Jutro Wilk u Wojczala
https://www.youtube.com/watch?v=Q6w97GqkUMY
#cpk #polska #inwestycje #infrastruktura i pewnie #geopolityka
Zaloguj się aby komentować
Porozmawiajmy o CPK ale najpierw zabezpieczmy się przed dyskusją? XD
#cpk #gownowpis

Zaloguj się aby komentować
CPK
Każdy ma mieć nagle opinię na temat łąki pod Baranowem, więc chcąc nie chcąc i ja taką nabyłem. Czy jest ona słuszna? Nie wiem, może ktoś mnie przekona do innej.
Z tego co rozumiem najważniejsze argumenty za CPK są takie:
dobry interes - miliardy dodatkowych zysków generowane przez lotnisko
warszawiokom się lotnisko zapchało i potrzebują nowego
będzie dużo kierunków lotów z Polski i każdy se dojedzie na łąkę szybką koleją i poleci
ad 1
zajrzałem do raportu firmy EY ze strony CPK i od razu mi się to dęte wydało, bo tam prognozy wielkich wzrostów z podatków oparte na c⁎⁎j wie czym i potężnym myśleniu życzeniowym, tu chłop co się coś zna dobrze to podsumował dlaczego efekt cargo i nadwyżki spowodowane CPK to jakieś kocopoły
https://twitter.com/wpaczos/status/1750893756885205264
ad 2
problemy warszawioków interesują mnie mniej więcej tyle, co przeciętnego warszawioka problemy reszty Polski.
Jak ten kraj zacznie działać to niech sobie budują z państwowych, a jak nie to niech sobie ograniczą finansowanie swoich świetnych szkół, szpitali i komunikacji miejskiej odjeżdżającej co 5 minut w każdym możliwym kierunku i zbudują lotnisko za te pieniądze.
ad 3
to jest jakiś argument, ALE skoro obecna mądrość etapu jest taka, że to nie gigantyczne lotnisko na nie wiadomo ile, tylko przeciętne średnie europejskie lotnisko, to czy na pewno będzie aż taka różnica w tych kierunkach? No i to zakłada pełną budowę CPK i szprychy kolejowej. Bo bez szprychy to już kompletnie nie robi różnicy reszcie Polski z racji długiego dojazdu. A ze szprychą (wobec której sceptyczni są nawet niektórzy głośni zwolennicy) oznacza wielkie koszty, a także pewnie odłożenie jakichkolwiek innych projektów KDP łączących duże miasta na kolejne kilkadziesiąt lat. xd I dalszą centralizację Polski.
#polska #cpk #gownowpis
P.S. wiadomego tagu na p nie ma bo wpis nie jest o polityce, i jak ktoś zechce mnie zmusić do jego dodania to niech mi udowodni, że jest inaczej
@cotidiemorior
ad1. Ciekawy wątek dzięki za wstawkę. Zobaczymy jak odniosą się do tego eksperci z branży lotniczej.
ad2. i ad3 się łączą - chodzi o to, żeby rozwiązać problemy lotniska w Warszawie z korzyścią dla kraju. Dlatego planowana jest budowa największego lotniska w Europie środkowo-wschodniej, którego rozmiar będzie adekwatny do potencjału Polski (jak słusznie napisałeś, nie będzie to nic niezwykłego w skali Europy).
Jeśli chodzi o całość, a szczególnie część kolejową, to trzeba poczekać na wnioski z audytu.
Zaloguj się aby komentować
Port Lotniczy Montreal-Mirabel, czyli kanadyjski "CPK", który okazał się porażką.
W latach 60. lotnisko Dorval w Montrealu, znajdujące się w obrębie miasta, odnotowywało 20% wzrost liczby pasażerów r/r, a nie miało przestrzeni pod rozbudowę, więc podjęto decyzję o budowie nowego lotniska. W 1975 r. otwarto nowy port lotniczy ok. 60 km od centrum miasta. Przekierowano tam długie loty (zwłaszcza europejskie), a stare lotnisko miało służyć do lokalnych połączeń (Kanada + kilka miast w USA).
To, czego nie przewidziano w latach 60. to możliwości, że samoloty będą bardziej ekonomiczne, więc z Europy będzie można dolecieć dalej - do innych kanadyjskich lotnisk. A skoro Mirabel wymagało godziny jazdy do centrum (np. żeby się przesiąść na lot lokalny ze starego lotniska), to podróżni zaczęli wybierać inne destynacje: Ottawę, czy Toronto.
