Zdjęcie w tle
Mowi

Mowi

Koneser
 • 26wpisy
 • 149komentarzy
 • 2obserwujących

Przez ostatni 9 lat nastąpiło straszne rozpowszechnienie wojny pod strzechy. Chodzi mi o dostępność informacji i filmów o śmierci.

Gdy zaczynało się w 2014 na Ukrainie, były to jeszcze głównie relacje telewizyjne. Trafiały się jakieś wrzuty "prywatne", ale w niewielkiej ilości.

Potem Syria - to chyba pierwszy konflikt, gdzie na większa skalę były dostępne nieprofesjonalne nagrania z walk - jednak ja pamiętam je głównie jako nagrania "ogólne" - coś postrzelają, jakiś SVBIED wbije się w budynek - nic "strasznego".

Kolejna wojna w Armenii - tutaj już pamiętam więcej filmów z pierwszej osoby z walk i ogólnie większe nasycenie nagrań z pierwszej ręki.

 

A Ukraina teraz? Teraz możemy wprost spojrzeć śmierci w oczy. Oglądamy filmy nagrane miesiąc tydzień, dzień temu z dronowania ludz... ekhem, orków. Zbliżenia kamiery na twarze konkretnych osób, które spoglądają na nas już martwe. Może w tamtym momencie Ci ranni myśleli sobie że jeszcze się z tego wyliżą. Ale my już wiemy, że ich trupy od dawna służą za pożywkę dla bachmuckiego psa. Dokładne zbliżenia na rysy twarzy, na zdziwienie w ich oczach, co się własnie wydarzyło, skąd spadł ten granat. Na samobóje popełnione w ostatnim przypływie zdrowego rozsądku. Siedzimy sobie w fotelu, a obok nas siedzi śmierć i patrzy, jak jej poszło. Myślę, że to straszne, co może przynieść z czasem "wychowanie" w takiej świadomości.

 

Żeby nie było - im więcej martwych ruskich, tym mniej żywych ruskich, więc dobrze. Ale takie beztroskie obcowanie ze śmiercią jakąkolwiek uważam za... dziwne. Żadne pokolenie wcześniej nie miało takiej możliwości, nie wiemy jak to wpłynie na świadomość ludzi.

 

#przemysleniazdupy #przemyslenia #ukraina #wojna #rosja

ewa-szy

@Mowi temat jest mocno rozwojowy.

 

Póki co, możesz sobie kupić napis, jaki namażą na pocisku wystrzelonym w ruskich ale technicznie rzecz biorąc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić online aukcje wyboru celu. I wiesz co? Cieszyłyby się wielkim powodzeniem.

 

Człowiek to bydlę w niektórych aspektach, tylko daj mu możliwość bezkarnego zabijania.

6
kocio

@Mowi z drugiej strony, już prawie nie ma publicznych egzekucji (poza jakimiś chorymi sutuacjami) a 200 lat temu przedstawienie z gilotyną w roli głównej przychodziły tłumy, a jeszcze wcześniej sznur wisielca to był amulet na szczęście. Przez wojny światowe trochę zmieniło się podejście do śmierci, większość ludzi stała się zdecydowanie bardziej pacyfistyczna, przynajmniej u nas

4
SCC

@Mowi żadne pokolenie wcześniej, poza wszystkimi pokoleniami sprzed, powiedzmy, dziewiętnastego wieku. Kiedyś to było normalne, że noworodki czasem umierały przed ukończeniem pierwszego roku życia. Jakaś tam śmieszna grypa hiszpanka sto lat temu wykosiła 50 milionów ludzi dzięki śmiertelności ok. 5%. A przed nowoczesną medycyną było jeszcze gorzej.

