Też tak macie, że wstajecie przed budzikiem? Od soboty to tak pierwszy raz łapę świadomość z pół godziny przed budzikiem a dzisiaj 15 mint przed. Budzik mam tak by na spokojnie zjeść śniadanie, pobijać trochę i wyrobić na lekcje #kiciochpyta
Też tak macie, że wstajecie przed budzikiem? Od soboty to tak pierwszy raz łapę świadomość z pół godziny przed budzikiem a dzisiaj 15 mint przed. Budzik mam tak by na spokojnie zjeść śniadanie, pobijać trochę i wyrobić na lekcje #kiciochpyta
Zaloguj się aby komentować
Chciałbym nauczyć się czegoś w dziedzinie IT. Od czego i co zacząć, skąd wziąć wiedzę do nauki?
#kiciochpyta #programowanie
@m0ria - zapraszamy na tag #python - popełniłem tam kilka wpisów - zwłaszcza dla początkujących.
Jeśli chodzi o IT to bez #linux i podstawowego opanowania #bash ciężko będzie Ci zrozumieć wiele zagadnień.
Obecnie dużo pracuje się z kontenerami więc wypada zapoznać się z #konteneryzacja oraz #docker i #podman .
Usługi chmurowe są teraz bardzo popularne - ja polecam #aws i spróbować ich Free Tier.
Generalnie jesteśmy tu też w stanie pomóc więc jak masz jakieś konkretne pytania to wal śmiało.
Zaloguj się aby komentować
Jaka platforma najwygodniejsza do blogowania? Najmniej obsługi, najwięcej opcji?
#gory #blog #tomekpyta #kiciochpyta

Zaloguj się aby komentować
Robił ktoś z was testy kompetencji i nakierowało was to na ścieżkę zawodową? #kiciochpyta #pracbaza
Zaloguj się aby komentować
Czy odzież firmy Gant jest dobra? Jak kupię koszulkę za 200zl to będę w niej chodził dłużej niż w jakiejś za 50zl? Czy lepiej kupić 4 koszulki po 50zl?
#kiciochpyta #modameska
Nie znam się w ogóle, więc się wypowiem. Swoje t-shirty kupuję w outlecie u Tommy'ego Hilfigera. Wytrzymują kilka lat, nie rozciągają się, nie blakną i w ogóle. Kiedyś kupowałem u Toma Tailora, ale jakość im spadła - zaczęli robić koszulki z bawełny o bardzo niskiej gramaturze i efekt był taki, że dwa prania i koszulka była trapezem. Firmy Gant natomiast nie znam.
Zaloguj się aby komentować
Jak wypłacić krypto na konto złotówkowe? Na binance można w euro, ale moje konto jest tylko na złotówki. Czy przesłać np. na revolut i stamtąd na konto? Kiedyś kupiłem za grosze i chciałbym wypłacić. #kryptowaluty #kiciochpyta
Zaloguj się aby komentować
Anony, poważne pytanie
Szukam suszarki do ubrań.
Bosch? Electrolux? Lg?
Lurkuje drugi dzień i już jestem w kropce.
Natrafiłem na materiał jakieś baby od AGD co recenzuje pralko suszarkę z pompą ciepła, co brzmi racjonalnie, lecz marketing jest wiarygodny jak 100 ustaw mentzena xD
#domoweagd #kiciochpyta #budujzhejto dla zasięgu, bo jak budowa to i AGD xD
Zaloguj się aby komentować
Slodzik aspartamu z acesulfamem degraduje sie przy 120 stopniach C z tego co widzialem na googlach.
Czy jak no zrobie sobie w dzbanku herbaty, a potem leje do kubka i slodze, to ograniczam do minimum rozklad slodzika?
Czy wgl zdarzy sie rozlozyc?
Wrzucam slodzik do takiej lekko goracej herbaty okolo 70C albo 80C.
Nienawidze sukralozy, ochydna jest, a ten mi bardziej podchodzi.