Nowe lotnisko, o powierzchni większej niż samo miasto(!), zaplanowane na 20 mln pasażerów, obsługiwało szczytowo 3 mln rocznie. Oczywiście planowano wybudować szybką kolej (160 km/k), która połączyłaby lotnisko z centrum miasta i skróciła czas dojazdu do 30 min, ale tego nigdy nie zrobiono.
W końcu podjęto decyzję o wygaszeniu lotów pasażerskich, terminal służył różnym imprezom, kręcono tam reklamy, a nawet film "Terminal". Lotnisko miało się stać torem wyścigowym, aż w końcu terminal pasażerski wyburzono, bo utrzymanie go kosztowało za dużo pieniędzy i teraz jest to lotnisko cargo, w pobliżu którego rozwinęła się strefa przemysłowa.
W ubiegłym roku wykonano tam 42,604 operacji lotniczych (nieco mniej niż w Pyrzowicach) przewożąc mniej cargo, niż na Okęciu.
Nie śledzę zbyt mocno sprawy CPK (bardziej mnie interesuje elektrownia atomowa), nie wiem, czy tu może być podobnie, ale sama historia ciekawa - pojawił się o tym odcinek na kanale Megaprojects.
#lotnictwo #cpk #kanada #transport
@Nemrod Fajna historia, nie spotkałem się z nią wcześniej.
Dorzucę jeszcze totalną klapę ogromnego lotniska Ciudad Real (CQM) w Hiszpanii, padło w 3 lata po otwarciu.
Czy te dwa przypadki pokazują, że CPK to potencjalna klapa? Tak, jeśli popełni się te same błędy co w powyższych przypadkach:
brak sprawnego dojazdu na nowe lotnisko. Sprawny = częste kursy i szybki dojazd. To była jedna z przyczyn fiaska obu lotnisk. Kanadyjskie nawet nie doczekało się kolei, a godzina jazdy to już dość sporo, choć jeszcze akceptowalne (o tym dalej napiszę). To w Hiszpanii miało szybką kolej, ale nie wiem jak często kursowały tam pociągi. Natomiast 220km od Madrytu - głównego "generatora" ruchu pasażerów - to już ze dwie godziny tłuczenia się samochodem. Niezbyt to komfortowe.
nie zamknięcie starego lotniska. W obu przypadkach stare lotniska pozostały otwarte, a że były dużo bliżej destynacji, to linie lotnicze walczyły o miejsce tam, bo klienci są wygodni i wybiorą tą linię która lata bliżej. Siłą rzeczy, również rola hub-u została na starym lotnisku.
CPK ma być zlokalizowane około 40km od centrum Warszawy, to dojazd zapewne nie przekroczy godziny. Z Łodzi to około 100km, w większości po A2, więc realnie może około 1-1,5h. Zupełnie spoko: dla Warszawy niewiele więcej, dla Łodzi bliżej. Dodatkowo związanie inwestycji lotniska z koleją i bliskość A2 pomoże w przyciągnięciu (oraz rozesłaniu) pasażerów.
Druga sprawa to zamknięcie Okęcia - absolutnie konieczne, bo zmusi linie lotnicze do korzystania z CPK.
Lokacja rozumie się sama-przez-się, ale "siłowe" wypchnięcie linii lotniczych może wydawać się kontrowersyjne - nic z tego.
Dwa przykłady:
Berlin Branderburg - bez zamknięcia Tegla, to lotnisko byłoby puste. Tegel zamknięto, a cały ruch jest teraz z nowego lotniska. Jest dalej? Tak. Komuś to przeszkadza? Pewnie tak, ale tam latają wszystkie linie, więc i tak trzeba tam jechać. Całkowicie pomijam blamaż z budową tego lotniska.
Lotnisko w Stambule. Stare było dosłownie w centrum. Nowe zbudowano około 40km od centrum (brzmi znajomo?), a stare z tego co wiem obsługuje już tylko cargo i wojsko. I co? Drama była? Nie słyszałem, jest autostrada prosto pod sam nowy terminal i wszyscy tam jadą bez szemrania.
Branderburg działa bez problemu, ale to nie hub. Nowe w Stambule to hub dla Turkish Airlines i jest mega sukcesem.
Odnośnie godzinnego dojazdu na lotnisko - mieszkam w Szczecinie i najczęściej latam z Berlina. Dojazd to między 1,5h a 2h. I jest to spoko. Stamtąd lecę AF na DeGaulla, KLM na Schipol lub Lufą do Frankfurtu, potem dalej. Wszystkie te lotniska to hub-y.