0

Zaloguj się aby komentować

Jestem w trakcie słuchania wywiadu z Bartosiakiem. I o ile można mieć mega wątpliwości i uwagi co do merytoryki itd., słuszne lub nie, to jednego nie można mu odmówić - mówi wprost o mentalności Polaków tak, jak od dawna nikt nie powiedział na głos. I 500 himarsow nie zmieni nic, jak aparatczyk polityczny będzie chciał wcisnąć swojego kuzyna na dowódcę kompanii.

Ten wywiad, monolog, będą pokazywać za 10 lat

#ukraina #wojna #bartosiak #geopolityka #polska

kodyak

@Mowi mentalności polakow?, Przecież to są oczywistosci nawet w stanach

4

Zaloguj się aby komentować

Czy mi się wydaje, czy nie mogę zrobić nadpłaty w AllegroPay?

Mam dwa zakupy na 3 raty, z których mam zapłacone pierwsze raty (płatne do 11 kwietnia). I nie mogę znaleźć nigdzie opcji spłaty drugiej i trzeciej raty na obydwu zakupach, jak się do tego dokopać?

#allegro

Arteqq

@Mowi Wyskoczy na Allegro powiadomienie z terminem zapłaty i wtedy pojawia się opcja nadpłaty reszty kwoty.

1
Mowi

@Arteqq chce teraz spłacić jak mogę, nie lubię przetrzymywać tego

0

Zaloguj się aby komentować

Tomki - może i wstałem w sobotę o 6 pobiegać i wziąć się od razu za naprawę pilarki (żeby skoczyć do lasu), ale za to sprzęt nie działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 

Nawiązując do tego wpisu https://www.hejto.pl/wpis/drogie-tomki-rozpoczynam-kolejny-projekt-a-mianowicie-remont-pilarki-spalinowej-

 

W tym tygodniu przyszły mi wszystkie (tak myślałem) części. Są to:

OE:

 • plastiki od rączki (osłona uchwytu i blokada gazu)
 • śruby mocujące bagnet
 • uszczelki karterów, cylindra i wydechu
 • blacha osłonowa sprzęgła i systemu smarowania łańcucha
 • naklejka-reflektor aluminiowy pod tłumik
 • łożyska wału (oznaczone jako zamienniki, ale producent tak jak OE - SKF)

Z zamienników kupiłem:

 • cylinder + tłok + pierścień + sworzeń
 • łożysko igiełkowe tłoka (co ciekawe - nie było go w zestawie cylindrowym, trzeba wziąć oddzielnie)
 • świeca zapłonowa

Najgłupsza sprawa była z łożyskiem wału - gdy w końcu udało mi się dodzownić do sklepu i sprawdzili po dwóch tygodniach dostępność, to okazało się, że... W całej Polsce jest tylko jedno takie łożysko i dostawa będzie może w lipcu xD i czy chcę to jedno czy anulować. Zastanowiłem sie i w końcu wziąłem. Drugie udało mi się znaleźć i zamówić na Słowacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Koszt części na ten moment to ok. 570 zł

 

Dzisiaj poskładałem wszystko do kupy (została mi tylko jedna śrubka!), próbuję odpalić... Zagadała na dwa razy i cisza. Wachluję tym starterem i nic. Nie pali paliwa podanego nawet na tłok, czyli coś z zapłonem. Iskra jest, więc zrzuciłem koło magnesowe i niestety - chyba zbyt duża kompresja po remoncie oberwała klin na starym kole - miał w końcu 12 lat... Więc czeka mnie kolejny zakup w moim ulubionym sklepie, a nie wiadomo czy jest to w ogóle dostępne xD liczę się z kosztem ok. 100-150 zł. Chociaż to nadal mała cena jak za sprzęt dobrej jakości. Dostałbym za to już jakiegoś chińczyka z marketu, ale nie wiadomo ile by podziałał.

