Codzienny widok z okna #27
13.02.2023
dzisiaj lipa, temperatura plus dwa i śnieg się topi, chmury, niewiele widać. Nawet Szczebel przykryty, więc wrzucam też z 13 lutego ale 2020 bo ładnie wtedy było
#widokzokna #fotografia #earthporn #tatry

Codzienny widok z okna #27
13.02.2023
dzisiaj lipa, temperatura plus dwa i śnieg się topi, chmury, niewiele widać. Nawet Szczebel przykryty, więc wrzucam też z 13 lutego ale 2020 bo ładnie wtedy było
#widokzokna #fotografia #earthporn #tatry

Zaloguj się aby komentować
Codzienny widok z okna #24
10.02.2023
-1 na termometrze, słonecznie tylko do południa, potem Tatry się przysłoniły. Ale poranek był bardzo ładny
#widokzokna #fotografia #earthporn #tatry

Zaloguj się aby komentować
Codzienny widok z okna #23
09.02.2023
-4 na termometrze, w cieniu za domem
no i w końcu Taterki wyszły
Wrzucam kilka ujęć z rana i wieczora bo przez cały dzień było bezchmurnie
#widokzokna #fotografia #earthporn #tatry #tworczoscwlasna



Zaloguj się aby komentować
Pierwsza prawdziwa zimowa wycieczka Łajzy, zgodnie z planem do schroniska Głodówka. Sądziłem, że tylko wystawi łapy na śnieg i wróci do kontenerka, a ten łobuz przeciągnął mnie po głębokim śniegu, musiał obwąchać wszystko w okolicy i mimo że po 15 minutach telepało nim z zimna, za cholerę nie chciał wracać. Pogoda dopisała, widoki piękne, ale ciężko się robi zdjęcia trzymając tego potwora na smyczy, więc relacja skromna. #pokazkota #gory #tatry



Zaloguj się aby komentować
Okno na Tatry, Schronisko Głodówka.
fot. Agnieszka Michta
#gory #tatry #fotografia

@Makonde @0jciecPijo Ostatnio jak byłem w listopadzie 2022 skończyło się na powiadomieniu sanepidu, przeprowadzili kontrole i zamknęli obiekt na 2 tygodnie za grzyba w łazienkach/ kuchni/ pokojach.
Na dodatek z 18 osobowej drużyny ZHP połowa miała dolegliwości żołądkowe.
Nie polecam odkąd jest prowadzone na umowie przez PIS-owską Fundację jako kolejny pośrednik kasujący hajs zamiast Hufca Kraków to jakiś totalna rozlewnia piwa z sokiem się zrobiła. ZHP oczywiście guzik może z ową "fundacją" zrobić.
Wszyscy w hufcu czekają aż być może po wyborach skończy się to "uszczęśliwianie" harcerzy

Zaloguj się aby komentować
Dzisiejszy Kasprowy Wierch. Fotografia Przemysław Sobczyk.
#gory #tatry #kasprowywierch #fotografia




Zaloguj się aby komentować
Fajny kanał i człowiek polecam.
Fajnie mu rzucił sobie korpo i robi co kocha w życiu
#gory #Podroze #tatry i inne gorki
Zaloguj się aby komentować
Kościelisko, 6.02.2023 r.
fot. Bartłomiej Jurecki
#gory #koscielisko #zima #fotografia #tatry




Zaloguj się aby komentować
Oto wykonane dziś z pokładu śmigłowca TOPR zdjęcia lawin, które zeszły w ostatnich dniach.
Zdjęcie 1. Potężny obryw pod Goryczkową Czubą.
Zdjęcie 2. Lawina, która zeszła na taflę Morskiego Oka.
Zdjęcie 3. i 4. Olbrzymia lawina ze Żlebu Żandarmerii, która spadł na drogę prowadzącą do Morskiego Oka.
fot. Tomasz Gąsienica-Mikołajczyk/TOPR.
#gory #tatry #topr




Zaloguj się aby komentować
Tatry widziane z samolotu. Fotografia: Artem Strakhov.
#tatry #gory #estetyczneobrazki

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Chciałbym pochwalić się filmem który zrobiłem. Jest to krótka historia o powstaniu zdjęcia w miejscu, w którym wykonuje się milion podobnych zdjęć rocznie, ale przy tej okazji poznasz fragmenty najlepszych rozdziałów z Tatrzańskiej historii. Opowiem o pierwszym przejściu w zimowych warunkach...
#ciekawostki #tatry #gory #architektura
W uzupełnieniu do mojego wpisu na temat obserwatorium na kasprowym, oto najwyżej położona toaleta w Polsce

