Zdjęcie w tle
moz

moz

Specjalista
  • 9wpisy
  • 30komentarzy

Czy szlachetniejszym jest znosić świadomie losu wściekłego pociski i strzały, czy za broń porwać przeciw morzu zgryzot, aby odparte znikły?

BleachBit - darmowy program open-source do czyszczenia dysku komputera.
Działa pod Linuksem oraz Windows i jest wyjątkowo prosty w użyciu. Pozwala wyczyścić dane różnych aplikacji, w tym popularnych przeglądarek i klientów poczty. Nie tylko kasuje pliki (lub rekordy z bazy danych programów), ale robi to w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie (łącznie z zamazaniem wolnego miejsca i ewentualnych innych pozostałości). Narzędzie jest o tyle ciekawe, że pozwala skutecznie usunąć konkretne dane użytkownika bez konieczności bezpiecznego kasowania całego dysku. Czyści też pamięć RAM, pliki swap, rejestr systemu, cache, nawet skróty i miniatury plików, potrafi też zmieniać dane w bazie SQLite3 przed ich usunięciem, żeby uniemożliwić ich odtworzenie. Jednym słowem działa precyzyjnie, skutecznie i co interesujące, nie pozostawia po sobie śladów. Oprócz standardowych opcji usuwania oferuje również zaawansowane funkcje umożliwiające bezpowrotne kasowanie danych.
https://www.bleachbit.org/
15716d64-312a-45da-a4cf-babec5e96312
Okrupnik

Używam od dawna, polecam

Krogulec

Również używam od dawna. Można własne listy dodawać. Aczkolwiek nie polecam komuś kogo przerasta CCleaner, bo to inna liga.

Janusz_z_Galilei

@KonoromiHimaries używam wpd od zawsze

Zaloguj się aby komentować

5201 - liczba osób, które odebrały sobie życie w wyniku popełnienia samobójstwa w 2021 r. na terenie Polski.
Na załączonych obrazkach możecie zobaczyć, jak wyglądało to w poprzednich latach.
Łącznie na przestrzeni lat 1999-2021 w ten sposób zginęło 111370 osób
Źródło: https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zamachy-samobojcze
2f72d74e-9217-43a5-8a9f-9c6469a1a973
7a471729-5015-491c-b38a-3dd6b3b8c531
c463c61c-1466-458f-a1f5-bcb754f98a19
nalej_mi_zupy

@lavinka to sa dane dla calych wojewodztw + osobno dla warszawy. W radomiu jest wijewodzka dla mazowieckiego.

Shotsel

@atipicadepressio tez mnie ciekawi co to spowodowalo? Duze bezrobocie?

lavinka

@nalej_mi_zupy Aaa, ok, czyli to nie Radom ale województwo minus Warszawa. To ma sens.