 

Czy wpadłem właśnie w pułapkę zaangażowania i tłumaczę sobie kolejne koszty? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 

Na zdjęciu tylko wybrane części + te nieszczęsne łożyska

#diy #majsterkowanie #narzedzia #zrobtosam #warsztat #drewno

cbf73313-9e75-46cc-b3a5-eb8d85fffc61
0b820b5f-eaa9-45ae-ae10-81d7f5b813d6
silo1408

@Mowi Kompresja oberwała klin? Klin aluminiowy jeden odlew z kołem czy oddzielny? Na pewno nic nie zablokowało koła? Nie uderzyło o cewkę? Powodzenia w naprawie i szukaniu części wiem że Makita zwłaszcza stara to walka. Trzymam kciuki.
Dla producentów wymyślających śmieszne łożyska wału zamiast systemu: łożysko, simmering powinien być oddzielny kocioł w piekle.
Jeżeli Cię to pocieszy to ja sobie poskładałem Stihla uszkodzonego i wyszedł mi w cenie nowego xD Ale za stary sprzęt warto dopłacić bo często jest trwalszy plus satysfakcja z dobrze wykonanej pracy. Jeżeli nie znajdziesz koła to napisz do mnie kilka razy dorabiałem zerwany klin może da się uratować.

3
Mowi

@silo1408 Dzięki! Twoje wpisy mnie zainspirowały
Klin jeden odlew z kołem. Wydaje mi się, że mogło być już wypracowane koło - w tamtym roku tłok stanął dęba.Tata próbował odpalać od razu na gorącym i szarpał się z nią, zamiast zostawić w spokoju. Może wtedy już trochę się wypracował.
Mi dzisiaj po dwóch szarpnięciach załapała na ssaniu i potem bez ssania już nie pracowała. Po zrzuceniu koła wypadła łezka idealnie ścięta z powierzchnią koła

 

Nie wiem jak w nowych, ale w tym starym sprzęcie podoba mi się nawet to, że mogę rozłożyć ją jednym kluczem i występują tam tylko dwa rodzaje śrub - bez kombinowania, czy tutaj idzie ta śruba 22mm czy 26mm, żeby np. odlewu nie uszkodzić

 

Za ile dorabiałeś klin?

3
silo1408

@Mowi Za ile? W sumie nie wyliczałem bo albo to było po znajomości albo raz jak mi klin ścięło i musiałem dorobić już po wycenie. Jest z tym trochę pracy, nie jest to łatwe i może się nie udać ale warto próbować. Jak nie uda Ci się znaleźć koła to jakoś się dogadamy.

1

Zaloguj się aby komentować

Posłuchałem sobie Skrzypczaka u Janke i nie zawiodłem się - jak zawsze pierdoli kocopoły.

 

Sra żarem, że ukraińcy trzymają Bachmut, a tymczasem w trzech-czterech punktach ruscy się przełamują, w innym terenie. Jak byłoby na odwrót, to by srał, że nie pilnują Bachmutu i ruscy wyłom w linni robią xD

 

Czy trzymanie tego miasta jest słuszne, to jedna kwestia. Druga jest taka, że o wiele łatwiej trzymać jest teren zurbanizowany niż gołe pola. Jeżeli pójdzie skuteczna kontrofensywa, to ruscy uciekną z tych pól, co zajęli tak samo szybko jak z charkowskiego i chersońskiego

 

#ukraina #wojna #rosja

Mowi

@iNoodles nie musi być na wschodzie. Jak pójdzie gdziekolwiek, to siły zostaną dyslokowane i może nie odzyskają całego ługańskiego, ale przynajmniej mogą spróbować wyrównać to, co teraz tracą - a łatwiej będzie równać na gołym polu niż odbijać miasto/ruiny.

 

@MauveVn @BattlemoveR @kodyak wybaczcie mi Panowie. Leciały podcasty z YT i wskoczył mi w kolejkę, a nie chciało mi się wstać i przełączyć na kolejny. To już się więcej nie powtórzy ( ͠° ͟ʖ ͡°)

2
rakokuc

@Mowi zgadzam się, byli dowódcy wojsk lądowych czy inni generałowie nie powinni się wypowiadać na tematy wojenne, bo się kompletnie na tym nie znają.

