Mapa południowo-wschodniej Azji flamandzkiego kartografa i geografa Abrahama Orteliusa z około 1570 roku. Ilustrowana jest syrenami i wyimaginowanymi potworami morskimi. Tytuł ‘Indiae Orientalis Insularumque Adiacentium Typus" oznacza Wschodnie Indie i pobliskie wyspy. Co ciekawe, na mapie widać godło Portugalii, oznaczające zapewne dominujący wpływ tego kraju w przedstawionym regionie.
Portugalia na tym akwenie rządziła w tamtym czasie. Odnieśli nieprawdopodobny sukces militarno-gospodarczy tym wspanialszy jeśli porównać go do populacji i początkowej pozycji tego ubogiego i prowincjonalnego kraju. Byli bezwzględni i skuteczni w wypieraniu wspływów islamskich i stworzyli jedno z największych imperiów kolonialnych w dziejach. Mało też się mówi o okrucieństwach tego podboju, taki Vaso da Gama funkcjonuje w świadomości historycznej jako odkrywca podczas gdy w rzeczywistości można go określić jako konkwistadora, pirata i nieprawdopodobnego religijnego fanatycznego zbrodniarza (nie tylko z resztą jego ale większość portugalskich elit kolonialnych). Fascynujący ale mało znany temat (w porównaniu chociażby do Hiszpańskiej konkwisty Nowego Świata).
@Suodka_Monia Ta infomapka to raczej manipulacja, choćby z tego powodu, że prawie 40% plastiku w oceanach to pozostałości sieci rybackich. Być może 95% plastiku trafiającego z ocenów przez rzeki pochodzi właśnie z tych 10 rzek, tu mógłbym się zgodzić.
@nizarlak-horoszczanski za⁎⁎⁎⁎ście, z Polski do Skandynawii suchą stopą do UK zresztą też. No i Gdańsk juz nie jest nad morzem, może ceny mieszkań by spadły trochę
@Bloodlust91 czasem chciałbym żeby Norwegia, Szwecja i Finlandia stworzyły jedno państwo, ale to by była piękna przeciwwaga dla Niemiec, skandynawowie mają śweitny know-how o startupach, mają gospodarki oparte na wiedzy, ogromne zasoby, grają mocno w dyplomacji, mają również wielki biznes i bardzo silne armie.
Ciekawe jak się liczy taką statystykę. Wydaje mi się trochę mało dla PL. Na Allegro produkty Apple to ponad 20% wszystkich używanych telefonów komórkowych
Na zachodzie trochę inaczej są rozwiązane umowy z telekomami. Masz tam abonament np na firmę z opcją wymiany telefonu na najnowszy model co roku. Płacisz więcej ale masz abonament w full opcji na cały świat za 75-100€/mc i najnowszy iPhone na wlasnosc co roku. Wychodzi taniej jak kupno samemu telefonu. Sam tak robiłem. Wiem, 450zl na m-c za abonament telefoniczny to u nas bardzo duzo. Tam też to nie mało ale w sumie się opłaca.
Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym – jest to rejestr obywateli polskich, którzy dopuścili się przestępstwa z pobudek seksualnych, wprowadzony na mocy ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
Działanie rejestru rozpoczęło się 1 października 2017. Składa się on z dwóch części: z dostępem publicznym oraz z dostępem ograniczonym.
Osoby znajdujące się w rejestrach obowiązuje również kontrola: są zobowiązane informować policję o faktycznym adresie swego pobytu oraz o każdej zmianie tego adresu na okres ponad trzech dni.