Jest też Szczecin-Goleniów SZZ (mniej niż 1h od mojego domu), ale obecne tam tanie linie nie latają gdzie potrzebuję, a jeśli już trafię z lotniskiem docelowym, to ze względu na mała częstotliwość połączeń zazwyczaj nie trafiam na kurs. LOT ma z kolei niezbyt gęstą siatkę połączeń. Mógłbym na siłę latać przez Warszawę, ale i tak z Okęcia musiałbym się przesiąść na jednym z hubów w EU na lot do celu, więc dochodzi mi kurs do Warszawy kompletnie niepotrzebnie.
CPK pozwoli LOT-owi zwiększyć częstotliwość połączeń i gęstość destynacji, a wtedy chętnie zmienię lotnisko BER na SZZ, bo Goleniów jest bliżej, a loty do WAW już teraz są wystarczająco częste.
Tak to widzę z perspektywy zwykłego pasażera.
Zaloguj się aby komentować
Jeśli nagle zaczynam zgadzać się w czymś w zupełności z Anną Marią Żukowską, to wiedz, że coś się dzieje...( ͡~ ͜ʖ ͡°)
No może jednak nie, bo elektrowni powinno być więcej i jądrowych.
#cpk #gospodarka #lotnictwo

@rebe-szunis rebe,a jakie macie dzisiaj żydowskie święto,że wasi coś bardzo dobrego dzisiaj robią ot tak i to bez szekli ?
Piekło zamarzło, z żydowską posłanką lewicy muszę się zgodzić i robię to dobrowolnie... I to jeszcze z taką Żukowską co tak często pieprzy kocopoły.
Tak,ma cholerną rację. Tą infrastrukturę to my potrzebujemy na wczoraj.
Zaloguj się aby komentować
To już nie jest śmieszne, ekipa tuska to PiS na sterydach.
#cpk #polska #polityka

Zaloguj się aby komentować
Kolejny artykuł o cpk
#cpk #inwestycje #polska #infrastruktura
Zaloguj się aby komentować
Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko lotnisko, to także budowa niemal 2000 km linii kolejowych. W planowaniu i projektowaniu kolei wspierają nas specjaliści z branży, w tym z zagranicy. Jednym z krajów, z którym współpracujemy, jest Hiszpania. O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku podcastu "Cześć, pogadajmy konkretnie". Gośćmi w naszym studiu byli Bartłomiej Morga i David Pozo z Pionu Kolejowego w CPK.
https://www.youtube.com/watch?v=d_EQi2fJDpM
Zapraszam na podcast.
#podcast #lotnictwo #samoloty #kolej #pociagi #cpk
Zaloguj się aby komentować
Cpk zawitało do racia 357
#cpk #polska #infrastruktura #inwestycje #radio357
Zaloguj się aby komentować
CZEGO NIE ZOBACZYSZ W TVP
Filmik pochodzi od Macieja Wilka . Były COO Lotu, obecnie COO Flair Airlines w Kanadzie.
Zamiast słuchać bełkotu politycznego, lepiej posłuchać eksperta, który siedzi w temacie i lepiej wie od polityków, jak wygląda sprawa z polskimi lotniskami.
Chyba że jednak lepiej przep@#% kasę na kredyt 0%, 800+, emerytury dodatkowe dla starszych, górnictwo czy uje muje dzikie więże wie na co, zwiększająć inflację i okradając oszczędzających, zrównując klasę średnią do klasy biednej.
Nasze pokolenie ma szansę coś wybudować i zostawić przyszłym pokoleniom. Obniżyć socjale a zamiast tego budować elektrownie atomowe, budować CPK, wszystko co prowadzi nas do rozwoju niż przeżarcia okazji. A nie przep%@#% kasę, jak to było przez ostatnie 8 lat.
ALE W CPK są inooo złodzieje! No tak, ale kto teraz rządzi? Niech PO wyp@#%@# wszystkich na zbity pysk, i powsadza swoich ludzi. Nie mam z tym problemu, byle by coś w tym smutnym jak pi... kraju, coś wreszcie wybudowano.
Co przez ostatnie 10 lat polska wybudowała prócz autostrad? Stadiony - na ówczesne "igrzyska"? Opłacalne bardzo, widać po naszych łaminogach.
Przez ostatnie kilkanaście lat w Polsce władze tylko anulują rozwój. Najpierw PO dało propozycję na Elektrownie Atomową, a później PIS to anulował. Opłacalne to było? No nie
Teraz jest okazja wybudować port lotniczy. PO teraz anuluje budowę. I co, opłaci nam się to długoterminowo? Na pewno nie, bo tam idzie kasa też od firm prywatnych. A ci wiedzą gdzie inwestować by nie umoczyć.
