Zawsze tuż za podium
#ciekawostki #kosmos #spacex #statystyka

Zawsze tuż za podium
#ciekawostki #kosmos #spacex #statystyka

Zaloguj się aby komentować
Dokładnie 56 lat temu, 20 lipca 1969 roku astronauci misji Apollo 11 jako pierwsi w historii ludzie wylądowali na powierzchni Księżyca.
16 lipca załoga w składzie Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins wystartowała z Przylądka Kennedy’ego, aby po 3 dniach wejść na orbitę księżyca. 20 lipca Neil i Buzz w module księżycowym "Eagle" odłączyli się od statku i zaczęli lądowanie.
O 20:17 GMT Aldrin wypowiada słowa "Contact light!” po zapalenie się lampki sygnalizującej dotknięcie powierzchni Księżyca przez sondę wysuniętą z podpory lądownika. Niektórzy twierdzą, że to właśnie te słowa należy uznać za pierwsze jakie powiedziano na Księżycu. Niespełna pół minuty później Armstrong melduje "The Eagle has landed". Słowa o "Wielkim kroku dla ludzkości" padają dopiero kilka godzin później, po stanięciu Armstronga na powierzchni.
Pierwszy stopę na Księżycu postawił Armstrong, co transmitowane było na żywo w telewizji na całym świecie - także w Polsce. Astronauci zatknęli amerykańską flagę, pobierali próbki skał i prowadzili eksperymenty. Umieścili też tabliczkę z napisem: „W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969. Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości”.
Armstrong i Aldrin spędzili na Księżycu 21 godzin i 36 minut (tak blisko...), po czym bezpiecznie powrócili Orłem do modułu dowodzenia.
W czasie gdy Neil Armstrong i Buzz Aldrin stawiali kroki na srebrnym globie Michael Collins samotnie czekał w statku na ich powrót. Powrót, który wcale nie był pewny. Gdyby coś poszło nie tak, Collins musiałby wrócić na Ziemię sam, zostawiając swoich potowarzyszy na Srebrnym Globie. Nie było żadnego planu ratunkowego, wszystko musiało pójść bezbłędnie zgodnie z planem.
No ale żeby takim poważnym tonem nie kończyć to łapcie luźną ciekawostkę: Buzz Aldrin jako pierwszy człowiek wyszczał się na Księżycu.
#kosmos #ciekawostkihistoryczne #ciekawostkikosmiczne #historia #apollo11 #nauka





Zaloguj się aby komentować
![I put 40 Billion marbles in the Colosseum to find alien life [EN]](https://cdn.hejto.pl/uploads/posts/images/250x250/fbe2f2fc2245d09a1f2a64a9ab251e12.jpg)
36 minutowa animacja podczas, której narrator pod postacią astronauty pokazuje w jaki sposób znaleziono planety nadające się do posiadania życia oraz ile ich jest w naszej galaktyce.
astronomia #zyciepozaziemskie #kosmos #animacja #youtube
NGC 300 (znana też jako Caldwell 70 lub Galaktyka Wiatraczek w Rzeźbiarzu) to galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza, odkryta 5 sierpnia 1826 roku przez szkockiego astronoma Jamesa Dunlopa. Jest jedną z najbliższych galaktyk względem Grupy Lokalnej (grupy, w której znajduje się nasza Droga Mleczna) i leży między nią a Grupą Rzeźbiarza, w odległości około 6–7 mln lat świetlnych od Ziemi. Ma średnicę ok. 55 000 lat świetlnych, jest nieco mniejsza od Drogi Mlecznej i podobna do Galaktyki Trójkąta. Jej masa wynosi około 29 miliardów mas Słońca.
Źródło obrazu i prawa autorskie: Daniel Stern
#kosmos #astronomia #nauka #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować

Pięć drużyn z Polski zmierzy się w finale zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge (ERC). Ich 11. edycja odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia na kampusie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wydarzenie przyciąga uwagę środowisk naukowych i technologicznych z całego...
Była sobie taka angielska firma Reaction Engines, która prowadziła zaawansowane prace nad projektem Skylon - samolotem/wahadłowcem zdolnym do wejścia na orbitę ze startu poziomego z pasa bez udziału rakiet nośnych, oddzielnych stopni itp. Trochę takie s-f i rewolucyjna koncepcja, aczkolwiek payload, czyli to co pojazd byłby w stanie zabrać na orbitę wynosiła około 2,5 tony więc bez szału.
Firma niestety zbankrutowała, ale opracowano i przetestowano kilka kluczowych technologii dla takiego pojazdu.
I oto pojawiła się iskierka nadziei, gdyż projekt wskrzeszono pod egidą ESA, jako projekt samolotu hipersonicznego Invictus z potencjałem na lot orbitalny. Prototyp ma wznieść się w powietrze w 2031 roku, więc całkiem niedługo. Zobaczymy czy coś z tego będzie, czy tylko przepalarka kasy.
#ciekawostki #kosmos #esa #europa
Problem ze startowaniem z atmosfery jest taki, że nawet taki Blackbird osiąga niecałe 15% prędkości potrzebnej do wejścia na orbitę. Patrząc na to że w energii kinetycznej, która stanowi większość energii potrzebnej do wejścia na orbitę, prędkość jest w kwadracie, mamy jej około 2%.
Więc patrząc na to, że trzeba dołożyć skrzydła, silniki atmosferyczne, zaprojektować kadłub, ktory ma dobrą sztywność w pozycji poziomej jest to gra niewarta świeczki.
Zaloguj się aby komentować
Tagi #astrofoto oraz #astrofotografia na wykopie oraz hejto od kilku lat świecą właściwie pustkami. Ma się wrażenie, że wszyscy pouciekali do różnych innych społeczności. Dokładnie właśnie tak jest.
Discord stał się dla wielu najlepszą formą komunikacji w tym hobby.
Ja #kruzdcontent zebrałem się wraz z kilkoma osobami na serwerze Astrofotografia Polska.
Każdego chętnego do rozmowy o naszym hobby serdecznie zapraszamy do dołączenia
Stare foto dla atencj
#astronomia #kosmos

