Napierała z tych wszystkich domorosłych geopolityków youtuba nie byłby jeszcze taki zły nawet pomimo jawnego chamstwa. Dobrze, że jest ktoś kto nie boi się wskazywać jawne słabości Chin, których realne możliwości są zwykle mocno przeceniane przez różnej maści "ekspertów'. Niestety ma on znowu tendencje do bycia chociażby skrajnym frankofilem czy już kompletnym, niedocenianiem chińczyków. Jego boomerskie podejście do takich spraw jak gry komputerowe, niedocenianie znaczenia rozwoju sztucznej inteligencji itp też wychodzą u niego często na wierzch. Przez to ciężko mi go realnie szanować.
Czytałem aktualnie po łebkach, ale mam pewne wrażenie że w tym dealu to Indie więcej zarobią - z rossji to głównie zasoby energetyczne i broń (wojna na Ukrainie pokazuje że taka se, średnia;)
ECOWAS podjęło decyzję o mobilizacji wojsk w celu "przywrócenia porządku konstytucyjnego" w Nigrze.
Mówi się o 25 tysiącach żołnierzy.
PS W oświadczeniu ECOWAS nie pada słowo "interwencja". Imho ECOWAS nadal liczy, że puczyści się przestraszą i złożą broń gdy tylko siły ECOWAS pojawiają się na granicy. Wojna nerwów. ECOWAS postawiło się w ciężkiej sytuacji. Dając ultimatum na szali postawili swoją wiarygodność.
jedyny ekologiczny materiał budowlany i opałowy to drewno, w trakcie wzrostu pochłania CO2., w trakcie spalania wydziela CO2, użyty w budownictwie ma w sobie związany CO2, pozostałe materiały to pic na wodę
Pod koniec lipca, w Nigrze doszło do wojskowego zamachu stanu. Zbuntowani oficerowie aresztowali prezydenta Bazouma, bliskiego sojusznika Francji. Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej potępiła zamach stanu i zagroziła puczystom interwencją wojskową. Jednak sąsiednie Mali oraz Burkina Faso zapowiedziały, że staną w obronie junty z Nigru. W sprawę szybko wmieszała się także Moskwa, a Jewgienij Prigożyn, zaproponował puczystom usługi najemników z Grupy Wagnera.
Czy Rosjanie stali za puczem? O co toczy się gra? Czy wkrótce w Afryce może wybuchnąć kolejna wojna?
Prezentuję Wam drugi materiał jaki udało mi się opublikować na YouTube. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Imho jest progres w porównaniu z pierwszym. Trzeba jeszcze trochę popracować nad audio, ale myślę, że idziemy w dobrym kierunku. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Cały materiał dostępny jest w formie wideo na YouTube: KLIK
A dla tradycjonalistów jest dostępna także wersja tekstowa na Blogu: KLIK
Jeśli spodobał Ci się materiał to "wykop" znalezisko. (。◕‿‿◕。) Tutaj link do znaleziska.
@janlaguna Późno wrzucasz tutaj skoro na yt wisi to chyba od 12 ale moge stwierdzic ze to bardzo spoko material oraz bardzo merytoryczny Tylko jesli moge miec taka mini uwage, to zmienilbym nieco te czarne przejscia (6:11 itd).
@janlaguna czytam i oglądam od kiedy na hejto wrzucasz. Kawał dobrej roboty! Konkretnie, merytorycznie a przede wszystkim bez klikbajtów i wróżenia z fusów.
Obecnie to co się dzieje w Nigerze i ogólnie w Afryce należy traktować nie inaczej jak postkolonialną rywalizacje pomiędzy Francją, a Rosją i trochę Chinami o wpływy na czarnym kontynencie. To trochę pokazuje, że walka kolonialna nigdy się w pełni nie skończyła tylko przybrała trochę inne formy.
Rosja wypowiada porozumienie zbożowe. W co gra Putin?
17 lipca wygasła tzw. umowa zbożowa, która pozwalała na na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez wybrane porty na Morzu Czarnym. Rosja nie zgodziła się na przedłużenie umowy i ogłosiła całkowitą blokadę ukraińskich portów. Kijów ostrzega, że działania Rosji mogą doprowadzić do światowej klęski głodu. W co grają Rosjanie? Co Moskwa chce uzyskać przez blokadę portów czarnomorskich? Jak odpowiedzą Turcy? Czy prezydent Erdogan zdecyduje się na konfrontację z Rosjanami?
