książki/blogi/kanały na yt o cybersec dla początkujacych?
#cyberbezpieczenstwo
książki/blogi/kanały na yt o cybersec dla początkujacych?
#cyberbezpieczenstwo
Zaloguj się aby komentować
źródło: https://infosec.exchange/@lcamtuf
#cyberbezpieczenstwo #hacking #informatyka #heheszki


Zaloguj się aby komentować

Stało się! Mamy pierwszy ogólnopolski bank, który właśnie umożliwił wszystkim swoim klientom ochronę kont przed przejęciem przy pomocy kluczy U2F.
Czym jest klucz U2F?
To urządzenie podobne do pendrive, które w 100% chroni przed atakami phishingowymi wyłudzającymi na podrobionej stronie dane...
Hej ziomeczki,
może to trochę głupie, ale dziwna rzecz mi się dzieje na kompie. W firefoxie, którego odpalam rzadziej niż chrome, jak wchodzę na google, to wszystko jest napisane cyrylicą, a nie zmieniałem ustawień języka i cała historia wyczyszczona. Wcześniej pojawiały mi się czasem reklamy napisane cyrylicą np. na yt, ale było to sporadycznie, teraz są częściej niż pisane alfabetem łacińskim. Skanowałem kompa jak na razie windows defenderem i nic nie wykazał, poskanuje jeszcze czym innym, ale na innym komputerze też to zjawisko się dzieje. Internet mam z UPC. Zastanawiam się czy to jakiś MITM się dzieje, bo trochę ciężko mi uwierzyć, żeby to było przez rosnącą ilość obywateli Ukrainy, których w okolicy wcale dużo nie mam. Zgłoszę to do supportu UPC, ale jakoś jestem sceptyczny czy coś z tym zrobią. Może ktoś ma jakiś pomysł co to jest, może panikuję?
#cyberbezpieczenstwo #bezpieczenstwo #pytanie
W tym przypadku to raczej włażenie na ruskie strony czy strony z jakimiś wirusami przeglądarkowymi a nie ukry hackujące ci wifi.
Jak łazisz po Bóg wie jakich stronach i ci się wyświetlają dziwne reklamy to ci potem mogły popieprzyć ustawienia.
Skasuj na początek folder z plikami tymczasowymi i ustawieniami foxa i sprawdź,czy ci się ustawienia klawiatury nie spieprzyły.
Oczywiście pod warunkiem,że znasz hasła do tego co używasz,INACZEJ TEGO NIE RÓB !!!
%APPDATA%\Mozilla\Firefox - ja raz na jakiś czas wywalam wszystko.
Zaloguj się aby komentować
Z takimi wojskami w cyberprzestrzeni jesteśmy bezpieczni ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
https://youtu.be/nebv4fOavfU?t=834
#bekazpisu #gownowpis #cyberbezpieczenstwo
Zaloguj się aby komentować
Pamiętacie wyciek danych osobowych z morele net? Jeden z pierwszych RODO procesów w Polsce.
Wyciekły:
Około 2 mln rekordów: e-maile, numery telefonów, imiona i nazwiska, hashe haseł, czasami adresy doręczeń.
W przypadku około 35 tys. osób wyciekły dane z ich wniosków ratalnych. A zakres danych obejmował dodatkowo numer PESEL, serię i numer dokumentu tożsamości, wykształcenie, adres zameldowania, adres do korespondencji, źródło dochodu, wysokość dochodu netto, koszty utrzymania gospodarstwa domowego, stan cywilny, wysokość zobowiązań kredytowych czy alimentacyjnych.
UODO nałożył na Morele.net karę w wysokości 2 830 410 PLN. Sporo... Morele się odwołało i ...
Naczelny Sąd Administracyjny właśnie uchylił wyrok w sprawie Morele i zasądził od UODO (nie od Morele!) 65 000 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. Bo – w skrócie – zabrakło opinii biegłego. Tym samym zakończył się wieloletni spór i pierwsza sprawa dotycząca naruszenia RODO w Polsce.
źródło: https://niebezpiecznik.pl/post/morele-wyrok-nsa-uodo-65000/
#cyberbezpieczenstwo #cybersecurity #bezpieczenstwo #rodo
@Amhon hasła trzymali w formacie md5, które od paru ładnych lat sprawdza się tylko pod szybkie i masowe sprawdzanie sumy kontrolnej plików (że np. nie jest uszkodzony) i z którego można w znośnym czasie deszyfrować hasła, albo szyfrować inne dane w taki sposób, że będą miały tą samą sumę kontrolną co oryginał (np. zawirusowane programy). I o to - mimo, że sam byłem ich klientem na kwotę ponad 10k - bym ich mocno pociągał za kary. A dzięki nim mój adres e-mail trafił haveibeenpwned.
I słusznie. Wiem, że w naszym społeczeństwie jest bezmyślna niepohamowana agresja dążąca do karania innych. Trzeba się jednak zastanowić czy ta kara zabezpieczyła by owych klientów których dane wyciekły - otóż nie. Czy państwo zablokowało nie wiem, PESEL-e chociażby osób, których dane wyciekły. Czy zrobiła COKOLWIEK poza nałożeniem kary? Też nie. Czyli kara miała wystąpić tylko dlatego, bo jeden pajac z drugim chce narzucać firmom prywatnym zasady, które sami mają w d⁎⁎ie, a w razie ich nie spełnienia (bo to trochę za mało) chcą do⁎⁎⁎⁎⁎olić im karę. Kogoś tu coś mocno w główkę uderzyło.
Jeśli NSA uchylił wyrok WSA (bo z artykułu wynikają sprzeczne informacje) to sprawa się nie zakończyła tylko trafi znowu do WSA celem wydania kolejnego wyroku. Ten pewnie uchyli zatem decyzję UODO i sprawa (jeśli nikt znowu nie złoży skargi kasacyjnej) trafi do UODO celem uzupełnianie postępowania i wydania kolejnej decyzji. Żeby sprawa się zakończyła to sąd musiałby uchylić decyzję i umorzyć postępowanie.
Zaloguj się aby komentować
Serwis VOD który wygląda na zwykły SCAM, 100% legitny!
Serwis VOD oferujący niewielkie w porównaniu do konkurencji biblioteki filmowe i w znacząco wyższych cenach,
<br />
Czy usługa pośrednictwa w płatnościach mobilnych, której dostawca pobiera prowizje rzędu 50% jest atrakcyjna dla sprzedawcy przy założeniu, że np. bramki płatności bankowych pobierają prowizje z przedziału 1-2%?
<br />
Czy to logiczne i rozsądne z biznesowego punktu wiedzenia, że wspomniane serwisy VOD jako jedyną formę płatności wybierają pośrednika z 50% prowizją?
<br />
Czy to czysty przypadek, że w zarządach spółek oferujących powyższe serwisy VOD oraz pośrednictwo w płatnościach mobilnych zasiadają częściowo te same osoby?
<br />
Czy to normalne, że operatorzy GSM posiadają w swojej ofercie usługi, o których ich pracownicy praktycznie nie wiedzą, i z których przeciętny klient nie jest w stanie skorzystać, ale bez problemu korzystają dziwne serwisy VOD i ich pośrednik płatności?
<br />
Czy te twory mogły powstać jako przedsięwzięcia biznesowe mające zarabiać na uczciwej rynkowej rywalizacji?
https://opensecurity.pl/tajemnicze-uslugi-na-fakturze-platnosci-mobilne-i-posrednicy/
#scam #cyberbezpieczenstwo #cybersecurity #wyludzenie #internet
@GentelmenJack Myślę że to walka z wiatrakami państwo jest dziurawe jak sito.
Pamiętny wyciek z Morele. Imię, nazwisko, numer telefonu, email, hash hasła i częściowo również PESEL + skan dowodu niektórych klientów kredytowych.... i ? ? ? ....
"Naczelny Sąd Administracyjny właśnie uchylił wyrok w sprawie Morele i zasądził od UODO (nie od Morele!) 65 000 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. Bo – w skrócie – zabrakło opinii biegłego. Tym samym zakończył się wieloletni spór i pierwsza sprawa dotycząca naruszenia RODO w Polsce."
źródło: https://niebezpiecznik.pl/post/morele-wyrok-nsa-uodo-65000/
Zaloguj się aby komentować
Dorwali hakermena. To koniec
https://twitter.com/vxunderground/status/1669711907299762177?t=_WJcote2ZNHiHVeEje0q9A&s=19
#programowanie #hacking #cyberbezpieczenstwo #cybersecurity

