Zdjęcie w tle
Ukraina

Społeczność

Ukraina

78

Społeczność dedykowana wszystkim tematom powiązanym z Ukrainą.

Dwa lata minęły jak jeden dzień...

24 lutego 2022 roku - nigdy nie zapomnę, jak zamiast szykować się o 7 rano na rozmowę o pracę patrzyłem z niedowierzaniem w to co widzę w telewizorze... Nie potrafiłem pojąć w imię czego putinowski imperializm napadł na niewinny kraj. Potem stało się dla mnie jasne, że nie ma już odwrotu do "starego świata" jaki znałem. Pracy oczywiście nie dostałem, bo w głowie już roił się inny plan.

Jestem człowiekiem, który od małego wychowywał się wokół wojny; czy to opowieści dziadków, czy to sklejanie modeli, czy to rekonstrukcja historyczna i ekshumacje żołnierzy z okresu II wojny światowej. Przez ten czas myślałem, że potrafię sobie wyobrazić czym jest wojna i że pewnie okropieństwa z II wojny światowej się już nie powtórzą... Oj, jak bardzo się myliłem...
Nie mogłem stać i patrzeć z założonymi rękami, więc przeszedłem do działania - najpierw wyjazd na granicę z kolegami po uchodźców, następnie wolontariat w Czasoprzestrzeń, aż ostatecznie wraz z Piotr Kaszuwara w maju 2022 roku założyliśmy Fundacja Przyszłość dla Ukrainy UA Future. Założenie Fundacji było jedną z lepszych decyzji w moich życiu i gdybym miał ją założyć jeszcze raz - zrobiłbym to.

Potem zaczęły się wyjazdy na Wschód, które jeszcze bardziej pokazały mi to, że to co robię w ramach Fundacji ma sens. Wyjazdy te uwidoczniły mi, że to co mamy i posiadamy jest tylko chwilowe i w każdej chwili możemy to stracić, bo ktoś coś sobie uroił w głowie na Kremlu...

Te dwa lata kosztowały mnie sporo zdrowia, wyrzeczeń i samozaparcia, ale będę wspierał walczącą Ukrainę - jej żołnierzy i cywili - aż do ostatniego dnia tej wojny i jeden dzień dłużej.

Przez ten czas poznał jasne i ciemne strony ludzkiej natury. Życie zweryfikowało na kogo można liczyć i kto twardo stoi w szeregu. Poznałem rzeszę osób z całego świata, które swoją bezinteresownością i poczuciem misji napędzają dalsze chęci do działania. Chciałbym przede wszystkim podziękować mojej Patrycji, która zdecydowała się iść ze mną przez życie, za cierpliwość i wyrozumiałość w tej wielkiej pracy małych ludzi. Dziękuję!

Już za jakiś czas ruszam z kolejnym transportem i prezentami (widoczne na zdjęciu) dla chłopaków z 8 полк спеціального призначення ССО ім. Князя Ізяслава Мстиславича, którzy przez te dwa lata stali mi się bardzo bliscy. Pomoc dotrze również do innych jednostek z którymi współpracujemy od dwóch lat, jak do punktów pomocy wspierających cywilów.

Na koniec pozwolę sobie zacytować Alberta Einsteina:
Wojna to nie mężczyzna przeciwko mężczyźnie, ale człowiek przeciwko człowiekowi. To choroba, zakażenie, które niszczy człowieczeństwo. Trudno ją zrozumieć, trudniej uwierzyć, że istnieje, a najtrudniej zobaczyć ją na własne oczy.

Na koniec chciałbym prosić Was o wsparcie 3 zrzutek, które pozwolą na kontynuowanie obrony i zachowania życia poszczególnych ukraińskich żołnierzy, jak na kontynowanie naszej działalności w strefach przyfrontowych i w miejscach gdzie zawodzą struktury państwa ukraińskiego. Dziękuję za dotychczasowe wsparcie!

