Zdjęcie w tle
Hydepark

Społeczność

Hydepark

5k+
trochę złodziejstwo
Dziś wypłacali za dojazd. i wyszło mi 126 zł.
kilometry naliczone przez pracownika to 260 w jedną
realnie to chyba coś z 230 km zrobiłem . - dobrze że naliczyli 260 km bo by była dopiero lipa.

Podobno niektórzy za bilet finalnie dostali więcej niż zapłacili (może był kupiony na jakieś promocji lub mieli zniżkę z jakiegoś tytułu)

#ssanatorium
PlatynowyBazant20

230km do Goczałkowic to chyba z Wrocławia jechałeś

Zaloguj się aby komentować

Mój wujek zawsze mi powtarzał "wielka moc to wielka odpowiedzialność", a po tak piorunującym przywitaniu czuję się zobowiązany. Zapewne wielu z was ma w dupie jak wygląda mój poranek, dlatego chciałbym go dla was opisać.

Mój standardowy dzień rozpoczyna się od leniwego porannego mycia, które jest dla mnie chwilą spokoju przed dniem pełnym wyzwań. Po opuszczeniu domu wsiadam do autobusu, którym często jadą również licealistki z zespołu szkół plastycznych. Ich widok dodaje energii porannemu dojazdowi, te awangardowe ubrania, dramy, a i częste wystawy sztuki w autobusie są dla mnie źródłem inspiracji.

W drodze do pracy lubię grać w szachy na moim telefonie, rozgrywając kilka trzyminutowych partii. Ta intelektualna rozgrzewka jest tak wciągająca, że czasami przejeżdżam właściwy przystanek. Ale to tylko dodatkowa okazja do dłuższego spaceru i cieszenia się porannym powietrzem. Wowczasmijamm blok, w którym mieszka mój znajomy dekarz, spawacz, ćpun i alkoholik. Kiedyś pożyczyłem mu klapki basenowe i do dzisiaj mi nie oddał. Nie potrafię zrozumieć jak działa mózg ludzi, którzy coś pożyczają i nie mają zupełnie problemu z ponadterminowym przetrzymywaniem akcesoriów i narzędzi.

Kiedy nie opuszczę przystanku to mijam market średniopowierzchniowy zagranicznej marki. Mieszkańcy z okolicy wybierają się do niego w swoim porannym zwyczaju, wraz z psiakami, które uwiązane przy betonowym płotku czekają na swoich właścicieli i na mnie, aż przejdę i je wszystek pozdrowię dokładnie. Staram się ograniczać interakcje z cudzymi psami, ale niestety jest to dla mnie ciężki do wyzbycia się nawyk, który jednak daje mi dużo radości. Im więcej spotkań psów tym lepszy będę mieć dzień. Nie wymyśliłem tego, tak po prostu działa świat.

Ostatnim akcentem dobrego dnia przed rozpoczęciem pracy jest wypicie aromatycznej kawy w moim ulubionym kubku. Kawa musi być czarna, gorąca i czarna, esencja zła, która przypomina mi dlaczego właśnie stoję przy ekspresie do kawy i nie ma w łóżku. Mamy w pracy takiego Jędrzeja, który leje do kawy mleko z lodówki, żeby kawa była biała, zimna i słodka, wówczas posługujemy się naszym zabiegiem językowym "przyjędrzejić", co znaczy "zepsuć kawę".

Kawa właśnie się zrobiła, więc kończę ten wpis. Mam nadzieję, że się wam spodoba. Załączam obrazek i ankietę.

#dziendobry #historia
f33709a0-a4b8-4757-815f-da9d3f11557e

Czy dzisiaj będzie dobry dzień?

82 Głosów
cweliat

@Gabriel nikt nie zostaje po dwoch dniach na hejto ankieciarzem, to musi byc multikonto

RACO

Dzień jest zawsze dobry, tylko wy macie chujowe pracę

GrindFaterAnona

@Gabriel ja zawsze przyjędrzejam kawę, zeby byla zimna i mniej gorzka.

Zaloguj się aby komentować

Tego dnia w Rzymie
Tego dnia, Obchodzono święto Minerwy (również 19 marca i 19 września) – był to czas, kiedy Rzymianie składali dary na cześć Minerwy – bogini mądrości, sztuki i rzemiosła.
https://imperiumromanum.pl/tego-dnia-w-rzymie/#19-6

#imperiumromanum #ciekawostki #antycznyrzym #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #venividivici #liganauki
13bc4e63-616f-4b43-be9b-194ceb35dbac

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Złota myśl Rzymian na dziś
„Nie jest łatwo zachować tylko dla siebie tego, co wielu się podoba”

  • łacina: [Non facile solus serves, quod multis placet]
  • źródło: Publiliusz Syrus, Sententiae