#kiciochpyta
@Nedkely lekko gorąca herbata to ma 55-60C, zaś o 70C jest gorąca ale pijalna. Okolice 80C to herbata ma praktycznie zaraz po zaparzeniu. Ostatnio wszystko sobie mierzę termometrem.
Dodawaj słodzika do pijalnej herbaty, będzie już okej. Ja podobnie robię z miodem, choć zalecane jest, żeby miód dodawać do herbaty o temperaturze poniżej 50C.
Zaloguj się aby komentować
Właśnie jadę #tesla model 3 jako pasażer i to najgorsze doświadczenie, jakie przeżyłem. Czuję się jak na rollercoasterze czy innym odrzutowcu. Tak szybko i dynamicznie zmienia prędkość, że cały zielony się zrobiłem, a moje wnętrzności się wymieszały.
Pytanie: auta tej marki tak mają, czy to wina kierowcy?
#motoryzacja #kiciochpyta
Ma tzw. ciężka stopę. Dusi gaz/hamulec mocno i szybko zamiast zrobić to delikatnie.
To częsty problem kierowców, którzy są niedoświadczeni lub jeżdżą solo - kierowca ma kierownicę, na której opiera ręce amortyzujac sobie zmiany prędkości, i nie czuję tego co robi.
Zwróć uwagę delikatnie, że pasażerowie się będą z tym źle czuć .
Zaloguj się aby komentować
2022 Dodge Durango 5.7 Hemi
vs
2022 Jeep Grand Cherokee WK2 (przedlift) 3.6 V6
Biorę po 200 zł i słucham Państwa.
Powiedzmy, że wyposażenie takie samo, gazować też nie będę. #kiciochpyta
Zaloguj się aby komentować
Awokado.
Widziałem, że niektórzy to z sukcesem wykluwają z pestki. Nigdy mi się nie udało
Ale może to czas na ponowną próbę? Widziałem, że ktoś to tu sadził. Co trzeba zrobić i jak duże to wyrośnie?
#kiciochpyta #rosliny #roslinydoniczkowe #ogrodnictwo

@Statyczny_Stefek przede wszystkim uzbroj sie w cierpliwosc. Mi jedno chyba po miesiącu dopiero zaczelo kielkowac. Owin w papierowy ręcznik i postaw na wykalaczkach na szklance tak zeby caly czas byl wilgotny. Pestka tez moze troche w wodzie byc. No i potem nie wyrzucaj jak stwierdzisz ze sie nie udalo. Czekaj dalej. No chyba, ze splesnieje, to wtedy wyrzuć.
Zaloguj się aby komentować
Elo, płaciłem blikiem w weekend i potrzebuje wydrukować potwierdzenie przelewu, bo klinika tego wymaga w paczce a jutro rano przyjeżdża kurier. W iPKO jest niemożliwym wydrukowanie potwierdzenia kiedy coś jest w blokadach. Rozumiem to.
Tl;dr: Pytanie tylko czy da się dopłacić, aby będący w blokadzie przelew został zaksięgowany natychmiastowo? Da się na początku robienia zwykłego przelewu, ale czy da się kiedy jest on w blokadach?
Z góry dzięki za pomoc
#ipko #pko #iko #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
@JakTamCoTam a nie możesz cofnąć przelewu jak jest w blokadach? W mBanku chyba tak można, wtedy mógłbyś puścić drugi natychmiastowy. Ogólnie zazwyczaj banki nie pozwalają wydrukować potwierdzenia dopóki przelew faktycznie nie pójdzie. Jeśli przelewales w weekend to dopiero rano w poniedziałek pójdzie, kiedy dokładnie to możesz sprawdzić obczajac sesje elixir dla swojego banku
Zaloguj się aby komentować
Mam rozkminę i moje pytanie jest skierowane głównie do kobiet. Podobno są tu jakieś (ja jestem psem, choć w internecie nikt tego nie wie.
