Zdjęcie w tle
psalek

psalek

Inspirator
 • 36wpisy
 • 326komentarzy

R&D

Tym razem temat dość niebezpieczny, więc aż się boję zaczynać.
Przejdę więc od razu do rzeczy:
Proponuję wprowadzenie zakazu publikowania wszelkich wizerunków osób na materiałach wyborczych.

Na "normalnych" CV mamy już taki trend. Zatrudnianie polityków na podstawie zdjęć szkodzi i nam, i im.

Co Wy na to?
W komentarzach proponuję nie nawiązywać do żadnych opcji czy stron. Może uda się dzięki temu uniknąć tagu politycznego.

#lepszyswiat#polityka


82793cd3-59a8-4d12-aa49-09ac8ccf0af7
Heheszki

A czołgi? Czy czołgi mogą być?

pszemek

@psalek to ja inny gorący temat: kłamstwo w kampanii powinno być karane więzieniem. Nigel Farage po referendum brexitowym przyznał, że z tym hajsem na NHS to hehe taki żart był, i co, i gówno.

Bipalium_kewense

Miałem kiedyś taki pomysł: zupełnie zakazać plakatów i billboardów reklamujących kandydatów w wyborach. Zostawić tylko te ogólnie przypominające o wyborach. Zamiast tego, wszystkim obywatelom wysłać zeszyciki wyborcze z krótko wyjaśnionymi programami wszystkich startujących ugrupowań oraz listą kandydatów w danym okręgu z krótką, kilkuzdaniową autoprezentacją każdego z nich - ale bez żadnych zdjęć. W zeszyciku byłyby też dane kontaktowe (adresy, telefon, internet), gdzie można uzyskać bardziej szczegółowe informacje o programach i kandydatach. Takie zeszyciki powinny być też darmowo dostępne online oraz do wzięcia w urzędach miejskich i gminnych - przyda się, jak ktoś głosuje poza okręgiem zameldowania.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

 • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
 • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
 • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
 • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Czy piłkarze po meczach są jakoś badani pod kątem dopingu?
Nie interesuje się sportem ale i tak co pewien czas gdzieś usłudze lub zobaczę info o jakimś zdyskwalifikowanym tenisiście albo pływaku.
A jak to jest z piłką nożną? Albo z sportami drużynowymi w ogóle?
Są tacy czyści?

#pilkanozna #sport
Zjedzon

@psalek gdzieś tam była historia jak trener karmił zawodników Barcelony (ale nie jestem pewny czy akurat ich) tramadolem.

DziwnaSowa

@psalek po każdym spotkaniu jest wybieranych do 2 zawodników, którzy sikają do kubka z każdego zespołu. Typowe środki są w ciele na tyle długo, że bardzo trudno by było nie zostać złapanym, bo o osobach nie do końca decyduje losowość, a bardziej to, czy byli ostatnio badani. Poza tym masz badania okresowe. Tak to działa w Ekstraklasie, nie wiem jaka jest częstotliwość w innych ligach.


Co do tego kto i kiedy, to ostatnio chyba Salamon został złapany (reprezentant) i dostał bana dość długiego. Każdy klub ma lekarzy i zrobi wszystko, by zawodnicy się nie szprycowali, bo kary są ogromne (ban czasowy i utrata kasy za zawodnika). Jeżeli jest coś brane, to podejrzewam, że legalne sterydy, które nie są jeszcze zakazane, bo to zawsze jest wyścig na substancje.

Ejszyn

@psalek parę lat temu kolarz Tosh Van der Sande został zawieszony za jakąś substancję, trochę później wykryto tą samą substancję u jakiegoś znanego piłkarza bodajże Ramosa, ale go nie zdyskwalifolikowano. Wtedy ten kolarz odwołał się podając przykład Ramosa i mu bana cofnęli. To pokazuje, że u piłkarzy na doping patrzy się łaskawszym okiem niż w innych sportach, chyba ze względu na przeszłość, bo np afery dopingowe w kolarstwie czy podnoszeniu ciężarów były głośne, a w piłce jakoś nie.

Zaloguj się aby komentować

Od pewnego czasu nawigacja Google w takiej sytuacji mówi mi "skręć w zjazd". Wydaje mi się że kiedyś było "jedź dalej prosto".
Wy też tak macie i też Was to denerwuje?
Czy może tylko na mnie coś testują?

#nawigacja #motoryzacja
bb4bf21c-73cc-4952-958f-6a54dbb437c7
LovelyPL

Często tak jest, bo ktoś narysował tam rozjazd leciutko w lewo i nawigacja tak kieruje.

