Zdjęcie w tle
piksel169

piksel169

Tytan
  • 33wpisy
  • 802komentarzy
Witam w trzecim poście z cyklu #ciekawostkilodzkie

Dziś zajmiemy się czymś, czego nie widać, chodząc po mieście, ani grzebiąc w archiwalnych bazach. Dziś pomówimy o... grach komputerowych. Otóż DNA Łodzi można znaleźć w wielu produkcjach, o których nie mieliście nawet pojęcia.

  1. Zaczniemy od Wiedźmina, który jest łodzianinem z krwi i kości. To tutaj urodził się i mieszka do dziś Andrzej Sapkowski, autor całej serii książek o Wiedźminie. Stąd pochodzi także jeden z twórców CD Projekt, tutaj także powstawał pierwszy Wiedźmin, a CD Projekt RED, którego dopisek jest nawiązaniem do ceglanej estetyki całego miasta (patrz logo w komentarzu), miał pracownię w Łodzi, przy ulicy Traktorowej. Dziś w mieście znajduje się Skwer Wiedźmina, na którym mają stanąć pomniki bohaterów gry, a jeden z największych polskich murali (zdjęcie), przedstawiający właśnie Geralta, znajduje się w samym centrum miasta.
  2. Wpływ Łodzi na CD Projekt nie zakończył się też na tym. Za dobór muzyki do Cyberpunka 2077 odpowiadał lider łódzkiego zespołu Cool Kids of Death, Krzysztof Ostrowski. Wybrał on też łódzkich artystów do stworzenia niektórych utworów, które dziś znamy w grze.
  3. Cool Kids of Death, powstały w Łodzi, jest także odpowiedzialny za muzykę do This War of Mine.
  4. Gra Medieval Dynasty, wieloletni hit Steama (polecam serdecznie, gra mnie wciągnęła na kilkaset h), jest grą stworzoną przez łódzkie studio Render Cube, które dzięki jej sukcesowi na całym świecie, utorowało sobie drogę na rynek giełdowy. Łódź nie jest im obojętna, gdyż w grze jest kilka nawiązań do miasta, chociażby w fabularnej opowieści o dalekim mieście Navis (z łac. Łódź).
  5. W grze DMC: Devil May Cry, twórcy gry wykorzystali łódzki mural pt. "Dziewczyna w kąpieli" (ul. Pomorska 67).
  6. Twórcy serii gier Farm Manager, firma Cleversan Software, wywodzą się z inkubatora łódzkiego parku technologicznego Bionanopark.
  7. Także z miasta Łodzi wywodzi się gra SUPERHOT, która zdobyła popularność na świecie.
  8. Tank Mechanic Simulator również powstało w siedzibie łódzkiej firmy DeGenerals.
  9. Jedna z esportowych map do gry Counter Strike: Global Offensive, została zlokalizowana w Hi Piotrkowska — najwyższym łódzkim biurowcu. Odpowiada za to firma Erbud, wykonawca budowlany tego obiektu.
  10. Firma Epic Games, znana wszystkim nie tylko z gry Fortnite, dwa lata temu otworzyła biuro właśnie w Łodzi. Stało się to we współpracy z firmą Studio Plastic, która w kooperacji z Sony stworzyła takie gry na PlayStation jak Bound, Datura, czy Linger in Shadows, a w kooperacji z CD Projekt RED także za edukacyjną grę dla odwiedzających Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w słynnym EC1.
  11. Dziś posiadająca siedzibę w mieście, lecz pochodząca ze Smardzewa koło Łodzi, powstała firma Wastelands Interactive, odpowiadająca wraz z łódzkim Big Cheese Studio S.A. za Cooking Simulator.

Jeśli zapomniałem o czymś, piszcie w komentarzach. W nich załączam również zdjęcia powiązane z ww. grami.

#lodz #gry #wiedzmin #cp2077 #grykomputerowe #gamedev #informatyka
25e9ef0a-9876-4aa3-b7f6-db56cf3af1d0
piksel169

A oto dowód na istnienie Skweru Wiedźmina

3c06ef77-b756-4d6a-93e9-97292a1c5696
piksel169

Dwa skriny z lokacji Hi Piotrkowska, z gry CS:GO.