@StarozytnyKosmita polecam filmik z komentarzy. Koleś miał czarnoprochowca i w k⁎⁎wę siana w gotówie pochowane xD https://cbzc.policja.gov.pl/bzc/aktualnosci/162,Zatrzymani-do-sprawy-atakow-DDoS-w-ramach-kolejnej-edycji-miedzynarodowej-operac.html
Zaloguj się aby komentować
https://edition.cnn.com/2023/06/15/politics/us-government-hit-cybeattack/index.html
Celem ataku miał być moveit : https://www.ipswitch.com/moveit - aplikacja powiązana z AWS Cloud (Amazon):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Amazon_Web_Services
Cyberpolygon WEFu - scenariusz w trakcie realizacji ? Oby nie,ale scenariusz "cyberpandemii" był akurat bardzo podobny.
Do zobaczenia w przypadku wyłączenia nam wszystkim internetów. Jeżeli będą pieprzyć o rzekomym wrzuceniu przez hackerów złośliwego fragmentu kodu do źródłowego to wiedzcie na 100% ,że to jest właśnie TO:
https://wolnemedia.net/symulacja-wef-nadchodzacej-cyberpandemii/
https://www.youtube.com/watch?v=kvP3sYfb-KY
i że TO się właśnie dzieje. Oby nie,bo jeśli to się zacznie dziać będziemy wszyscy w niezłym gównie.
#cybersecurity #cyberbezpieczenstwo #teoriaspiskowa #spiseg #cyberpolygon #wef
PS: Z innych informacji jakie mam - amerykański FED przesuwa testy bezpieczeństwa systemów bankowych na 28.6.
Więc może się to nie posypie od razu (oby),ale oby wypłata za obecny miesiąc jeszcze wpadła:
Zaloguj się aby komentować
Przestańcie mi fortigate prześladować chińczyki wredne!
#bezpieczenstwo #cyberbezpieczenstwo

