Dzikie anioły
Dramat akcja
#ogladajzss
Dostępny na CDA
#motocykle

Dzikie anioły
Dramat akcja
#ogladajzss
Dostępny na CDA
#motocykle

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Ależ to jest dobre.
#motoryzacja #motocykle #heheszki @Heheszki


Zaloguj się aby komentować
Pyk 635 km wpadło
W przyszłym tygodniu duży serwis.
Plan na ten rok wykonany.
Polecam tę trasę super winkle
Korytárky, 962 04, na Brezno
#wycieczka
#motocykle


zamówiłem oponę
różnica w cenie miedzy DOT 2022 a 2024 - 4zł WTF?
kto normalny kupi z 2022?
https://www.voida.pl/opona/ofe-68319-749015
ogólnie polecam te stronę zawsze u nich kupuje. czy jest gdzieś taniej nie wiem ale maja duży wybór
#opony
Zaloguj się aby komentować
Koniec z jeżdżeniem do pracy na moto . Za ciemno żeby była frajda.
#motocykle

Zaloguj się aby komentować
kurde bela.
a tak fajnie się jechało do tego Zoo
Właśnie odstałem pisemko z Czech.
Czy na polskie prawo jazdy lecą punkty zdobyte u pepików?
trzeba kupić 50cc
a jak nie zapłacę to bedą ścigać tj jak pojawie się w Czechach to mnie zgarną?
Edit doczytałem w tym liście że punktów nie ma - jupi !!! zadowolony_skubi.jpg
tylko 1250 koron do zapłaty wkurzony_skubi.jpg
plus 30 zł za przelew - złodzieje
#motoryzacja
#motocykle
Zaloguj się aby komentować
Tak, to jest Harley Davidson.
Konkretnie model Topper, jedyny skuter wyprodukowany przez HD. Produkcja przypada na lata 1960-1965.
Dane techniczne:
Pojemność 164 cm3, Moc 9KM, V-Max 74 km/h
W odróżnieniu od swoich większych braci był bardzo trwałą konstrukcją i do tego łatwą w serwisie. Pomimo tych zalet nie odniósł większego sukcesu na rynku.
#motocykle #historiamotoryzacji #ciekawostki






Zaloguj się aby komentować
Domek, sauna i plaża z łódką 500 metrów dalej. #motocykle #finlandia

Zaloguj się aby komentować
#motocykle #chwalesie
Se zdałem teorię na 100%. 😁
Reszta chyba na przyszły sezon ale zobaczymy.
https://www.hejto.pl/wpis/motocykle-po-dwoch-tygodniach-odebralem-upragniony-pkk-zainstalowalem-dzis-aplik

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
W nawiązaniu do tego wpisu:
https://www.hejto.pl/wpis/siemandero-jesien-juz-za-progiem-chcialbym-dolozyc-sobie-grzane-lejce-do-kibla-n
Widać bogactwo! ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ
Ukłony dla @szczekoscisk @knoor i @musimury za rady!
Podpięte pod kierunkowskazy i zmieniony bezpiecznik na bardziej tłusty.
#motocykle

Zaloguj się aby komentować
Jak bardzo porypanym pomysłem jest, kupić sobie 25 letni skuter produkcji indyjskiej?
Lubię mniej popularne rzeczy, a on jeszcze ma to koło jak stare vespy ❤️
https://www.olx.pl/d/oferta/skuter-bajaj-sunny-CID5-ID10oepi.html
#skuter #motocykle
Zaloguj się aby komentować
#motocykle
Dlaczego holowanie motocykla musi odbywać się linką łatwą do odczepienia?

