A to jedna z metod instalowania TP (transition piece) turbiny wiatrowej na morzu. Tutaj akurat farma w USA.
#barteknamorzu #marynarz #ciekawostki #technologia #pracbaza #statki
A to jedna z metod instalowania TP (transition piece) turbiny wiatrowej na morzu. Tutaj akurat farma w USA.
#barteknamorzu #marynarz #ciekawostki #technologia #pracbaza #statki
Zaloguj się aby komentować
Zanim dokoncze historie, na ktora nikt nie czeka wrzucam wam filmik z ostatniego kotwiczenia. Dla skali macie czlowieczka z tylu.
Tak napieprzalo, ze moj telefon probowal sie ewakuowac xD
Takich zrzutów oczywiscie bylo duzo wiecej, bo musielismy wywalic 10 szakli lancucha, czyli 275m.
#barteknamorzu #marynarz #statki #pracbaza #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Jej majtki kiedy mowie, ze jestem marynarzem.
.
.
.
.
.
.
Historia zmyslona.
#barteknamorzu #marynarz #pracbaza #statki


Zaloguj się aby komentować
Wy mechanicy, to z normalnoscia nie macie wiele wspolnego nie? @starszy_mechanik to chyba jakis uniwersalny klucz?
#barteknamorzu #marynarz #heheszki #pracbaza

Zaloguj się aby komentować
Testowanie pomp -> kapiel nago w basenie na pelengowym cz.2
Zebyscie lepiej zrozumieli skale, wrzucam zdjecia omawianych pomp, czyli 2 jockey pompy, mala dziobowa i duza na ostatnim zdjeciu (500kW). Oczywiscie kask dla skali, bo banana nie mialem.
Tak wiec jak zaczelismy testowac to wszystko szlo ok, do momentu kiedy przyszedl czas na duze pompy. Jak wspomnialem logika systemu jest zjebana i okazuje sie, ze to mechanik musi ja wsadzic w „auto” zeby sie zalaczyla ponizej danego poziomu cisnienia w hydroforze.
Niestety kolega troche zamulil, cisnienie w hydroforze spadlo do 4 bar, bo 3 weze pozarowe podawaly wode i …. odpalily sie 2 duze pompy na raz. 2x 500 kW.
Zobaczylem to i patrze odrazu na cisnienie na linii - 25 bar. W tym momencie slysze nad glowa, bam, bam, bam. Mowie sobie no to pieknie, rozkurwilo hydranty.
Mechanik tez oczywiscie zobaczyl i odrazu wylaczyl pompy, ale cisnienie poszlo. Jaka to musi byc sila, ze pompuje wode z maszynowni 150m dalej i 50m nizej z taka sila, ze slysze takie dzwieki, mimo po drodze otwartych 3 linii. Swoja droga, chlopaki trzymajacy weze musieli ladnie latac xD
Czesc 3 i ostatnia jutro ;)
#barteknamorzu #marynarz #statki #ciekawostki #technologia #pracbaza



Zaloguj się aby komentować
Specjalnie dla @myoniwy wrzucam emotor thrustera z tabliczka znamionowa i kaskiem dla skali.
I bonusowo kawalek transformatora.
#barteknamorzu #marynarz #technologia #elektronika #pracbaza #statki



@bartek555 na wsi mamy silnik 12KW do śrutownika i to już jest bestia i bydle przerośnięte a na rozruch trzeba podwatować bezpieczniki. Potem z ojcem dorobiliśmy układ gwiazda/trójkąt xD. To jest moc jakiej chyba nie jestem w stanie sobie wyobrazić. Jak widzę tam jest w nim trafo 11kV na 3KV? Patrząc na schemat jest tam trafo. Driver jest po stronie 11KV
Zaloguj się aby komentować
18+
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Testowanie pomp pozarowych -> kapiel nago w basenie o 3 rano na pokladzie pelengowym (najwyzszy poklad statku) cz.1 epilog.
System ppoz na naszym statku jest bardzo rozbudowany i skomplikowany, poniewaz statek oryginalnie zbudowany byl jako statek wiertniczy.
Linia glowna jest ciagle „nabita”, a w hydroforze pozarowym jest utrzymywane 10 bar. Jesli cisnienie spadnie ponizej 7 bar (odpalone beda 3-4 weze pozarowe) to odpali sie jeden z tzw. Jockey pump zeby dobic cisnienie. Jesli spadnie ponizej 6,5 bar to odpala sie „mala” pompa w dziobowej silowni.
Jesli natomiast cisnienie spadnie ponizej 6 bar, bo np. odpalona zostala linia z piana (rury maja srednice 24”) to odpali sie najpierw jedna duza pompa, a jak duza to pokaze wam pozniej, a jesli nadal cisnienie spadnie to odpali sie druga. To sa 2 potezne pompy.
Jednym z regularnych testow miesiecznych jest test sprawnosci tych pomp. W systemie jest jakas glupia logika, ktora byla od poczatku, albo zostala zmieniona podczas konwersji. Glupota polega na tym, ze mostek ma „wladze” nad systemem pozarowym, ale mozemy operowac tylko dziobowa „mala” pompa, maszyniasci maja pozostale pompy. Wiec testujac wszystkie pompy czesc robie ja, a czesc mechanik z ECR (engine control room).
Zaczelismy testy, mala i duze pompy w „manualu”, zeby sie nie odpalily, jedna jockeyka w automacie, zeby zajarala jak spadnie cisnienie, 3 weze odpalone na pokladzie. Cisnienie spada, pyk jockeyka odpalona i dobija do 10 bar na hydroforze.
Drugi test, jockeyki w manualu, mala pompa w automacie, bo to moglem sam ustawic. Cisnienie spada 6,5 bar, puf, odpala pompe, dobija cisnienie i sie wylacza. Na razie gra i buczy…
Czesc 2 pozniej, bo musze zdjecia pomp porobic 😄
#barteknamorzu #statki #marynarz #pracbaza #technologia
Zaloguj się aby komentować
Taki klimat. Post apo.
#barteknamorzu #marynarz #statki #pracbaza #pogoda


