Hej :)
W większości przepisów zakwas powinien wyrastać 12-16 h, czy jest opcja żeby go jakoś spowolnić? Nie mam możliwości zazwyczaj po tym czasie go ogarnąć, idealnie byłoby wydłużyć do 24h. Ma ktoś jakieś sprawdzone sposoby?

Społeczność
Z szacunku do chleba. I ciasta. I ciasteczka. I we wzajemnym szacunku. Każdy piecze jak potrafi.
Hej :)
W większości przepisów zakwas powinien wyrastać 12-16 h, czy jest opcja żeby go jakoś spowolnić? Nie mam możliwości zazwyczaj po tym czasie go ogarnąć, idealnie byłoby wydłużyć do 24h. Ma ktoś jakieś sprawdzone sposoby?
Zaloguj się aby komentować
Wypożyczyłem na testy piecyk Ooni Koda 16 i ostro grzeję w palnik ^^ Pierwsze wyjście poza domowy piekarnik i póki co nie jestem przekonany, ale pierwsze pizze za płoty, jutro spróbuję jeszcze raz.
#bojowkapiekarska #pizza #pizza



Zaloguj się aby komentować
Pierwszy chlebek na hejto 🙈
#bojowkapiekarska #pieczzhejto #chleb

Zaloguj się aby komentować
Co tu się. Myślałam że ten bochenek będzie taki sobie, może nie tyle spisałam na straty, bo zawsze wychodzi coś smacznego i jadalnego, o kształcie pozwalającym na zrobienie kanapki, ale nie spodziewałam się rewelacji. Wsypałam resztki manitoby z woreczka (niecałe 100g), reszta chlebowa 750, hydratacja 75%, przy wyrabianiu ciasto było lepiące i nie dało się zrobić fajnej kulki. Olałam. Potem na koniec jeszcze o nim zapomniałam i składałam bochenek jak już ciasto było bardzo puchate i delikatne.
Nie było uporządkowanego układu dziurek, za to wyszło niesamowicie puszyste.
#365chlebowgazelki


Zaloguj się aby komentować
Niektórzy na koniec chlebka mówią "dupka". Czasami wyjdzie coś innego.
#365chlebowgazelki


Zaloguj się aby komentować
Poczyniłem ponownie chlebek z lekko zmodyfikowanym przepisem:
150g mąki żytniej 2000 (zamiast 100g)
150g mąki pszennej 1850 (zamiast 200g)
500g mąki pszennej 650.
640g wody (zamiast 550g wody)
Wszystko najtańsze mąki marketowe.
Różnicą jest przygotowanie zaczynu dzień wcześniej + 4 krotne złożenie ciasta w trakcie wyrastania(4x co 30min).
Myślałem, że chleb wyjdzie bardziej napompowany(z przestrzeniami z powietrza) a tymczasem wyszła puchata buła.
Z tych samych składników co zwykle wyrósł mi 2x bardziej, góra aż się przypaliła od gara żeliwnego xd
Pozwolę sobie zawołać @GazelkaFarelka oraz @Pjorun za zmotywowanie do spróbowania przełożenia ciasta
#bojowkapiekarska #chleb



Zaloguj się aby komentować
Mąka ToTa chlebowa 720. Udało się zrobić warstwy
Chociaż kosztem wielkości tych dziurek. Zmniejszona hydratacja do 73%, skrócona odrobinę fermentacja w misce (do 7 godzin). W zasadzie to wydawało mi się że nawet za krótko, bo ciasto stawiało opór i wydawało się mało wyrośnięte, podczas gdy normalnie jak składam bochenek to już jest bardzo delikatna puchata pierzynka i dużo większa objętościowo. Ale już chciałam iść spać. Bochenek zachował kształt kulki przez 10 godzin w lodówce i potem po upieczeniu również jest bardziej kulkowy niż podłużny.
Tym razem nie robiłam autolizy samej mąki z wodą tylko od razu wszystko wrzuciłam i wymieszałam (stąd generalnie skrócony czas fermentacji). Wyrabianie ciasta robiłam dosyć delikatnie, żeby nie rwał się gluten. Było dosyć sztywne, więc tylko delikatnie rozciągałam i składałam, bez jakiegoś mocnego naciągania ciasta.
#365chlebowgazelki