 

To już ja po ograniu w młodości Red Alert 2 (prawie cała kampania aliantów) lepiej ogarniam strategię.

0
Helio09.

Niestety -wypowiadanie się w kwestii wojny przypomina trochę pisanie horoskopów. Dużo nie wiemy, część to propaganda i celowe wprowadzanie w błąd, możemy tylko słuchać jak największej liczby osób i wyciągać własne wnioski bazując na własnej wiedzy i doświadczeniu.

0

Zaloguj się aby komentować

4

Przychodzę dzisiaj do Was z pierwszą wrzutką i czymś nietypowym.

Znacie takiego wariata jak Cristobal Tapia De Veer? Jest on odpowiedzialny za muzykę do taki tytułów jak Utopia (1 i 2), Black Museum, The White Lotus i inne.

 

Jego utwory, jak dla mnie cechuje nieopisane szaleństwo dzwięków, niepewność , ale jednocześnie hipnotyzujące przyciąganie. Jednym z takich utworów jest motyw "Devious" z National Treasure, angielskiego serialu z Channel 4.

Te niespełna 40 sekund, kilka akordów, wyzwala we mnie cały wachlarz emocji - niepewność, zainteresowanie, niepokój, obietnicę i wiele innych. Rzadko natrafiam na tak klimatyczne motywy. Szkoda jedynie, że jest on tak krótki, bez wersji rozszerzonej

 

https://www.youtube.com/watch?v=m8Odc9wNpaA

 

#muzyka #muzykaelektroniczna #muzykafilmowa #seriale #filmy

serotonin_enjoyer

@Mowi Soundtrack z Utopii zajefajen. To co wrzuciłeś też niezłe, muszę sobie obczaić resztę

1
Mowi

@serotonin_enjoyer Przy soundtracku Utopii czuję się, jakby to ja sam był w środku akcji i Sieć z Lee na czele polowali by właśnie na mnie

1
erebeuzet-tezuebere

@Mowi właśnie słuchałem w drodze do pracy. ale złoto. dzięki

1

Zaloguj się aby komentować

17

Zdjęcie z jednego wypadu urbexowego sprzed lat. Chyba 2018 albo 2019. Obecnie aktualne jak chyba nigdy wcześniej, przez cały czas istnienia jednostki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ukraina #urbex #opuszczonemiejsca

7108c2ec-dabb-45aa-a4f5-8d3569311375
Sahelantrop

@Mowi Znowu aktualne.

0
Krzysztof_Listonosz

@Mowi baza rakietowa Kąty Goździejewskie

2
Mowi

@Krzysztof_Listonosz część z koszarami i budynkiem jest już w rękach prywatych. W ogóle, jak byłem pod płotem ze dwa lata temu, to chyba wyburzyli wszystko przy bramie, nie wiem jak z tym magazynem...

0

Zaloguj się aby komentować

Szukam takiego gifu/filmu z wizualizacji opercji lotniczej w Zatoce Perskiej (przygotowanie terenu do inwzji). Taki filmik, gdzie była mama i dziesiątki kluczy samolotów wykonujących poszczególne operacje + podkład muzyczny. Ma ktoś to zapisane?

#wojna #ukraina (może ktoś z tagu pamięta to) #irak #usa #szukam

Mowi

Akcja dotyczyła Pustynnej burzy, a animacje pochodziły z tego filmu na YT. Mi jednak chodzi o podkład muzyczny, który był użyty w tym szybkim skrócie na streamable... Poratujcie Tomki
https://www.youtube.com/watch?v=zxRgfBXn6Mg

1
Mowi

Dobra, wiecie co? SAM SOBIE ZNALAZŁEM! Chodziło mi o ten skrót: https://www.youtube.com/watch?v=Bq_TIRRbDOM

 

I ten komentarz pod filmem, w sumie idealnie pasujący również do Ruskich na Ukrainie xD

3e5c33c7-50fe-413b-bff7-88e12cb99075
8
Javax

I dlatego dosłownie pękam ze śmiechu jak ruscy mówią, że walczą z NATO. Tego NATO to oni nawet nie posmakowali przez papierek jak na razie (oby tak zostało oczywiście).

