Zdjęcie w tle
TenebrosuS

TenebrosuS

Osobistość
 • 175wpisy
 • 442komentarzy
 • 8obserwujących

Miedzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Wladimira Putina oraz komisarz ds. dzieci za zbrodnię wojenną polegającą na deportacji dzieci z okupowanych terytoriów do Rosji.

 

https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-wydano-nakaz-aresztowania-putina-chodzi-o-zbrodnie-wojenne,nId,6661323

 

#ukraina #wojna #rosja

af4f234b-934d-438f-a8ac-1c0d699cf393

Zaloguj się aby komentować

NASA ujawniła skafandry firmy Axiom, które posłużą w misji Artemis powrotu na Księżyc. Finalnie na pewno będą białe.

 

#kosmos #ciekawostki

bc2bf491-0cd5-448b-8a9c-dfd7cd644a31
Niggauke

@TenebrosuS slyszalem ze projektowala ta sama babka co robila kombinezony astronautów do "for all mankind", prawda to? Btw widze ze poszli w strone rosyjska tj jednoczesciowe

0
R8Ozd25vIENpxJkgdG8gb2JjaG9kemk

@Niggauke z rusków to się można śmiać, że w kosmos latają dalej w puszkach jak od przerośniętej pralki, ale kombinezony faktycznie wychodziły im lepiej od amerykańskich.

0
zjemcimatke

@Niggauke @R8Ozd25vIENpxJkgdG8gb2JjaG9kemk pokażcie no koledzy jak ruskie skafandry wyglądają

2

Zaloguj się aby komentować

5

Kolejna część #przygodyslowianki, opowiadania scifi pisanego przez #chatgpt.

 

Dokładniej o co chodzi tutaj.

 

Dzisiaj akcja przybiera nieoczekiwany obrót ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 

Po powrocie do bazy, załoga fregaty Słowianka udaliła się do kantyny, gdzie mogli odpocząć po wyczerpującej bitwie. Siedzieli przy stolikach, delektując się posiłkami i rozmawiając o swoich wrażeniach.

 

"Nie spodziewałbym się, że Imperium Nox będzie tak trudne do pokonania. Na szczęście mieliśmy dobrą strategię i świetnie wykorzystaliśmy naszą technologię" powiedział Jakub.

 

"Musimy jednak pamiętać, że to nie koniec wojny. Nie możemy zwyciężać w pojedynkę, musimy działać jako zespół, jak zawsze" zauważyła Anastazja.

 

"Masz rację, Anastazjo. A w końcu dowiedzieliśmy się, że otrzymaliśmy nowe zadanie?" zapytał Jan, spojrzał na swoją załogę.

 

W tym momencie do kantyny wszedł dowódca floty Sojuszu, admirał Kowalski, brat Jana.

 

"Komandorze Kowalski, mam dla was nowe zadanie. Potrzebujemy, aby Słowianka przeprowadziła misję rozpoznawczą w sektorze G-17, gdzie ostatnio pojawiły się nieznane sygnały" powiedział admirał.

 

"Rozumiem, admirału. Kiedy mamy rozpocząć misję?" zapytał Jan.

 

"Najlepiej jak najszybciej. Wiemy, że czas jest kluczowy w tej sprawie. Otrzymacie wszelkie informacje potrzebne do misji w swojej kabinie" oznajmił admirał, po czym wyszedł z kantyny.

 

Załoga Słowianki spojrzała na siebie z pewnym zaniepokojeniem, ale też z determinacją. Wiedzieli, że ich zadanie będzie trudne, ale mieli nadzieję, że zdołają sprostać wyzwaniu.

 

"Nie ma czasu do stracenia. Musimy szybko przygotować się do misji" powiedział Jan.

 

Załoga Słowianki zjawiła się na pokładzie fregaty, gdzie już czekały na nich informacje dotyczące misji. Kapitan rozdał zadania swojej załodze i szykowali się do kolejnej niebezpiecznej wyprawy.

----

 

Fregata Słowianka wyruszyła w kosmos, aby zbadać nieznane sygnały w sektorze G-17. Zadanie nie było łatwe, ponieważ sektor ten był znany z trudnych warunków atmosferycznych i gęstej mgły, co utrudniało nawigację.

 

Petr, sternik fregaty, starał się utrzymać kurs, używając najnowocześniejszych narzędzi nawigacyjnych. Marko, oficer uzbrojenia, dbał o stan gotowości uzbrojenia, w razie konieczności obrony fregaty. Misza, oficer łączności, monitorował sygnały radiowe, szukając śladów nieznanych sygnałów.

