Ciekawy dokument Juliena Bryana pokazujący oblężoną Warszawę.
https://youtu.be/Qvs7RnF73qs?si=XzaESXIJ8lZYAixb
#historia #iiwojnaswiatowa #dokument #warszawa
Ciekawy dokument Juliena Bryana pokazujący oblężoną Warszawę.
https://youtu.be/Qvs7RnF73qs?si=XzaESXIJ8lZYAixb
#historia #iiwojnaswiatowa #dokument #warszawa
Zaloguj się aby komentować
Warszawa, ulica Ordynacka, 6 marzec 1940 roku.
#fotografia #historia #iiwojnaswiatowa

Zaloguj się aby komentować

U-995 znajdujący się w Kilonii jest jedynym zachowanym niemieckim okrętem podwodnym typu VII. To właśnie U-booty tego typu były podstawową jednostką podwodną Kriegsmarine w okresie II wojny światowej.
#podroze #niemcy #historia #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Pierwszy punkt wycieczki zaliczony: bunkier kolejowy w Konewce, 380m długości plus bunkry techniczne.
#historia #zwiedzanie #iiwojnaswiatowa #polska





Zaloguj się aby komentować
Lipiec 1943. Oddziały amerykańskie przechodzą przez zniszczoną ulicę w Randazzo,Sycylia.
#fotografia #historia #iiwojnaswiatowa

Zaloguj się aby komentować
Przy okazji rocznicy D-Day polecałem ekipę Time Ghost z YT, która relacjonuje tydzień po tygodniu wydarzenia z IIWŚ.
Obecnie dotarli do sierpnia 1944, czyli istotnych dla nas wydarzeń. Główna seria filmów skupia się na wydarzeniach politycznych i wojskowych, są również serie dodatkowe jak "War Against Humanity", opisująca najbardziej po⁎⁎⁎⁎ne aspekty wojny.
Dzisiaj polecam filmik właśnie z tej serii, dotyczący początku Powstania Warszawskiego.
W komentarzu film z głównej serii z tego tygodnia.
#historia #iiwojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #powstaniewarszawskie
Filmik z tego tygodnia z głównej serii https://youtu.be/iYoiMlti7Ac
Zaloguj się aby komentować
18+
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Najwyższy wieżowiec przedwojennej Warszawy Prudential trafiony 28 sierpnia 1944 roku przez pocisk z niemieckiego moździerza Karl. Moment ten uchwycił Sylwester Braun.
#fotografia #historia #iiwojnaswiatowa

@moderacja_sie_nie_myje Błędna logika. Wyobraź sobie teraz taką sytuację - rozbijamy kraj X, mordujemy masowo gejów i np słuchających hard rocka. Potem mijają dekady i tłumaczymy to sobie, oj bo to było dawno temu. Przypomnę, że w latach 30-tych Hitler powiedział, że nikt już nie pamięta o rzezi Ormian.
Natomiast rekompensaty - polecam prześledzić jak to wyglądało w PRL, nawet w podręczniku do HiTu jest to dość uczciwie wyłożone.
Zaloguj się aby komentować
Witold Pilecki, gość z prawdziwymi cojones.
#historia #iiwojnaswiatowa
Zaloguj się aby komentować
Młode Japonki pracujące przy produkcji pocisków artyleryjskich dla Kuroka Arsenal, Fukuoka, kwiecień 1943.
#historia #fotografia #iiwojnaswiatowa

Zaloguj się aby komentować
Strażnicy przybrzeżni na pokładzie kutra USCGC Spencer obserwują eksplozję ładunku głebinowego niszczącego niemiecki U-175, 17 kwietnia 1943.
#fotografia #historia #iiwojnaswiatowa

Zaloguj się aby komentować
Niemieckie wojska wkraczają do Warszawy 1939r.
#wojna #ciekawostki #iiwojnaswiatowa
Zaloguj się aby komentować
Antybolszewicki druk ulotny sfinansowany przez III Rzeszę.
Rok: 1944
Cel: wzmocnienie polskiego oporu przeciw ZSRR; zachęta do kolaboracji z Nazistami jako "mniejszym złem"
#historia #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #plakatypropagandowe