5

Zaloguj się aby komentować

Czy mieszka ktoś z Was na Słowacji?

 

Potrzebuję kupić w tamtejszym sklepie pewną część do #narzędzia #majsterkowanie . Niestety, w Polsce niedostępna.

Znalazłem ją w internecie, pisałem do sklepu po angielsku ale zero odpowiedzi. Próbowałem zadzwonić, ale jakiś gburowaty Pan na pytanie czy mówi po angielsku nic nie powiedział tylko się rozłączył.

 

Sprawa wygląda tak, że niby mają dostępną wysyłkę za granice, ale po takim zlaniu tematu (nawet maila, mamy translatory przecież) boję się trochę zamówić ją od razu do Polski. Nawet nie wiem, czy faktycznie jest ona dostępna, mimo statusu na stronie. Czy byłby ktoś chętny pośredniczyć w zakupie, najpierw na terenie Słowacji a potem do mnie do Polski? Tagi dla zasięgu

#slowacja #czechy #europa #podroze #swiat #polska

Mowi

@Atarax zapytałem w zdaniu czy po polsku albo angielsku mówi i nic. Poza tym na maila mogliby odpisać...

1

Zaloguj się aby komentować

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/jozefin-bedzie-nowy-przystanek-pkp-podpisanie-umowy-6780900

 

Jaki idzie przekaz:

Rząd walczy z wykluczeniem komunikacyjnym! Powstanie nowy przystanek na długiej linni kolejowej Warszawa-Terespol

 

Jak jest w rzeczywistości:

Przystanek powstaje ok. 20km od centrum Warszawy. Znajdzie się pomiędzy innymi dwoma przystankami - Sulejówek Miłosna oraz Halinów. Do pierwszego będzie w linni prostej ok. 2km, do drugiej ok. 1,5 km. Na linni kolejowej, po której KM kursuje niczym tramwaje, w Sulejówku zaczyna się już SKM z jeszcze większą częstotliwością kursów. No ale walka z wykluczeniem komunikacyjnym idzie w eter, koleje rosną w siłę. Ha tfu na nich

 

#bekazpisu #jebacpis #wiadomoscipolska

JaktologinniepoprawnyWTF

@Mowi No wiesz kursować mogą i co 2 minuty pytanie czy do którejś z tych stacji jest jakiś podjazd autobusem dla ludzi bez auta lub starszych.

0

Zaloguj się aby komentować

Dajcie pioruna. Właśnie rozstałem się z dziewczyną, ponad 4 lata razem. Wyszło to z mojej inicjatywy, nie czułem się już w tym dobrze. Dodatkowo, różnił nas jeden bardzo znaczący aspekt podejścia życiowego. Tzn. gdy zaczynaliśmy być razem, myśleliśmy podobnie, ale od paru miesięcy zacząłem mieć inne przemyślenia.

 

Możliwe, że podjąłem najgorszą decyzję w swoim życiu. Ale co jest gorsze - podjęcie złej decyzji, czy żal, się się jej nie podjęło? Ostatnio jeden Tomek wrzucał wpis, który zakończył stwierdzeniem:

Żyjcie normalnie, popełniajcie błędy, uczcie się na nich.

 

Ona płakała i błagała żebym został, ja płakałem i odszedłem. Jestem roztrzęsiony, piję piwo u rodziców i nie wiem co dalej. Czy ona da sobie radę - emocjonalnie i finansowo? Czy ja dam sobie radę? Nie mam pojęcia, nie mam komu się zwierzyć, więc piszę do Was, anonimowi ludzie.