Zaloguj się aby komentować
Kontynuacja wczorajszego wpisu o pierwszym ukończonym harlejku z USA:
https://www.hejto.pl/wpis/dzis-nadszedl-wielki-dzien-i-pierwszy-harley-davidson-ktorego-sciagnalem-sobie-z
Dawno, dawno temu miałem fiata 126p którego dłubałem sobie z myślą o jeździe w KJS. Dlaczego o tym piszę? Otóż tuning silników Harlejka mocno przywodzi mi na myśl tamte czasy:) Toporność konstrukcji (silnik z laskami popychaczy;0), możliwość zwiększania mocy relatywnie tanim kosztem, ostre wałki, zwiększanie kompresji, obróbka głowicy, rozmaite poprawianie fabryki - wszystko to przerabiałem w kaszlaku;) Ale po kolei - najpierw wprowadzenie o silniku.
Jeżeli chodzi o silnik Twin Cam (taki posiada mój HD) to dość sporo naczytałem się o nim w czasie gdy czekałem na motocykl. Po pierwsze, mimo prostoty i niewysilenia jest to konstrukcja, która ma rozmaite przypadłości czy wręcz wady. Czasem te przypadłości się uwidaczniają, czasem nie - wiele zależy chyba od szczęścia. Mój opis będzie dotyczył TwinCamów po 2006 roku. Jakie problemy je trapią?
- bicie wału - wał w HD sprasowywany jest z kilku elementów (czopy i koła) i pod wpływem różnych czynników, niekiedy może dość do przesunięcia elementów względem siebie. Powoduje to bicie, a w efekcie niszczenie panewek na których osadzona jest pompa oleju, w formie lajtowej mamy postępujący spadek ciśnienia oleju, w wersji hardcore demolkę silnika. Limit serwisowy dla wału wynosi 0,12mm - i w USA twierdzą że wszystko poniżej to spoko wynik (Harlejowa serwisówka co prawda podaje 0.3mm jako limit, ale skwituje to milczeniem xD). Co robić, gdy wynik jest niespoko? Rozebranie silnika i wyważanie (i zaspawanie xD) wału albo kupno akcesoryjnego rozwiązuje problem, niestety koszt drugiej opcji jest niemały, a efekt pierwszej niepewny, dużo zależy od mechaniura
- napinacz łańcucha w skrzyni "primary" - w Twin Camach po 2006 roku jest monotowany automatyczny napinacz, który ma tendencję do zbytniego kasowania luzu na łańcuchu. W efekcie prowadzi to do zbyt mocnego napięcia łańcucha, a przez to zużycia łożysk w skrzyni biegów, zużycia samej skrzyni biegów oraz potęgować może bicie wału. Jak to naprawić? Wymiana napinacza na ręczny, akcesoryjny i sprawdzanie napięcia łańcucha co 16k km.
- płyta mocująca wałki rozrządu - w standardzie jest to odlew z aluminium, który może posiadać niedoskonałości i w ostateczności nawet pękać. Jako że w płycie biegną kanały olejowe oraz przymocowana jest pompa oleju może to wpłynąc negatywnie na jej pracę. Jak to naprawić? Trzeba kupić akcesoryjną płytę, z aluminium obrabianego maszynowo, dużo bardziej wytrzymałą
- kompensator - to taka zębatka ze sprężynami talerzowymi przyczepiona do wału, której zadaniem jest tłumienie "strzałów" wywoływanych przez poruszające się w dół tłoki wielkości wiader. Kompensator napędza łańcuch, który z kolei napędza skrzynię biegów. Problemem w latach ok. 2007-10 było to, że kompensator lubił się sypać, pomagała w tym jazda na niskich obrotach (poniżej 2k) i sążne odkręcanie gazu na tych obrotach. Po 2010 Harlej zaczął wsadzać zmodyfikowany kompensator, co w zasadzie wyeliminowało problem.
Mnie interesowały przede wszystkim dwie rzeczy:
- bicie wału, bo w moim roczniku podobno bywało z tym słabo a determinowało to, czy będę dorzucał do motocykla różne fajnostki czy raczej wystawię na olx jako "DYNA LOW RIDER NISKA CENA OHLINS BASSANI IMPORT USA JUŻ W KRAJU CZYTAJ OPIS"
- obecność lub nie akcesoryjnych wałków rozrządu oraz ewentualnych innych akcesoriów (jak wspomniany kompensator)
Przy rozkręceniu silnika bicie wału wyszło na poziomie "not great, not terrible" - 0.06 mm, również napinacze łancucha rozrządu były w bardzo fajnym stanie, co raczej oznaczało, że przebieg motocykla na poziomie ok. 20k km jest prawdziwy. Niestety, poprzedni właściciel pożydował na inne bajery i zarówno wałki rozrządu jak i inne bebechy okazały się seryjne XD Dlaczeg tak mnie to interesowało? Otóż harlejki wychodzą z fabryki dość mocno skastrowane przez niedobre normy emisji głośności i spalin. Dlatego pierwszą rzeczą w USA jest zwykle opłacenie przy kupnie tzw. Harley tax i dorzucenie paru akcesoriów w ramach "stage 1" celem niewielkiego zwiększenia osiągów oraz sporego zwiększenia hałasu;) Harlejki ogólnie nie grzeszą osiągami i z wielkiej, jak na nasze realia, pojemności osiągają żałośnie niskie moce. Dyna Low Rider, taka jak moja, ma silnik o pojemności 96 cali, co oznacza niecałe 1600 cm3, a moc wygląda z grubsza tak:
Stage 0 - czyli tak jak to wychodzi z fabryki, to jakieś 65 kuni
Stage 1 - czyli wspomniany Harley Tax, czyli to co robi większość ludzi, tzn. wymiana filtra powietrza, wydechu i tuner/strojenie - jakieś 70+ kuni
Stage 1+ - czyli j.w. ale zamiast wydechu 2in2 dajemy 2in1 - okolice 80 kuni; to miałem u siebie
Stage 2 - czyli j.w. plus akcesoryjne wałki - okolice 90-95 kuni
Dalej mamy jeszcze stage 3 i 4, czyli zwiększanie kompresji, obróbka głowic, wymiana zaworów itd ale robi się już drożej i przyrosty nie są tak duże - można też założyć inne tłoki i cylindry aby zwiększyć pojemność
Po większym zastanowieniu się, obejrzeniu paru filmików i wymianie maili z tunerami z USA stwierdziłem, że poszaleję, ale bez przesady i po prostu zmienię wałki na inne - na dobrą sprawę nie wiedząc nawet czy mój nabytek odpali, ale c⁎⁎j;) Zdecydowałem się na TW 555 - wykres mocy wygląda dla nich fajnie, blisko 95 kuni vs fabryczne 65 to łącznie prawie 50% wzrost i nawet na moim setupie mam prawie +20%;0 Chłopaki namawiali też na wymianę płyty, szklanek popychaczy i samych popychaczy, ale uznałem, że moje są póki co w na tyle dobrym stanie, że nie uzasadnia to wydania kolejnych 3k PLN, więc na razie pojeżdżę a potem "się zobaczy" xD
Drugą rzeczą, jaką zdecydowałem się poprawić był napinacz łańcucha "primary". Wg niektórych opinii to właśnie on powoduje zwiększone bicie wału oraz awarie kompensatora - a że koszt akcesoryjnego nie był przerażający w stosunku do potencjalnych korzyści, zamówiłem taki online. I tu ciekawostka - taniej wyszło kupić z Niemiec niż od polskiego (nieoficjalnego) dystrybutora.