Cel: wzmocnienie polskiego oporu przeciw ZSRR; zachęta do kolaboracji z Nazistami jako "mniejszym złem"
W 1944 już było na to o wiele za późno, ale do kwietnia 1939 mogło się jeszcze udać. No ale potem minister Beck alias Moim Honorem Jest Spierdolenie Do Rumunii wygłosił wiekopomne orędzie i poszło na ostro.
Zaloguj się aby komentować
Na zakończenie urlopu odbyłem Drogę Krzyżową Czołgową. Niedaleko mojej rodzinnej miejscowości odbyła się bardzo duża bitwa pancerna w styczniu 1945, z pozostałości czołgów miejscowa ludność wybudowała krzyże i kapliczki. Oto cały szlak:
https://www.perlycn.pl/turystyka/atrakcje-turystyczne/morawica/szlak-pancerny
Najciekawszy jest chyba ten zrobiony z Flaka 36 i 43.
#historia #polska #iiwojnaswiatowa #zwiedzanie





Zaloguj się aby komentować
Prywatne Muzeum Techniki Wojskowej w Podlesiu Dużym na północ od Radomia. Polecam wszystkim miłośnikom militariów. Przesympatyczny właściciel, ciekawe zbiory (największa kolekcja gąsienic od pojazdów pancernych), położone pół godziny jazdy od zespołu bunkrów o którym pisałem w poprzednich wpisach.
#historia #muzeum #kolekcje #militaria #iiwojnaswiatowa





Zaloguj się aby komentować
Bunkier amunicyjny, mieszkalny i strzelnica na poligonie szkoleniowym Wehrmachtu w lesie Góry Sowie niedaleko Radomia.
#polska #historia #iiwojnaswiatowa #zwiedzanie





Zaloguj się aby komentować
Bunkier dowodzenia nr 8 w lesie Sowie Góry na północ od Radomia. Była tutaj baza szkoleniowa i poligon Wehrmachtu a w lasach pozostało jeszcze kilkanaście takich budowli.
#polska #historia #iiwojnaswiatowa #ruiny #zwiedzanie





Zaloguj się aby komentować
Rotunda Zamojska - działobitnia, w czasie wojny obóz podległy gestapo gdzie Niemcy zamordowali 45 tys ludzi. Obecnie jest to miejsce martyrologii a wzdłuż ścieżki i wokół rotundy znajduje się cmentarz wojskowy. Każda z cel to miejsce pamięci jakiejś grupy społecznej, na zdjęciu cela z ofiarami Wołynia. Oryginalne drzwi obozowe z niemieckim napisem.
#historia #iiwojnaswiatowa #polska #zwiedzanie





Zaloguj się aby komentować
Zdjęcie wykonane przez Jewgienija Chaldeja z grudnia 1942 roku. Przedstawia on leżący nad Zatoką Kolską Murmańsk po niemieckim bombardowaniu. Jednego dnia spadło na miasto 350 000 bomb zapalających.
#fotografia #iiwojnaswiatowa #historia

Alianci nie zostali krewni niemcom, zorganizowali im podobną akcję w 45 w Dreźnie.
https://histmag.org/Jak-wygladalo-Drezno-po-bombardowaniu-w-lutym-1945-roku-23545
Czytałem o tym jakiś czas temu świetny artykuł ale nie mogę go znaleźć, link wyżej jest w miarę bliski tamtemu opisowi.
Bomby zapalające sieją niesamowite zniszczenia. Budynki trafione tymi bombami działały jak piece konwekcyjne, zasysały zimne powietrze z ulicy i wyrzucały w górę płomienie. Z tamtego artykułu do pamiętam opisy ludzi którzy byli dosłownie zasysani do płonących domów, podrywani z ziemi i wciągani w wiry ognia na ulicach.
Niemcy mieli też w tym mieście jakiś bunkier przeciwnalotowy, masa ludzi się tam schowała ale najwyraźniej nie był to bunkier na ten rodzaj pocisków. Ludzie którzy później ten bunkier otworzyli zastali tam tylko zielonkawą maź na podłodze i kości.
Kilka dni za mną te opisy chodziły, wojna to straszna rzecz.
Zaloguj się aby komentować