Zaloguj się aby komentować

Kraje z najwyższym wskaźnikiem samobójstw
Źródła wykorzystane do napisania tego tekstu zamieszczam na końcu
Samobójstwo stanowi trzecią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie dla grupy wiekowej między 15. a 44. rokiem życia. W sposób ten ginie rocznie więcej osób niż w wyniku konfliktów zbrojnych i zamachów terrorystycznych. Badania prowadzone przez Światową Organizację Zdrowia oraz Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom wykazują, że istnieje tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o zachowania samobójcze. W latach 1950-2000 ich liczba wzrosła o ponad 60%. Zdaniem większości suicydologów jest to jednak niedoszacowane i oficjalnie ujawnia się co najmniej od 10% do 20% mniej samobójstw niż faktycznie popełniono. Akt odebrania sobie życia jest w wielu krajach potępiany ze względu na obowiązujące powszechnie przekonania religijne. Z tego powodu w niektórych przypadkach bliscy ofiary próbują ukryć fakt o tym, że sama pozbawiła się życia. Kluczowy jest także aspekt prawny, ponieważ zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe odmawiają rodzinie wypłaty odszkodowania.
Wśród krajów zachodnioeuropejskich należy wyróżnić Belgię, która charakteryzuje się wyjątkowo wysokim wskaźnikiem w tej części globu, wynoszącym 18 samobójstw na 100 tys. mieszkańców. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że władze tego państwa w 2002 roku wprowadziły przepisy prawne legalizujące eutanazję. Jej dostępność poszerzyła ustawa nowelizująca z 2014 roku, dzięki czemu mogą z niej korzystać wszystkie chętne osoby bez ograniczeń wiekowych.
Czwartym najwyższym wskaźnikiem samobójstw na świecie szczyci się Korea Południowa. Ich liczba jest wysoka szczególnie wśród osób w podeszłym wieku ze względu na odejście od modelu, zgodnie z którym dzieci powinny opiekować się swoimi rodzicami, gdy nie mogą oni już samodzielnie funkcjonować. Decydują się więc na wcześniejsze zakończenie życia, aby nie stanowić obciążenia dla swojej rodziny. Spory odsetek stanowią także uczniowie i studenci, czego przyczyną może być wywierana na nich presja w odnoszeniu sukcesów naukowych. W przypadku niepowodzenia w szkole lub na uczelni traktują swoją porażkę jako hańbę dla siebie i swojej rodziny. Prowadzi to do takich problemów jak alkoholizm, stres i brak snu. Powszechne metody odebrania sobie życia w Korei Południowej to zatrucie tlenkiem węgla, a także skok z mostu. Rząd tego kraju stara się przeciwdziałać zjawisku poprzez zwiększenie dostępu do opieki psychiatrycznej. Większość osób, które podejmują próbę samobójczą posiada zaburzenia psychiczne.
Samobójstwo to powszechne zjawisko w Japonii. Pomimo tego, że nie znajduje się ona wśród dziesiątki krajów o największym współczynniku samobójstw, to problem ten jest na tyle poważny, że władze państwowe aktywnie podejmują próby interwencji w celu zmniejszenia ryzyka prób zakończenia życia, szczególnie wśród grup społecznych zmagających się z problemami finansowymi. Jest to główna przyczyna śmierci mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat i kobiet w wieku od 15 do 34 lat. Szczególnie niepokojąca jest skala tego zjawiska wśród osób, które straciły pracę i nie są w stanie utrzymać swojej rodziny. Popularnym miejscem wśród osób, które chcą odebrać sobie życie jest las Aokigahara u podnóżka japońskiej góry Fuji. Każdego roku dochodzi tam do licznych przypadków prób samobójczych, a lokalna policja regularnie patroluje teren.
W Szwecji wskaźnik liczby samobójstw na 100 tys. mieszkańców wynosił w 2019 roku 14,796 . Wpływ na jego wielkość może mieć fakt, że kraj ten charakteryzuje się długimi zimami, krótkimi dniami i niewielką ilością słońca, przede wszystkim w regionach północnych, czego efektem jest występowanie licznych przypadków depresji sezonowej.
Większość ofiar samobójstw w Chinach to kobiety, w przeciwieństwie do krajów zachodnich, gdzie zdecydowanie częściej są to mężczyźni. Dynamiczny wzrost gospodarczy doprowadził do tego, że w wielu przypadkach decydują się one na rozwód, lecz efektem tego jest obowiązek samotnego wychowywania dzieci i wielogodzinnej pracy, przez co część z nich nie daje rady funkcjonować w taki sposób i decyduje się na drastyczne kroki. Wiele ubezpieczeń nie obejmuje pobytu w szpitalu w przypadku próby samobójczej. Pięciokrotnie częściej podejmują się jej mieszkańcy obszarów wiejskich niż miejskich.
W Europie największy współczynnik zgonów z powodu samobójstwa na 100000 mieszkańców w roku 2019 występował na terenie Ukrainy, gdzie wynosił 26,34. W Litwie i Rosji było to odpowiednio 23,87 i 22,77, natomiast w Polsce 13,68.
Źródła:
M. Derdziuk, Praktyka eutanazji w Belgii jako owoc przemian społeczno-obyczajowych, „Teologia i Moralność” 2017, nr 2, s. 163.
K.M. Shin, S-M. Cho, Suicide among the elderly and associated factors in South Korea, „Aging & Mental
Health” 2012, nr 1, s. 109.
South Korea Is No Country for Young People, https://foreignpolicy.com/2021/11/05/south-korea-suicide-rates
-mental-illness-squid-game/
Suicide Rate by Country 2022, https://worldpopulationreview.com/country-rankings/suicide-rate-by-country
Inside Japan's „suicide forest”, https://edition.cnn.com/2018/01/03/health/japan-suicide-forest-intl/index.html
Is suicide more common in the Nordics?, https://nordics.info/show/artikel/is-suicide-more-common-in-the
-nordics
R. Yu, Y. Chen, L. Li, J. Chen, Y. Guo, Z. Bian, Factors associated with suicide risk among Chinese adults: A prospective cohort study of 0.5 million individuals. „PLoS Med” 2021, nr 3, s. 7.
6532a75d-67b2-4c73-b7b7-39e80ab9252b
shhocker