Publiliusz Syrus (Publilius Syrus, I wiek p.n.e.) – mim i pisarz rzymski
 https://www.imperiumromanum.edu.pl/kultura/zlote-mysli-rzymian/
#imperiumromanum #ciekawostki #historia #cytaty #cytatrzymiannadzis #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #venividivici #ancientrome
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
6c3d502b-7f3e-4b41-aa66-3723cd44dbee

Zaloguj się aby komentować

Żart bogini – Wenus Cloacina
Forum Romanum to miejsce, w którym każdy kamień opowiada jakąś historię. Dzisiaj opowiem o jednym z najbardziej niepozornych reliktów rzymskiej cywilizacji, jakie można znaleźć na Forum – o kapliczce Wenus Cloaciny.
Jest z nią związanych wiele rzymskich legend. Jedna z nich opowiada, że w tym miejscu cnotliwa republikańska niewiasta – niejaka Werginia – została zabita przez własnego ojca, który tylko w ten sposób mógł ochronić cześć swojej córki przed zakusami występnego decemwira Appiusza Klaudiusza. Inna opowieść wiąże to miejsce z pojednaniem między Rzymianami i Sabinami w czasie ich konfliktu u zarania Rzymu.
Kapliczkę łatwo przeoczyć – to tylko mały, okrągły, kamienny podest stojący nieopodal senackiej Kurii, przy ruinach bazyliki emiliańskiej. Ponieważ nie wystaje wysoko ponad poziom gruntu, niekiedy niemal ginie w trawie.
Często możecie spotkać się z prostym wytłumaczeniem, że kapliczka poświęcona była kultowi bogini Wenus opiekującej się największym kanałem ściekowym Rzymu – Cloaca Maxima (stąd nazwa: „Cloacina”). To jednak chyba bardzo duże uproszczenie, w rzeczywistości bowiem korzenie kapliczki zagłębiają w najstarsze wieki rzymskiej historii, a ewolucja rzymskich wierzeń, które doprowadziły do połączenia Wenus z kanałem ściekowym nie są do końca jasne.
Zacznijmy od początku, cofnijmy się do czasów, gdy Rzym był tylko luźnym zbiorowiskiem niewielkich wiosek. Między Kwirynałem i Wiminałem płynął wówczas niewielki potok, który docierał do dolinki, na terenie której znacznie później powstało Forum Romanum, i dalej toczył swe wody do Tybru. Spływająca spomiędzy wzgórz woda gromadziła się na terenie przyszłego Forum, czyniąc zeń miejsce bagniste i niezdrowe. Opiekunką tego strumienia była właśnie Cloacina – prastare etruskie bóstwo. Być może już wtedy miała ona jakieś miejsce kultu w okolicach przyszłego Forum. Gdy na przełomie VII i VI wieku p.n.e. strumień uregulowano, pogłębiono i obmurowano, by zdrenować podmokły teren przyszłego Forum, Cloacina stała się patronką nowego kanału.
W odległej przeszłości, nie do końca wiadomo kiedy i dlaczego, kult Cloaciny został połączony z kultem Wenus. Ale uwaga – w tamtych odległych czasach Wenus nie była jeszcze tą potężną boginią miłości, boginią piękna, patronką Rzymu. Przeciwnie – pierwotnie była to tylko niepozorna nimfa opiekująca się ogródkami warzywnymi. Z jakiegoś powodu kult Wenus i Cloaciny się połączył. Dlaczego tak się stało? Nie mam pojęcia. Może chodziło o to, że wody potoku, którym opiekowała się Cloacina, służyły do nawadniania grządek, których patronką była Wenus? A może raczej o to, że zdrenowanie Forum dzięki budowie Cloaca Maxima pozwoliło na wykorzystanie osuszonych terenów pod uprawy? Chyba nigdy się tego nie dowiemy. Jakiekolwiek były tego powody, odtąd Cloacina została ściśle związana z Wenus. I nawet wiele stuleci później, to jest w czasach, gdy pod wpływem kultury greckiej skromną Wenus-ogrodniczkę Rzymianie utożsamili z potężną i piękną Afrodytą – boginią miłości i piękna, Wenus pod postacią Cloaciny wciąż opiekowała się najstarszym kanałem ściekowym Rzymu.
W czasach świetności cesarstwa Rzymskiego kapliczka Wenus Cloaciny ciągle była bardzo skromna. Mamy dużo szczęścia, ponieważ jej wygląd utrwalono na monetach wybitych w I wieku p.n.e. Wiemy więc, że była to tylko niska, okrągła platforma, na środku której na postumencie stały dwa posągi Cloaciny – jedna z gałązką mirtu w dłoni, drugi z tarczą. Dziś pozostałości platformy znajdują się praktycznie na poziomie gruntu – tak też było w czasach cesarstwa. Ale gdy kapliczkę budowano, czyli w czasach republikańskich, poziom Forum był nieco niżej, więc kapliczka zdawała się być trochę wyższa.
Platforma była ogrodzona balustradą z kutego brązu. Co ciekawe, gdy dzisiaj się dobrze przyjrzycie – ślady mocowania balustrady wciąż są widoczne. Przed platformą znajdował się niewielki ołtarz, na którym można było składać ofiary. Natomiast pod platformą znajdowała pusta przestrzeń – była to studnia lub cysterna wyłożona wulkanicznym tufem.
Dzisiaj skojarzenie przez Rzymian Wenus z kanałem ściekowym może budzić uśmiech lub zdziwienie. Jak wykazałem wcześniej, związek Wenus z Cloaciną jest prastary i da się wytłumaczyć zawiłą historią tego miejsca. Lecz jest w tym pewna ironia losu – bo choć Wenus kojarzy się dzisiaj z miłością, to przecież ewolucja rodzaju ludzkiego sprawiła, że – czy nam się to podoba, czy nie – w naszych ciałach akt miłosny także w nierozerwalny sposób wiąże się z układem wydalniczym… Może to przypadek, a może żart pradawnej Wenus Cloaciny… ?
Autor: Michał Kubicz - sekrety Rzymu
https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/zart-bogini-wenus-cloacina/
#imperiumromanum #rzym #ciekawostki #antycznyrzym #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
e40ebeb2-efbf-45d9-92f4-32db53a9c65a