Zaloguj się aby komentować
https://www.mining.com/japan-finds-over-200-million-tonnes-of-battery-metals-in-seabed/
Nic nie sugeruje i nie rozpowiadam niepotwierdzonych plotek, ale… 😈
Btw. Bardzo ladne zdjecia w artykule ;)
#barteknamorzu #statki #technologia #pracbaza #marynarz
Zaloguj się aby komentować
Jednym z trickow, ktorego nigdzie nie ucza (oprocz kolegow na statku), jest rozwiazanie problemu kiedy na statek, ktory mamy utrzymac w miejscu, nie dzialaja zadne, albo bardzo male sily.
Jesli sily (wiatr, prad, cokolwiek innego) dzialaja z pewna sila to pedniki ustawiaja sie odpowiednio, zeby tym silom przeciwdzialac i statek stal w miejscu jak zamurowany.
Ale co kiedy te sily znikaja? Wtedy pedniki wariuja, daja troche mocy w jednym kierunku, obracaja sie, daja moc w przeciwnym, i tak w kolko. Generalnie kreca sie w kolo jak po⁎⁎⁎⁎ne, co jak mozecie sie domyslec nie jest zbyt zdrowe pod katem zuzycia czesci.
To jak to rozwiazac? Ano bardzo prosto, wystarczy uzyc opcji biasingu, czyli ustawic thrustery, zeby dzialaly przeciwko sobie z pewna, niewielka, praktycznie stala sila. I tak pojawia nam sie cos, przeciwko czemu caly uklad moze sie ustawic. Proste 👍🏼
#barteknamorzu #marynarz #technologia #ciekawostki #pracbaza #statki

Zaloguj się aby komentować
Na prosbe kolegi @intruder83 wrzucam zdjecia ekranow systemu DP (dynamic positioning you dirty minds).
Duzo by mozna tu gadac, bo sa ksiazki do tego wszystkiego, ale co w skrocie widac to na gorze od lewej:
- stan GPSow (i innych referencjalow jesli sa uywane),
- moc, dostepna moc, ilosc “szyn” (bus bars),
- heading, rate of turn i dewiacja z zadanego headingu
- dewiacja pozycji i w ktorym kierunku, limity
- pozycja, predkosc “przod/tyl” i “w bok”
- oddzialujace sily na statek i ich kierunek oraz wypadkowy wektor sily thrusterow (pednikow)
Nizej, od lewej (tu jest pelna dowolnosc zmieniania wygladu tego ekranu, tysiace opcji)
- podglad pracy, kierunku dzialania thrusterow, kata pod jakim sa ustawione, obrotow, obciazenia
- na srodku mniej wiecej to samo, ale same wektory, ponizej status, moc thrusterow
I cala ta czesc po prawej to tzw posplot, ktory rowniez mozn konfigurowac na pierdyliard mozliwosci, zdby widziec co robi statek, footprint (czyli jak sie porusza od swojej zadanej pozycji), heading, itp, itd.
Dwa pozostale ekrany to jeszcze wiecej informacji. Ogolnie to warstw i danych, jakie mozna tu ogladac, konfiguracji, itp jest w c⁎⁎j i ciut ciut.
#barteknamorzu #technologia #ciekawostki #marynarz #statki #pracbaza



Zaloguj się aby komentować
Moj zmiennik mnie chyba lubi vol.2 xD
#pdk #barteknamorzu #heheszki #marynarz

Zaloguj się aby komentować
@bartek555 często jest tak przejebanie?
https://www.youtube.com/watch?v=4RfA0R0nkSY
#morze #marynarz
Zaloguj się aby komentować
Hello my old friend 🫡
#barteknamorzu #marynarz #statki #pracbaza

Zaloguj się aby komentować
No dobra, to szybko spac i za pare h na stateczek.
#barteknamorzu #marynarz

Zaloguj się aby komentować
W istambule k⁎⁎wa, a gdzie
#barteknamorzu #podroze #marynarz

Zaloguj się aby komentować
Guess what? Tak, znowu jestescie starsi o prawie 5 tygodni!
Szczerze mowiac to jeden z bardzo niewielu razy, kiedy rzeczywiscie wiem, ze odpoczne bardziej na statku niz w domu xD
#barteknamorzu #podroze #marynarz

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Tak, kolejne 5 tygodnia waszego zycia minelo ;)
Koniec latwego zycia, czas sie brac za porzadna robote w domu.
#barteknamorzu #marynarz #podroze #pracbaza

Zaloguj się aby komentować