3b3eaa29-97dd-47cb-a9e5-5ddcf7d162f6

Zaloguj się aby komentować

Witajcie, oto drugi post z cyklu #ciekawostkilodzkie
Dziś spojrzymy na centrum miasta. Łatwo byłoby tu opowiedzieć o jakichś pałacach, willach czy kamienicach, gdyż jest ich w Łodzi tysiące, jednak nie. Do odkrycia tej ciekawostki wystarczy Wam... mapa

Jak wielu z Was wie, znany i ceniony wówczas polityk, Rajmund Rembieliński, wytyczając plan nowej osady włókienniczej w 1823 roku, rozrysował Łódź, inspirując się najnowocześniejszymi trendami. Pomimo władzy caratu, nowinki oczywiście wędrowały do nas z zachodu, więc Łódź otrzymała prostopadłą siatkę ulic, godną rozwijających się wtedy amerykańskich miast. Do siatki miasta kiedyś wrócimy, teraz chciałbym Wam zwrócić uwagę na coś, co ten układ drastycznie zaburzyło.

Jak wiecie, praktyczną starówką i jednocześnie kręgosłupem układu miasta jest ulica Piotrkowska (pozdrawiam Stary Rynek, tak, istnieje xd). Włączcie sobie teraz mapę, bądź rozwińcie komentarz ze zdjęciem i spójrzcie, co zaczyna się dziać z kamienicami poniżej ulicy Więckowskiego. Układ kamienic w pewnym momencie zaczyna iść pod kątem, w kierunku południowo-zachodnim. Jak pojedziecie kilka przecznic w lewo, kierując swój wzrok na Stare Polesie, zauważycie, że tego niedowładu doznaje cały układ miejski, aż po aleję Włókniarzy.
Pięknie to wygląda z góry, ale jeszcze bardziej zaskakuje widok podwórka, albo raczej ściany, po spojrzeniu w prześwit bramowy takiej kamienicy (zdjęcie)

Przyczyną tego jest... rzeka Karolewka, mająca źródło w samym centrum miasta. Jedna z 19 łódzkich rzek nie oparła się ani rolnikom, ani potem budowlańcom. Miedze pól były prowadzone pod kątem jej biegu, przy czym właściciele tych ziem, w czasie rozwoju miasta, nie byli skłonni do wspólnego podzielenia i prostowania działek. Cara to też oczywiście nie obchodziło.

Skończyło się tak, że Karolewka koniec końców wylądowała w podziemnym kanale, kamienice krzywe pozostały, a dalsze ulice wytyczono na skos, łamiąc cały dotychczasowy układ.

#lodz #ciekawostki #lodzkie #historia #architektura #xixwiek
ae1ccca0-00d7-4af3-9ea9-cc53c10dd755
bojowonastawionaowca

Mały wtręt - jak po tagu od razu dasz jakiś inny znak(np wykrzyknik), to tag nie zadziała :( to tak na przyszłość


A poza tym dziękuję, bardzo zacna ciekawostka, nie patrzyłem na Łódź pod tym kątem :)

Odczuwam_Dysonans

@piksel169 bardzo fajna ciekawostka, czekam na kolejne

Zaloguj się aby komentować

Chciałbym napisać coś, co w tym kraju może być uznane za wyprany mózg bądź inne szaleństwo.
Otóż:
CHCIAŁBYM PODZIĘKOWAĆ POLSKIM POLITYKOM OSTATNICH KILKUDZIESIĘCIU LAT ZA TO, JAKĄ STWORZYLI POLSKĘ

Tak, nie przesłyszeliście się. Chciałbym podziękować wszystkim ludziom władzy, którzy jakkolwiek przyczynili się do sukcesu naszego narodu, biorąc większą bądź mniejszą odpowiedzialność za kraj, o który walczyli wszyscy Polacy przez kupę lat, poświęcając swoje życie. Nasza elita to pierwsze aktywne "pokolenie", które tego nie zmarnowało. Spójrzcie, chociażby, na Ukrainę — mogliśmy być dziś na jej miejscu, jak nie od strony wojskowej to ekonomicznej. A dzięki nam, jak i wielu ludziom na stołkach, jednak nie jesteśmy.