Zaloguj się aby komentować

Raz przyszedłem do takiego dalszego znajomego, i miałem ze sobą butelkę z wodą do picia. Zadał mi od progu pytanie "A, ty jesteś z tych co myślą że trzeba pić wodę?" xD Ale sie wkurzyłem. Ostatnio przytoczyłem to na facebooku ale nie zauważyłem że to grupka joemonstera z boomerami i od razu mi ktoś napisał że z tym piciem wody to scam i wcale nie trzeba.

WTF XD

Tutaj mam swe miejce, gdzie ludzie piją wodę, pozdrawiam #codziennepiciu

#woda
d5a188d3-b81d-439c-9268-fe2e4b7d31bd
ponczek

Ciało złożone z 65% wody, ale nie, nie trzeba pić wody xD

Roark

Całe życie miałem problem z białkiem w moczu. Kilka lat temu nowy lekarz postanowił sprawdzić mocz z całej doby i o ile białko nie przekraczało zaleceń, tak ilość cieczy wyniosła tylko 1,5 litra...

Po zaleceniu przyjmowania minimum 2 litrów płynów dziennie problem w kolejnych badaniach zniknął, także warto tego pilnować.

Pan_Buk

@Barcol No jasne. Człowiek nie wielbłąd i pić musi.

a80c4975-c0eb-42e8-abc1-a6159831df50

Zaloguj się aby komentować

Lód czy ogień?

Dawno nie pokazywałam, co mam na warsztacie Dziś wykańczam dwie niewielkie drewniane skrzynki-książki ze smoczymi oczami - wieczka i "grzbiety" są już gotowe, zostały jeszcze wnętrza do podmalowania, no i lakierowanie całości. Tradycyjnie decoupage, motywy wypukłe formowane z glinki i ręcznie malowane, plus motyw z pasty szklistej na wieczku. Smocze oczy ze szklanych kaboszonów, wykonane we własnym zakresie.

Więcej moich szpargałów twórczych tradycyjnie na #apaturiart .

#rekodzielo #handmade #tworczoscwlasna #diy #hobby #fantastyka #fantasy #smoki
2c4647d4-63f9-4f68-be5c-7abb9124ff9c
Apaturia

@CzosnkowySmok Dziękuję Dawno nie robiłam pudełek w smoczych klimatach, więc teraz wyżywam się twórczo.

Acrivec

Fajne, ogień powinien mieć jaśniejsze punkty wchodzące w biel i nie być zbyt rozmazany w tych miejscach, lód natomiast więcej ostrych krawędzi a metal pokryty szronem

Opornik

@Apaturia Pikne. Nie mów że aerografem się bawiłaś?

Zaloguj się aby komentować

Jak się Wam podobał ostatni dzień zmagań sportowych? Nie, nie mam na myśli Euro, ale BRICS Games 2024, aktualnie trwające w rosji. Mają one być konkurencją dla Igrzysk Olimpijskich, ale nie są chyba nawet konkurencją dla zawodów, w obszczekiwaniu się dwóch psów przez płot xD
Pan na zdjęciu, w pływaniu artystycznym zajął zarówno pierwsze miejsce, jak i ostatnie. Czaicie?
Same Chiny, Indie oraz Brazylia to ponad 3 mld ludzi, blisko 40% populacji Ziemii, a oni znaleźli jedną osobę do własnych "Igrzysk Olimpijskich" XDD
#polityka
7d03bd94-497c-41e3-b18b-97f2a1484f45
2b884ce5-0fe9-44de-ad75-551e8f9c44a4
100mph

W nagrode powolanie do rozbrajania min morskich.