 

"Komandorze, mam coś na radarze. To musi być źródło sygnałów, o których mówił admirał" powiedział Misza.

 

"Ok, ustaw kurs na to miejsce" powiedział Jan, spoglądając na ekran radaru.

 

Fregata skręciła i zaczęła zbliżać się do źródła sygnałów. Kiedy zbliżyli się wystarczająco blisko, zauważyli coś, co wydawało się być pozostałością po kosmicznym statku.

 

"Zacznijmy skanowanie. Może dowiemy się, co się stało z tym statkiem" powiedział Jan.

 

Jakub, główny mechanik, zajął się analizą skanów, podczas gdy Anastazja pomagała mu w wyjaśnieniu zawiłości technicznych.

 

"Zdaje się, że statek został zaatakowany przez nieznanych wrogów, którzy zniszczyli jego systemy napędowe i uzbrojenie" powiedział Jakub.

 

"Musimy zrobić co w naszej mocy, aby dowiedzieć się, kim są ci wrogowie i dlaczego atakują" powiedziała Anastazja.

 

Jan przywołał całą załogę do sali konferencyjnej, gdzie dyskutowali na temat dalszych działań.

 

"Mamy już pewność, że nieznani wrogowie atakują statki kosmiczne w tym sektorze. Musimy działać szybko i znaleźć sposoby na zabezpieczenie statków" powiedział Jan.

 

"Może udałoby się nam wykorzystać technologię maskowania, aby ukryć nasze statki przed wrogami" zaproponowała Anastazja.

 

"Moglibyśmy też zastosować systemy ostrzegawcze, które szybciej wykryją nieznane sygnały" zasugerował Marko.

 

Po długiej dyskusji załoga Słowianki zdecydowała, że będzie działać na kilku frontach, aby ochronić statki kosmiczne przed nieznany wrogiem. Skontaktowali się z innymi okrętami Sojuszu i zaczęli opracowywać strategię działania.

----

Fregata Słowianka była gotowa do walki. Kapitan Kowalski czekał na nowe rozkazy od dowództwa floty, gdy nagle ekran radarowy zaczął wydawać dziwne dźwięki. Na ekranie pojawił się obiekt, którego Słowianka nie była w stanie zidentyfikować.

 

 • "Kapitanie, co to jest?" - zapytała Anastazja Nowak, pierwszy oficer.
 • "Nie wiemy jeszcze, ale wygląda na to, że nie ma to nic wspólnego z Imperium Nox" - odpowiedział Kapitan Kowalski, skupiając się na ekranie.
 • "Czy powinniśmy odpalić działa laserowe?" - zapytał główny mechanik Jakub Wroński, gotowy do akcji.
 • "Nie, niechętnie chcę otwierać ogień, zanim nie będziemy pewni, że mamy do czynienia z wrogiem. Skontaktujmy się z dowództwem floty i zapytajmy o rozkazy" - odpowiedział Kapitan Kowalski.

Misza Szewczenko, oficer łączności, natychmiast przekazał wiadomość do dowództwa floty. Po krótkiej chwili otrzymali odpowiedź.

 

 • "Słowianka, zbliż się ostrożnie do tego obiektu i przeprowadź skanowanie. Zgłoś nam, co odkryjesz" - powiedział głos z radiostacji.

Kapitan Kowalski nakazał sterownikowi Petr Czechowi zbliżenie się do obiektu. Gdy fregata była już na bezpiecznej odległości, przeprowadzono skanowanie.

 

 • "Kapitanie, to jest coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Wydaje się, że jest to jakaś forma kosmicznego życia" - powiedział Petr Czech, po przeczytaniu wyników skanowania.
 • "Nie możemy zostawić tego tak sobie. Musimy zbadać to bliżej i dowiedzieć się, co to jest za stworzenie" - powiedział Kapitan Kowalski.
 • "Ale jak to zrobić? Nie znamy się na takiej formie życia. Może to być niebezpieczne" - odpowiedziała Anastazja Nowak.
 • "Wiemy tylko jedno, że jesteśmy tu po to, aby odkrywać i chronić Sojusz Gwiezdny. Musimy to zrobić, nie ma innej opcji" - powiedział Kapitan Kowalski, patrząc na załogę.
 • "Rozumiemy, Kapitanie" - odpowiedzieli wszyscy jednocześnie.
27a9c736-cea2-4046-b548-a9f6098e1205
TenebrosuS

@HolenderskiWafel no te historie są takie jakby 12-latek je pisał, jutro sprawdzę na historii testowej czy da się coś wycisnąć. Chociaż historię o nowej formie życia to bot sam wygenerował, więc jednak coś tam zaskoczyć może

0

Zaloguj się aby komentować

4

Zainspirowany artykułem w polityce , postanowiłem użyć #chatgpt do generowania opowiadania scifi.