Zaloguj się aby komentować
Co tu się. Manitoba. Ale nie udały się dziurki. Co prawda są spore i puchate, ale nie są takie rozciągnięte i ułożone zgodnie z kierunkiem składania ciasta. Prawdopodobnie odrobinę zbyt przefermentowane już, nieplanowany wyjazd w trakcie dnia i w misce fermentowało 11 godzin zamiast 9 godzin jak poprzednio. Dało się jeszcze złożyć bochenek, nie rozwalał się, ale do następnego dnia w koszyku w lodówce już trochę się rozjechał i siadł, wyglądał po nocy w lodówce podobnie jak te robione z tańszej mąki. W piekarniku co prawda ładnie urósł w kulkę, ale zgubił uporządkowaną strukturę ciasta.
#365chlebowgazelki


Zaloguj się aby komentować
Niedzielna #pizza na grillu w pogodny dzień <3. Cienka i chrupka romana. Nie zupa napolitańska
taguję #bojowkapiekarska bo inaczej nawet jak w społeczności się wrzuci to biją xD

Zaloguj się aby komentować
Chlebek Boży do oceny #bojowkapiekarska
robiony totalnie amatorsko na drożdżach w garnku żeliwnym


Zaloguj się aby komentować
(Głównie) pszenny chlebek na zakwasie żytnim. Jeden z moich pierwszych, ale już chyba bangla. Wiem, popracować nad nacięciem, za to krojenia i jedzenia ciepłego chlebka to ja zawsze będę bronić ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ #bojowkakrojeniagoracegochleba
#gotujzhejto #jedzenie


Zaloguj się aby komentować
Chleb na podmłodzie, foremkowy. Jak wczoraj robiłem ciasto to myślałem że nic z niego nie wyjdzie, było zbyt wilgotne, zapomniałem o soli i dodałem ją ratunkowo dopiero przy naciąganiu. Byłem przygotowany na wyrzucenie całego ciasta, ale okazał się całkiem całkiem (◕‿◕✿)



Zaloguj się aby komentować
Jestem tak dumny z mojej różowej, że muszę się nią (a konkretnie jej chlebem) pochwalić 😉
#chleb #bojowkapiekarska

Zaloguj się aby komentować
Znalazłem jakąś polską mąkę w szafce. Po kilku miesiącach na manitobie stwierdziłem "właściwie? To dlaczego by nie?". Więcej expa mam, level wyższy to i dobrze powinno być, prawda? Prawda?
Po 1, jedyne co zmieniłem to mąka - reszta dokładnie taka sama (70% wody, 10% zakwasu, 2% soli). Wnioski takie, że praca nad takim ciastem była dużo, dużo mniej przyjemna. Już w mikserze ciasto nie chciało mi się odrywać tylko się rwało. Potem na blacie jakbym klej urabiał. Tak się lepiło, że chyba z 10% masy stracił na moich rękach xD Na manitobie to od razu ciasto mam suchutkie, sztywne i twarde. A tutaj mi się trochę rozjeżdżało, kleiło, rozrywało. Musiałem robić 6 iteracji rozciągania i składania, a nie 3, żeby to ciasto miało konsystencję, z którą byłem w stanie się pogodzić.
W koszyku też tak trochę kiepsko chciało urosnąć, a na drugi dzień jak z lodówki wyciągnąłem to miałem wrażenie, że się skurczył nawet
I co? I cholera nie wiem jak ale ten chleb nawet wyszedł xD Zdziwiony byłem jak rosyjski soldat, gdzie go przywitano ołowiem, a nie chlebem.
Dobry wyszedł, ale proces był brudny i mało przyjemny, że chyba zostanę przy modelu pay 2 win.