No i tak to wygląda. Wczoraj wymieniłem płyny, pokręciłem trochę silnikiem ze zdjętymi kablami zapłonowymi, żeby pompa zassała i rozprowadziła trochę olej, a potem założyłem kable i wcisnąłem start. Zagadał od strzała, HUK jest nieziemski xD Sąsiedzi mnie pokochają. Mam nadzieję w tym tygodniu harlejka zarejestrować i w weekend wziąć go na próbną jazdę. Jedynym, co mnie martwi jest fakt, że zauważyłem, że uszczelka, która łączy ze sobą połówki bloku silnika chyba się poci, a do jej wymiany trzeba rozebrać cały silnik xDDD ale może mi się tak zdawało xD
#motocykle #motoryzacja
@SuperSzturmowiec Trzeba też zrozumieć specyfikę rynku USA, tam do niedawna ponad połowa sprzedawanych motocykli to były hadeki, wszystkie te części, akcesoria, dodatki to ogromny biznes i idąca za tym kasa. Pewnie też jest to powód dla którego HD oficjalnie nie podaje mocy swoich motocykli, bo ktoś by się podrapał w głowę xD
@sleep-devir Zgadzam się, natomiast to kwestia znalezienia dla niego odpowiedniego zastosowania. Mieszkam w mieście w płaskopolsce, fajnych i krętych dróg w okolicy jak na lekarstwo, w trasy 300km+ jeździć nie lubię ani nie mam na to czasu. Zostaje albo ganianie na tor albo jazda wkoło komina. Do tego pierwszego wolę wziąć pit bike;) A do drugiego harlejek sprawdza się idealnie. Spokojna jazda 60-90km/h dostarcza sporo funu, silnik sobie albo pyrka albo generuje dźwięk samolotu z II wojny, ludzie obczajają, do tego muza z lat 60 na słuchawkach i pełna czilera.
Zaloguj się aby komentować
Dziś nadszedł wielki dzień i pierwszy Harley Davidson, którego ściągnąłem sobie z USA w zeszłym roku, oficjalnie ożył. Robota przeciągnęła mi się sporo dłużej niż początkowo oczekiwałem, ale równie mocno zwiększył się też zakres prac, które zrobiłem. Tekstu wyszło sporo, więc rozbiję na dwa wpisy. Dziś o samej naprawie i kosztach, jutro o modyfikacjach silnika.
Wskrzeszony motocykl to Dyna Low Rider z 2007, przyjechał po glebie na prawą stronę z uszkodzonym przodem (skrzywione lagi, uszkodzony ogranicznik skrętu i pogięty błotnik) i przerwaną wiązką elektryczną na kierownicy, przez co nie odpalał. Krzywa była kierownica (ale okazało się, że wystarczy szarpnąć i jest już prosto - bo jest na poliuretanowych tulejach), uszkodzona manetka gazu, lekko wygiety i zarysowany przedni reflektor. Pokombinowana była też elektryka - tylne kierunki były zintegrowane z lampą, a przednich nie było. Generalnie nie wyglądało to bardzo źle.
Motocykl miał też trochę fajnych akcesoriów:
- wydech Bassani 2in1
- tylne amortyzatory Ohlinsa
- crashbar
- podniesiona kierownica
- kanapa Saddlemen
- co ciekawe, ktoś w Stanach kupił oryginalny bak z późniejszej Dyny z 2014 i przełożył do tej - mi się podoba.
Przy rozkręcaniu znalazłem też Fuel Packa 3 (fajna rzecz, można łączyć się przez Androida i zmieniać mapy) oraz filtr powietrza Arlen Nessa Big Sucker xD. Początkowo zakładałem tylko przywrócenie motocykla do stanu używalności, jednak jak to zwykle w moim przypadku wychodzi skończyło się na większym poprawianiu fabryki i przeglądzie. Gdy dziś przypominałem sobie mniej więcej wszystkie prace, które od marca wykonałem złapałem się za głowę i chyba drugi raz by mi się nie chciało tego robić xD Lista z grubsza wygląda tak:
- lagi - wymiana na nowe, do tego uszczelniacze, panewki, olej, sprężyny progresywne
- wymiana łożysk w przednim kole i polerowanie felgi
- wymiana zacisku hamulcowego na radialny Brembo i tarczy hamulcowej na większą; przewód hamulcowy w oplocie
- przeróbka instalacji elektrycznej - dodanie kierunkowskazów i zmiana lampy; naprawa przerwanych kabli, schowanie wiązek kabli w kierownicy/ramie
- rama i półki - spawanie uszkodzonego ogranicznika i malowanie; wymiana łożyska główki ramy
- malowanie różnych elementów lakierem proszkowym
- polerka lakieru - błotniki i bak
- bak - naprawa i malowanie wgiotki
- wydech - naprawa mocowania uszkodzonego przy glebie, wymiana wygłuszenia w tłumiku (guwno dało, głośny jak czort xD)
- nowe linki gazu i sprzęgła
- silnik - wymiana napinacza łańcucha w skrzyni na ręczny
- silnik - wymiana wałków rozrządu na tuningowe, wymiana łozysk wałków
- silnik - wymiana uszczelek, przejrzenie stanu napinaczy, pomiar bicia
- no i rzecz jasna na koniec wymiana olejÓW - bo są trzy;)
Każdy z punktów wydaje się relatywnie prosty, ale biorąc pod uwagę ograniczenia czasowe (mogłem coś podłubać jedynie w weekendy i to nie każdy) i przeróżne komplikacje (typu konieczność zamawiania/czekania na części) - trochę się zeszło.
Jak wyszło to finansowo? Rozbiłem wszystkie koszty na poszczególne kategorie:
- sam motocykl i opłaty aukcyjne wyszedł 13650 PLN
- opłaty jak transport, prowizja pośrednika, podatki - 9000 PLN
- koszt napraw, rozumiany przeze mnie jako naprawy lub wymiany do doprowadzenia motocykla do fajnego stanu - 7250 PLN
- koszt "fanaberii" - czyli modyfikacji, które zrobiłem, bo miałem taki kaprys, ale moto jeździłoby też bez nich - 5100 PLN
Koszt zusammen - ok. 35000 PLN. Dużo, mało? To zależy;) W tej cenie mam gotową i z grubsza przejrzaną i przygotowaną Dynę ze stage 2, dobrym hamulcem i akcesoryjnym zawieszeniem. Znalezienie czegoś podobnego w PL to raczej koszt bliżej 40k PLN i wydaje mi się, że na tyle mniej więcej mógłbym wycenić swoją. Jako ciekawostka, kanał stajnia motocyklowa, który co jakiś czas oglądam w mniej więcej podobnym czasie co ja wziął na warsztat Dynę Low Ridera ściągniętego z USA, ale z późniejszego rocznika - bodaj 2015. Ich na pewno ostatecznie jest w lepszym stanie wizualnym, ale też koszt wyniósł ~55k PLN;0 Co pokazuje mniej więcej gdzie mogą doprowadzić niepilnowane koszty. I przypominam, mówimy o naprawianym motocyklu z USA bez kosztów robocizny.
Jeżeli chodzi o mnie, był tylko jeden sposób żeby uczcić skończenie tego projektu - amerykańska kolacja z colą i domowym burgerem;) W komentarzu dałem jeszcze fotki motocykla z terminala - tak wyglądał gdy go dostałem.
Jutro napiszę parę słów o tuningu silnika.
#motocykle #motoryzacja