Misje z pomocą humanitarną: https://zrzutka.pl/eagtjp
Auta: https://zrzutka.pl/pnmz2p
Drony: https://zrzutka.pl/dzcnku
32cc45f9-7f78-411f-95cd-f23fdbce02c3
dc19668c-0530-4f43-b4e4-f948d4f1be89
Papa_gregorio

Pozdrow Patrycję, przyjmij wyrazy uznania i rób dobrą robotę. Dziękuję

Farmer111

Ja cały dzień miałem poświęcić na pracę w ogrodzie a śledziłem wiadomości przez cały dzień... i miałem nadzieję, że wytrwają i nie poddadzą się jak chciał fiutin. Piosenka, która mi utkwiła z pierwszych dni:


https://youtu.be/Vsnp_qBlxJs?si=vy1GW1Ou3ayyUeIb

L4RU55O

Która zbiórka jest priorytetowa? Bo nie wiem czy wysłać na jedną czy podzielić na 3.

Zaloguj się aby komentować

W natłoku jakichś takich antyukraińskich i antywojennych nagrań wrzucam jeden z lepszych antywojennych utworów w naszej historii. Często utożsamianych z amerykańską machiną wojenną ale to nieprawda. Utwór o ile był w swoich czasach skierowany przeciw rządowi USA to stanowi wartość ponadczasową. Dzisiaj ofiarami bezsensownej wojny są sami rosjanie. Nie są synami senatorów, milionerów ani wojskowych. Nie interesują się polityką. A jednak są właśnie pierwszymi do umierania w imię interesów wyżej wymienionych grup. Gdy społeczeństwo USA zdało sobie z tego sprawę to skończył się pobór i cała wojna w Wietnamie. Co się dzieje w Rosji? No w sumie nic. Idą, umierają. Za ojczyznę czy jakieś innego słowo. Ich piosenki nawet uznawane za antywojenne opierają się na tym, że rusek poszedł i zdechł. Oni są dumni z tych piosenek. Oni uważają że patriotyzm oznacza pójść i zdechnąć. Jakieś przemyślenia o tym, że są wykorzystywani? Żadnych...

A najważniejsza zwrotka odnosząca się do rosjan:

"And when you ask 'em, "How much should we give?"
Hoo, they only answer, "More, more, more, more"

https://www.youtube.com/watch?v=ec0XKhAHR5I

Some folks are born made to wave the flag
Hoo, they're red, white and blue
And when the band plays "Hail to the chief"
Ooh, they point the cannon at you, Lord

It ain't me, it ain't me
I ain't no senator's son, son
It ain't me, it ain't me
I ain't no furtunate one, no

Some folks are born silver spoon in hand
Lord, don't they help themselves, Lord?
But when the taxman come to the door
Lord, the house lookin' like a rummage sale, yeah

It ain't me, it ain't me
I ain't no millionaire's son, no, no
It ain't me, it ain't me
I ain't no fortunate one, no

Yeah-yeah, some folks inherit star-spangled eyes
Hoo, they send you down to war, Lord
And when you ask 'em, "How much should we give?"
Hoo, they only answer, "More, more, more, more"

It ain't me, it ain't me
I ain't no military son, son, Lord
It ain't me, it ain't me
I ain't no fortunate one, one

It ain't me, it ain't me
I ain't no fortunate one, no, no, no
It ain't me, it ain't me
I ain't no fortunate son, no, no, no
It ain't me, it ain't me...
marcin-pyra

Przykład rosyjskiej piosenki antywojennej:


https://www.youtube.com/watch?v=DHCzaiJEoEY


Tylko mamie nie mów że jestem w Czeczenii. Wszystko jest ok. Nie mów jej gdzie jestem i będzie okej. Tylko nie mów mamie że ja walczę na Ukrainie i będzie git... Ja walczę dzisiaj z NATO.... Poczytajcie angielskie napisy. W rosji nic się nie zmienia. Były tak samo aktualne 40 lat temu, 20 lat temu i dzisiaj.


"When they ask what I wrote just lie, just dont tell mother im in Ukraine"


Co najlepsze piosenka ma swoje korzenie podczas wojny w Afganie. Tylko słowa uaktualnione. U nich tak od 50 lat to samo jeżeli nie od 100 lat albo więcej.

Zaloguj się aby komentować

Następna