#pytanie #kiciochpyta #fryzjerstwo #wlosy
Farby chemiczne przede wszystkim nie są zdrowe. Ja najpierw próbowałam naturalnych farb jak henna i indygo, żeby uzyskać ciemny brąz, ale było z tym strasznie dużo zabawy. Moje siwe najpierw musiały być farbowane na rudo henną, żeby indygo w ogóle na nich siadło - włosy niskoporowate. Ale u niektórych wystarczy jedno farbowanie, wszystko zależy od włosów. Najbardziej naturalne z dostępnych na rynku są chyba farby Khadi, może na Twoich włosach się sprawdzą, mają gotowe mieszanki kolorystyczne, ja bawiłam się w samodzielne mieszanie czystej henny z indygo.
Mam na tyle dużo siwych na czubku głowy, że w końcu się poddałam z farbowaniem i mam naturalne włosy. Nie robiłam dekoloryzacji, czekałam aż mi odrosną, co nie było takie łatwe, udało się za drugim podejściem. W zeszłym roku jednak skusiłam się na pasemka, czyli rozjaśniacz, żeby wyrównać kolor. Sam kolor wyszedl ok , ale włosy podczas mycia bardzo się plątały i dopiero po kilku miesiącach wróciły do poprzedniej kondycji. Każdy układ ma swoje plusy i minusy. Wydawało mi się, że jeśli ptzestane farbować to będzie łatwiej, mniej czasu będę poświęcać na pielęgnację. A prawda jest taka, że siwe też wymagają pielęgnacji tylko innej, są zdecydowanie bardziej suche i potrzebują dużo nawilżenia, więc przy każdym myciu odżywka lub maska to obowiązek. Kiedyś w ogóle tego nie potrzebowałam. Raz na jakiś czas mnie kusi, żeby znów się pofarbować, ale potem widzę na ulicy panią zafarbowana na ciemno z białym przedziałkiem i szybko mi przechodzi
Ciężko coś doradzić, bo każde włosy są inne, nawet fryzjer nie jest w stanie przewidzieć jak się zachowają, dlatego jedyne rozwiązanie to przekonanie się na własnych włosach
Zaloguj się aby komentować
Co trzeba zrobić i ile to zajmuje, żeby chciało się rozwijać? #pytanie #kiciochpyta #rozwojosobisty
Zaloguj się aby komentować
Hej,
czy ktoś z Was wie może dlaczego dopływ od kibelka wydaje taki gwiżdżący dźwięk? Jest tak za każdym razem, kiedy skorzysta się z toalety
Tutaj filmik: https://streamable.com/59hh5j
#kiciochpyta #pomocy #pytaniedoeksperta #pytanie #hydraulika #budownictwo #budujzhejto
Zaloguj się aby komentować
Ok sprawa jest poważna oczywiście każdy z was teraz piszę jak to d⁎⁎y się nie podciera tylko bidet itp.
No i kiedyś to sprawdziłem, zapytalem się was jak się podciera d⁎⁎e po takim bidecie i się okazało, że w sumie to nikt nie wiedział xD
No więc proszę o wytłumaczenie jak mam korzystać z tego bidetu...
Mam sobie podetrzeć d⁎⁎ę papierem, później umyć bidetem i wytrzeć ręcznikiem tak?
Czy d⁎⁎y się nie podciera i od razu do bidetu?
Jeżeli tak to czy po bidecie używa się jednego ręcznika dla wszystkich czy każdy ma inny ręcznik?
Czy może używa się papieru toaletowego do podparcia po bidecie?
Pytam bo serio teraz w każdym domu jest bidet, do tego jak coś napiszesz w necie to zraz pier... .jak to jesteś wielkim burakiem bo se d⁎⁎ę podcierasz a jak przychodzi co do czego to nikt nie wie co napisać.
Reasumując mam teorie, ze ludzie montują bidety dla szpanu a i tak z nich nie korzystają, ale że już zamontowali to niby cisną bekęz pozostałych że d⁎⁎y sobie nie potrafią wyczyścić #srajzhejto #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #gownowpis
Zaloguj się aby komentować
Czy to już czas, kiedy zaczynają się alergie? Bo mam permanentnie zapchany nos od kilku dni
#kiciochpyta #alergia
Zaloguj się aby komentować
Czy zawodówki mają sens?