Dziękuję takim postaciom elity jak Kukliński, Wojtyła, Wałęsa, Geremek, Kisielewski, Moczulski, Stasiak, Mazowiecki, Frasyniuk, Tusk, Kuroń, Piechociński, Miller, Sabbat, Kalinowski, Giertych, Putra, Niesiołowski, Skrzypczak, Kaczorowski, Milczanowski, Bielecki, Kurtyka, Borowski, Suchocka, Kalisz, Cimoszewicz, Walentynowicz, Bartoszewski, Skrzypek, Koziej, Belka, Olszewski, Zych, Olechowski, Płażyński, Jaruga-Nowacka, Krzaklewski, Blida, Lepper, Petelicki, Rokita, Zdrojewski, Kwiatkowski, Kołodko, Gilowska, Komorowski, Religa, Dorn, Hübner, Kwaśniewski, Buzek, Grabarczyk, Sikorski, Pawlak...
Spójrzcie na te nazwiska. Chętnie nazwalibyśmy ich "bandą złodziei", ale dokonali oni czegoś wielkiego. Te ich afery, korupcja, napuszczanie jednych na drugich, barwy partyjne... To zło skończyło się na tym, że albo kogoś pogrążyli, albo zrobili coś z niekorzyścią dla ludzi, albo ktoś na odrolnieniu i wałach zarobił miliony, ale... nie sprzedali nas. Nie bawili się w otwartą Targowicę. Przeprowadzili nas przez lata 90 ku sukcesom.

Dziękuję też wszystkim, o których zapomniałem, nołnejmom oraz szarym eminencjom i grupom trzymającym władze, którzy stojąc za ich plecami, ciężko pracowali od strony administracyjnej i organizacyjnej, by to wszystko nie runęło jak domek z kart. Byśmy nie byli drugą Ukrainą, Białorusią, Gruzją czy Węgrami.

Chciałbym podziękować Lechowi Kaczyńskiemu i żonie, którzy summa summarum mieli własne zdanie i co najwyżej byli źródłem beki, nie grając do złej bramki.

Chciałbym podziękować takim osobom jak Jerzy Urban, czy Janusz Korwin-Mikke. Będąc idealnymi kandydatami do bycia ekscentrycznymi oligarchami, nie stali się nimi, pokazując przez długie lata swą żarliwą stronę działalności za pomocą pióra. Ten pierwszy stał się wyjątkowo autentyczny na jesień życia, mając do tego, co się dookoła dzieje, ogromny dystans. Ten drugi, choć ekscentrycznie i ewidentnie wykorzystuje bycie w spektrum autyzmu, potrafił jednak zarazić ludzi wolnością i tekstami, wołającymi niegdyś do uruchomienia logicznego myślenia i poddania wielu rzeczy pod wątpliwość. Mam świadomość, że te niebanalne mózgi mogły narobić bardzo dużo złego, z jakiegoś powodu tak się jednak nie stało.

Wiecie, dlaczego im dziękuję? Bo wszyscy, cegła po cegle, zbudowali nam podwaliny pod tak nowoczesny, wolny i demokratyczny kraj, przywracając nam godność, odebraną kilkaset (!) lat temu. Tak, po tylu latach można ogłosić sukces. I choć wiadomo, że jeden pracował za pięciu, a drugi udawał, że nosił cegły, a trzeci próbował na nich zarobić — jak to ludzie — to jednak każdy z Was pracował na to, bym jako obywatel mógł:

  • godnie zarabiać i pomnażać pieniądze,
  • podróżować po świecie (mając także poważany na świecie paszport)
  • edukować się bez ograniczeń
  • mieć wręcz nieograniczony dostęp do wszelkich mediów, od wody po Internet
  • spokojnie się relaksować i delektować konsumpcjonizmem
  • mieć dostęp do jakotakiego lekarza (i tak 3/4 świata może pozazdrościć nam służby zdrowia)
  • być w urzędach klientem, nie petentem
  • współtworzyć jedno z najbardziej innowacyjnych państw pod względem e-usług i mobilności
  • być dumnym z naszych osiągnięć medycznych i technicznych, od łazików po światowej sławy sprzęt i lekarzy
  • być dumnym ze sztuki, kultury i popkultury, od kucharzy, przez malarzy, na muzyce kończąc (której poziom od paru lat jest bardzo wysoki)
  • być dumnym, jak tysiące ludzi patrzy na Polskę jako kraj lepszy do życia niż np. USA, które było dla nas bogiem — ludzie nam zazdroszczą!
  • być dumnym członkiem UE i NATO, patrząc, jak stajemy się czołówką Europy i świata, Z DALA OD ROSJI.

Odwaliliśmy to w kilkadziesiąt lat. Dziś moja mama i babcia, idąc po ulicy, żyjąc, obsługując czy to smartfona, bankowość mobilną czy serwisy VOD nie mogą uwierzyć w jakość tych przemian. Wszystko, prócz dostępu do usług medycznych, było jeszcze w 1980 roku niemożliwe do wyobrażenia. I choć czekają nas następne wyzwania, to chyba lepiej w naszych warunkach stać się nie mogło.

#gorzkiezale #oswiadczenie #polityka #polska #europa #rosja #filozofia #media #ue
smierdakow

Albo jestem ślepy albo widzę tylko jednego Kaczyńskiego

bojowonastawionaowca

@piksel169 chociaż w sumie dodałbym jedną rzecz na początku - podziękowanie dla zwykłych Polek i Polaków, którzy w pierwszym rzędzie na to zasługują

CoryTrevor

Nie podpisuję się pod tym. Biorąc pod uwagę lata 90 i późniejsze rozwój Polski w dużej mierze nastąpił nie dzięki danym osobom a pomimo ich. Oczywiście było kilka świetnych ruchów jak wejście do NATO i UE i tutaj faktycznie doceniam starania.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Hej, czy bylibyście zainteresowani zbiorem nieznanych ciekawostek nt. Łodzi w ramach tagu #ciekawostkilodzkie? Znam trochę smaczków, którymi mógłbym umilić Wam dzień, jednocześnie pokazując Wam wszystkim Ostatnie Nieodkryte Miasto w Polsce Dajcie znać!

Na pierwszy rzut warto wspomnieć o jednym z łodzian, który podbił swoimi produktami w zasadzie cały świat. Można byłoby powiedzieć o nim jako o powojennym fabrykancie.
Jack Tramiel (ur. jako Icek/Idek Trzmiel), Żyd urodzony przy ulicy Przybyszewskiego 17 w Łodzi, przetrwał jako nastolatek aż 4 lata w Litzmannstadt Ghetto, by po przeżyciu wojny stać się królem informatycznego świata. Trzmiel był odpowiedzialny za rozwój takich marek jak Commodore, czy Atari, tworząc najbardziej popularne w historii kalkulatory i mikrokomputery. Biorąc udział w wojnie, najpierw po jednej, później po drugiej stronie barykady, przegrał jedynie z nadchodzącymi cudami od IBM.

Jack Tramiel zmarł w 2012 roku. W Łodzi znajduje się rondo jego imienia, ale bardziej intrygująca ciekawostka znajduje się kilka metrów od jego rodzinnego domu. Tamże znajduje się... historyczny sklep komputerowy Ami-Pro, który do dziś szyldem przypomina o dominacji i dziedzictwie Tramiela w informatycznym świecie, choć taka np. Amiga nie powstała już za jego rządów w Commodore.