 

#związki #feels

edmund-kwas

@zmasowanyatak tutaj nikt tak nie pisal ale niektórzy tak działają. Podejmują wazne decyzje bez wiekszego pomyslunku, a potem spotykaja sie z trudnościami ktore od razu byly do przewidzenia. A jak im sie zwróci uwage ze wiadomo było, ze tak to sie skonczy to leci : błądzić rzeczą ludzką, czlowiek uczy sie na błędach itp

2
zmasowanyatak

@edmund-kwas łap grzmota za dokończenie konwersacji za tego chłystka wyżej tak jak napisałem wcześniej "To nie jest zachętą do popełniania błędów tylko do próbowania i mierzenia wysoko."

1
PinkSushi

Dokładnie rok temu byłam w takim samym położeniu, związek prawie czteroletni, bardzo toksyczny, wyniszczający. Pierwsze dni były ciężkie, miałam załamanie nerwowe i zastanawiałam się, co dalej, jak sobie poradzimy osobno, ciągle spałam i nie mogłam sobie znaleźć miejsca. Z biegiem czasu zaczęłam się coraz lepiej i zdrowiej czuć, jestem bardzo szczęśliwa, poukładałam sobie wszystko od nowa- życzę Ci, żebyś i Ty odnalazł taki spokój i równowagę. Będziesz musiał nauczyć się być sam, ale z każdym dniem będzie łatwiej. Trzymaj się ciepło

1

Zaloguj się aby komentować

Jakie przewiduje się kierunki/zawody przyszłościowe, związane z szeroko pojętą AI? Urodziliśmy sie za późno na odkrywanie kontynentów, za wcześnie na eksplorację kosmosu, ale może w sam razu na poznawanie świata ze sztuczną inteligencją? Jak oceniacie?

 

#ai #chatgpt #openai #sztucznainteligencja #midjourney #it #programowanie

lavinka

@Mowi Trudno powiedzieć. Będzie wesoło, jak zacznie pisać artykuły do mediów i z niej neuropki i kowidioci się będą dowiadywać, jaką średnicę ma mieć wiadro dobre do założenia na głowę.

0
marcin-3

Myślę że temat MLOps albo security + AI mają potencjał.

0
lavinka

@Mowi To zależy, czy się AI nie zbuntuje i nie wyłączy prądu.

0

Zaloguj się aby komentować

Drogie Tomki, rozpoczynam kolejny projekt, a mianowicie remont pilarki spalinowej Makita DCS4300 (ale widzę, że sporo wspólnego ma z Dolmar PS350/PS420 i Makita EA4300F). Pilarka jest z 2008 roku (15 lat!) i ostatniego lata w końcu się zatarła - stanął tłok, zrzuciłem już cylinder i niestety jest mocno przerysowany, więc musi wjechać cały nowy komplet cylinder+tłok.

 

Mam pytanie, czy przy okazji, gdy mam ją na stole, rozpołowić od razu kartery i wymienić łożyska wału + uszczelniacze?

Z jednej strony piła chodziła i było ok, z drugiej strony mają już 15 lat i nie wiem czy nie dostały po dupie przy zatarciu. Jak myślicie, jak byście zrobili?

Wołam jeszcze specjalistę @silo1408 co uważasz

#diy #majsterkowanie #narzedzia #zrobtosam #warsztat #drewno

f162eae9-67e4-4e20-ae5e-95e47e2a76ac
Belzebub

Albo porządny całościowy remont albo nie ma to sensu

0
Juri83

@Mowi Jak są częsci to rozbieraj , oceniaj , wymieniaj , składaj i odpalaj !!! Czekamy na efekt końcowy!!!