@smierdakow Czyli uważasz, że gdybym teraz się powiesił to byłby to efekt nielogicznego myślenia?

smierdakow

@shhocker nie zrobiłeś tego, więc logiczne okazało się życie dalej

shhocker

@smierdakow Nie wiem z czyjej strony spojrzeć na tę logikę. Ja w podtrzymywaniu swojego życia logiki nie widzę.

Zaloguj się aby komentować

Ciekawe kiedy moja ulubiona wykopowa celebrytka zawita na Hejto
11b4ad86-b446-445f-a27d-73c3d169d869
744436dc-46e2-4a7e-b6a5-6750c371e315
fc91eca9-17ff-49ed-9f46-51dd83ea4de1
mariuszMAXpalonko

@moz laskawie moglbym ja zachowac gdybys postowal wartosciowy kontent albo chociaz jakies memy. Niestety zapostowales jakiegos atencyjnego kurwiszona nie wiem w zasadzie po co? podoba ci sie ten atencyjny ulany szon? czy szukasz poklasku w jej fanach? Jezeli Ty na wejsciu nie zachowujesz kultury wrzucajac to szonisko to dlaczego ja mam pisac elokwentnie w twoja strone?

Klamra

@moz a Ty usuwasz już konto, czy ban? Bo widzę na nick przekreślony w platynie

zzyciemsiepojednaj

Laska ma problemy psychiczne, FAS wypisany na twarzy wiele na to wskazuje.

Zaloguj się aby komentować

Przeglądarki internetowe dbające o prywatność
Tor Browser (Windows, Android, Mac, Linux) - przeglądarka internetowa, która zapewnia anonimowość w sieci. Aplikacja do tego celu wykorzystuje wirtualną sieć komputerową, która stanowi implementację drugiej generacji tarasowania cebulowego. Wszystkie wysyłane informacje są szyfrowane.
https://www.torproject.org/
Firefox (Windows, Android, iOS, Mac, Linux) – wieloplatformowa przeglądarka o otwartym kodzie źródłowym oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Mozilla Corporation oraz wolontariuszy.
https://www.mozilla.org/firefox/
LibreWolf (Windows, Mac, Linux) - niezależny projekt, który jest „rozgałęzieniem” Firefoksa (fork). Głównymi celami tej przeglądarki internetowej są bezpieczeństwo, prywatność i wolność użytkownika.
https://librewolf.net/
DuckDuckGo Browser (Android, iOS) - blokowanie śledzenia, zaawansowane szyfrowanie i prywatne wyszukiwanie.
https://duckduckgo.com/app
Firefox Focus (iOS, Android) - automatycznie blokuje śledzące elementy. Zapewnia łatwe usuwanie historii i blokowanie ciasteczek.
https://www.mozilla.org/firefox/browsers/mobile/focus/
Bromite (Android) - przeglądarka open-source oparta na Chromium. Wyposażona w blokadę reklam i dodatkowe funkcje z myślą o bezpieczeństwie i prywatności.
https://www.bromite.org/
9102dc34-cf5e-4436-a9d5-64457cdc8b71
SmartTubeNext - darmowa, otwartoźródłowa aplikacja do oglądania YouTube dla telewizorów z systemem Android TV i odtwarzaczy multimedialnych np. Xiaomi Mi Box.
Najważniejsze cechy
  • brak reklam
  • SponsorBlock
  • regulacja prędkości odtwarzania
  • obsługa rozdzielczości 8k
  • 60 klatek na sekundę i HDR
  • dużo opcji personalizacji
  • szybsze działanie i wczytywanie filmów w porównaniu do oficjalnej aplikacji YouTube
  • prosta instalacja z pliku APK lub innymi metodami
  • możliwość zalogowania się kontem Google i synchronizacja subskrypcji oraz historii
  • polska wersja językowa
  • ciągłe wsparcie twórców i częste aktualizacje.
https://github.com/yuliskov/SmartTubeNext
b6af5c61-3605-45ae-ab04-e4bb99aeb67b