@SuperSzturmowiec No, oferta modeli z PL czy nawet z Europy jest tak na tyle mała, że praktycznie można ją pominąć. Większość tego, co mamy na ranku ma rodowód z USA (można sprawdzić po VIN-ie, VIN z USA zaczyna się od 1HD, VIN na resztę 5HD). Poziomy cenowe idą co ok. 5k PLN od 20k do 45k; gdzie za 20k jest paździeż świeżo po imporcie i tylko ściągnięty z palety a za 45k sprzęt w bardzo dobrym stanie z przeróbkami. Jeżeli chodzi o same wyceny, HD dość wolno tracą na wartości, a na tę wpływa w dużej mierze w jakie akcesoria motocykl jest wyposażony - paradoksalnie, bo przy zwykłych moto nie ma to aż tak dużego znaczenia.
@rogi_szatana Ceny w porównaniu z Japonią są z dupy, podobnie jak to, co te motocykle oferują: są głośne, słabo skręcają, słabo hamują, mają sporo niedoróbek fabrycznych. Za 50k czy tam 55k masz przykładowo nowe XSR900 z salonu, które pod każdym względem miażdzy hadeka. To temat na grubszą rozkminę, ale generalnie trochę podobny do dyskusji dlaczego Omega kosztuje 30k a pokazuje tylko czas i datę, do tego mniej dokładnie niż garmin za 1.5k, który ma jeszcze multum innych funkcji. Monetyzowanie potęgi marki i pozycjonowanie na premium.
Zaloguj się aby komentować
Suzuki Intruder / Boulevard 1800
wow
to moto wygląda tak dobrze, że prawie przekonało mnie do zapisania się na prawko
#motoryzacja #motocykle #suzuki
Zaloguj się aby komentować
Wracam do domu powoli, po drodze jeszcze Austria, ktoś ostatnio wrzucał, że też był
#podroze #motocykle #austria