#polska #cpk #lotnictwo #jebacpis #polityka #gospodarka #ekonomia
@Klopsztanga typ mówi, że cpk to praktycznie gotowy projekt XD to póki co pusta działka fundująca krzyże kościołom. Nie ma ani jednej rzeczowej analizy, bo wszystkie są zlecone przez i są na podstawie danych podanych przez samą spółkę. Dopóki nie zobaczę realnych wyliczeń i uwzględnienia najgorszych scenariuszy dopóty uważam, że projekt lotniska trzeba zaorać, a projekt kolei zmienić, żeby nie przypominała koła rowerowego tylko siatkę pokrywającą cały kraj.
@Klopsztanga Słuchać tego „eksperta” się nie da.
PiS zaprojektował lotnisko przy nierealnym zalożeniu, że ja będę ze Szczecina dojeżdżał pociągiem setki kilometrów gdzieś pod Warszawkę, zamiast do pobliskiego Berlina - więc tak, trzeba zrobić audyt, żeby sprawdzi, czy te plany rzeczywiście mają sens.
Wygląda na to, że spółka CPK przepieprza kasę na np. remontowanie ołtwarzy w pobliskim kościele. Coś trzeba z tym fantem zrobić, i to natychmiast!
Lotnisko Berlin Brandenburg budowano chyba z 15 lat. Czy prognoza 10 lat dla CPK jest w tym momencie aż tak nierealistyczna?
Zaloguj się aby komentować
Nikta filmowa o cpk
https://twitter.com/MacVVilk/status/1749646118290678114?t=C0X_3k9rlhFGP20C6i-e_w
#cpk #polska #infrastruktura #inwestycje
Zaloguj się aby komentować
Łooo ponie portal w ktorym dziwiono się czemu jeszcze nie wbito łopaty bez zezwoleń, badań itd przechodzi metamorfoze.
https://spidersweb.pl/2024/01/taki-byl-2023-r-dla-cpk-10-najwazniejszych-wydarzen.html
#cpk #inwestycje #infrastruktura #polska
Zaloguj się aby komentować
Kilka materiałów uzasadniających potrzebę budowy centralnego lotniska:
2003, Raport Międzyresortowego Zespołu Do Wyboru Lokalizacji Lotniska Centralnego https://siskom.waw.pl/komunikacja/lotnisko/CPL/analiza_2003/CPL_raport_2003.pdf
2010, Analiza dla Ministerstwa Infrastruktury przeprowadzona przez 4 firmy zewnętrzne https://siskom.waw.pl/komunikacja/lotnisko/CPL/analiza_2010/cpl_analiza_2010_raport_glowny.pdf
2019, Raport Baker McKenzie i Polityki Insight https://zasoby.politykainsight.pl/pi2/pdf/cpk_hub_pl.pdf
2023, IATA forecast 1. https://www.airtrafficmanagement.net/article/iata-2023-forecast-cpk 2. https://www.iata.org/en/iata-repository/publications/economic-reports/poland--value-of-aviation/
#cpk #gospodarka
Zaloguj się aby komentować
#CPK #lotnictwo #polska
A Ty podpisałeś już petycję?:)
Zaloguj się aby komentować
Nie lubię wrzucać takich filmów bo to nie są twarde dane i ciężko je zweryfikować ale dziś dam wyjątek
https://www.tiktok.com/@justynastolarek46
#cpk #inwestycje #infrastruktura #polska
Zaloguj się aby komentować
Słuchajcie, jest sprawa!
Jeżeli popierasz projekt #cpk , to gorąco zachęcam do podpisania petycji w tej sprawie.
https://www.petycjeonline.com/apel_o_kontynuacj_budowy_cpk
Ja dobrze pamiętam, że Tusk wyrzucił miliony podpisów obywateli w różnych sprawach do śmieci, pamiętam 4XTak i pudła z zebranymi podpisami i też do śmietnika, ale pamiętam też protesty w sprawie ACTA.
To pokazuje, że niekiedy presja ma sens i warto próbować!
Szum z petycją, to również świetna okazja, by o CPK było wciąż głośno, a tym samym, by trudniej było projekt wyciszyć i ukręcić mu łeb.
link:
https://x.com/MacVVilk/status/1748580445758116151?s=20
#gospodarka #ciekawostinwestycyjne #inwestycje #lotnictwo #samoloty #polska #hejto

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Nie udało się wrzucić na streamble więc link do horały.
Lasek konrta cały świat, nawet do własnych wypowiedzi nie chce się odnieść bo źle to wygląda
https://twitter.com/mhorala/status/1748106123004031379
#cpk #inwestycje #infrastruktura #polska #sejmowyspam #sejm #polityka
Zaloguj się aby komentować