pamiętacie jak zastanawiałem się nad prezentem dla starego wędkarza?
tylko kurcze co kupić komuś kto zęby zjadł na wędkowaniu i pewnie ma wszystko co można mieć?
a potem mnie olśniło - @Apaturia !
patrzcie jakie cudo dla mnie zrobiła, będzie miał na spławiki, haczyki albo inne pierdoły.
w dodatku w błyskawicznym czasie!
Zdjęcia trochę dziadowskie bo ciemno, ale wierzcie mi, cudo.
najbardziej mi się podobają te różne wypukłe akcenty.
pierwotnie miałem ją poprosić żeby wysłała od razu do solenizanta żeby doszło na czas, (i doszło bo dzisiaj odebrałem przesyłkę a dzisiaj są urodziny) ale koniecznie musiałem sam obejrzeć i pomacać.
najbardziej zaskakuje waga, to jest tak ładnie wykonane że wygląda jakby było z ciężkiego dębu a jest leciutkie, @Apaturia wkładaj ołowianej blachy do środka pod filc.
jeszcze dodatkowo kupiłem sobie małą skrzyneczkę dla żony na prezent.
@Opornik Cieszę się, że skrzyneczki dotarły bezpiecznie - mam nadzieję, że okażą się niezapomnianymi prezentami Niech dobrze służą i dobrze się sprawują!
Bardzo polubiłam ten projekt jeziorny i mimo presji czasu, bardzo przyjemnie mi się nad nim pracowało. Z głębi serduszka dziękuję za sympatyczną i owocną współpracę, i jakby co, oczywiście polecam się na przyszłość
Trochę już zapomniałem jak to miało się składać, więc są drobne straty na froncie, ale za to przygotowałem 5 z 6 form do odlewu z poliuretanu.
Tak, są dostepne do kupienia w sklepie, ale mają twardość 75 i 85 ShA, gdy guma ma 60-65 ShA. Dlatego też wydrukowałem zaprojektowane wcześniej formy i po szybkiej obróbce mam je gotowe.
Na trzecim zdjęciu widać stan tulei założonych w kwietniu 2024 czyli półtora roku temu.
Edytka: drugą buźkę pokleiłem superglutem, wygląda spoko, więc mam 6 z 6 form :3
Daj drugie życie staremu sprzętowi, odnów coś starego, coś zużytego
Po najbliższym deszczu przeskocz przez 20 kałuż (i nie nabaw się przy tym kontuzji)
Napisz sonet w jesiennym stylu
Miało być w tygodniu, ale jest w sobotę. Lepiej późno, niż później.
Pacjent to wiertarka udarowa Bosch PSB450RE albo jednak PSB530RE. Zapytacie jak to? Ano na pudełku i na samej wiertarce jest model 450, ale po zamówieniu części do 450 okazało się, że nie pasuje. Więc sprawdziłem numer produktu na tabliczce znamionowej i okazało się, że odpowiada modelowi 530. Część do 530 pasuje.
Objaw: wiertarka nie włączała się. Po wybraniu kierunku obrotów i naciśnięciu spustu najpierw chwilę się uruchamiała i stawała, a po kilku próbach przestała w ogóle ruszać. Nie znam się kompletnie na elektronarzędziach, moje pierwsze podejrzenie to problem ze spustem albo rozłączony kabel. Kilka miesięcy leżała w szafie, bo w sumie nie była potrzebna, aż w końcu postanowiłem spróbować swoich sił i rozkręcić obudowę. Diagnoza była bardzo łatwa: przycisk wyboru kierunku obrotów się ułamał - zdjęcie nr 2. Plastikowe gówno bez żadnego wzmocnienia.
Podjąłem próbę druciarstwa, to jest wywierciłem otwór wzdłuż ułamanego elementu, wetknąłem do środka kawałek drutu 0,5mm i skleiłem klejem do twardych plastików. Zdjęcie jest już po tej próbie. No nie pomogło, sklejony element nie ma dość sztywności, żeby ruszać mechanizmem. Może klej zły, nieważne, taka część nie może być przecież droga. I nie jest, około 10 peelenów plus wysyłka.
