Dzisiaj podpisano umowę na system zarządzania obroną powietrzną IBCS o wartości 12,4 mld złotych. To kolejna z serii umów na nową polską obronę powietrzną. W tej chwili to już 153 mld zakontraktowane na ten cel, a jeszcze nie zakupiono wszystkiego i kolejnych kilkadziesiąt miliardów będzie trzeba wydać. Na szczęście zdecydowaną większość już w polskim przemyśle.

IBCS to system pozwalający sieciocentrycznie zarządzać radarami i pociskami tzn. że do wrogiego celu będziemy mogli strzelać nie tylko naprowadzając pociski z innej baterii radarem tego samego zestawu w innej baterii, ale również np. radarem LTAMDS systemu Wisła naprowadzać pociski systemu Narew. W ramach tego kontraktu podpisano też offset m.in. przekazujący kompetencje do polskiego przemysłu odnośnie integracji z IBCS naszych radarów.

Polecam artykuł podsumowujący stan prac nad stworzeniem polskiej obrony powietrznej na nowo.

https://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,12002,aktualnosci-z-polski,zamowienie-na-system-dowodzenia-ibcs-dla-programow-wisla-i-narew

Na grafice brakuje kilku elementów jak aerostaty(balony) z radarami na zakup których mamy już zgodę Departamentu Stanu oraz samoloty z radarami Erieye, które w marcu powinny do nas dotrzeć.

#wojsko #ciekawostki
d6b58f25-ae93-4dce-b6b3-51b4205dfd91
07343653-e173-4527-9162-5663d66f0216
eloyard

@TenebrosuS wygląda w pytę, wychodzimy z gigantycznego zapóźnienia w tym zakresie. Szkoda że będzie się ciągnąć do 2035, ale wchodzimy od razu z dna na dosłownie top i do szczęścia brakuje tylko największych i najcięższych pocisków dalekiego zasięgu, które mam nadzieję z European Sky Shield będą i będzie się dało te systemy jakoś zintegrować.

TenebrosuS

@eloyard jednym z powodów przeciągnięcia się tego o tyle lat jest to, że akurat w modernizacji opl udział polskiego przemysłu będzie bardzo duży i część nie jest jeszcze gotowa np. radar Sajna dla Narwi wciąż jest jeszcze w fazie badawczo rozwojowej lub na testach zakładowych. W Narwi będziemy też produkować praktycznie całość wyrzutni i wszystkie kluczowe komponenty rakiet CAMM-ER. Transfer ToT i ToK musi potrwać, bo trzeba do tego de facto zbudować linie produkcyjne od zera.


A co do zakupu Arrow to mam wątpliwości, czy jest nam to potrzebne. Ruscy nie używają balistyków o takim zasięgu do którego potrzebny byłby ten system do zwykłych ataków tylko do rzucania atomówek.

eloyard

@TenebrosuS moim zdaniem Arrow to powinien być najistotniejszy komponent wojskowy EU-army. Taki poziom obrony strategicznej z definicji może i musi dotyczyć więcej niż jednego państwa i powinien być prowadzony jako wspólny program z ponadnarodowym finansowaniem, rozmieszczeniem, obsługą i dowodzeniem.

Enzo

@smierdakow poczytaj sobie bo coś ostatnio miarczałeś że nie wchodzimy w niemiecki program który się kiedyś zacznie od zera.

Zaloguj się aby komentować