Ja za to znalazłem o wiele bardziej denerwujący błąd - objawia się na rondach i na zjazdach.

Polega na tym, że Google odtwarza tylko jeden komunikat zamiast dwóch.

Jeśłi powie: "za 400 metrów na rondzie drugi zjazd", to już nie mówi "zjedź z ronda". I odrotnie - nie powie "za 400 metrów na rondzie drugi zjazd", ale za to na samym rondzie powie "zjedź z ronda".

Przy zjazdach z np. autostrad jest to samo. Jeśli będzie komunikat "za 2 kilometry zjedź w prawo", to potem już przy samym zjeździe cisza. Albo odwrotnie - nagle komunikat "zjedź w prawo".

Naprawią to, albo i nie naprawią. Mapy google to teraz przede wszystkim słup reklamowy a nawigacja jest gdzieś pod koniec priorytetów.

No i trzeba ją kontrolować czy nie wrzuca nas na płatną drogę nawet jeśli zaznaczyliśmy żeby tego nie robiła.

Na Węgrzech dwa razy próbowała mnie skierować na płatne autostrady. Dopiero włączenie "unikaj autostrad i opłat" poprawło nawigację. Ale jak ktoś nie zauważy, to może być kosztowne.

monke

@psalek tak! Nie ma już "jedź dalej prosto" ani nawet "trzymaj się lewej strony" tylko te głupie "skręć w zjazd". Kurwa w jaki zjazd.

Anteczek

Mapy Apple zaskakująco dobrze działają. I na pewno dużo lepiej działa głosowa nawigacja - mówi np. trzymaj się lewej strony, by następnie skręcić w lewo albo na następnych światłach skręć w prawo itd.

Zaloguj się aby komentować

Tym razem o samochodach.

Ustandaryzowanie pewnych rzeczy może wpływać pozytywnie na daną branżę. Przykładowo w świecie komputerów mamy wielu producentów, ale interfejsy pomiędzy podzespołami są ściśle opisane i przestrzegane (no dobra - zazwyczaj) przez wszystkich. Dzięki temu konstruktorzy skupiają się na kwestiach rzeczywiście istotnych a nie np. rozmiarze wtyczki.

W automotive wykonano pewne ruchy standaryzujące, np.:

 1. Wlew paliwa
 2. Napięcie akumulatora
 3. Rodzaje żarówek
 4. Gniazdo diagnostyczne (no prawie, ale jednak)
 5. Położenie świateł, natężenie i rozkład emitowanego światła
 6. Ułożenie pedałów
 7. Hak holowniczy

Generalnie trochę tego jest.
No ale jednak zdecydowanie za mało.
Weźmy np. takie felgi. Mamy tu 5 stopni swobody, nie licząc koloru i wzoru/designu:

 • 8 średnic
 • 21 rozstawów śrub
 • 7 szerokości
 • 8 otworów centralnych
 • 9 odsadzeń

Liczby te wziąłem z jednego z sklepów online. Musiałem zastosować pewne uproszczenia ale skala problemu się jednak zgadza.
85 tysięcy kombinacji. Nie wszystkie mają sens, więc przyjmę 800 kombinacji.
Czy na prawdę tak musi być? Czy na prawdę konstruktorzy samochodów muszą tworzyć kolejne i kolejne warianty felg?
W dobie zwracania coraz większej uwagi na ekologię warto się nad tym pochylić. Redukując "dozwolone" kombinacje wpływamy na proces recyklingu, redukujemy ilość generowanych odpadów, zmniejszamy koszt zakupu i eksploatacji, no i przekierowujemy prace inżynierów na rzeczywiście istotne kwestie.

Felgi to tylko przykład. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby np. ograniczyć rodzaje/rozmiary pasków wieloklinowych do powiedzmy 10. Albo rozmiary tarcz, zacisków hamulcowych, opon, alternatorów, spinek, itd.

Moja propozycja dla polityków i/lub urzędników na poziomie UE:
Wprowadzenie regulacji/ograniczeń/standaryzacji na komponenty w nowo homologowanych samochodach.