Zaloguj się aby komentować

Rok temu postanowiłem pierwszy raz w życiu odwiedzić psychiatrę. Powodem takiej decyzji było długotrwałe (kilkumiesięczne) występowanie takich objawów, jak m.in.:
  • obniżenie nastroju,
  • utrata zainteresowań i zdolności do radowania się (anhedonia),
  • zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności,
  • osłabienie koncentracji i uwagi,
  • niska samoocena i mała wiara w siebie,
  • poczucie winy i małej wartości,
  • pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości,
  • zaburzenia snu,
  • zmniejszony apetyt.
Podczas wizyty, która trwała około 30 minut psychiatra stwierdził, że jest to przypadek umiarkowanego epizodu depresyjnego.
Ogólnie wyróżnia się cztery rodzaje epizodu depresyjnego:
  1. łagodny – charakteryzuje go obniżony nastrój utrzymujący się przez co najmniej dwa tygodnie, przez większość dnia i niemal co dzień. Dodatkowo chory traci zainteresowanie i zadowolenie względem aktywności, które dotychczas sprawiały mu przyjemność. Zauważalne jest ogólne zmęczenie i spadek energii;
  2. umiarkowany – w tego typu zaburzeniu pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak poczucie nieuzasadnionej winy, myśli samobójcze, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, wzrost lub spadek łaknienia, problemy z utrzymaniem wagi;
  3. ciężki bez objawów psychotycznych – w epizodach ciężkiej depresji cierpienie chorej osoby jest wyraźnie widoczne. Pojawiają się próby samobójcze, chorego nęka przewlekły stres i jest niezdolny do wykonywania codziennych prac i obowiązków;
  4. ciężki z objawami psychotycznymi – charakteryzują go wszystkie powyższe objawy, a dodatkowo pojawiają się zachowania takie jak omamy, halucynacje, urojenia, czy irracjonalne myślenie.
Oprócz tego zasugerował, że część objawów może wskazywać na chorobę afektywną dwubiegunową. Zalecił wykonanie kilku badań oraz udanie się do psychologa i psychoterapeuty. Przepisał dwa leki, konkretnie Dulsevia i Trittico CR. Pierwszy z nich zawiera duloksetynę, natomiast drugi - trazodon.
Duloksetyna – organiczny związek chemiczny, lek z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, stosowany w leczeniu depresji, zespołu lęku uogólnionego, bólu w neuropatii cukrzycowej i fibromialgii.
<br />
Trazodon – organiczny związek chemiczny z grupy triazolopirydyn, lek o działaniu przeciwdepresyjnym z grupy antagonistów receptorów serotoninowych 5-HT₂ i inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny stosowany w postaci chlorowodorku.
Oprócz leczenia farmakologicznego postanowiłem ulepszyć dietę (dużo warzyw i owoców, zero słodyczy, do picia tylko i wyłącznie woda mineralna) oraz prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Nie stosowałem nigdy żadnych używek, więc tutaj problemów nie było. Uprawianie sportu było trudne ze względu na brak energii i szybko pojawiające się zmęczenie. Dietę uzupełniałem suplementami od KFD. Brałem też nootropy Swiss Herbal.
Wykonałem różne badania krwi oraz hormonalne. Wszystkie wyniki wyszły w normie, więc nie było mowy o tarczycy czy cukrzycy. Odwiedziłem laryngologa, a także pulmonologa pod kątem bezdechu sennego.