 

Zasady

 

ChatGP ma limit 500 słów na odpowiedź, więc będę wrzucał je tutaj w częściach po 3-4 odpowiedzi oddzielonych ----. Żeby miało to sens po każdej odpowiedzi trzeba sterować wątkiem kolejnych, bo inaczej generuje całkowicie losowe wydarzenia. Mojego sterowania będzie minimum tzn. że jeśli AI wygenerowało, że trwa bitwa w której bierze udział okręt przeciwko 10 innymi statkom w chmurze asteroid, to będę takie parametry podawał dalej.

 

Jeśli wątek bitwy się kończy, to będę nadawał dalszy bieg wydarzeń bez dużych szczegółów np. okręt leci na planetę x, żeby zrobić x. Od czasu do czasu jak wygeneruje całkowity bezsens to będę generował nową odpowiedź, będę też wycinał samą końcówkę odpowiedzi, bo najczęściej urywa się w losowym miejscu zdania.

 

Jeśli będzie zainteresowanie co tam bot napisze, to będę wrzucał regularnie, ciekawe jak opowieść się rozwinie. Opowiadanie będzie pod tagiem #przygodyslowianki

 

Część pierwsza i parametry wstępne

 

Napisz szczegółowe opowiadanie o kosmicznej fregacie, która nazywa się Słowianka, jej kapitanem jest komandor Jan Kowalski, inne postacie to pierwszy oficer Anastazja Nowak, główny mechanik Jakub Wroński, oficer uzbrojenia Marko Horvat, oficer łączności Misza Szewczenko oraz sternik Petr Czech.

Macierzystym portem fregaty Słowianka jest Baza Kosmiczna 97 o nazwie Bałtyk. Fregata Słowianka ma silnik nadświetlny, a na uzbrojeniu posiada działa laserowe i rakiety dalekiego zasięgu.

Opowiadanie rozpoczyna się tuż przed wielką bitwą kosmiczną pomiędzy Sojuszem Gwiezdnym, którego okrętem jest Słowianka, a Imperium Nox, które składa się z kosmitów. Słowianka jest jeszcze w macierzystej bazie i przygotowuje się do wylotu.

Do opowiadania dodaj krótkie opisy statków, pomieszczeń, otoczenia i dialogi.

 

Komandor Jan Kowalski stał na moście dowodzenia kosmicznej fregaty Słowianka, skupiając się na zadaniach przed bitwą. Za nim, pierwszy oficer Anastazja Nowak czekała na jego polecenia, pilnując ekranów i raportów systemów.

 

"Główny mechanik Jakub Wroński potwierdza gotowość silników nadświetlnych, kapitanie" powiedziała Anastazja, wpatrując się w ekran przed sobą. "Rozkazy oczekują na wypadek natychmiastowego wylotu".

 

Jan potwierdził, kiwając głową, i spojrzał na ekran przed sobą. Wszystkie systemy były w trybie gotowości, a jego załoga była najlepsza z najlepszych. "Dobra robota, Anastazjo" powiedział Jan. "Zarządzam start".

 

Sternik Petr Czech natychmiast wziął swoje stanowisko i zaczął przygotowywać Słowiankę do wylotu. Jan włączył komunikator i powiedział: "Tu kapitan Kowalski. Załoga, przygotować się do natychmiastowego startu. Cel: Imperium Nox".

 

"Zrozumiałem, kapitanie" odpowiedział głos oficera uzbrojenia Marko Horvata. "Działa laserowe i rakiety dalekiego zasięgu są gotowe do użycia".

 

"Misza Szewczenko, przygotuj się do nawiązania łączności z Bałtykiem i innymi jednostkami Sojuszu" powiedział Jan.

"Rozumiem, kapitanie" odpowiedział oficer łączności.

