Koledzy, jakie warunki w Tatrach? Można iść wyżej, np. na Kościelec?
#gory #tatry #turystyka
Koledzy, jakie warunki w Tatrach? Można iść wyżej, np. na Kościelec?
#gory #tatry #turystyka
Zaloguj się aby komentować
Na dobry sen, nasze piękne Tatr, tutj mamy widok z Gęsiej Szyi.
Od lewej strony zdjęcia Hawrań, Płaczliwa Składa i Szalony Wierch. Po prawej stronie góruje Lodowy Szczyt (na prawo od niego jeszcze Szeroka Jaworzyńska) wraz z innymi szczytami (w lewo do środka zdjęcia) Śnieżnym, Barinimi Rogami, Czarnym, Kieżmarskim i Kołowym.
W środku zdjęcia pozornie samotnie stoi sobie Jagnięcy Szczyt
#tatry #gory #podroze

Zaloguj się aby komentować
POV: Idziesz sobie elegancko w góry z napakowanym plecakiem w kabanosy, kilka paczek pęka...
#tatry #gory #heheszki #zwierzaczki
Zaloguj się aby komentować
Kurcze felek, ale bym sobie znów pojechał w Tatry i popatrzył na ładne widoki. Byłem na przełomie października i listopada i trafiła nam się wiosenna wręcz pogoda i było cudownie.
A tu kilka widoków ze słowackiej strony z Łomnicy (2. najwyższy szczyt Tatr). Wjazd kolejką na sam szczyt, wejście tam na piechotę to dla mnie coś abstrakcyjnego
#podroze #tatry #gory





@9c.pl Zastosowałeś chyba uproszczenie słowne
Oto tylko część szczytów na które prowadza normalne turystyczne szlaki:
Krywań (Kriváň) [2495]
Sławkowski Szczyt (Slavkovský štít) [2452]
Mała Wysoka (Východná Vysoká) [2429]
Koprowy Wierch (Kôprovský štít) [2363]
Mały Krywań (Malý Kriváň) [2335]*
Koprowe Ramię (Kôprovské plece) [2312]
Królewski Nos (Kráľovský nos) [2273]*
Jagnięcy Szczyt (Jahňací štít) [2229]
Banówka (Baníkov) [2178] -> najwyższy szczyt głównej grani Tatr Zachodnich czesc orlej perci tatr zachodnich
Pachoł (Pachoľa) [2167] rochacze orla perc tatr zachodnich
Hruba Kopa (Hrubá kopa) [2166] rochacze
Szczerbawy (Štrbavy) [2149]
Jałowiecki Przysłop (Jalovecký príslop) [2142]
Skrajne Solisko (Predné Solisko) [2117]
Spalona Kopa (Spálená) [2083]
@9c.pl Kolego/koleżanko sympatyczna, chyba że masz w głowie WKT, wtedy uproszczenie ma jak najbardziej sens:
Lista:
Szlak turystyczny jest: Sławkowski Szczyt, Krywań, Rysy
Tu niby jest wariant trasy uznane za turystyczne: Lodowy Szczyt, poszukam bo zamierzam robić WKT, także oprócz pisania do was, robię research dla siebie.
nie ma szlaków: Pośrednia Grań, Ganek, Staroleśny Szczyt, Durny Szczyt, Kończysta, Baranie Rogi, Wysoka, Łomnica, Gerlach, Wysoka
cześć z pozaszlakowych miała kiedyś szlaki ale zostały zlikwidowane
Więc na pewno 3 na 14 to turystyczne i być może Lodowy, chociaż powątpiewam
czyli procentowo daje to niewiele ponad 20% WTK zdobycie w sposób 'legalny'.
Reszta albo na własną odpowiedzialność, tutaj ubezpieczenie na wypadek celowego łamania regulaminu/przepisów, większośc ubezpieczalni uzna za niezgodne i ev. nie wypłaci odszkodowania ale też do poczytania.
Oczywiście każdy szczyt można zrobić z kolegą z uprawnieniami lub po prostu kupując usługę wycieczki z przewodnikiem licencjonowanym.
Tak czy siak lepiej kupić niż nie kupić bo to grosze, zrobiłbym screena z ubezpieczenia w aplikacji pkobp, z której korzystałem ale się nie da.
Kolejną rzeczą jaką się dowiedziałem o WTK jest rozeznanie na których pozaszlakowych szczytach, mandat może być gwarantowany i np. przewodnicy 'wkur*ieni' o to że sobie łazimy pozaszlakiem mogą nawet jakąś krótkofalówką na nas donieść.
Czyli np. pilnują Gerlacha, Łomnicy i Wysokiej. Te trzy góry najbardziej popularne wśród 'kup tego przewodnika'.
To tyle może ktoś w przyszłości będzie szukał coś o WTK to będzie kawał posta.
Pozdro
p.s.
Dwóch turystów siedzą na szczycie góry i jeden do drugiego:
a drugi