Zapraszam do komentowania. Dla przypomnienia regulamin tagu #lepszyswiat :

 1. Poruszamy zagadnienia mające wpływ na istotną część społeczeństwa. Problem nie musi być opisany liczbowo
 2. Wpis musi zawierać realną i wykonalną propozycję rozwiązania, a nie tylko samo opisanie problemu. Odpada stwierdzenie typu "proponuję opracować technologię XYZ" bo nie wiadomo jak ją opracować
 3. Rozwiązanie nie musi być w zasięgu autora, ale należy wskazać mniej lub bardziej konkretnego wykonawcę. Odpada stwierdzenie typu: "niech wszyscy segregują lepiej śmieci" lub "niech ktoś zrobi ... "
 4. Nowe pomysły lepiej zgłaszać przez nowy wpis niż przez komentarz. To usprawni komunikację.
 5. Z polityki to można dotykać wyłącznie systemu wyborczego. Możemy rozważyć rozszerzenie tego punktu, ale tylko jeśli będą rozsądne argumenty. Bezwzględnie nie nawiązujemy do żadnej opcji politycznej ani do tematów aktualnie grillowanych przez media
 6. Można zgłaszać swoje propozycje co do regulaminu

#motoryzacja
#lepszyswiat
Felonious_Gru

@psalek btw, już były w Polsce czasy, że jeden silnik szedł do prawie wszystkich aut. Zwały się PRL

dolchus

@psalek Jak twój pierwszy wpis i koncept o #lepszyswiat szanuję tak teraz dojebałeś. Ma być mniej rodzajów felg bo ekologia? Mordo, przetopić felgę na nową ramę rowerową jest łatwiej niż przetworzyć worek zmieszanych odpadów.

Co za bullshit. Tak wszyscy chodźmy w takich samych butach i bułki też mają być w jednym unijnym rozmiarze, żeby być bio eko i zostać zbawionym tak żeby sam św piotr robił lache na bramie. Ja pierdole.

Jak ktoś ma problem z doborem odpowiednich parametrów koła to są wulkanizacje i sklepy z kołami i akcesoriami. Totalne pudło i bzdety. Na resztę twoich 'dzisiejszych propozycji' już nawet szkoda czasu na odpisywanie.

SciBearMonky

@psalek tak, nie róbmy już nowocześniejszych, to co mamy wystarczy

Zaloguj się aby komentować

Mam kilka przemyśleń dot. świata i tego jak można sprawić, żeby był choć trochę lepszy.
Pomyślałem, że to dobry temat na nowy tag:
#lepszyswiat

No to zaczynam:
przy płatności kartą sukces transakcji potwierdzany jest taką krótką animacją na ekranie terminala. Trwa ona ok. sekundę.
Gdy się rozpoczyna, terminal na pewno już zna status transakcji, ale ja orientuję się z ok. 0.5 sek. opóźnieniem.
Niby nic. Ale tylko w Polsce wykonuje się 8 mld takich transakcji rocznie, co daje 4 mld sekund, czyli 1111111 osobo-godzin (1 111 111).
Przybliżając roboczo-miesiąc 4*40h, daje to 6944 roboczo-miesięcy.
Średnie wynagrodzenie brutto to 7800 PLN, więc sumarycznie byłoby to 54163200 PLN ( 54 163 200 PLN ).
Oczywiście dużo uprościłem, na pewno tylko część terminali pokazuje animację, ale nawet jeśli problem dotyczy tylko 10% transakcji, to i tak skala "problemu" jest zauważalna.

Moja propozycja dla producenta terminali to zastąpienie tej animacji zwykłą ikonką.

Jeżeli ktoś chciałby podzielić się swoimi pomysłami pod tym tagiem (do czego zachęcam), to proponuję taki mini-regulamin:

 1. Poruszamy zagadnienia mające wpływ na istotną część społeczeństwa. Problem nie musi być opisany liczbowo
 2. Wpis musi zawierać realną i wykonalną propozycję rozwiązania, a nie tylko samo opisanie problemu. Odpada stwierdzenie typu "proponuję opracować technologię XYZ" bo nie wiadomo jak ją opracować
 3. Rozwiązanie nie musi być w zasięgu autora, ale należy wskazać mniej lub bardziej konkretnego wykonawcę. Odpada stwierdzenie typu: "niech wszyscy segregują lepiej śmieci" lub "niech ktoś zrobi ... "
 4. Z polityki to można dotykać wyłącznie systemu wyborczego. Możemy rozważyć rozszerzenie tego punktu, ale tylko jeśli będą rozsądne argumenty. Bezwzględnie nie nawiązujemy do żadnej opcji politycznej ani do tematów aktualnie grillowanych przez media
 5. Można zgłaszać swoje propozycje co do regulaminu

Dla tych co dotrwali do końca:
Za te 54mln PLN można by napełnić 5400 basenów olimpijskich.
2c2eeaed-49a9-42a0-81f2-9c4458933aa2
adamec

Sekundniki na każdych światłach. Proste a tak rzadko spotykane.