 

Wkrótce Słowianka była gotowa do wylotu i rozpoczęła manewr w kierunku otwartego kosmosu. Załoga była skupiona, a ich jedynym celem była zwycięska bitwa przeciwko kosmitom Imperium Nox.

 

W miarę jak fregata zbliżała się do przestrzeni kosmicznej, Jan miał czas, aby spojrzeć na swoją załogę. Był z dumą wypełniony, patrząc na ich determinację i gotowość do walki. Znał każdego członka swojej załogi osobiście, wiedział, że każdy z nich jest doświadczonym wojownikiem kosmicznym.

 

Gdy Słowianka dotarła do miejsca bitwy, załoga była już skoncentrowana na działaniach bojowych. Imperialne okręty kosmiczne były w zasięgu ich działa laserowego i rakiety dalekiego zasięgu.

------------

Rakiety dalekiego zasięgu wystrzeliły w kierunku kilku imperialnych okrętów, niszcząc je jednym potężnym uderzeniem. Działa laserowe fregaty Słowianka zaczęły otwierać ogień w kierunku kolejnych wrogich jednostek, niszcząc je jedna po drugiej.

 

"Świetna robota, Marko!" krzyknął Jan. "Pozwól naszym sojusznikom na dalsze działanie."

 

"Potwierdzam, kapitanie" odpowiedział oficer uzbrojenia, z zadowoleniem w głosie.

 

Wraz z Słowianką walczyło kilka innych statków Sojuszu, które odciągały uwagę imperialnych jednostek, umożliwiając fregacie skupienie się na celu. Jednak walka była zacięta, a imperialne okręty kosmiczne były dobrze uzbrojone i wyposażone.

 

"Główny mechaniku, potrzebujemy więcej mocy z naszych silników nadświetlnych" powiedział Jan, kierując się do Jakuba Wrońskiego.

 

"Pracujemy już nad tym, kapitanie" odpowiedział główny mechanik, koncentrując się na swojej pracy.

 

Słowianka skoczyła na światło nadprzestrzenne, zaczynając sztuczkę, której wcześniej nikt nie miał odwagi spróbować. Kosmiczna fregata wykorzystała swoją siłę nadprzestrzenną do ucieczki, uciekając w kierunku głównego okrętu Imperium Nox.

 

"Co to za sztuczka, kapitanie?" zapytała Anastazja, zaskoczona nagłym manewrem.

"To nasza ostatnia szansa, Anastazjo. Musimy zaatakować główny okręt wrogów, aby zakończyć tę walkę" powiedział Jan.

 

Słowianka przecisnęła się przez zastęp imperialnych okrętów, aby dotrzeć do głównego celu. Jednak gdy fregata zbliżała się do celu, była atakowana przez ciężki ostrzał z wszystkich kierunków.

 

"Nie możemy dać za wygraną, kapitanie!" krzyknął Petr Czech, pracując nad manewrami sterowania.

Jan spojrzał na swoją załogę, zdeterminowaną, aby zakończyć walkę i zwyciężyć.

 

"Nie odpuszczajcie, załogo!" krzyknął, skupiając się na strzelaniu.

 

Działania wrogich jednostek zaczęły osłabiać, a Słowianka zbliżała się do celu. W końcu Słowianka znalazła się na odległość strzału swoich dział laserowych od głównego okrętu Imperium Nox.

------

Słowianka otworzyła ogień, wystrzeliwując salwy laserowe i rakiety w kierunku głównego okrętu wroga. Kilka pocisków trafiło w cel, powodując eksplozje i pożary na pokładzie.

 

"Wystrzelcie rakietę termojądrową!" krzyknął Jan.

 

Marko szybko reagując, przeprogramował jedną z rakiet dalekiego zasięgu, aby stała się pociskiem termojądrowym.

 

"Rakieta gotowa do wystrzelenia, kapitanie!" oznajmił oficer uzbrojenia.

 

Słowianka wystrzeliła rakietę, która zmierzała w kierunku głównego okrętu Imperium Nox. W ciągu sekundy, rakieta trafiła cel, wywołując olbrzymią eksplozję, która zniszczyła okręt wroga razem z resztą imperialnej floty.

 

"Udało nam się!" krzyknął Jan, spoglądając na ekran monitorujący.

 

Załoga fregaty wybuchła okrzykami radości, ciesząc się z zakończenia walki.

 

"Kapitanie, otrzymujemy pozytywną odpowiedź z Bałtyku. Został zniszczony cały wrogowski oddział" poinformował Misza, oficer łączności.

