak miałem z Kirchoffem (a dokładniej metodą węzłową) zagwozdkę i zapytałem na elektrodzie - najpierw usunęli temat, bo uznali że forum nie jest od nauczania ludzi i oczekuję gotowców, przy rozmowie z modem stwierdził, że czekam na gotowca, nie dając nic od siebie wg. punktu 2137.69 regulaminu (to mu pokazuję co usunął że tam były moje obliczenia jak to rozumuję a nie ze "rozwiążcie mi") a potem w końcu przyznał rację i temat przywrócił. Szkoda, że po kolokwium xD
Zaloguj się aby komentować
Siemanos majsterkowos wariatos,
PYTANIE: Gdzie i jak utylizujecie zużyte ostrza łamane?
Niedawno nabyłem nóż OLFA DL-1 co ma wbudowany zasobnik którym można odłamać kawałek ostrza.
I już teraz jest to dużo lepsze rozwiązanie niż zostawianie ostrzy w randomowych miejscach.
Teraz: Gdzie dalej zgodnie z logiką, naturą, prawem powinienem pozbyć się wg Was ostrzy?
Nie jeżdżę regularnie na złom. Teraz uświadomiłem sobie że autentycznie nie kupuję niczego do picia co jest puszkowane (żeby tam wrzucać, zakleić i wyrzucić do tworzyw).
Jakie macie patenty na to zagadnienie?
#stepujacymechanik #majsterkowanie #elektryka #mechanikasamochodowa #elektronika #ekologia #recykling

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Tatusiu powiesisz mi ramkę ze zdjęciami? Oczywiście ze tak! Wiertara w łapy i lecimy. Jeden kołeczek to nie trzeba schodzic po profesjonalny detektor do garażu. I to był błąd 🙁 przy wierceniu światło zgasło wiec wszystko w temacie. Podniesienie bezpieczników nic nie dało wiec wbijam do skrzynki przy drodze. Otwieram i widzę że jeden topikowy do wymiany. Zamiast podlecieć do sklepu i wymienić to głupi zgłosiłem do elektrowni i czekałem 7h bez jednej fazy. Czas wymiany z otworzeniem skrzynki 1min. Człowiek uczy sie przez całe życie, a i tak umiera głupi. #elektryka #elektrykapradnietyka #usterka

Jeden kołeczek to nie trzeba schodzic po profesjonalny detektor do garażu.
@K44 zasada numer jeden: kiedy chwytasz za wiertarkę, to każdy milimetr ściany traktuj jako swojego wroga. Zawsze. Nie żadne "tylko 1 gwóźdź pod obrazek". A już szczególnie jak robisz to nie u siebie, gdzie wszystko kładłeś i masz obfotografowane, ale idziesz do budynku, który był stawiany w latach '70-'90 i kreatywne budownictwo przewiduje przeciąganie kabla w poprzek ściany po skosie z zawijasami po drodze.
Zaloguj się aby komentować
@myoniwy a może by tak elektryczne V8 udziergać?
#elektryka #technika #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj uruchomiłem mały kontroler MPPT od PowMr, miałem go już jakiś czas ale mi się nie spieszyło z uruchomieniem bo nie mam jeszcze do niego paneli.
Dlaczego samo mppt a nie kolejny growatt? Bo nie potrzebuję więcej mocy wyjściowej AC, tylko więcej wejścia panel w różnych kierunkach a te falowniki mają po jednym MPPt w sobie.
Docelowo będzie obsługiwał 4 panele skierowane na wschód, około 1600-1700Wp mocy. Urządzenie obsługuje do 160V napięcia obwodu otwartego i teoretycznie do 60A ładowania akumulatora 48V.
Użyłem kabla 16mm2 i ledwo wszedł do urządzenia, większy nie wejdzie. Pierwszy raz testowo użyłem wtyczek Anderson 50A, gdybym zamiast mppt chciał podłączyć zewnętrzną ładowarkę 48V albo coś innego.
#dildomajsterkuje #fotowoltaika #elektryka



