Zaloguj się aby komentować
Jesteśmy najbardziej antyobywatelskim i antynarodowym krajem w Europie. Nie wiem czy dla nas jest jakakolwiek nadzieja. Jesteśmy na straconej pozycji z każdej strony.
Obecna partia rządząca obywateli ma za nic. Jesteśmy dla tych ludzi tak samo ważni co dla Łukaszenki Białorusini czy Rosjanie dla Putina. Do utrzymania się przy władzy, zwykła publika. Różnica jest taka, że mam jednak trochę inną mentalność niż wschód (głównie ze względu na przynależność do cywilizacji łacińskiej i nasza historię) i na szczęście pewne granice na razie nie są przekraczane.
Partia rządząca buduje sobie Etatyzm. Liczy się Państwo i jego spółki. Reszta to tło. Z pozoru dbają o obywateli. Mamy żyć w naoliwionej machinie propagandowej. Z głodu nikt nie umrze, ale żyć na poziomie też nie ma żyć. Kolektyw, kolektyw i jeszcze raz kolektyw.
Partie opozycyjne reprezentują obce interesy. Prawda jest taka, że przy samodzielnych rządach większość naszego kapitału zostałaby wyprzedana w pip, a każdy z nas byłby jak taki Kali w kraju kolonialnym. Rządzący byliby wynagradzani za swoją psią wierność, a wy bylibyście białymi murz..no wiecie. Tak naprawdę Ci ludzie mają was gdzieś, chcą tylko własnych korzyści. W kilka lat przestalibyśmy być gospodarzami we własnym kraju.
Ostatnio Szymuś Hołownia u Rymanowskiego stwierdził, że należy zlikwidować gotówkę, a wcześniej wprowadzić Euro. O tym, że można mieć własną walutę bez konieczności podporządkowania się ten człowiek nie pomyśli, bo mentalny biedak zawsze mierzy nisko. Poza tym, kompletnie nam się to nie opłaca. Pomijając kwestię euro (szanuję wasze odmienne zdanie) - likwidacja gotówki to po prostu uderzenie w cudzą wolność wyboru, niezależność i mocna inwigilacja obywateli.
Smutna prawda jest taka, że mamy obecnie dwa obozy: Pro amerykański (stąd bardzo antyunijna polityka PiSu) oraz Pro niemiecki (totalna opozycja). Jeszcze w odchłani czyhają macki rosyjskiej strefy wpływów, a tacy agenci też są obecni w polskim sejmie
Wcale mnie nie dziwi fakt, że taki eksperyment jak Kukiz dostał swego czasu ok 20 % w wyborach, że jego partia weszła do sejmu, że ludzie głosują na kontrowersyjne osoby (prawicowe bądź lewicowe), że od 2011 mocno urosły w siłę skrajnie narodowe ruchy. Bo one (SZCZERZE BĄDŹ NIE) obiecują ludziom, że będą się liczyć z ich pieniędzmi i możliwością rozwoju we własnym kraju i decyzyjności o jego przyszłości. I czy te intencje są szczere lub nie, to jest jasny dowód, że ludzie mają dość bycia popychadłem.
Spróbuj założyć małą działalność. Zje cię Państwo, którez kolei ochronia wielkie koncerny. Wygrasz z Państwem? Korporacje cie zniszczą brudnymi chwytami.
Jesteśmy dymani na każdym kroku. Przez Państwo i korporacje. Jesteśmy jak robaki, które można deptać. I najgorsze jest to, że ludzie są na tyle krótkowzroczni, że zawsze winna jest obecna władza i nikt więcej. Mentalnych komuchów z PiSu od władzy w końcu odsuniemy, a nie zmieni się nic. Bo leczy się przyczyny, a nie objawy.
#polityka #inflacja #ekonomia #gospodarka #wiadomoscipolska
Zaloguj się aby komentować
Wg. ekonomistów i analityków mBank marża na cenach hurtowych narzucona przez #Orlen, że #inflacja była o 1% wyższa
#paliwo #polska #gospodarka #ekonomia

Zaloguj się aby komentować
I to jest właśnie powód, dlaczego w 2023 PiS być może przerżnie wybory. Bez wyborców umiarkowanych nie da się utrzymać władzy #gospodarka #inflacja #polityka #oszczedzanie

Zaloguj się aby komentować
Co przyniesie kolejny rok?
Zapraszam do dyskusji.
Możecie wróżyć z fusów czy kuli jeśli chcecie.