 

"To znak, że wykonaliśmy dobrą pracę. Wróćmy do macierzystej bazy, załoga" powiedział Jan, kierując fregatę w stronę Bazy Kosmicznej 97.

 

Słowianka zawróciła w stronę macierzystej bazy, podczas gdy załoga kontynuowała swoją pracę, naprawiając uszkodzenia, jakie otrzymała w walce.

 

"Zrobiliście doskonałą robotę, załogo" powiedział Jan, patrząc na swoją załogę.

"Nie udałoby się bez twojego kierownictwa, kapitanie" odpowiedział Jakub, główny mechanik.

"Nie zapominajmy również o zespole oficerów, którzy zawsze stawiają czoła wyzwaniom" dodała Anastazja.

 

Jan spojrzał na swoją załogę z dumą, ciesząc się, że ma tak dobry zespół. Słowianka dotarła do Bazy Kosmicznej 97, gdzie załoga została przywitana z owacjami na stojąco przez resztę załogi Sojuszu.

684d2776-a1b8-459b-a6fe-0f4329ed4931
Man_of_Gx

@TenebrosuS Ekhm... skład domestosa ma więcej dramaturgii

 

Gx

0
TenebrosuS

@Man_of_Gx jakby pisał 12-latek

0
Man_of_Gx

@TenebrosuS i to najebany

 

Gx

1

Zaloguj się aby komentować

Korea Aerospace Industries wrzuciła pierwsze fotki FA-50GF robionych dla Polski. Na zdjęciu jest egzemplarz nr 2(szary) i nr 9(w produkcji). Egzemplarz nr 1 przechodzi już loty testowe, a drugi jest do nich przygotowywany. Pierwsze egzemplarze powinny dotrzeć do Polski w sierpniu, a reszta do końca roku.

 

Btw. warto zwrócić uwagę na namalowaną fałszywą kabinę na spodzie myśliwca, to pierwszy raz jak u nas będzie takie malowanie.

 

#samoloty #lotnictwo #wojsko #koreanka

f76c3dcc-cb2b-4888-a6f9-cf8236515dad
59b3c293-2d99-48a7-bd3b-d867b212d61a
0e26ef0f-b39f-45bc-b28e-b25a0495c3c3
e464d5da-16bf-462c-a081-b3d6e70dedae
9de9f985-8bec-486c-9b1d-ac62aaf905e7
Pan_Buk

@TenebrosuS a po co ta "fałszywa kabina"?

1
TenebrosuS

@michal-g-1 @Pan_Buk w zasadzie jest raczej bezużyteczne, ale ciekawy feature

 

Pierwotnie to miało oszukiwać wrogiego pilota w walkach na małe odległości, ale dzisiaj jeśli wróg doleci tak blisko, żeby to zauważyć, to coś poszło bardzo źle i to po obu stronach.

1
michal-g-1

@TenebrosuS ja wolę malowanie jak poniżej, ma zmylić wrogiego pilota że to duży ptak

33fe91b2-efdb-4d22-af43-c68bcab1f3eb
1

Zaloguj się aby komentować

Agencja Uzbrojenia zamówiła 84 000 hełmów kevlarowych. Zamówienie gwarantowane obejmuje 52 tys. hełmów wz. 2005 z dostawą w latach 2023-2024 za kwotę 89,5 mln zł oraz 32 tys. hełmów HP-05 z dostawą w 2024 r. za kwotę 65,8 mln zł.

 

Umowa zawiera prawo opcji na kolejnych 64 tys. obu typów dostarczanych do końca 2025 roku.

 

#wojsko

eadd8821-9a50-4da2-92f5-7a52a53d3c5c
PanHeniek

@inskpektor Do zamontowania np. latarki, kamery, noktowizora, takiej osłony na twarz itp.

f67b0bf5-a69f-45e8-b2a9-1a85afdd1c1f
4
TenebrosuS

I jeszcze jeden news, trwają badania kwalifikacyjne hełmu nowej generacji z projektu TYTAN

33fe1c0b-4903-4d34-a446-179c829664e6
2
Trep_Z_WCR

Ciekawe ile z tego sprzętu oddamy za darmo za granicę wschodnią.

0

Zaloguj się aby komentować

„Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy” – pod takim tytułem 24 lutego, w pierwszą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę na ogrodzeniu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie zaprezentowano wystawę o ukraińskich żołnierzach, Polakach i osobach polskiego pochodzenia, którzy oddali swoje życie w obronie Ukrainy.