Zaloguj się aby komentować
Starorobociański Wierch wraz z przejściem przez Ornak, Kończysty Wierch i Trzydniowiański Wierch - opis tej wycieczki znajdziecie od wczoraj na blogu. Zapraszamy w jesienne Tatry i po inspiracje podróżnicze
https://www.places2visit.pl/miejsca/starorobocianski-wierch/
#podroze #gory #turystyka #tatry #ciekawostki #natura





Zaloguj się aby komentować
Blisko granicy z Polską, na Słowacji, jest takie miejsce, które nazywa się "Dolina Śmierci".
Jeżeli ktoś będzie w Tatrach lub Bieszczadach to polecanko zobaczyć, w szczególności fanom wota lub militariów. Stoi tam np. rzadko spotykany w Polsce Panzer IV i od zarąbania T34/85. Nie są to muzealne obiekty tylko pomniki na które, przy odrobinie chęci, można się wspiąć i cyknąć fajne zdjęcie.
#slowacja #tatry #bieszczady


Zaloguj się aby komentować
Gdzie spotkać jesienią kozice w Tatrach? Np. podczas wycieczki na Czerwone Wierchy. Trafiliśmy na nie właśnie na szlaku na Ciemniak. Stały obok ścieżki i nic sobie nie robiły z przechodzących obok turystów
https://www.places2visit.pl/miejsca/jesienne-czerwone-wierchy/





Zaloguj się aby komentować

Atrakcje Tatr i Zakopanego to z pewnością Krupówki, Kasprowy Wierch, Morskie Oko, Giewont ale także Gubałówka, która każdego roku tłumnie odwiedzana jest przez turystów. Na to niezbyt wysokie wzniesienie prowadzi kilka szlaków turystycznych, ale także kolejka terenowa na Gubałówkę. Po dostaniu się...
Po kilkukrotnym odkładaniu terminu ukończenia, tunel w ciągu zakopianki zostanie otwarty już w najbliższą sobotę. Prace w samym tunelu o długości 2058 m, zostały już zakończone. Nawierzchnia na dojazdach do portali tunelu jest gotowa. Ministerstwo infrastruktury opublikowało nagranie z inwestycji.
Źródła:
https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1590751144204070915?s=20&t=Wwzh_JrQnD6e3aU6fiiDWg
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/tunel-na-zakopiance-wkrotce-otwarty-dobra-wiadomosc-dla-planujacych-ferie/zn5tb38
Jeden z moich ulubionych szlaków w Tatrach to ten na Szpiglasowy Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich (z zejściem do Morskiego Oka) szczególnie w jesiennej odsłonie. Jest to długi szlak ale zdecydowanie warty przejścia.
Polecam relację i więcej zdjęć: https://www.places2visit.pl/miejsca/szpiglasowy-wierch/




Zaloguj się aby komentować
A takie Tatry wczoraj upolowałem ze 170 kilometrów. Szkoda tylko, że pod ręką miałem jedynie lornetkę i telefon

Zaloguj się aby komentować
A nad Morskie Oko zeszła lawina w nocy. A, że nikogo nie było na szlaku, to nie ma dziś zatrważających nagłówków
Zaloguj się aby komentować
Mamy tu jakichś fanów górskich wędrówek? Jakie są wasze ulubione szlaki w Tatrach? Planuję wyjazd i chciałbym wszystko sobie zaplanować

Zaloguj się aby komentować
Ciekawostka na dziś:
Morskie Oko nazywane jest również Rybim Jeziorem lub Rybim stawem jest największym jeziorem w Tatrach, jest zarybiane naturalnie, znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku. Lustro jeziora znajduje się na wysokości 1395 m n.p.m., jest głębokie na 51,8 metra, a linia brzegowa ma prawie 2,5 km długości. Do Morskiego Oka prowadzą 4 szlaki turystyczne, a wokół jeziora prowadzi jeden szlak, na którego przebycie potrzeba około 50 minut.

Zaloguj się aby komentować