@4pietrowydrapaczchmur https://youtu.be/gAxVR2tvpA4
@4pietrowydrapaczchmur : Możliwy zamach stanu w USA i postawienie pod sąd "Demokratów" ? Chciałbym.
Ale realnie jak nie (albo nawet jak tak) to co się będzie działo w 2023 dowiemy się najprawdopodobniej w końcówce lutego/początku marca. Zapiszcie to sobie w kalendarzu na wszelki wypadek. Przy takim scenariuszu zapewne "eskalacja wojny" w jakiejś formie.
Zaloguj się aby komentować
UWAGA! Promocja na cukier!
To nie fatamorgana. W tym samym czasie w Lidlu i Biedrze cukier był po ok 1,5 zł przy zakupie kilku sztuk.
K⁎⁎wa! To było niecałe 1,5 roku temu a inflacja zapierdala na cukrze jakbyśmy mieszkali nawet nie w Turcji a w jakiejś Wenezueli.
Dziś cukier kosztuje w marketach 6.49zł !
a naprawdę w życiu bym sie nie spodziewał że po tej drożyźnie na 5,5 będzie jeszcze gorzej.
Co na to UOKIK? No k⁎⁎wa nic. Wszędzie zmowy cenowe ale nie na cukrze i paliwie.

@Niggauke
nie no, przecież wychodzenie na ulicę nic nie zmienia, zapomniałem o tym
Ale co ma zmienić te wychodzenie na ulicę? Kilka godzin jazdy od polskiej granicy dzieciaki piją wodę z kałuży jak akurat jest chwila przerwy między bombardowaniami, a Ty narzekasz, że nie ma masowych protestów z powodu tego, że za średnią pensję możesz kupić już tylko 900 kg cukru, a nie tonę?
Zaloguj się aby komentować
Na krótką metę może się komuś wydawać, że inflacja pomaga budżetowi, ale tak naprawdę to wróg publiczny numer jeden, który w dłuższym terminie jest przyczyną strat i w gospodarce, i w finansach państwa – podkreśla Sławomir Dudek, prezes Fundacji FOR.
Szacujemy, że budżet państwa zyskał na inflacji w tym roku ok. 25 mld zł w postaci wyższych wpływów z VAT – zauważa Adam Antonik, ekonomista ING Banku Śląskiego. – Jednocześnie warto zauważyć, że koszty tarczy antyinflacyjnej są wyceniane na ponad 30 mld zł – dodaje. Tym samym można powiedzieć, że drożyzna nie przyniosła budżetowi nawet takich „zysków”, by pokryć koszty inflacyjnych programów pomocowych.

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
W walce z inflacją i kryzysem wywołanym przez Rosję, najważniejsze jest dla nas ochronić portfele Polaków.
Inflacja i kryzys zostały wywołane przez głupi POLSKI RZĄD, który od 2015 roku niszczy własny kraj, ale oczywiście woli zwalić całą winę na kogoś innego.
Dziwne, że nie napisali: „przez Rosję i Donalda Tuska”.

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Najsłabsze święta w handlu detalicznym(markety, dyskonty) od kiedy pracuje w tej branży.
Obroty w najważniejsze dni w roku (21, 22 i 23 grudnia) nie różniły się od obrotów sobotnich(a i soboty miewałem lepsze). Ilość świeżych produktów(owoce i warzywa), które wywaliłem do śmieci jest przerażająca(dwie palety po 1,8m), a zebrałem tylko te "wrażliwe", które miałem pewność, że nie przeżyją dwóch/trzech dni.
O świeżym mięsie nawet się nie wypowiem bo "szkoda strzępić ryja".
Rozmawiałem ze znajomymi z innych sklepów podobnie - każdy utopił w stratach masę kasy.
I tu wniosek.
Pomimo takiej inflacji zrobiłem mniejszy obrót świąteczny niż rok temu. O ilości sprzedanych sztuk w skrócie spadek ~30%. Dziękuję pan pis.
Zaloguj się aby komentować
Z okazji świąt, nowego ładu i "ciekawych czasów" składam osobliwe życzenia:

Zaloguj się aby komentować
Jakieś 3 lata temu Tipo na stronie Fiata kosztowało około 44k, 6mc temu podrożało do około 77k. Dziś cena jak na zdjęciu...
Co Wy o tym myślicie?
Sprawdzałem ceny z kumplem i np. Kia ceed, Skoda Octavia od 100k, fabia i Duster 70k xd

@JonesMajoness hahaha, jak ktoś tyle pieniążków za taki samochód daje to pozostaje mi pogratulować i pomachać (pic rel). XD
Chore ceny, niewspółmierne do produktu, jakość nowych rzeczy (ogólnie) w ostatnich 2-3 latach poleciała mocno na łeb na szyję.
Polecam kupić sobie jakiś fajny kilkuletni samochodzik za 30-40% tej ceny i śmigać, a resztę władować w jakieś inwestycje czy po prostu w rozwój siebie, który i tak poniekąd jest też inwestycją.