 

#ukraina #wojna

 

https://youtu.be/bGd7_fpGOqQ

Utylizejszyn

@TenebrosuS dzięki za tą wrzutkę. Fajny materiał. Szukałem "Kozaka", ale nie widziałem go na wystawie.

11

Zaloguj się aby komentować

Zawarto długo wyczekiwaną umowę ramową na BWP BORSUK i wozy specjalistyczne.

 

W efekcie zawartej umowy ramowej, na przestrzeni realizacji całego projektu, pozyskanych zostanie łącznie blisko 1400 pojazdów, z czego ponad 1000 mają stanowić BWP BORSUK. Pozostałe wozy specjalistyczne będą to: gąsienicowe transportery rozpoznawcze ŻUK, gąsienicowe wozy dowodzenia OSET, wozy ewakuacji medycznej GOTEM, wozy zabezpieczenia technicznego GEKON oraz transportery rozpoznania skażeń ARES.

Szacowana wartość zamówień wykonawczych, przewidzianych do udzielenia na podstawie przedmiotowej umowy osiągnie kilkadziesiąt mld zł, natomiast dostawy pierwszych pojazdów wybranych typów planowane są już w latach 2024-2025.

 

Cały komunikat AU: https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/bwp-borsuk-dla-sil-zbrojnych-rp/

 

HSW ma też opracować ciężkiego BWP na podstawie podwozia K9 i z ZSSW-30. Podejrzliwość zalecana, bo może się okazać, że to nie będzie coś nowego, ale kolejne wcielenie AS21.

 

#wojsko #militaria #technologia

6b8ab570-6ce0-4db9-b9b9-3ad169b7ec51
0df93eb5-30b9-4757-9531-2fbf7a050046
8c447f2e-ae1e-45cd-b079-725765dc3942
fe6dcfd1-6501-4729-84e2-ac5ec6543c8c
Rudolf

kocham cie brzydalu

8ee8d44b-dfeb-43f4-a167-e3dc89486219
2
TenebrosuS

Ten ciężki BWP ma być jednak całkiem na nowo zaprojektowany w HSW i demonstrator ma być do końca roku.

2
twombolt

@TenebrosuS Uwierzę jak zobaczę, że to nie będzie klon Redbacka

0

Zaloguj się aby komentować

Niniejszym rozpoczynam konkurs na najlepszy opening anime. Każdy może wrzucić swój top 1 w komentarz poniżej

 

Bezkonkurencyjnie wygrywa  Dan Dan Kokoro Hikareteku, ale może ktoś podejmie rękawicę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://youtu.be/uC8sc0cQa9M

 

#anime #animedyskusja

UncleMcRape

@TenebrosuS anime nie jest jakieś specjalnie wybitne, ale scieżka dzwiękowa jest po prostu cudowna. Mogę słuchać OP na okrągło i nigdy mi się nie znudzi https://www.youtube.com/watch?v=bpOdFxTC8ZQ

1
GniezSenpai

@TenebrosuS brutalu, czlowiek nie po to 14 lat weebuje zeby wszystko skwitowac jednym openingiem, ale ciary zawsze mam przez hxh
https://www.youtube.com/watch?v=faqmNf_fZlE

1

Zaloguj się aby komentować

Zezłomowany ruski czołg przed ambasadą Rosji w Berlinie

 

#nafo #wojna #ukraina

cec5b1f5-4634-4462-b016-65ef837449ad
ec83fb56-30d4-4c9f-8b75-ca2ffd06b228
jotoslaw

Kreciole mam zablokowaną ale jak ktoś coś to to gówno mi wyświetla

0
jotoslaw

Niedoróbki z czarną listą

0
Mario_Puzon

@Kreciola jesteś na tym portalu ostatnia osobą która może mówić o etyce i pouczać kogokolwiek. Pisowska onuca doprawiona szurowska propagandą.
@TenebrosuS prosimy Pana powyżej blokować

0

Zaloguj się aby komentować

Bombowiec strategiczny zdolny do przenoszenia głowic nuklearnych B-52H eskortowany dzisiaj przez nasze F-16

 

#samoloty #lotnictwo #aircraftboners

328c729d-9a1c-450d-a64a-60438065f6b4
5c9bbef3-341e-4c26-936e-a0087a51ea01
53ca84e2-c59b-4db0-87c7-930d5cad4127
bfe2e5a2-6aaf-4708-8655-eac97d6b9989
TenebrosuS

@R8Ozd25vIENpxJkgdG8gb2JjaG9kemk ja bym się nie zdziwił, gdyby po modernizacji do wersji J i jakiejś późniejszej doczekały końca stulecia w służbie

2
R8Ozd25vIENpxJkgdG8gb2JjaG9kemk

@TenebrosuS Mnie to też nie zdziwi.