Psychiatra zaznaczył, że efekty stosowania Dulsevii będą odczuwalne dopiero po dwóch tygodniach, natomiast Trittico należy wykorzystać jako lek nasenny o natychmiastowym działaniu. Przez pierwsze kilka dni rzeczywiście ułatwiał zasypianie, ale później najwyraźniej organizm się uodpornił, bo zasnąć było coraz trudniej. Co do duloksetyny - jedyną pozytywną zmianą po kilkunastu dniach było ograniczenie fobii społecznej i stresu. Pojawiło się jednak sporo skutków ubocznych, takich jak:
  • uczucie otępienia i senności,
  • brak apetytu,
  • spadek libido do zera,
  • zawroty głowy,
  • ból brzucha,
  • gorsza pamięć,
  • niemożność skupienia się na wykonywanych czynnościach,
  • częste ziewanie,
  • odruch zaciskania szczęki i zgrzytania zębami.
Ze względu na powyższe, po dwóch miesiącach postanowiłem zakończyć przyjmowanie Dulsevii.
Dwa tygodnie później udałem się do neurologa. Po wysłuchaniu opisu moich objawów przepisał kapsułki widoczne na załączonym zdjęciu, czyli Efectin ER, który jest lekiem zawierający wenlafaksynę. Dodatkowo Nasen jako środek o działaniu usypiającym, którego substancją czynną jest zolpidem.
Wenlafaksyna – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny stosowany jako lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny. Stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych, zespołu lęku uogólnionego, zespołu lęku napadowego oraz fobii społecznej.
<br />
Zolpidem – organiczny związek chemiczny, krótkodziałający lek nasenny z grupy imidazopirydyn. Jest wykorzystywany w doraźnym leczeniu bezsenności. Działa szybko i ma krótki czas biologicznego okresu półtrwania.
Zalecił również wykonanie rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem, co też uczyniłem. Miesiąc później po otrzymaniu wyniku badania na podstawie uzyskanego obrazu i dołączonego opisu stwierdził, że wszystko jest w porządku.
Przez pierwsze kilka dni wenlafaksyna wykazywała działanie pobudzające, co było miłą odmianą w stosunku do duloksetyny. Niestety te pozytywne wrażenia szybko minęły, ponieważ z każdą kolejną dobą działanie leku było coraz mniej odczuwalne. Nie pojawiały się jednak negatywne symptomy charakterystyczne dla Dulsevii, więc kontynowałem przyjmowanie Efectinu. Wieczorami brałem Nasen, który działał lepiej od Trittico, bo szybciej po nim zasypiałem. Ogólnie można podsumować, że zmiana leków wyszła na plus.
Po czterech miesiącach postanowiłem przestać przyjmować wenlafaksynę, ponieważ efekty były niemal nieodczuwalne pomimo zwiększenia dawki do 225 mg. Zostały mi dwa opakowania tego leku i nie zamierzam już ich wykorzystać. Nasen skończył się dużo wcześniej i nie byłem u lekarza po kolejne recepty.
Obecnie nie biorę żadnych leków i czuję się przyzwoicie. W sporym stopniu pomogło ograniczenie korzystania z telefonu i komputera - usunąłem konto na Facebooku, Instagramie i innych portalach społecznościowych, gdzie marnowałem wcześniej dużo czasu (także na tym najbardziej toksycznym, czyli Wykopie). Wciągnąłem się w słuchanie audiobooków i podkastów, które jednocześnie stały się substytutem leków nasennych, bo podczas słuchania łatwiej mi zasnąć
83ebef44-f52e-425a-a490-81b29e63672a
moz

@Miszcz_Joda Facebooka używałem jedynie ze względu na to, że w czasach szkoły i studiów cała komunikacja opierała się na nim, więc każdy był zmuszony do posiadania konta.

Quake

@moz dużo działań niepożądanych doświadczyłeś?

moz

@Quake Krótko mówiąc: dużo. Natomiast działań pożądanych niewiele, dlatego zrezygnowałem. Teraz czuję się znacząco lepiej, niż w czasie brania leków.

Zaloguj się aby komentować