PS. To miejsce też pokazuje jedno z miejsc, gdzie postęp i rewitalizacja jeszcze nie dotarły, choć takich miejsc jest coraz mniej. Budynki jeszcze nie są odnowione, ale okolica za to jest już przepiękna, bo to rzut beretem od np. Centralnego Muzeum Włókiennictwa, czy Ogrodów Geyera.

#lodz #ciekawostki #commodore #informatyka #polska
#ciekawostkilodzkie
0759a7b3-a6be-49e7-ace4-2aadb328962f
GrindFaterAnona

@piksel169 PlayStation modernizacje

travel_learn_wine

@piksel169 Łódź i ciekawe to dwa bieguny.

piksel169

@bojowonastawionaowca czy mogę prosić o umieszczenie spacji po tagu #ciekawostkilodzkie by można było znaleźć pod nim tego posta, zgodnie z Twoją sugestią pod moim wczorajszym postem? Nie pamiętałem o tym błędzie, więc z góry wielkie dzięki za naprawienie

Zaloguj się aby komentować

#heheszki #kiepscy #swiatwedlugkiepskich #memy #pazdzioch #bekazprawakow
#heheszkipolityczne
eacd1062-d222-42a2-b3ad-9ae0de74949d
Michumi

@piksel169 stado tępego bydła co zrobi wszystko co im każą bez mrugnięcia okiem. Pan kazał to dobre dla debila. Tfu

DziwnaSowa

Mam wrażenie, że są ważniejsze sprawy, niż może pół centymetra plastiku na butelce, a samo to, że ktoś nie ma z tym problemu, nie oznacza, że dałby się wyruchać bez wazeliny EU, tylko może ma priorytety w życiu ustawione na coś ważniejszego. Tak samo, jak to, że komuś się to nie podoba, z automatu nie oznacza, że jest konfiturą. Polecam każdemu się zastanowić, czy komukolwiek pomaga ta wojenka.

Zaloguj się aby komentować

Tak wygląda mównica sejmowa od strony stołu prezydialnego.
Lampka "CZAS MIJA" miga po włączeniu jej przez marszałka na jego panelu, który wrzucam w komentarzu.

#sejm #polska #parlament
4b7d69de-7f91-4d4f-bcf8-acd0dee2b640
LovelyPL

Tam nie powinno być "czas mija" tylko normalny zegar odliczający do zera. Jak dojdzie do zera, automat odłącza mikrofon.

Proste, skuteczne i nie ma darcia ryja, że ktoś złośliwie wyłączył wcześniej, a inny mówił dłużej.

Dudleus

Fajnie tak zobaczyć bo w sumie nie miałem pojęcia jak to wygląda.

Wyrocznia

@piksel169 ile bym dał żeby pisowcom tak się włączało od Hołowni: „sklej już tą d*pę” XD

Zaloguj się aby komentować

Hołownia to największy wygryw ostatnich 20 lat i jestem ciekaw, jak to przekuje w praktykę (jak na 1 dzień poszło mu super), ale jemu nie dać szansy, to byłby grzech.

Spójrzcie, jakie tłumy się przewijają przez Sejm, przez te wszystkie kadencje. Wielu bardzo chciałoby być drugą osobą w państwie, zaraz po prezydencie. A on to dostał, bo ludzie mu zaufali i umiał tyle ugrać w wyborach.
I niech robi swoje, tak jak obiecał, nie opłaca mu się nie spełnić tych obietnic, bo go ludzie i tak rozliczą. A za chwilę, a może awansować na prezydenta.

Hołownia to nasz Zełenski, ma zadatki i na prezydenta, i na męża stanu. Oby tego nie spierdolił.

#holownia #polska2050 #bekazpisu #jebacpis
d3340603-7a6d-46fb-9588-55eeb4dd6efa
Enzo

@piksel169 Mimo że 3D dostała mój głos to dla mnie absolutnie gość nie pasuje na męża stanu czy prezydenta czyli zwierzchnika sił zbrojnych za płakanie nad konstytucją. Bardziej widzę go właśnie w roli marszałka.