Wymiana części całkowicie bezproblemowa, pomijając wtopę z niewłaściwym elementem. Przetarłem jeszcze papierem ściernym tę powierzchnię, która łączy spust ze szczotkami przy wyborze kierunku obrotów, bo był na niej jakiś nalot i fertig. Działa jak nowa.
Czy macie wypróbowane jakieś oprogramowanie do katalogowania/przechowywania książek papierowych, plików multimedialnych, dokumentów itp?
Wymyśliłem, że zrobię sobie serwer do ogarnięcia tematu, ale sprawa nie jest prosta.
Założenia są takie:
program katalogujący książki papierowe musi obsługiwać format MARC21, wyszukiwać i czytać fiszki z Biblioteki Narodowej lub innych wskazanych..
program katalogujący dokumenty elektroniczne powinien je przechowywać w czytelnej strukturze katalogów w pamięci masowej, a nie w bazie danych, żadnych BLOBów czy innej patologii. Plusem byłby wbudowany OCR, słownik, konwerter, edytor i podobne bajery.
program do muzyki musi obsługiwać playlisty bezstratnych dumpów całych płyt, okładki, teksty itp. Fajnie jakby miał wbudowany serwer DLNA
do filmów powinien pozwalać na zarządzanie/edycję plików napisów i mieć możliwość streamowania.
Poszukałem w necie i jest parę ciekawych, otwartoźródłowych pozycji, ale żadna nie obrabia wszystkiego.
@UncleFester co do dokumentów to polecam Paperless-ngx . Edytora chyba nie posiada, ale OCR jest, ładnie przechowuje pliki lokalnie, dobre możliwości wyszukiwania
Jakiś czas temu zaczęła mi mrugać kontrolką ręcznego w mojej staruszce corolli. Okazało się że czujnik poziomu płynu świruje a przynajmniej tak mi się wydawało. Okazało się po paru dniach podczas jazdy że k⁎⁎wa jednak płynu nie ma, zbiorniczek mnie oszukał. Ok, to już czwarty raz jak mi pęka przewód hamulcowy podczas jazdy, tu był mikrowyciek przez kilka tygodni aż popchnąłem powietrze w uklad. Wymiana przewodów na płaskim na kobyłkach to będzie koszmar ale sztuka dla sztuki, robię w wolnym czasie.
Zamówiłem 10m przewodu, 4.75mm, miedziany. Kto czyta opisy jak tu nie ma czasu, szybka wysyłka. Dotarł. Zgadnijcie co jest przyczepione do tego przewodu z tą pomarańczową rączką.
Czytajcie opisy, tytuły kłamią.
Przy okazji wymieniłem linki ręcznego bo jedna się nie cofała i kurna szczerze to powinienem się pozbyć tego auta. Robię chyba tylko po to żeby nie wyjść z wprawy. W przyszłym roku postawię podnośnik to wróci mi chęć do brania mechaniki prywatnie, wolę jednak grzebać w kabelkach.
Na ostatnim zdjęciu efekt działania K2 Akra, za⁎⁎⁎⁎sty środek czyszczący, nie zżera na wylot tylko czyści
Sprzęgło w frezarce zrobiło brrrt rano i to to z najłatwiejszym dostępem czyli w osi Z... 4h siedzenia pod maszyną w dosłownym tego słowa znaczeniu, wyciągniecie sprzęgła, rozebranie, podmianka takich dziwnych blaszek sprężynujących (miałem w zapasie ) poskładanie wszystkiego do kupy, maszyna działa. Mam już dziś dość....
@paulusll Posiedział 4 godziny i zmęczony, dość ma. To pomyśł sobie, że biedna pani urzędnik siedzi 8 godzin! I cyk pieczątka, cyk pieczątka, jeb kawusia...