Zaloguj się aby komentować
Czasami mam chęć rzucić pracę, januszex im starszy tym bardziej szurnięty.
Zlecił opracować plan działania na inwestycji X #elektryka
Inwestycja niewielka. Jednak jak się pochylić okazuje się że jest masa niewiadomych, praca na obiekcie istniejącym, czyli stan rzeczywisty nieznany.
Dokumentacja co prawda istnieje i sprawia wrażenie rzetelnej. Jednak wystarczy się w nią zagłębić aby zobaczyć znaczne rozbieżności względem stanu rzeczywistego.
Wiele elementów tego "nieznanego" może wywrócić plan działania o 180* włączając prace ziemne i koparkę.
Tak do prawdy trzeba sporo odkopać aby zobaczyć co dalej. Więc część planowania niestety dopiero na obiekcie, ale tutaj inaczej się nie da.
W skrócie, robota typu dłubanina i łamigłówki.
Plan został opracowany, przedstawienie że działamy tak i tak, ale tutaj są niejasności i trzeba wbić łopatę aby zobaczyć co dalej. Wielce zniesmaczony, stwierdził że nie potrafię wykonać prostych rzeczy i on to zrobi sam. Więc ściągnął trzech budowlańców na dwie godziny "po pracy" + oczywiście mnie.
I tak w piątkę siedzieliśmy aby rozmawiać o prawdopodobieństwie lokalizacji kilku kabli pod 40cm warstwą ziemi.
Koniec końców mój plan nie uległ zmianie, ale za osiem roboczo nadgodzin zapłacić będzie musiał.
Nie, nie pytajcie dlaczego firma nie posiada lokalizatora....
#pracbaza #januszex

Zaloguj się aby komentować
#elektryka
Potrzebuję zrobić G1 w miarę szybko i online, ale tyle tych stron i tak nieczytelne że nie idzie się połapać co najtańsze i najlepsze. Poleca ktoś coś?
Zaloguj się aby komentować
Dlaczego elektronarzędzia #festool są tak drogie? #elektryka #remontujzhejto
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator #elektryka #mechanika #diy #majsterkowanie
Siłowniki do drzwi garażowych już zamontowane.
Musiałem przedłużać jedno z ramion bo matematyka mnie trochę zawiodła, a dokładniej Tales, źle podstawiłem dane i wyszedł mi skok o kilka cm za krótki i się za mało otwierały drzwi.
Teraz czas na podłączenie centralki sterującej, ale najpierw korytka siatkowe na przewody.
https://youtube.com/v/rhmgA-CpVhg?si=AReUhY-FNSpjU2vD

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Mam problem.
Potrzebuję wyciągnąć 230V na balkon, jednak nie chcę wiercić w ścianie, bo elewacja itp. No i to nie jest robota, jak na dworze są 2 stopnie max.
Czy są jakieś adapterki do okien, żeby przepuścić zasilanie? Coś w stylu jak są do RTV? Szukałem, ale nie widziałem niczego takiego, i jedyne co mi do głowy przychodzi, to płaski kabel typu linka, może jakieś 1,5 mm. Nie będzie na tym dużego obciążenia, bo jakieś 100-200 W maksymalnie.
Zdjęcie poglądowe.
#pytaniedoeksperta #elektryka

@kim_jestesmy_dokad_zmierzamy nie kombinuj, wymontuj zgniazdko które masz na tej ścianie przez którą chcesz przejść, długie wiertło na wylot i tyle. Tak to tu kabelek od gniazdka do okna, później od okna znowu gdzieś. No jakoś tak dziwnie wg mnie.
Ja sobie zrobiłem jak opisałem wyżej i jestem zadowolony. Klime sobie miałem gdzie później podłączyć
nie kombinuj, wymontuj zgniazdko które masz na tej ścianie przez którą chcesz przejść, długie wiertło na wylot i tyle
@cebulaZrosolu Ja wiem jak to zrobić poprawnie, ale myślałem, że są jeszcze jakieś inne sposoby, takie "tymczasowe" jak te przelotki rtv.
Jeśli nie wymyślę nieinwazyjnej metody, to zorganizuję wiertło, i zrobię dziurkę, jakieś gniazdo natynkowe zrobię, i pianki PUR nacisnę do otworu, co by nie ciągnęło przez gniazdko.
Zaloguj się aby komentować
Patrz @myoniwy ile kabelkow, wszedzie kabelki!
#barteknamorzu #marynarz #statki #elektryka #technologia
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator #elektryka #elektronika
Kupiłem zasilacz serwerowy #dell
Dolutowałem mu dwa kabelki, i zrobiłem z niego prostownik rozruchowy. 220A prądu to jest konkretny strzał dla rozrusznika.
Żeby sprawdzić czy da tyle prądu potrzebny jest rezystor o bardzo małej rezystancji 55mΩ i mocy ok 3kW. A najlepiej sprawdza się w tym rezystor wodny. Trochę chloru wygeneruje ale jest prosty w wykonaniu.
@klawo Dla rozrusznika niewiele, ale przy równoległym połączeniu z "pustym" aku powinno wystarczyć.
Przykład: Matiz nie odpala, podpinam równolegle aku 18Ah taki dupowaty za 80zł od systemów alarmowych i ? I pali na strzała jak rakieta.
Tutaj nie chodzi o to aby ten zasilaczy czy aku 18Ah przejęły pełną moc, ale jedynie aby wspomogły. Tak to niezbyt profesjonalnie, ale działa.
Zaloguj się aby komentować