A do tego jakiś system dźwiękowy (piknięcie słyszalne w aucie) kiedy zapala się zielone, żeby wszyscy w tym samym czasie ruszyli lub chociaż oderwali wzrok od komórki.

roadie

@psalek masz 100 racji z tą animacja. Kiedyś od razu wskakiwalo approved czy accepted i dowidzenia a teraz trzeba czekać czy dostaniesz okejke czy może wyrenderuje się goła baba

dolchus

Spoko tag, spoko inicjatywa ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ

A skoro tak to na gorąco co pierwsze przychodzi mi na myśl - INFRASTRUKTURA DROGOWA W PL


 • Optymalizacja płynności ruchu na skrzyżowaniach:

Zauważyłem że w wielu przypadkach bardzo długo trzeba czekać na zmianę światła na zielone od poprzedniego zielonego dla np prostopadłej ulicy. Rozumiem że to pewnie ukłon wobec osób powolnych starszych czy niepełnosprawnych. ALE przecież można to rozwiązać montażem czujników ruchu lub zaprzęgnąć kiedyś AI do sprawdzania czy ktoś jeszcze jest na przejściu. Kolejna sprawa że tych sygnalizacji czasem jest po prostu za dużo - Lublin miasto kurwa inspiracji: ronda ze światłami przy każdym zjeździe xDD W Anglii zauważyłem że na całe miasteczko wielkości Zgierza przypada dosłownie kilka sygnalizatorów a reszta to ronda - nawet w formie 0,5m średnicy talerza przyklejonego na środku osiedlowego skrzyżowania. Efekt? Płynny ruch i wcale nie więcej kolizji

Zaloguj się aby komentować

#naczteryrymy #zafirewallem #poezja #tworczoscwlasna

No cóż. Chcieliście to macie

Nęci - kręci - wirować - zwariować

Temat: pranie
jakibytulogin

Góra prania mnie dziś nęci.

Bęben pralki już się kręci.

Miała zacząć już wirować.

Nagle dupło! - czas zwariować!

George_Stark

Proszę:


Wędkarz w okresie skażenia Odry


Jak dobry wędkarz, ryby on nęci,

lecz nagle wir jakiś wodą zakręci!

To żona wodę spuściła, i idzie pranie odwirować:

- W sedesie już łowisz? - pyta. - Można zwariować!


Dziękuję.

George_Stark

Oglądalnoście może film Oppenheimer? Ładna bajeczka, to prawda, ale to wszystko - jak mogliście się spodziewać - to kłamstwo! Amerykanie, w swojej propagandzie sukcesu, twierdzą, że to oni pierwsi stworzyli bombę atomową. Takiego wała jak słoniowa pała! Pierwsza tobyła Wielka Mongolia:


Mongolia Stalina wciąż jednak nęci:

Armia Czerwona się pod granicą kręci.

Słoń Wiesiek uran zaczyna wirować

i myśli: - Z tym knypem wąsatym to idzie zwariować!

Zaloguj się aby komentować

Tak się ostatnio zastanawiam jakie zdanie opisuje mnie w tym momencie mojego życia.
Wyszło mi:
"A tak dobrze się zapowiadał."
A jak to byłoby u Was?
#rozkminy #zycie
DiscoKhan

@psalek babcia mi karierę księdza zapowiadała jak byłem młody to na pewno oczekiwania zawiodłem.


Też kurna jakie czasy, w sumie ta fucha księdza jeszc nie tak dawno to zła nie była byleby mężatek nie ruszać i uważać żeby nikt zdjęć nie porobił jak się jeździło na dziewczyny no ale jak młodszy byłem to ja myślałem że z tym celibatem to jest tak na poważnie xd

Sebgat

Wszystko pięknie, tylko baby brak.

Zaloguj się aby komentować

Taka sytuacja: umówienie wizyt do lekarza POZ w dwóch lokalnych przychodniach. W jednej termin za 4 dni, w drugiej za 10.
U Was też to tak wygląda?

#medycyna #lekarz #nfz #zdrowie
macgajster

10 dni na, ha tfu, nfz to szybko

mortt

u mnie dzwonię rano i mam wizytę tego samego dnia. Dzwonię po 11 i muszę czekać do jutra chyba, że dzieje się coś bardzo poważnego to spróbują mnie wcisnąć. Ale ja mieszkam na wsi a mój lekarz to człowiek z misją. W sumie dosłownie bo chłop jeździł na misje lekarskie do krajów 3 świata. Jak mieszkałem w wojewódzkim to trzeba się było wstrzelić w czwartek z chorowaniem ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo czwartek to był "dzień dla chorych", chyba że nic zaraźliwego to można było w inny dzień ale wtedy do tygodnia czekania.