Widzę, że również u ciebie potwierdza się moja teoria odnośnie "kraftowych" dużych dziur w chlebie, że nadaje je mąka z dużą ilością białka. Jeżeli jest mniej białka, to chlebek również wyjdzie, będzie puszysty i wyrośnięty, ale w przekroju będzie dużo drobnych dziurek.
Co do pracy ze zwykłą mąką, co prawda ja używam taką z 12% białka więc też nie jest najgorsza, ale ja już nabrałam tyle wprawy że udaje mi się pracować z nią bez oblepienia całych rąk. Pierwsze mieszanie mąki z wodą zawsze robię łyżką. A potem jak już po autolizie zwiąże gluten to jest łatwiej, nie klei się tak do łapy. No i nie wyciągam z miski i nie wyrabiam na blacie, na to nie odważyłam się jeszcze nawet z manitobą. Ale już kupiłam skrabkę i wydaje mi się, że płyta kuchenki indukcyjnej może być do tej pracy idealna.
U mnie w "koszyku do wyrastania" nigdy też nie wyrasta. Pierwsze kilka moich chlebków na zakwasie było przefermentowanych i rozpłynęło mi się na moich oczach dlatego, że jak debil czekałam kolejne godziny aż wyrośnie w tym koszyku
@GazelkaFarelka Tak, to tez była jakaś 12%. Ja w 1 fazie jestem strasznie brutalny dla tego ciasta, to mi się i 50% by pewno lepił do rąk xD
Ja zawsze w koszyku zostawiam na te 2-4h przed lodówką, żeby się pofermentowało i ułożyło tam wszystko w finalnym kształcie.
Plusy drogiej mąki - można się zapomnieć trochę, a i tak wyjdzie
Zaloguj się aby komentować
Identyczna próba co wczoraj, tylko z użyciem mąki ToTa chlebowej 720 z 12% białka.
Efekt kompletnie nie różni się od tego, co wychodziło mi przy większej ilości zakwasu i krótszych czasach fermentacji i garowania. Tak więc śmiało, jak chce się upiec chleb jeszcze dziś to dawać więcej zakwasu, jak potrzebuje się żeby upiec go dopiero jutro np. rano to można dać mniej zakwasu, wyjdzie tak samo dobry. Najważniejszy we wszystkim jest etap fermentacji w misce a w zasadzie moment, kiedy go się zakończy, złoży bochenek i włoży do lodówki. Nie za wcześnie, nie za późno. Reszta to kosmetyka.
Werdykt: to jednak kwestia mąki. Co w sumie mnie jakoś szczególnie nie dziwi bo jakby nie było różnicy to po co przepłacać prawie trzykrotnie za mąkę. Przede wszystkim manitoba ma niższy typ przemiału, więc jest lżejszą mąką, bliżej tortowej, a 720 ma więcej pełnego ziarna. Do tego ilość białka robi swoje.
Jak o tym myślę, to było to widać nawet po wyciągnieciu chlebka z garowania w lodówce. Po 14 godzinach w lodówce bochenek z manitoby cały czas trzymał swój kształt taki, w jaki go złożyłam. Bochenek z mąki ToTa był rozpłynięty w koszyku. Zapewne jest to czas, w którym gubi również swoją strukturę i ułożenie dziur wewnątrz, stąd w przekroju nie widać takiego fajnego układu dziur, taki jaki pozostaje w manitobie.
Oczywiście to nadal pyszny puszysty chlebek i jak nie chce się szpanować przekrojem to jak najbardziej jest to dobra i niedroga mąka do codziennego chlebka. One się samą puszystością jakoś mocno nie różnią, jedynie w manitobie pozostaje taki fajny, uporządkowany zgodnie ze składaniem bochenka układ dziur, którego mąka z mniejszą ilością białka już nie ma siły zachować i są bardziej chaotyczne.
#365chlebowgazelki


Zaloguj się aby komentować
Z racji, że ostatnio jemy chlebka mniej, dopiero wczoraj skończyliśmy chlebowe zapasy sprzed świat. Tym samym dzisiaj #siępiecze.
#bojowkapiekarska #chleb #gotujzhejto