Swego czasu też nie popisał się jak natychmiast chciał wykonywać wyrok sądu i zamykać Turów. Fajnie że wnosi nową jakość do sejmu, prezentuje się profesjonalnie ale jeszcze sporo nauki przed nim. Przede wszystkim mniej emocji a więcej rozwagi w wypowiedziach. Wycofanie gotówki też się za nim ciągnie a zdecydowana większość wyborców tego nie chce.

Kolejna kwestia to trzeba zaczekać 4 lata z ocenami bo przecież liczą się czyny a nie słowa.

vinclav

@piksel169 mało kto wie, ale Białystok teraz napierdala z mocą tysiąca słońc, Holownia to białostoczczanin

Zaloguj się aby komentować

Seniora rodu Zandberg spotyka jego stary znajomy, Mordechaj i pyta:
- A co słychać u twojego najstarszego syna?
- Izaak siedzi w Szwecji.
- A co on tam robi?
- Wprowadza postęp!
- A co słychać u twojego średniego syna?
- Adrian siedzi w Polsce.
- A co on tam robi?
- Wprowadza postęp!
- A co słychać u twojego najmłodszego syna?
- Beniamin siedzi w Izraelu.
- A co on tam robi? Wprowadza postęp?

- Czyś ty zwariował?! W Ojczyźnie?!

#zandberg #razem #heheszki
jimmy_gonzale

Żyd pyta żyda:

- skąd masz taki złoty zegarek?

- Ojciec mi sprzedał jak umierał.

Zaloguj się aby komentować

No i skończyliśmy z PiSem jak z Beckiem w 1939, wszyscy się z nas śmieją, albo nas podejrzewają i robią interesy bez nas. Wszystkim PiSowcom życzę raka z przerzutami do mózgu. Takiego bolesnego, by cierpieli przez długie miesiące. BEZ morfiny, BEZ wsparcia.
#polityka
qdco

@piksel169 Określanie rządów ZP od początku, jako grupy rekonstrukcyjnej sanacji, to akurat się prawicowym publicystom udało.

rakokuc

@piksel169 Podobno w oczach Anglików politycy Sanacji byli podejrzanymi wąsaczami z autorytarnymi zapędami i dlatego Francuzi musieli często robić za pośredników. I w sumie faktycznie wszystko pasuje do PiS, pomijając tylko wąsy i to, że nikt nie chce być pośrednikiem.

Jarem

@piksel169

Takie życzenia nie świadczą dobrze o tobie.

Zaloguj się aby komentować

Był pierwszym czarnoskórym tragikiem szekspirowskim i światowej sławy aktorem dramatycznym.
O jego talencie entuzjastycznie pisali Walter Scott, Hans Christian Andersen, Charles Dickens i Lew Tołstoj. W 1867 roku przyjechał do Łodzi, by zagrać swoją popisową rolę – Otella. Niestety zamierzony występ udaremniła śmierć aktora, dla którego Miasto Łódź okazało się ostatnim przystankiem na drodze życia i artystycznej kariery.

Ira Aldridge, bo o nim mowa, urodził się 24 lipca 1807 roku w Nowym Jorku w rodzinie pastora Daniela Aldridge’a. Życzeniem ojca było, aby młody Ira został duchownym. Jednak to aktorstwo okazało się jego prawdziwą pasją.
Ira Aldridge początkowo występował na deskach African Grove Theater na Manhattanie.
11 maja 1825 roku zadebiutował w londyńskim teatrze Royalty rolą Otella. Sławę przyniosła mu tytułowa rola w sztuce „Oronooko, czyli królewski niewolnik” Thomasa Southerne’a. Później aktor grywał główne role m.in. w „Ryszardzie III” oraz „Kupcu weneckim”. W 1828 został pierwszym w dziejach czarnoskórym dyrektorem teatru w Wielkiej Brytanii – Coventry Theater.