Zaloguj się aby komentować
Kilometrowy klif na jądrze komety Czuriumow-Gierasimienko został sfotografowany przez sondę Rosetta, która krążyła wokół komety w latach 2014–2016. Mimo znacznej wysokości, niska grawitacja mogłaby pozwolić człowiekowi przeżyć skok z jego krawędzi.
Zdjęcie z innego świata. Niesamowite.
Co ciekawe pierwotnym celem misji była kometa 46P/Wirtanen, lecz opóźnienie startu sondy z powodu problemów z rakietą zmusiło do zmiany celu.
#nauka #ciekawostki #kosmos #astronomia

Zaloguj się aby komentować
O jak mnie wkurwia że używają kamer z rybim okiem żeby naściemniać że byli TAK WYSOKO K⁎⁎WA POWTARZAM WYSOKOWKURWE 87684764896729760827 km nad ziemjo a to oszustwo optyczne bo był na 40km gdzie nie byłoby widać nic z zaokrąglenia ziemi zwyczajne oszustwo. A potem dumanie czemu matoły widzą wszędzie "dowody oszustwa" i że ziemja płaska tak naprawdę. Co najgorsze to ISS I NASA też takich soczewek używa. Powinien być zakaz stosowania ich powyżej 4milimeetrów npm.
Strzeli mnie.
#oszustwo #kosmos #astronautyka

Zaloguj się aby komentować

Felix Baumgartner, legenda sportów ekstremalnych, zginął w wieku 56 lat w wypadku paralotniowym we Włoszech. Do tragedii doszło w miejscowości Porto Sant'Elpidio, gdzie jego paralotnia spadła na basen na terenie kempingu.
Austriak zyskał światową sławę w 2012 roku dzięki skokowi ze stratosfery z...
Messier 2 (M2, NGC 7089) to gromada kulista w gwiazdozbiorze Wodnika, odkryta 11 września 1746 roku przez Jeana-Dominique’a Maraldiego, a 14 lat później niezależnie przez Charlesa Messiera, który opisał ją jako mgławicę bez gwiazd. Dopiero William Herschel rozdzielił ją na pojedyncze gwiazdy. M2 liczy około 150 000 gwiazd skupionych w kuli o średnicy 175 lat świetlnych i znajduje się 55 000 lat świetlnych od Ziemi. Weik tego obiektu szacowany jest na około 13 miliardów lat.
#kosmos #ciekawostki #astronomia #nauka

Zaloguj się aby komentować
56 lat temu, 16 lipca 1969 roku rozpoczęła się misja Apollo 11.
Rakieta Saturn V z trzyosobową załogą wystartowała o godzinie 9:32 czasu lokalnego (EDT) z Przylądka Kennedy’ego (obecnie Przylądek Canaveral) na Florydzie. Cztery dni później astronauci Neil Armstrong i Buzz Aldrin jako pierwsi ludzie stanęli na powierzchni Księżyca (trzeci astronauta - Michael Collins, czekał na ich powrót w module dowodzenia).
#kosmos #apollo11 #historia



Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Na zdjęciu z Hubble’a jasne, "kolczaste" gwiazdy to obiekty z naszej Drogi Mlecznej w gwiazdozbiorze Perseusza. Głównym obiektem jest jednak UGC 2885 – olbrzymia galaktyka spiralna oddalona o 232 mln lat świetlnych o średnicy ok. 800 tys. lat świetlnych (Droga Mleczna ma 100 tysięcy).
#kosmos #nauka #astronomia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
JEDNAK WRACA
#uznanski #kosmos #axiom4 #iss #spacex #heheszki #humorobrazkowy #memy

Zaloguj się aby komentować
Przed chwilą Sławosz przeleciał nam nad głowami. Jakąś minutę za stacją ISS.
#kosmos #astronomia
Zaloguj się aby komentować