 

Kiedyś czytałem, że chyba któryś wariant pocisków AIM-9 Sidewinder ma być w służbie chyba do lat 60 czy 70 XXI wieku, czyli ponad sto lat od wprowadzenia pierwszej wersji.

2
TenebrosuS

@R8Ozd25vIENpxJkgdG8gb2JjaG9kemk no tylko kolejne wersje rozwojowe pod względem technologii z poprzednimi to dzielą tylko ogólny pomysł, tutaj fajny filmik z porównaniem zewnętrznym chyba AIM-9C z AIM-9X
https://www.youtube.com/watch?v=x8L83AHYum0

0

Zaloguj się aby komentować

PGZ wydało w końcu komunikat na temat podpisanych umów na produkcję K2 i K9.

 

W kwestii K2 i transferu technologii

W wyniku rozmów uzgodniono, że wspólna produkcja czołgów K-2PL oraz pojazdów towarzyszących na podwoziu gąsienicowym odbywać się będzie w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych. Dookreślony został też zakres zdolności przemysłowych jakie zostaną przeniesione do WZM i pozostałych spółek PGZ, w tym obejmujących montaż czołgów, utworzenie potencjału w zakresie produkcji korpusów i wież, produkcji zawieszenia hydropneumatycznego, produkcji zespołu armaty i automatu ładowania oraz innych wybranych komponentów czołgu. Dokument określa również m.in. warunki techniczne i infrastrukturalne niezbędne do produkcji oraz świadczenia usług serwisu, napraw oraz obsług w Polsce w całym cyklu życia czołgu. Uzgadnia również warunki licencji niezbędnej do produkcji czołgów na rzecz Sił Zbrojnych RP oraz warunki współpracy eksportowej.

 

Martwi brak wymienionych silników i przekładni, ale opcje są 3: nasze wspaniale wojsko może chcieć MTU i Allisona, producent silników i przekładni to oddzielne podmioty i wymaga to osobnej umowy lub produkcja będzie w Korei... Nie ma też nic o pancerzu zasadniczym(w dzisiejszych czołgach pancerz to wkładka między płyty pancerne).

 

W kwestii K9

Konsekwencją negocjacji prowadzonych z firmą Hanwha Aerospace jest podpisanie umowy o zawiązaniu konsorcjum polsko-koreańskiego do produkcji armatohaubic K-9PL. Stronę polską reprezentują w nim PGZ S.A. oraz Huta Stalowa Wola S.A. W wyniku porozumienia dookreślono kwestie związane z ustanowieniem potencjału produkcji armatohaubic K9PL w HSW oraz możliwość przeprowadzenia procesu polonizacji dla części i komponentów używanych do planowanej produkcji. W pierwszym etapie przewidywana jest integracja i finalny montaż armatohaubic K9PL, a w drugim produkcja armatohaubic K9PL w zakładach HSW.

Powołane polsko-koreańskie konsorcjum będzie prowadziło dalsze rozmowy w zakresie uszczegółowienia podziału zadań, głównie w kwestii ustanowienia potencjału produkcji i serwisu, napraw i remontów w HSW, niezbędnego dla realizacji umowy wykonawczej oraz usług pogwarancyjnych.

Produkcja K9 to czysty sabotaż polskiego przemysłu i głupota.

 

https://grupapgz.pl/pgz-zaciesnia-wspolprace-z-partnerami-z-korei-poludniowej/

 

#wojsko #technologia #gospodarka

7928bfee-6ac5-49fb-936e-c3a5c53104a6
126c1302-73fa-42d9-a031-16da4c5cd408
TenebrosuS

Btw K2 ME prezentowany w tym tygodniu na IDEX prawdopodobnie bardzo przypomina to co chce nasze wojsko

511bd0be-9829-4090-aab6-8f41a36324d7
8b495690-cf5f-4c7b-b764-7117897c8176
0

Zaloguj się aby komentować