Miło mi poinformować, że od dzisiaj Puls Lewantu wypływa na “głębokie wody” serwisu YouTube. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Namawialiście mnie i postanowiłem spróbować. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na kanale będę poruszał głównie tematy związane z Bliskim Wschodem i Afryką Północną, ale będzie dużo Azji Centralnej i szeroko pojętej Rosji (stąd też i nazwa kanału to "Puls Lewantu/Puls Zagranicy". Czytelnicy Pulsu Zagranicy będą zatem także usatysfakcjonowani. (。◕‿‿◕。)
Nie oznacza to końca mojej współpracy z Hubertem Walasem z Good Times Bad Times. To właśnie Hubert (któremu jestem mega wdzięczny) skontaktował mnie z montażystą, który będzie współpracował ze mną przy tworzeniu tego kanału. (。◕‿‿◕。)W scenariuszach dla GTBT staram się wybierać tematy dla wszystkich osób interesujących się polityką międzynarodową. Natomiast na Pulsie Lewantu/Pulsie Zagranicy będę chciał poruszać bardziej niszowe (ale równie ciekawe) tematy - mam chociażby pomysł na wideo przedstawiające kulisy słynnego zamachu stanu z 1953 r. w Iranie czy materiał o tym jak Rosja wypchnęła Iran z Kaukazu w XIX w.
Docelowo będziemy prowadzić również drugi kanał - z tłumaczeniami wideo na angielski. Jednak on wystartuje pewnie z małym poślizgiem.
Pierwsze wideo możecie już obejrzeć: o tym dlaczego Rosja wypowiedziała porozumienie zbożowe, co na to Turcja i dlaczego nie umowa zbożowa pozostaje bezpośrednio związana z turecką zgodą na dołączenie Szwecji do NATO.
Trzymajcie rękę na Pulsie i zostawcie Lagunie suba! ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Typ prowadzi wojnę, tak? Sam ma ograniczone możliwości zarabiania, żeby ją nadal prowadzić, tak?
Ma się zgodzić na to żeby kraj z którym prowadzi wojnę, zarabiał dodatkową kasę za zboże? Przecież to jest jego wróg, więc z jego punktu widzenia szkodzenie przeciwnikowi jest jak najbardziej logiczne.
A to, że przy okazji szkodzi innym? Trudno - wojnę przecież prowadzi.
Może to okrutne, ale to jest takie samo działanie wojenne jak zrzucanie bomb.
Nie popieram typa, ale rozumiem jego działania w sprawie zboża.
Niby temat znany, ale warto czasem przypomnieć, że niemieckie biznesy gazowe z ruskimi to temat dość stary, pchany na siłę przez Niemcy bez oglądania się na zachodnich partnerów, bez cienia zastanowienia nad tym, że wspierają zbrodnicze imperium zła, dla kasy i dla zdobywania dominacji politycznej w Europie.
Otoka mi trochę temat odświeżył , przypominając jak Amerykanie wydymali szwabów gdy do ukończenia NS2 zabrakło dosłownie paru kilometrów.
@Opornik czuję sie wywolaany do tablicy. otóż niemcy po tym jak w latach 30 amerykanie zasponsorowali im dojscie do wladzy partii nazistowskiej i de facto pierwszą chyba w świecie „kolorową rewolucję”, której następnie efektem była wojna światowa, co zrujnowała ich kraj i pozbawiła ich statusu mocarstwa, jaki mieli od tysiąca lat, nie pałają do nich sympatią. tym bardziej że są przez nich dalej okupowani od lat 40. jest zatem zrozumiałe, że dla niemców o żadnych „partnerach” zachodnich nie może być mowy i bardzo chętnie dogadują się z każdym, kto im jest chętny pomóc z tego „partnerstwa” się wyrwać :)
my polacy inaczej na to patrzymy, bo amerykanie zwrócili nam za darmo państwo, które sami z własnej woli postradaliśmy. ale to głupie z naszej strony, bo z tego naszego panstwa niewiele tak naprawde wynika dobrego dla nas.
To mam jedno pytanie. Bo oceniając IRA chciałbym wiedzieć jakimi skurwielami było UK w tej kwestii.
Bo na przykład w 2010 dopiero ustalili, że użycie bronic w krwawej niedzielibyło nieuzasadnione i przeprosili.
Skąd pomysł by napierdalać ostrą amunicją kiedy można było po prostu spałować ludzi? To gumowych pocisków nie było wtedy? Tak wiem, napięcia i terroryzm był tam, ale mimo wszystko ktoś dał dupy (a może i celowo XD) by doprowadzić do eskalacji.
Gardzę tymi przygłupami. Tak mieszkam w mieście w którym kiedyś podłożyli bombę w centrum miasta zabijając 29 osób. Od lat jest już spokojniej ale wciąż potrafią raz na jakiś czas zostawić gdzieś samochód pułapkę
Jednak częściej zdarza się, że ludzie powiązani z tą organizacją obrzucają policję koktajlami mołotowa - patola jakich mało.
@atos dobrze nasz pisowski psie, czy spolka ktorej LP odsprzedaje to drewno puszcza je dalej do chin? XD bo jak tak to jeszcze gorzej, boo na 1000% posredniczy w handlu jakis pociotek sasina XDDD
Jak bedziesz pyskowac to specjalnie poszukam aby cie zgnoic
@keborgan ogólnie atos był śmieszny, ale od kilku tygodni ma dosłownie 2 tematy, które wałkuje do porzygu. No i oczywiście "źródłami" są pisowskie szmatławce xD