Na wstępie chcę napisać, iż bazuję na własnych obserwacjach i nie czytałem badań. Jeśli jakieś macie to podeślicje i przeczytam.
Temat też się pokrywa z tym jaka ta młodzież nie jest do d⁎⁎y i robić im się nie chce a jeden stolarz mówił, że teraz wszyscy są wygodni i wolą spokojną pracę a głównym powodem brakiem wykwalifikowanych pracowników jest brak zawodówek.
Wczoraj się spotkałem z kolegą, ale zadzwonił do niego jakiś ziomek, z którym razem chodzili do zawodówki to pojechaliśmy do nich. Zdałem sobie sprawę, że nie spotkałem nikogo w podobnym wieku do mnie mającego zawód i pracującego w nim. Jak zapytałem czemu tak jest to powiedzieli " po co?" Jeden chociaż wyjaśnił, że nie nadaję się na stolarza o czym się przekonał na praktykach. Śmiali się wszyscy też, że z praktyk wzięło się jakieś narzędzia czy inną miedź. Dla mnie jako imbecyla po liceum to absurd by nie korzystać z możliwości jakie daje zawodówka bo skoro brakuje rąk do pracy to teraz warto iść do zawodowki na majstra 20k a nie totalne zero jak ja.
Z tych co spotkałem wygląda to tak:
Mój kolega i inny gość są elektrykami a jeden pracuje na ochronie drugi a magazynie
Murarz- pracuje na budowie przy zbrojeniach to się śmiali, że jako jedyny pracuje w zawodzie.
Fryzjer- kamieniarz
Mechanik - ochroniarz
Logistyk - w kinie pracuje
Mówili, że jedną dziewczynę z szkoły widzieli na kasie w monopolowym, ale nie wiem kim jest z zawodu.
Stolarz - wojskowy, tutaj akurat był dumny z siebie bo wychowawczyni w szkole mu mówiła, że będzie rowy kopał a wczoraj mówił " kopię saperką I zarabiam więcej niż ona". Coś go podpytywałem o wojsko bo sam lepszej opcji nie będę miał a on " czemu wszyscy do wojska teraz idą?" Akurat tutaj to jak się nic nie umie lepszej kasy się nigdzie nie dostanie.
#pracbaza #ankieta #kiciochpyta
Według mnie nie mają ze względu na:
- przymusowosc nauki i miano najgorszych szkoł przez co idzie tam różnego rodzaju element
- wymóg posiadania specjalistycznego sprzętu
- rozciagniecie materiału.
Nauczanie zawodowe powinno być sprywatyzowane, wtedy będzie najefektywniejsze, nikt nie będzie nauczał 2 lata czegoś czego można nauczyć w 2 miesiące bo wtedy nie znajdą się chętni na to. Do tego uczyć się w niej będą osoby zdecydowane podjąć dany zawodów, plus konkurencyjność wymusi zwiększenie jakości.
Ja bym proponował zamiast 2 letniej zawodówki to 2 letnia służbe wojskową dla kobiet i mężczyzn. Wtedy:
- mamy wojsko i rezerwę której brakuje
- karyny zachodzilyby w ciążę - większą dzietność
- "potencjał ludzki" który jest w większości marnej jakości zostaje wykorzystany, część z nich zostanie w wojsku na dłużej, można im wypłacać jakieś wynagrodzenie tak aby ten znikomy procent który szedl do zawodowki nauczyć się zawodu miał pieniądze by później iść na kurs i nauczyć się zawodu w 2 msc a nie 2 lata.
@Dudleus
Krótko:
Zawodówki nie mają żadnego sensu.
Długo:
Zawodówki nie mają żadnego sensu, bo każde dziecko jest zbyt niedoświadczone (lub, jak kto woli, za głupie), żeby o swojej przyszłości decydować w takim wieku. Ba, wielu studentów nie pracuje zawodzie związanym z kierunkiem, bo nie tak łatwo dobrać studia.