0
VonTrupka

Wymienisz 1część to się reszta rozpadnie w trymiga.
Gruntowny serwis musowo.
Chyba ze nie dajesz żadnej gwarancji to niebawem zarobisz na kolejnym serwisowaniu tej samej maszyny xD

0

Zaloguj się aby komentować

Czy jest jakaś nazwa własna na element krajobrazu Ukrainy, a dokładniej te charakterystyczne laski odgradzające pola, długie na kilka/kilkanaście kilometrów, ale szerokie na zaledwie kilka/kilkanaście? Słyszałem/czytałem że to jest cholernie trudny teren do walki, a chyba takie krajobrazy przeważają na obecnej linni frontu na wschodzie.

 

Mega mi się kojarzy to z fracuskimi działkami z żywopłotami Bocage, które również sprawiły trochę kłopotu podczas walk w Normandii i Francji w '44

#ukraina #wojna #rosja

Utarczki

Te obsadzone miedze na Ukrainie chociaż dają schronienie i wyznaczają często linie obronne to jednak różnią się znacząco od bocage. I co warto powiedzieć na wstępie to w pierwszym etapie inwazji tylko zachodnia flanka była taką prawdziwą krainą żywopłotów, walczyli tu głównie amerykańscy spadochroniarze zabezpieczający zachodnią flankę lądowania i jednostki z plaż "Utah". Na przykład centrum lądowania uznawano za w miarę dogodne do działań pancernych. Co do samej walki wśród żywopłotów, to zdaniem wielu weteranów ten teren jest tak specyficzny, że żaden etap ówczesnego szkolenia nie pozwalał się na to przygotować, a szukając analogii to najwłaściwsze wydaje się porównanie do walk w dżungli. Poletka jakie tworzą bocage są o wiele mniejsze od Ukraińskich. A roślinność obsadzająca miedze jest często przerośnięta i tak gęsta, że nie można jej sforsować bez karczowania. Co w warunkach ostrzału przez nieprzyjaciela czyni je śmiertelnymi pułapkami. Wiele z zabudowania w tym rejonie liczy kilkaset lat i były wznoszone z myślą o obronie. Dodatkowo część terenu szczególnie na północ od Carentan, a więc w obszarze lądowania amerykańskich dywizji spadochronowych była też podmokła. To wszystko bardzo sprzyja broniącej się piechocie, a walki czyni chaotycznymi i bardzo brutalnymi. Paradoksalnie początkowo działało to na korzyść aliantów, chroniąc przyczółki przed kontruderzeniem Niemców, ale w dalszym przebiegu działań blokowało poszerzenie zdobyczy w zachodnim sektorze i rozwinięcie ataku na resztę półwyspu Cherbourg. Bocage blokowało także postępy w późniejszym etapie walk w Normandii, już po zakończeniu walk o utrzymanie przyczółków na plażach. Na wikipedii jest mapka ukazująca zasięg bocage w obszarze walk w Normandii.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bocage

 

Na wikipedii

Bocage

Bocage

Bocage – słowo pochodzenia normańskiego, które jest używane zarówno w języku francuskim, jak i języku angielskim, może odnosić się do lasku, elementu dekoracyjnego w formie listowia lub mieszanego terenu rzędów drzew i pastwisk. Etymologia Słowo bocage prawdopodobnie pochodzi od starofrancuskiego boscage, oznaczającego zaciszny lasek, zagajnik. Forma boscage była używana w języku angielskim dla oznaczenia rodzaju liściastej dekoracji, używanej np. do dekoracji porcelany w XVIII wieku. Alternatywnie słowo to wywodzi się ze starofrancuskiego słowa bosc, oznaczającego las. Jednak podobne słowa występują w językach skandynawskich i germańskich, co pozwala sądzić, że późna łacińska derywacja pochodzi od wyrażenia skandynawskiego, które przeszło do użycia w języku normandzkim. Termin boscage uzyskał swoje znaczenie pod wpływem osiemnastowiecznego romantyzmu. Termin bocage wszedł do języka…