W latach 1852–1867 Ira Aldgridge odbywał tourne na kontynencie europejskim. Grywał na deskach teatrów dzisiejszej Belgii, Niemiec, Francji, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Czech, Rosji oraz Polski. W 1852 roku przyjechał do Szczecina, Poznania i Wrocławia. W 1862 roku dwukrotnie pojawił się w Warszawie. Odwiedził także Radom.

Pięć lat później aktor, którego sceniczna gwiazda świeciła pełnym blaskiem, zawitał do Łodzi. Na jego występ miejscowa publiczność oczekiwała z wielkim zainteresowaniem. Ira Aldridge przygotowywał się wraz z lokalnym zespołem do wystawienia „Otella” w nieistniejącym już dziś teatrze „Paradyż” przy ulicy Piotrkowskiej. Do wystawienia sztuki jednak nie doszło na skutek nagłej śmierci aktora w dniu 7 sierpnia 1867 roku. Przypuszczalnie powodem zgonu było zapalenie płuc.

W pogrzebie Iry Aldridge’a wzięły udział tysiące łodzian. Konduktowi pogrzebowemu przewodził prezydent miasta Edmund Pohlens. Ciało złożono do grobu na ewangelickiej części Starego Cmentarza w Łodzi przy ulicy Ogrodowej. Niemal ćwierć wieku później, jego córka primadonna Suranah Aldridge ufundowała ojcu nagrobek z honorarium za koncert, który dała w łódzkim teatrze „Thalia” 11 maja 1890 r.

O pobycie tego wybitnego aktora w naszym mieście przypomina również tablica wmurowana na ścianie kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 175, w pobliżu miejsca, w którym w XIX wieku mieścił się zajazd i teatr „Paradyż”. Została ona odsłonięta w listopadzie 2014 r.

Poniżej prezentujemy zdjęcie Iry Aldridge’a w stroju Otella, pochodzące ze Zbioru ikonograficznego APŁ.

źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi

#lodz #aktorzy #teatr #sztuka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
e5667b67-1498-4d0b-a22a-c62bebee0276

Zaloguj się aby komentować

Łapcie ciekawostkę:

80 lat temu żyło w Polsce ok. 5 milionów Ukraińców. Nacjonalistów OUN-UPA, odpowiedzialnych za mordowanie Polaków na Wołyniu, było ok. 40 tysięcy.

Stanowi to ~0.8% ludności ukraińskiej.

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #wojna #ukraina #wolyn
Niewiedza_jest_blogoslawienstwem

Za mordy na Wołyniu było odpowiedzialnych jeszcze mniej. 40 tys. to ogólna liczba członków UPA, a za czystki etniczne na Wołyniu było odpowiedzialnych do 4 tys. bojowników. To pokazuje nam jednak jak duży deficyt bezpieczeństwa panował wtedy na obszarach okupowanych przez III Rzeszę i jak niewiele trzeba było w tym okresie by podpalić cały region i zabić dziesiątki tysięcy Polaków

Krzysztof_Listonosz

@piksel169 i te 0.8 wystarczyło by zabić 100000 cywili

Miggers

@piksel169 daj teraz ciekawostkę ilu Ukraińców tych zbrodniarzy teraz traktuje jak bohaterów. Nawet ci pomogę w liczeniu, jeden:

da4f7e4b-4384-48a4-b461-8934fe799153

Zaloguj się aby komentować

Czy tu dostanę bana za tego mojego gifa? #lgbt
#gif #heheszki #humorobrazkowy #administracja #moderacja
61c163b8-1912-47b1-9763-682747db9bd8
Neq

@piksel169 dostajesz awans skurwysynu !

Giban

Użyłem go kilka lat temu, po usg jajek, żeby przekazać żonie diagnozę

Rudolf

@piksel169 gif jeszcze z okresu kiedy nawet na sześcianie brzydkie obrazki z papieżem generowały poruszenie. na bank jest twój

piksel169

@Rudolf Kpisz czy mówisz serio? Tak jak wspomniałem, do dziś mam projekt z Sony Vegasa na to dzieło XD

Rudolf

@piksel169 wstawaj, zesrałeś się

Zaloguj się aby komentować

Następna