Pan_Buk

@Furto Zdobył złoty medal, napisały o nim wszystkie media światowe, będzie co opowiadać wnukom. Tyle wygrać!

Zaloguj się aby komentować

The problem with putting two and two together is that sometimes you get four, and sometimes you get twenty-two.

#sowapogodzinach #czosnekisowen #aiart
@CzosnkowySmok xD
5ed17ea7-864e-4f0f-b444-ecdc3a618ebf
b0c8a0fc-d371-408c-9268-a4c7478fee0d
CzosnkowySmok

@DziwnaSowa toster zhakowany xD bo tak!


Dragon’s tech skills are hot, he codes with his claws,

He once hacked a toaster, just because.

Owl’s got a talent for cracking tough minds,

She once psychoanalyzed a cactus that whines


Dodam tylko muzyczkę XDDD

https://streamable.com/3q42b7

Zaloguj się aby komentować

Rok temu 289zł.
#disneyplus #vod
3a4d6b6d-1c0d-4f38-9f0a-1dddf9ca9c62
100mph

Warto przy tym zauwazyc, ze dolar potanial. Gdyby nie to byloby jeszcze drozej.

Kemot

Na pepperku kiedyś była instrukcja jak ogarnąć abonament na rok poprzez turcje, mi wyszło jakieś 120-130 zł i działa do teraz

Bojowy_Agrest

można przez turcję na rok ogarnąć za jakieś grosze, działa normalnie bez VPN, wszystko po polsku i nawet samo ściąga hajs z revoluta przy kolejnym odnowieniu

Zaloguj się aby komentować

Tosie i Tomki! Potrzebna pomoc dla naszego Tomeczka, który chciałby mieć jakiś fajny awatar, ale jakoś mu z tym nie idzie. Coś tam miał wybrać, ale temat chyba umarł. Człowiek jeździ gruzami, które nazywa prestiżowymi, grzebie w elektronice, a w wolnych chwilach bawi się w stolarza. Po konsultacji i dzięki @moll AI wygenerowało kilka propozycji, które oddaję pod głosowanie. No to jak? Pomożecie?!
#profilai #niewiemjaktootagowac #hejto
e525115b-a74b-48fa-a48a-601f313e886d
e0480884-9db0-4566-86cb-1c8947cc2114
522782e7-f270-42ce-9a86-db99702fa7f4
c234f1f1-38a8-43c1-a05f-3c98397ed2d3
3af88c4f-8013-49bb-8e88-0cc1af5cf002

Który awatar będzie pasować do @macgajster?

50 Głosów
znany_i_lubiany

miałem rozterkę pomiędzy 1 a 2, jednak zobaczyłem abominację w jedynce i od razu klik na dwójkę

Yes_Man

@znany_i_lubiany To raczej skupienie

CzosnkowySmok

nie wiem czy te awatary są dobre na hejto. Może na tło profilu się nadają lepiej. Można spróbować, ale podobnie jak ten co teraz masz na awatarze, będą mało czytelne.

Tapporauta

Dwójkę! Dwójkę wybierz Panie!

Zaloguj się aby komentować

5:35, zakład oczyszczania miasta skrobie kostkę z brudu i roślinek.

Ale w sumie dobrze że nie dmuchawą do liści, bo bym chyba wyszedł i ich wytłukł. Ten dźwięk całkiem spoko jest.

Ale 5:35 jednak. xD

#hmmmmmmmmmmmm #warszawa
bartek555

@Acrivec mordo, jak ty bys to nich wyszedl to oni by cie ta dmuchawa do lisci zmietli xD

Acrivec

@bartek555 (╯°□°)╯︵ ┻━┻

DiscoKhan

@Acrivec a weź później rób w upał, trzeba o siebie dbać xD

macgajster

@Acrivec u mnie ok. 6:00 wyrzucają codziennie szkło do śmieciarki

Acrivec

@macgajster codziennie? Mieszkasz kuźwa nad pubem? U mnie szkło chyba raz na dwa tygodnie odbierają

macgajster

@Acrivec blok na 100 mieszkań, więc kubeł jest odpowiednio duży i to dali taki prostokąt w podstawie, może 50x50 i 1 ,3 m wysokości łotaken

874f7413-b211-4875-8287-4ff5740a1978

Zaloguj się aby komentować