Wikipedia
2
MaD

które również sprawiły trochę kłopotu

 

@Mowi tyci tyci

0

Zaloguj się aby komentować

Zacząłem jakiś czas temu naukę SQL (MS SQL). Przyczyny są dwie - zacząłem nową pracę (nie IT), gdzie dostałem do wykonania pewne zadanie. Zasugerowano mi naukę i wykorzystanie Accesa, ale pomyślałem, że pójście od razu w SQL chyba będzie lepszym pomysłem... Dodatkowo, jak już zacząłem, to mi się spodobało i na pewno będę cisnął w tym kierunku z chęcią przebranżowienia się za rok/półtora.

 

Jednak na ten moment mam do Was pytanie związane z tym właśnie zadaniem z pracy. W skrócie - posiadam informację nt. stanów magazynowych towaru w naszej firmie. Dodatkowo, dostaję co jakiś określony odstęp czasu informację nt. stanów magazynowych naszego towaru znajdujących się w magazynie naszego klienta (który odsprzedaj go dalej).

 

Moim zadaniem jest zaprojektowanie rozwiązania, które będzie zbierało informacje nt. tych stanów i wyrzucało w rezultacie tabelę z sumarycznymi stanami produktu (nasz magazyn + magazyny kilku poszczególnych klientów).

 

Mam pytania jak poniżej:

 1. Chciałem zrobić to na zasadzie kilku tabel - tabela główna zawierająca jedynie informacje nt. produktu z jego cechami + do tego kilka tabel zawierających stany na poszczególnej lokacji. Rekordy tych kilku tabel będą miały kolumnę daty, tak, żeby sumować informacje nt. zmiany historycznej stanu produktu. Na jakie kwerendy zwrócić szczególną uwagę podczas nauki, żeby uzyskać taki efekt?
 2. Moim planem jest po kolei - zbudowanie bazy danych z tabelami i zasilanie ich na początku ręcznie kolejnymi rekordami. W międzyczasie stworzenie makra do automatyzacji przygotowywania plików csv (informacje o stanach dostaję w różnym formacie). W kolejnych krokach będę chciał zautomatyzować pobieranie informacji z maila, zapisywanie na dysku, na końcu napisanie skryptu maksymalnie automatyzującego wykonywanie kwerendy, generowanie z tego Excela i zapisującego go w lokalizacji. Na co zwrócić uwagę w tych krokach, czego konkretnie się nauczyć?

Generalnie przyjmę od Was wszystkie wskazówki/konkretne tutoriale, które pomogą mi w realizacji tego projektu. Czego się uczyć, jakich kwerend, jakich narzędzi użyć do realizacji tego projektu? Wiem, że to wszystko pewnie jest dla Was proste i robi się to na rozmowie o pracę dla SQL dewelopera, ale dla mnie jest to konretne zadanie na ten moment, więc chętnie przyjmę każdą pomoc

 

#sql #it #programowanie #pracawit

lexico

@Mowi PowerBi

0
ParisPlatynov

@Mowi Ale czego masz się nauczyć bo nie rozumiem?
W narzędziu/na kartce stwórz sobie tabele i ich relacje jeden do jednego czy jedne do wielu czy tabele pośrednie.
Bo to najważniejsze aby były dobrze stworzone relacje. Potem to juz jakoś wykombinujesz

0
Mowi

@lexico tego też będę chciał się nauczyć, ale dopiero w późniejszym etapie. Teraz nie jest mi potrzebne stricte do tego zadania

 

@ParisPlatynov zastanawiam się, czy mój tok myślenia jest poprawny i jeżeli tak, to coś, co może mi w tym pomóc - np. jakiś tutorial/kurs do skryptów. I tabele oczywiście zaprojektuję, tak jak mówisz, nawet na kartce, bo jestem wzrokowcem i najłatwiej mi tak przyswoić wiedzę i ew znaleźć błąd

0

Zaloguj się aby komentować