Też tak miałem z początku. Zaczynałem od chlebów na drożdżach i ciasto faktycznie się trochę rozlewało. Próbowałem zmniejszać stopniowo, z wypieku na wypiek ilość wody. Poprawa była ale nie jakaś drastyczna, w sumie drobne zmiany drobna poprawa. Potem zmieniłem mąka na inną i już było lepiej. Tych mąk było po drodze kilka. Od zeszłego roku używam już tylko mąk ze sklepu swoja-maka.pl.
Ktoś już kiedyś tu wspominał, że te nasze mąki są inne od tych w USA ale sam nie znalazłem za wiele w kontekście chłonności wody. Bo to, że nasze mąki są lepszej jakości to pewne. U nas się np. nie wybiela mąk tak jak w USA. Ale jak masz jakiś link do różnic w mąkach USA i europejskich to podrzuć, chętnie poczytam.
Zaloguj się aby komentować
Już zaczyna to przypominać wasze craftowe chlebki. Chociaż nadal nie wiem, czy to kwestia mąki czy dowalenia ekstra długiego czasu fermentacji i w lodówce. Patrząc na jego wygląd w piekarniku d⁎⁎y nie urywał i już myślałam, że nic z tego nie będzie, ale przekrój przyjemnie mnie zaskoczył. Dziś spróbuję identycznie z mąką ToTa chlebową 720.
Wydłużenie fermentacji ma ten plus, że można sobie manewrować godziną pieczenia chleba. Można potrzymać chlebek dłużej w lodówce, dzięki czemu można go upiec np. następnego dnia jak świeci słońce, żeby skorzystać z autokonsumpcji energii elektrycznej #fotowoltaika . Więc się przestawię na dłuższą fermentacjię.
Zapiszę sobie przepis, żeby mieć punkt odniesienia.
270g Mąka Caputo Manitoba Oro
198g wody (odrobinę niższa hydratacja bo ta mąka słabiej chłonie wodę)
autoliza 30 minut
40g zakwasu (rąbnęłam się w obliczeniach, miało być 20% zakwasu, ale ubzdurałam sobie że dałam 200g mąki)
6g soli
wyrabianie do połączenia składników (nie było proste, był tak skurwysyńsko mocno związany gluten że w ogóle nie chciał się do niczego kleić ani zakwasu też do siebie nie chciał przyjąć).
fermentacja w misce ze składaniem 3 razy przez 9 godzin
złożenie bochenka w koszyk i do lodówki na 14 godzin
#365chlebowgazelki


Zaloguj się aby komentować
Bezglutenowy chleb na zakwasie ryżowo-owsianym. Po górnej części widać że mi niestety przerósł i to dość mocno.
#bojowkapiekarska #gotujzhejto #chleb

Zaloguj się aby komentować
Drugi dzień świąt z pizzą, razem 8 placków z piekarnika wyszło.
#bojowkapiekarska #pizza





@dru_gru Ładnie, tez wsuwam pizzę praktycznie codziennie ale w swieta musiałem odpuscic bo mamy mała lodówkę a rodzinki lubią nas obdarować przysmakami

Zaloguj się aby komentować
Z okazji świąt życzę wam samych udanych wypieków.
Nie miałam za bardzo czasu w tym tygodniu ulepić coś na maniotobie. Wczoraj postanowiłam na szybko zrobić testowo mały chlebek z 200g mąki, wstawiony w koszyku na noc i upieczony z samego rana, w sam raz na śniadanie wielkanocne. Dzięki dłuższej fermentacji ma wyraźnie bardziej kwaśny smak (ale nie za kwaśny). Jeśli chodzi o przekrój to bardziej puszysty ale struktura podobna jak zawsze u mnie, zamiast widocznego układu dziurek w jedną stronę. Czyli coś jednak robię nie tak. Hydratacja 75%, następnym razem zrobię mniej, bo tam mąka jednak słabiej chłonie wodę.
#365chlebowgazelki


Zaloguj się aby komentować