#diy #hobby w koncu udalo sie podjechać i owinąć ta rure ze spalinami taśmą bazaltową, kupilem zapas jakby okazalo sie ze duzo tego trzeba nawinąć a wystarczyl jeden odcinek - nawiniety na 3 warstwy, ok 3 m poszlo na kolanko i 30cm rurki @Opornik
#webasto
@Opornik to jest zwykla przedluzka na pol cala, ona ma delikatnie mniejszy przekroj ale nie na tyle by mocno zwiekszyc cisnienie na wylocie, ta z bricomana ma idealna srednice zewnetrzna.
Caly grzejnik zaburza moje feng szuji bo wisi krzywo zeby skropliny wykapywaly na zewnatrz, mimo tego ze wylot z websato podpiete jest na gorze a wylot na dole grzejnika
Mam taki problem: została mi do remontu (ocieplenia) jedna ściana elewacyjna. Tzn. zdarcie starego, w kilku miejscach spękanego i dziurawego tynku, zerwanie starego styropianu którego jest tyle co kot napłakał (wedle dzisiejszych standardów), i zrobienie wszystkiego od nowa jak Pan Bog przykazał.
Niestety pan który mi robi remont podupadł na zdrowiu i z pracami na zewnątrz musimy poczekać do wiosny.
Chcę to jakoś w miarę zabezpieczyć przed zimą, zeszłej zimy to był najzimniejszy element domu, co było widać na termometrach w środku. a nie będę miał czasu co chwilę jeździć w styczniu i lutym żeby nagrzać.
Myślałem dać folię paroizolacyjną, (bo mam), poprzybijać to do elewacji i przykryć grubą folią budowlaną (bo mam) :P, i zabezpieczyć jakimś deskami, ale tak żeby trochę oddychało, nie brało wilgoci. Byle do wiosny.
Mam też kilka paczek styropianu, mógłbym ewentualnie jakąś kratowaną konstrukcję zrobić i przyłożyć to do ściany.
@Opornik przeżyć tę zimę, czego nie zrobisz luja da, a jak coś ma dać to kosztuje więc albo samemu zakasać rękawy i zrobić albo przeliczyć koszty dodatkowego ogrzewania i wziąć ekipę na 3-4 dni aby: pierwszego dnia zerwała stare i zagruntowała, drugiego położyła syropian, trzeciego kołkowanie, tarowanie, narożniki i siatka na raz, czwartego siatka drugi raz klejem i zostanie piątek na duperele i ewentualnie sprzątanie (oczywiście jak ściana prosta i nie wybitnie duża).
Zaistniała szybka potrzeba wykonania personalizowanych kartek urodzinowych - zatem wyszperałam skądś jakiś tutorial, przygotowałam sobie projekty, dokupiłam materiały, no i wyszło jak widać Jak na pierwsze próby, chyba nie tak źle, tylko brakowało mi tego ustrojstwa do równego przycinania krawędzi i miejscami przy wklejaniu grafiki widoczne są małe przesunięcia.
Pierwsza kartka dla fanki klimatów #starwars #gwiezdnewojny, druga w kolorowych, uroczych klimatach #koty #kotki #archeologia. Obydwie kartki wielkości 15 x 15 cm, w schemacie składanej "okiennicy" zawiązywanej na wklejaną wstążeczkę, z personalizowanymi tekstami wewnątrz (na zdjęciach zasłonięte). Elementy wypukłe wycinane ręcznie.
W sumie całkiem miło było odpocząć na moment od skrzynek
Takie małe #chwalesie ale i dla osób z #diy się przyda. W Lidlu jest na przecenie fajna wkrętarka z dwiema bateriami 2ah i kompletem bitów i wierteł. Z 300zł na 200 przeceniona (do końca poniedzialku). Ale jak się kupuje inne elektronarzedzia to z kuponem z aplikacji jest jeszcze 20% zniżki. Więc wziąłem tą wkrętarkę i dodatkowo do niej akumulator 5ah i policzyło mi 20% mniej.
