@nizarlak-horoszczanski No juz nie krzycz. Nie wiem dokładnie jak wyobrazić sobie jak i po co cos takiego robić. Ani nie jestem pewien jak interpretować to o czym @92feliks gada.
Eksperymentalistą nie jestem i nie wiem co ATM czy STM wypluwa i jak to później sie wizualizuje. Ale jeśli to mikroskopy to powinien to być obraz, nie?
@Keppen Czy powinien być obraz? Niekoniecznie. To co widać w poście, jest to wizualizacja danych zebranych przez AFM czyli Atomic Force Microscope, po polsku mikroskop sił atomowych. Jest to bardzo dokładna metoda badania obiektów w skali atomowej czyli właśnie rzędu angstremów czyli 3 A = 3 * 10 ^ -10 m, czyli jest to 0.3 nano metra. Jak działa taki AFM? to ideowo jest proste, ale jak się zagłębić w szczegóły jest jak ze wszystkim, trochę bardziej skomplikowane. Najprościej to można wytłumaczyć tak, że masz bardzo małą dźwignię, na której końcu jest jeszcze mniejsza igiełka, która "stuka/wibruje" w rytm i "wyczuwa" powierzchnię. Aby zrozumieć co znaczą te opis w cudzysłowiu trzeba się zagłębić w fizykę działania AFM. Więc więcej masz tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikroskop_si%C5%82_atomowych ponadto do analizy danych AFM masz program http://gwyddion.net/ więc jak się wbijesz w temat to okaże się, że taki AFM to nie tylko da Ci topografię powierzchni (czyli to jak wygląda) ale możesz otrzymać również pomiar chropowatości (http://gwyddion.net/documentation/user-guide-en/roughness-iso.html ). Sam AFM jest tak rozbudowanym narzędziem, że masz nawet sklep https://www.nanoandmore.com/ który handluje belkami do róznych zastosowań, pomiary sił adhezji, pomiary elektryczne, pomiary sił ścinających, nanoindentacja, praktycznie co sobie wymyślisz to ludzie to robią.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
18+
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Dlaczego coraz więcej fizyków spogląda na czasoprzestrzeń jak na “iluzje“.
(nie potrafię tego ładnie przetłumaczyć)
Artykuł po angielsku ale napisany prostym językiem.
Autor rozważa co jest tak naprawdę istotą świata.
Why more and more physicists consider space and time to be “illusions”.
Artykuł na podstawie książki: The One: How an ancient idea holds the future of physics _by Heinrich Pas_t
Została ona już przetłumaczona?
#fizykakwantowa #nauka #fizyka

@CzosnkowySmok Bo świat jest pewnie jak fraktal, wszystko jest fajne dopóki nie zaczniesz zgłębiać tematu, bo im głębiej zaczynasz iść, tym okazuje się, że ta dziura robi się coraz głębsza i głębsza, a wszystko zaś bardziej komplikuje
Zaloguj się aby komentować
Kropla wody upuszczona na powierzchnię wody.
#ciekawostki #fizyka


Zaloguj się aby komentować
Ślady drogi pokonanej przez rower bez kierowcy pochnięty prosto 800 razy .
#hejtouczy #nauka #ciekawostki #rower #fizyka

Zaloguj się aby komentować
Według Teorii Względności istnieją układy odniesienia w których ziemia jest płaska.
#ciekawostki #fizyka #nauka #wiadomosciswiat #kosmos