Zaloguj się aby komentować
Tymczasem w Pruszkowie:
#wypadek #motocykle #wakacyjnewypadki#pruszkow


Zaloguj się aby komentować
Benek zaliczył trip do Rumunii, można powiedzieć że test jakości wypadł pomyślnie.
Nic się nie urwało, nie odkręciło, zawsze odpalił i nie marudził :)
Szybkie staty żeby nie zamulać :
Czas trwania wycieczki : 4 dni (i pół nocy xD)
Dystans : ponad 2500 km
Max temperatura powietrza: 42 stopnie Celsjusza
Minimalna temp. powietrza ; 13 stopni Celsjusza
#motocykle
Średnie spalanie : 4.4 l/100 km

Zaloguj się aby komentować
#motocykle #offroad
Tramposz-truposz nadal jeździ. Po wczorajszych opadach wolałem na polne wyprawy wybrać coś co ma kostkę. Okazało się, że błota nie było aż tyle ile przewidywałem ale na Trenerce na bank leżałbym w paru miejscach. W tenere z przodu mam już prawie dosłownie łyse Karoo 4 a z tyłu K60 vs trampek z Pirelli Scorpions Rally (nie STR) z tyłu i z przodu, klasycznie, TKC80
Dawno jeździłem trampkiem w terenie i mam kilka spostrzeżeń po przesiadce. Trampek jest znacznie mniejszy od tenerki. Mimo podniesionej kierownicy w hondzie musiałem mocno się schylać. Na początku było to bardzo dziwne/niewygodne ale szybko się przyzwyczaiłem. W tenerce wszystko jest "ostrzejsze", reakcja na gaz, hamulce, sprzęgło oraz znacznie więcej momentu od dołu. Dla mnie są to atuty przy zabawie w terenie. Trampka ciężko było mi wyczuć i zamiast zarzucać tyłkiem oraz zaliczać podjazdy wolałem odkrywać dotąd nieznane mi polne szlaki. Chociaż to wszystko może być kwestia przyzwyczajenia bo kiedyś tą Hondą też się bawiłem. I ostatnia różnica to środek ciężkości, wydaje mi się że Transalp znacznie bardziej dociążony na przód niż Tenere.
Po za tym duszno i parno, ponad 30°C i brak wiatru.

Zaloguj się aby komentować