#gotujzhejto #suseuspamuje #bojowkapiekarska
Jak upiec chleb żytni na suchymi zakwasie, szukaj i enter.
#gotujzhejto #suseuspamuje #bojowkapiekarska
Jak upiec chleb żytni na suchymi zakwasie, szukaj i enter.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Pochwalę się, że nieźle mi foka wyrosła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#jedzenie #gotujzhejto #bojowkapiekarska

Zaloguj się aby komentować
Pieczywo pełnoziarniste a zakwas
Pieczywo pełnoziarniste zawiera kwas fitynowy - występujący w osłonce zboża - który w jelicie wiąże się z metalami, takimi jak żelazo, selen, magnez czy cynk, uniemożliwiając ich wchłanianie. Zatem paradoksalnie, mimo tego, że pełnoziarniste pieczywo jest bogate w te pierwiastki - to nie zostaną one przyswojone przez organizm.
Rozwiązaniem tej sytuacji jest zakwaszanie pieczywa poprzez fermentację na naturalnym zakwasie. Bakterie octowo-mlekowe występujące w zakwasie niszczą kwas fitynowy, zwiększając tym samym biodostępność zawartych w osłonce ziarna mikroelementów. Dodatkowo, jako produkt rozkładu kwasu fitynowego powstaje inozytol - cenny składnik odżywczy. Zatem chleb na zakwasie jest zdrowszy nie dlatego, że "bo to tradycyjna metoda, a kiedyś wszystko było lepsze", tylko rzeczywiście znane są mechanizmy odpowiadające za to, dlaczego jest zdrowszy. Chleb na zakwasie jest de facto kolejną kiszonką - oprócz kapusty, ogórków, różnych innych potraw kiszonych typu kimchi.
Pamiętajcie - chleb, zwłaszcza razowy, pełnoziarnisty - najlepiej na zakwasie, ewentualnie jedzony z czymś kwaśnym.
Wiele piekarni oszukuje, dodając nieaktywny biologicznie zakwas do składu pieczywa, który w takim pieczywie jest tylko dodatkiem smakowym. Taki chleb można poznać po drożdżach w składzie - drożdże są aktywnym składnikiem powodującym wzrost pieczywa, ale nie mają zdolności rozkładania kwasu fitynowego - zatem wartości odżywcze (poza kaloriami) ma w dużej mierze tylko na papierze.
#bojowkapiekarska #dieta #ciekawostki
Co własne, to własne - wiadomix.
Jak biorę te włókniste/ziarniste, to bardziej z myślą o błonniku, bo jednak biały chleb na zakwasie zatwardza. Jak się robi samemu, pod siebie, to nie ma takich dylematów i nie ma żadnych kompromisów. No ale, jak ze wszystkim co poprawia jakość naszego życia, trzeba poświęcić czas.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Niedzielny bebek.
#bojowkapiekarska #gownowpis #tagowanietomojapasja



Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry, a na śniadanie bułki pszenno żytnie
#bojowkapiekarska #bulki #gotujzhejto


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Nie mogę teraz z wami gadać bo piekę rogale.
#bojowkapiekarska #rogale

Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj dałam 20% mąki żytniej razowej. Wyrósł dobrze i dużo mocniej zbrązowiał. Wygląda na to, ze mąka żytnia razowa jest dobrą pożywką dla zakwasu. Następnym razem spróbuję podbić do 30%.
Hydratacja została 80% a bochenek nie stracił na kształcie.
#bojowkapiekarska #365chlebowgazelki

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj crossover episode! #bojowkapiekarska x #slowotwaroze !


Zaloguj się aby komentować
#pizza z resztek czyli serowe#zerowaste
A co Wy na to żeby zacząć liczyć pizze które robimy w domowym zaciszu? Może tag #pizzometer i doliczamy placki które robimy samodzielnie - żadnych gotowców, spodów itp.
#bojowkapiekarska




Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Skyrnik popelnilem.
#gotowanie #jedzenie #dieta #bojowkapiekarska


Zaloguj się aby komentować
Chlebsztyl
#bojowkapiekarska #tagowanietomojapasja



Zaloguj się aby komentować
@Trypsyna @Szoguniasty Narobiliście wczoraj smaka tymi cynamonkami. Pozachwycałem się nimi w obecności partnerki. Dlatego, dzisiaj powstały szwedzkie kanelbullar :D
Wypełnione miłością, oczywiście ;) Partnerka robiła, nie ja.
#kanelbullar #pieczzhejto #cynamonki #borzeiglastyjakietodobre #bojowkapiekarska #mniam



Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Nikt nie pytał, więc wrzucam jeszcze gorące chlebki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ostatnio niestety mi nie wyrastają zbyt mocno w piekarniku, zamiast ucha jest bardziej blizna xD
Póki co znalazłem jeden powód - zakwas. Wyciągałem ostatnio z lodówki na noc zakwas, dokarmiałem i rano z niego piekłem i chyba nie był jeszcze gotowy. Teraz dokarmiłem go 1:1 i dopiero dokarmiłem znowu jak wyrósł przez co był mniej ospały, lepszy.
Teraz chleby mocniej wyrosły, ale mimo wszystko nie dostaję tak wyrośniętych jak dawniej. Ktoś ma jakieś porady? Wrzucę później przekrój w komentarzu, bo też sporo mówi. Miłego!
#bojowkapiekarska #chlebypingwina

@pingWIN Tak jak @radziol pisze, różnica między zimą a latem to kilka godzin fermenacji - choć sądząc po kolorze, tu nic im nie brakuje. Może za słabo ciachnięte? Za mało pary w piekarniku? Inna partia mąki i trzeba dać więcej wody? Czasami w spiżarce potrafi wyschnąć mąka i być inna w pracy niż dwa miesiące wcześniej.
@GazelkaFarelka Wiesz co, ja przykrywam miską, ale opryskuję wodą przed włożeniem, do drugiego nawet dałem 2 kostki lodu obok chleba pod miską. Mąka ta sama, Ciechonowiec 750 i dodatek też mąki, z której wcześniej nie było problemów. Tzn te akurat są z nowego opakowania 5kg, ale zamawiana razem z tamtą, no i dzisiaj wyszły delikatnie lepiej niż ostatnio, ale to kwestia o której pisałem z zimnym zakwasem myślę. Hydro wliczając zakwas to 70%. Po przekrojeniu tym razem duże dziury, więc chyba jednak niedofermentowany? Zawsze boję się przesadzić w drugą stronę, żeby właśnie się nie rozlewał, bo było już sporo bąbli i było takie galaretowate. Chyba w takim razie dalej nie wiem jak ocenić ten "bulk fermentation" do końca....
Zaloguj się aby komentować