Zaloguj się aby komentować

Kolejny niezwykle ciekawy podcast Lexa Friednama - tym razem wywiad z Denisem Whytem, naukowcem z MIT i dyrektorem Plasma Science and Fuson Centre.
O podstawach fizyki fuzji jądrowej, wyzwaniach technologicznych, bezpieczeństwie, aktualnych eksperymentach ITER i SPARC, zimnej fuzji i optymistycznie...
#samochody #fizyka
Wyjaśnij ktoś bo tak się zastanawiam.
Czemu jak odpalamy auto od auta przez kable rozruchowe czarny idzie do masy odpalanego, a jak odpalamy jump starterem oba krokodylki podłączamy do akumulatora (przynajmniej tak było w instrukcji mojego)?
@ShinobiKonohy praktycznie bez znaczenia, tzn masę teoretycznie lepiej dać do bloku silnika przy odpalaniu tylko z tego względu, że z blok rozrusznik bierze prąd więc odpada dodatkowy spadek napięcia spowodowany połączeniem kablowym klema<->silnik. Ale z reguły nie chce mi się nawet tak bawić i zapinam kable bezpośrednio pod klemy. Nic się nie powinno stać, kable są przewymiarowane tak, żeby rozrusznik mógł pobrać maksymalny prąd z akumulatora.
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator <= mój tag do obserwowania.
#pompaciepla #budujzhejto #fizyka
Wczoraj był wpis o uruchomieniu pompy ciepła. W jakieś 15h ogrzała dom o 2K, niby nie dużo ale ustawiona jest na minimalną moc i zadane 18*C (temp zasilania podłogówki).
Dzisiaj zauważyłem a raczej usłyszałem dziwny rezonujący ale niezbyt głośny dźwięk. Szukałem źródła, najpierw obstawiałem pompki obiegowe, bo są to elektroniczne (mają wbudowany falownik 3f) no i pośrednio to ich wina, a dokładniej jednej z nich, a jeszcze dokładniej to rurki karbowanej łączącej wymiennik płytowy z pompką. (Zdjęcie w poprzednim wpisie)
Ze względu że jest to rura karbowana to jest dosyć elastyczna, jednocześnie karby powodują powstawanie przepływu turbulentnego wewnątrz rurki (dlatego tak dobrze nadaje się na chłodnicę do brzeczki w #piwowarstwo ), ale ten przepływ turbulentny generuje też mechaniczne drgania samej rurki, w tym przypadku drgania o częstotliwość 267Hz.
Opis na obrazku czytać od dołu.

@myoniwy nie no, bez przesady. Dobry falownik do takiej pompy ciepła to przecież max 3k zł a wystarczający to i za 1000 zł się kupi. Różnica w cenie sprężarki inwerterowej a zwykłej też nie jest jakaś bardzo duża. Poza tym takie małe sprężarki i tak są tanie w porównaniu do ceny całej pompy. Przecież spiralną sprężarkę panasonica odpowiedniej mocy można kupić za 3k.
Zaloguj się aby komentować

Inżynierowie z NASA skonstruowali i przetestowali pierwszy pełnoskalowy silnik rakietowy z rotującą detonacją (RDRE – rotating detonation rocket engine). Tego typu napęd może być przyszłością lotów kosmicznych. Dzięki niemu bowiem rakiety będą lżejsze, mniej skomplikowane i zużyją mniej...
Płaszczyzna drogi mlecznej sfotografowana w różnych zakres promieniowania elektromagnetycznego.
Wersja video różnych zakresów promieniowania: https://www.youtube.com/watch?v=qOlCXRp7ouA
Hejto zmniejsza rozdzielczość tutaj o wiele większa https://images.vfl.ru/ii/1567680173/4e08b94b/27767795.jpg
#nauka #astronomia #fizyka #astrofotografia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Mam takie pytanie nurtujące mnie już od dłuższego czasu na które nie znalazłem odpowiedzi w internecie.
Mianowicie, zakładając że światło porusza się z prędkością światła w próżni, to włączając dwie latarki w przeciwne strony, to fotony będą poruszały się względem siebie z prędkością światła x2.
Ale póki co żadne cząstki które znamy nie mogą przekroczyć prędkości światła, więc gdzie mam tu błąd myślowy?
#pytaniedoeksperta #pytanie #fizyka
@jjot Właśnie odwrotnie. Jest to wytłumaczone w paragrafie 1.4.1:
https://docplayer.pl/33985938-Niezwykle-szczegolna-teoria-wzglednosci-andrzej-dragan.html
Zaloguj się aby komentować

"Rezonans Schumanna to zjawisko powodujące występowanie w ziemskim spektrum częstotliwości fal elektromagnetycznych grupy maksimów w zakresie skrajnie niskich częstotliwości (ELF).
Tłumacząc na ludzki, w dużym uproszczeniu: we wnęce, tworzonej przez powierzchnię Ziemi i jonosferę, pod wpływem...
Zaloguj się aby komentować