GtotheG

@psalek tylko tyle? Sprobuj sie umowic do specjalisty. Ostatnio dostalam wyniki i nie moglam sie zapisac do z powrotem lekarza to dostalam opierdol czemu tak pozno przychodze i musze powtarzac wszystkie badania jeszcze raz

Zaloguj się aby komentować

Znaleziono kotkę.
Kręci się w okolicy Pruszkowa i Reguł od ok. 4 dni.
Poszukiwany właściciel lub ktoś kto ją przygarnie.
Jest łagodna, sympatyczna i towarzyska. Niestety nie mogę się nią zaopiekować.

Wiem że zdjęcia słabe ale lepszych nie mam.

EDIT: płeć jednak pozostaje nieustalona. Pojechała do weterynarza na sprawdzenie chipu.

#koty #znalezionenaulicy
81c48c4c-dd32-4e9d-b6b6-870b5cda6bc7
a7db0933-7ac6-42af-9689-54b4fa0c1e19
Acrivec

Dać dostęp do wyjścia to wróci do domu w przeciągu tygodnia.

Jak nie wróci to albo bezdomna albo w domu nie pasiło

FulTun

@psalek  Też przygarnąłem kotkę szkieleta zaropionego. Pytałem czyje to, nic cisza. Odkarmiłem, wydałem masę na lecznicę i zrobiła się fajana kocia i nagle znalazła się właścicielka którą pytałem z 4 razy czy nie jej i zaprzeczała. Kota odebrała przychodząc z patrolem. Po 8 miesiącach kotka znów szkielet to znów jej dalem jeść i znów przylazła właścicielka z policją. Kotka zdechła zaropiona i z głodu.

psalek

Już po powrocie od weterynarza. To jednak kocur. Wykastrowany. Bez chipa.

Zaloguj się aby komentować

Test ogrzewania podłogowego.
Działa.

#koty #pokazkota
9ef56061-c89c-4b8e-a57c-dd201701fcce
c813a470-4a6f-4c31-9cb3-252d86510ba9
140cd82f-faf8-48d4-8f85-a5cdc2fa7419
7f7da7f7-1620-4107-8015-3c9ad7b710cf
08852244-e766-4c51-aa7e-6710bf9aefeb
koszotorobur

@psalek - i co, dobrze ogrzewa tą podłogę?

Gepard_z_Libii

@koszotorobur Taki wypasiony podgrzewacz musi dobrze grzać

psalek

@koszotorobur sprawdzę drugim kotem

Mr.Mars

@psalek Kitku uradowany, że podłogowe ogrzewanie założyli dla niego.

dolchus

Jaki koszt utrzymania takiego podgrzewacza? Bardziej przenośny czy bardziej stacjonarny?

Gepard_z_Libii

@dolchus Dwie, trzy saszety, jakieś przysmaki, sucha karma, żwirek i dużo miłości, od czasu do czasu jakaś wątróbka i pierś z kurczaka.

To koszt dzienny, na oko.

Ale op musi mieć wielką chatę i pewnie z dwa razy tyle wychodzi za tego dryblasa( ͡° ͜ʖ ͡°)

psalek

@dolchus myślałem że to on testuje

Zaloguj się aby komentować

Tak tylko siedzi. Wcale nie czeka na to co zostanie na talerzu.
#koty #pokazkota
047ae413-d9a9-425e-9f7e-526a2704131e
vredo

On nie czeka aż coś zostanie, on pilnuje żeby nikt inny ci nie zjadł.

John_the_Revelator

Jak go wychowałeś, że lubi Twoje żarcie?

Mój Roger jak coś powącha z talerza, to z pozą godną arystokraty, obraca się, stroszy ogon i odchodzi pełen pogardy do tego co próbowałem mu zaoferować...

psalek

@John_the_Revelator w sumie dobre pytanie. On nie je nic ze stołu poza tym co sam ukradnie. Rzadko mu się to udaje.

Mam jeszcze kocicę i ona nie pcha się na stół w ogóle.

Half_NEET_Half_Amazing

@psalek 

prawie jak randka z tinderówą

niby towarzysko ale obiadek chętnie opierdoli

psalek

@Half_NEET_Half_Amazing może założyć mu konto na tinderze?

Zaloguj się aby komentować

Następna