Zaloguj się aby komentować
#architektura #gory #historia #tatry
Jaki jest najwyższy budynek w Polsce? Varso Towe, do niedawna Pałac Kultury. O obu tych budynkach powiedziano i napisano już naprawdę wiele, może też kiedyś przygotuję o nich wpis, dziś chciałbym jednak odpowiedzieć na inne pytanie.
Jaki jest najwyżej położony budynek w Polsce?
Mało kto wie, że najwyżej położonym budynkiem w Polsce jest modernistyczne obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu, wybudowane tuż po zakończeniu prac nad kolejką linową na Kasprowy. Budowę kolejki rozpoczęto w sierpniu 1935 roku i zakończono w rekordowym czasie 7 miesięcy tj. pod koniec lutego 1936 roku. Oznacza to, że większa część prac była wykonywana na jesień i w zimie, gdy warunki w tatrach bywają bardzo trudne.
Przy robotach brało udział około 1000 pracowników pracujących w systemie 3 zmianowym. W pierwszym etapie wybudowano, istniejącą do dziś, drogę z Kuźnic na Myślenickie Turnie, następnie powstała robocza kolej pomiędzy Myślenicką Turnią, a Halą Gąsienicową gdzie towary były ciągnięte przez wozy zaprzężone w konie. Materiał budowlane na ostatnim odcinku, między Halą Gąsienicową, a szczytem, były wynoszone przez robotników na plecach.
Z uwagi na niskie temperatury wokół placu budowy wzniesiono drewnianą strukturę - tak zwany cieplak - mającą zapewnić znośne warunki pracy dla robotników.
Niedługo po zakończeniu prac nad koleją podjęto decyzję o budowie obserwatorium. Na miejsce budowy wybrano sam szczyt Kasprowego Wierchu, prace nad nim były już nieco łatwiejsze ze względu na możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury. Budynek ma powierzchnię ok. 250 m2 i jest wysoki na 8,40 m, posadowiony jest bezpośrednio na skale. Został wymurowany z kamienia granitowego. Forma architektoniczna budynku to przenikające się proste bryły połączone z wysoką rotundą. Na zlecenie instytutu meteorologii miałem okazję kilkukrotnie odwiedzić obserwatorium i muszę przyznać, że za każdym razem było to wyjątkowe doświadczenie. Wewnątrz znajdują się pomieszczenia mieszkalne dla pracowników i gości obserwatorium, kuchnia oraz zaplecze badawcze - zlokalizowane głównie w rotundzie. Jedno z najbardziej niezwykłych wspomnień jakie mam z tego miejsca to siedzenie godzinami na dachu w bezchmurną noc, picie herbaty i rozmowy ze znajomymi. No i poranny prysznic z widokiem na tatry.
Moja praca w obserwatorium była krótka i niezwiązana z zadaniami wykonywanymi przez instytut, ale miałem okazję obserwować pracę badaczy. Co godzinę muszą oni podawać raport o stanie pogody, co oznacza że w trakcie swojej zmiany (która, jeśli dobrze pamiętam, trwa 24 godziny) śpią raczej niewiele i co chwile wychodzą na zewnątrz do urządzeń pomiarowych. Na youtubie jest kilka dokumentów zarówno o kolejki jak i o pracy w obserwatorium. Co ciekawe do obiektu prowadzą nie tylko drzwi główne, ale również dodatkowe drzwi zimowe umieszczone kilka m nad poziomem parteru, umożliwiające wejście do budynku gdy poziom śniegu jest wysoki.
Ostatnia ciekawostka - w momencie wybudowanie obserwatorium nie było najwyższym budynkiem w Polsce - stało się nim dopiero w 1939, gdy sowieci zajęli obserwatorium na Pop Iwanie, ale to już temat na zupełnie inny wpis...
Zdjęcia pochodzą ze strony Narodowego Archiwum Cyfrowego, koloryzowane przy użyciu palette.fm.





Zaloguj się aby komentować
Dalej czekam na lepszą pogodę. Z cyklu #mojezdjecie, fotka ze Słowacji. Już nie mogę się doczekać.
#motocykle #fotografia #mojezdjecie #tatry

Zaloguj się aby komentować
Szlak zielony wiodący na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem - 2308 m n.p.m.
Ten największy skurczybyk w oddali to Lodowy Szczyt - 2628 m n.p.m.
W lewym dolnym narożniku widoczny fragment Czarnego Stawu pod Rysami - 1583 m n.p.m.
hi. res. https://i.imgur.com/fnyDDvj.jpg
#tatry #gory #podroze

Zaloguj się aby komentować
Tpn zamknął cały obszar Tatr polskich dla ruchu turystycznego do odwołania ze względu na zagrożenie lawinowe.
#tatry #lawiny #gory
Zaloguj się aby komentować
Codzienny widok z okna #17
03.02.2023
Od paru dni sypie śnieg a dziś rano na chwilę się przejaśniło. Podhale odsłoniło widok dosłownie na kilkadziesiąt minut
Pokazały się #tatry
Niedługo po tym naszły chmury i znowu nasza górka pokryła się w mleku
#widokzokna #fotografia

Zaloguj się aby komentować