@JonesMajoness producenci zdecydowali, że lepiej sprzedawać mniej ale drożej, klienci najwyraźniej są w stanie tyle zapłacić za auto dla ludu jakby nie patrzeć
No i jeszcze skasowali sedana a zostawili tylko kombi i hatchbacka a ten pierwszy mi się najbardziej podoba.
Miałem okazję kilka razy pojeździć i jest to spoko auto jakbym szukał czegoś na dojazdy do pracy itp. no tylko nie za ponad 100k
Zaloguj się aby komentować
Bardzo lubię pepsi max. Coca Cola zero kompletnie mi nie podchodzi. Jeżeli natomiast przeraża Was cena za pepsi tj około 8 ziko za 2 litry to polecam podjębkę z biedronki. Sto razy lepsza od coca coli, delikatnie gorsza od pepsi max. Aktaulnie w promocji 2,5 za butelkę.
Od jakiś 5 lat nie kupowałem Biedroniowej coli i jestem nią zachwycony.

Zaloguj się aby komentować

Z wykresu opublikowanego w "Rz" wynika, że koszt wigilijnego koszyka - podstawowych produktów na cztery osoby - jest najwyższy od lat. W 2004 roku wynosił 69 złotych, w 2006 roku - 83 zł i tyle samo w 2008 roku, w 2010 - 90 złotych, w 2012 zł - 100 złotych, w 2014 - 96 złotych, w 2016 -...
Ekonomiści ING: w IV kw. 2023 inflacja CPI pozostanie dwucyfrowa (14,5%), a w 2024 (7,5%) powyżej celu NBP, oraz brak możliwości obniżenia stóp procentowych w 2023r.
Szerszy artykuł dot. stóp procentowych wg. ING: https://macronext.pl/pl/aktualnosci/ing-bsk-cykl-podwyzek-stop-zakonczyl-sie-realistyczny-moment-na-obnizki-to-2025-r
A tutaj o inflacji: https://macronext.pl/pl/aktualnosci/ing-bsk-inflacja-wyniesie-ok-21-rr-w-lutym-obnizy-sie-do-103-w-iv-kw-2023-r
W ich ocenie obecne parametry polityki monetarnej tylko nieznacznie oddziałują w kierunku hamowania inflacji: stopa realna pozostaje ujemna, a wakacje kredytowe znacząco osłabiły efekt podwyżek stóp.
"W efekcie tempo dezinflacji będzie w Polsce znacząco wolniejsze niż np. w gospodarkach rozwiniętych. Oznacza to, że długoterminowe koszty inflacji będą wysokie, np. w postaci spadku realnych wynagrodzeń czy pogorszeniu konkurencyjności krajowych firm" - podsumowali ekonomiści.

Zaloguj się aby komentować
Jako iż szanuje pana Kolany z redakcji bankier.pl polceam jego artykuł dot. czy inflacja spadnie z powodu spadku podaży pieniądza.
Pan Kolany uważa, że ograniczenie przyrostu pompowania na rynek oraz przy założeniu, że tempo obiegu pieniądza pozostanie na niezmienionym poziomie spowoduje spadek inflacji w 2023r.
Obecna inflacja jest w znacznej mierze rachunkiem wystawionym przez rzeczywistość za politykę covidowych lockdownów z lat 2020-21 i wynikającym zeń pompowaniem pieniądza w gospodarkę
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Podaz-pieniadza-M3-w-Polsce-listopad-2022-8461329.html
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Właśnie wróciłem na święta do Polski. Jestem trochę zszokowany wysokimi cenami w Krakowie. Rzeczy które kupowałem w sierpniu są o 10/20 zł droższe teraz
Zaloguj się aby komentować
Heheheheehehe... O nie o kur... Co się stało?

Zaloguj się aby komentować