Sam studiowałem pokrewne budownictwa - inżynierię środowiska. Na kierunku była masa osób po zawodówkach i wielu po liceum. Różniliśmy się jedynie wiekiem - Ci po zawodówce może lepiej ogarniali rysunki, ale poziom po pierwszym roku już wyrównany. I znam dosłownie 2 które pracują w zawodzie, a skończyło go nas ponad 60.
Z rodziny większość ukończyła zawodówkę - zawrotne 0 osób pracuje w zawodzie.
Znajomi - nie znam nikogo, kto ukończył zawodówkę i pozostał w zawodzie oprócz jednego ancymona, który został tym mechanikiem. Kolega stolarz - ukończył liceum, załapał pracę w warsztacie gdzie się nauczył zawodu. Mechanik - ukończył liceum, nawet matury nie zdał (a chyba nawet nie podchodził, taki warunek za przepuszczenie dostał).
Zawodówki mają także swoją "renomę", i kojarzą się raczej z nie do końca najbystrzejszym kwiatem młodzieży, przez to Ci "zdolni" lecę albo do technikum, albo do liceum - bo po co mają męczyć się z patologią zarówno wśród rówieśników, jak i często wśród nauczycieli.
Zaloguj się aby komentować
Jak tam 1 weekend marca? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dobrze, niedobrze?
#kiciochpyta

Zaloguj się aby komentować
Pracuję od jakiegoś czasu w projekcie, w którym kiedyś podjęto decyzję, aby tworzyć interfejsy dla serwisów.
Przykład: mamy interfejs HejtoService i dla niego jest implementacja HejtoServiceImpl - i generalnie wszystkie publiczne metody implementacji muszą pokrywać się z tym co jest w interfejsie.
I tak 99% klas ma i zawsze będzie miało tylko jedną implementację - bo zawsze jak zmieniają się wymagania, to modyfikuje się implementację, a nie dopisuje kolejną.
No i później wchodzę do jakiegoś pakietu i mam tam np. 10 plików (5 implementacji i 5 interfejsów) - ciężej cokolwiek znaleźć, ciężej nawigować po drzewku projektu - bo zwyczajnie jest 2x więcej plików.
Dodatkowo chcąc przejść do implementacji danej metody (z miejsca, z którego została użyta), zawsze muszę przejść przez interfejs.
Przykład:
ServiceAImpl -> ServiceB -> ServiceBImpl -> ServiceC -> ServiceCImpl
vs
ServiceA -> ServiceB -> ServiceC
Debugując jest identycznie.
Żebyście mnie nie zrozumieli źle, ja lubię używać interfejsów, tam gdzie faktycznie widzę ich zastosowanie. Np. kiedyś kodowałem jakieś generowanie raportów, wykresów, czy czytanie z pliku - gdzie mamy różny format plików, albo przedział czasowy - i tam interfejsy pasują mi idealnie i widzę ich zastosowanie.
No i mam pytanie, po co tworzyć takie interfejsy? Pytam całkiem poważnie i proszę o proste wyjaśnienie, bo dla mnie nie wprowadzają niczego pozytywnego.
#java #programowanie #kiciochpyta

@HmmJakiWybracNick przez większą część mojej kariery uważałem, że interfejsy są niezbędne i to faktycznie jest ten słynny Clean Code. Na starość zrozumiałem jednak, że nie ma jednego, uniwersalnego podejścia do tego czym jest Clean Code. Polecam mocno obejrzeć prezentację Jakuba Pilimona https://www.youtube.com/watch?v=W8gcGmVgWQM. Dość dobrze otwiera oczy na ten temat i ja się obecnie zgadzam w pełni z jego podejściem do tematu.
W c++ jest coś takiego jak idiom pimpl. https://en.cppreference.com/w/cpp/language/pimpl Pozwala to uniknąć rekompilacji dużych porcji kodu i pozwala na modyfikacje implementacji w libce która używa pimpl bez utraty kompatybilności binarnej (ABI). Może w Javie jest podobny mechanizm? Albo ktoś kto wymyślił takie podejście pisał w cpp i zostało przyzwyczajenie.
Zaloguj się aby komentować