Za całość wyszło mi 240zl. I mam 2 akumulatory 2ah plus jeden 5ah.
To nie reklama. Mam najmocniejszą wkretarkowiertarkę Yato, ale ona z akumulatorem jest strasznie ciężka. Tym można cały dzień pracować.
Wczoraj testowałem i sztos.
Nie wiem czy ten konkretnie model, ale też mam takiego czarnego diabła od parka - rewelacja maszyna na bardziej "codzienne" pierdoły. Jak zawsze z Parkiem - wsadź długie proste wiertło i przetestuj, czy nie bije na boki jak Biedroń matkę.
Ja co roku przedmuchuję instalację do podlewania, ale mam przyłącze zrobione. Tylko co roku kompresor od sąsiada pożyczam bo się nie dorobiłem. Kompresor obowiązkowo z zasobnikiem. Mam ci otwarta ryobi 18V ale jest za mały
@Opornik ten kompresor się nie nada, musi być zbiornik.
Spuścić ile się da wody i nawet pierdziksem 24L dmuchnąć 2-3 razy w instalację. To co zostanie w rurach pod ziemią i tak nie zamarznie.
Dodatkowo z czego masz tą instalacje? Jak zgrzewane rury to śmiało 10bar wytrzymują. Ja mam z takich rozprowadzenie powietrza w warsztacie (te niebieskie na złącza skręcane które idą w ziemię zresztą też).
Ogólnie to woda nie musi być idealnie spuszczona żeby rury były suche w środku.
Tak naprawdę to wystarczy żeby 10% przekroju rury zajmowało powietrze. Lód zwiększa swoją objętość względem wody o około 9%.
Najlepiej za licznikiem zamontować trójnik z zaworem na którym zakładasz szybkozłączke pneumatyczną.
Kompresor 24L z ustawionym ciśniniem na reduktorz około 2.5-3 bary wspinasz się pod wspomniany trójnik. Odkrecasz zawór i chodzi od zaworu czerpalnego do zaworu czerpalnego. Jak zacznie lecieć powietrze to zmieniasz zawór. Dwie rundki i rury zadowolone z dmuchania.
Jesienne pudełeczko na pierścionek Krajobraz w ciepłych, jesiennych kolorach, uzupełniony wypukłymi gałązkami i listkami z ręcznie malowanej glinki - a od wewnątrz wyściółka na dwa wałeczki obszyta czerwonym welurem i dwie ozdobne przegródki z czerwonym i pomarańczowym chrobotkiem. Wnętrze wieczka zdobione grafiką w ramce.
Kolorystyka i motywy były dobierane na życzenie zamawiającego - w sam raz na tę porę roku
Więcej szpargałów twórczych z Pracowni Apaturium jak zawsze na #apaturiart
#diy #hobby #chlopakizdzialeczek szykuję się do pierwszej zimy po remoncie, pierwsze przepalenie przebiegło dziwnie dobrze, byle nie spalić chaty :)
Półeczka wymierzona, jutro będę lepił
#webasto
@Jodzi mam takie (w sensie webasta) 3 i polecam. Jednym grzałem warsztat w piwnicy i się ugotować szło na minimum, a teraz dwa będę montował w nowym warsztacie vel stodole.
Ja olewam koncept grzejnika i robię rurę płaszczową z wyprowadzeniem na nagrzewnice woda-powietrze.
@LaMo.zord A masz jakas sprawdzona? Bo widzialem kilka testów tych cichych i tez naparzaly.
Do (d)ogrzewania w trybie ciaglym widzialem ze ludzie uzywaja nawet chlodnic egr, jeden gagatek tak sobie podlogowke w kamperze zrobil ale na moje potrzeby to ten grzejnik i tak jest rozwiazaniem ponad stan