Zaloguj się aby komentować

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że trwa kolejny atak hakerski na ePUAP, czyli platformę służącą obywatelom do załatwiania spraw urzędowych online. "Usługi są dostępne, ale mogą wystąpić utrudnienia" - dodał Janusz Cieszyński. #internet #cyberbezpieczenstwo #hakerzy...
Płyty główne Gigabyte z fabrycznym malwarem na pokładzie.
Malware jest osadzony w UEFI płyty głównej, podczas startu windowsa, podrzuca lewego .exe. Dalej ten .exe już z poziomu windowsa pobiera różne dobrodziejstwa z sieci.
Zainfekowanych jest 406 modeli płyt głównych.
Pełna lista modeli: https://eclypsium.com/wp-content/uploads/Gigabyte-Affected-Models.pdf
Gigabyte wydał już nowe firmware'y.
źródło:
https://eclypsium.com/blog/supply-chain-risk-from-gigabyte-app-center-backdoor/
#cyberbezpieczenstwo #cybersecurity
@kitler69 Trochę balem się takiego odbioru. Nie ma przeciwskazań do kupna ich produktów. ASUS też miał takie "problemy". Wielu pewnie ma a nikt nie widzi. Przecież to nie babol który wykradnie ci pieniądze z banku czy przejmie konto na fejsie. To raczej znacznie większe zagrywki które zwykłego człowieka nie dotyczą. Chyba że jesteś synem prezydenta.
A teraz teoria spiskowa, takie syf może po prostu siedzieć cicho, aż do chwili zero. A w chwili zero niedziałający komputer i tak będzie najmniejszym zmartwieniem
Ja bym się cieszył że Gigabyte zrobiło audyt kodu, że jest on teraz czysty, bardziej pewny niż inny producent który nie jest świadomy co w jego kodzie piszczy....
@Marchew
Przecież to nie babol który wykradnie ci pieniądze z banku czy przejmie konto na fejsie
O święta naiwności !
Backdoor ładowany przed systemem, z własną obsługą stosu IP i możliwością pobrania i uruchomienia dowolnego procesu z uprawnieniami systemowymi, to nie jakiś babol tylko całkowite odkrycie systemu operacyjnego i obejście większości mechanizmów ochrony.
Masz bitlockera lub veracrypta - świetnie, tylko agresor ma dostęp do działającego czytaj zdeszyfrowanego systemu i bez problemu może przeglądać zmieniać i pobierać pliki.
Masz 64 znakowe hasła do banków fejzbuków i innych gmaili - doskonale, ale agresor odpalił w systemie prostego keyloggera przejmującego znaki wprowadzane z klawiatury i wysyła na jakiś ftp.cn
Masz superhiper antywira - rozsądnie, a agersor ma dostęp do jego plików konfiguracyjnych, tego z whitelistą też ...
Zaloguj się aby komentować

Wygląda legitnie w c⁎⁎j #oszukujo #scam #cyberbezpieczenstwo

Zaloguj się aby komentować
KeePass 2.54 released
Co w nowej wersji? Najważniejsza poprawka to usunięcie bug'a CVE-2023-32784 ocenionego na 7,5/10.
Błąd polegał na możliwości wyekstraktowania wpisanego hasła master z pamięci.
Oczywiście aby hasło odczytać, trzeba było najpierw zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem. Sama baza haseł .kbdx nie została złamana.
Co twierdzi badacz o znalezionym bugu?
"If your computer is already infected by malware that's running in the background with the privileges of your user, this finding doesn't make your situation much worse."
Więcej o bug'u.
https://github.com/vdohney/keepass-password-dumper
#keepass #cybersecurity #cyberbezpieczenstwo #informatyka
Zaloguj się aby komentować
Rosyjscy eksperci z Kaspersky Lab odkryli mechanizm ukierunkowanego cyberataku z wykorzystaniem iPhone'a
Rosyjscy eksperci z Kaspersky Lab odkryli mechanizm ukierunkowanego cyberataku z wykorzystaniem iPhone'a. Szef firmy Jewgienij Kaspersky potwierdził na swoim blogu fakt ukierunkowanego cyberataku na smartfony Apple pracowników firmy. Celem ataku było ciche wprowadzenie modułu spyware do różnych iPhone'ów menedżerów najwyższego i średniego szczebla firmy Kaspersky Lab.
„Atak przeprowadzany jest przy użyciu niewidocznej wiadomości iMessage ze złośliwym załącznikiem, który wykorzystując szereg luk w systemie operacyjnym iOS, jest wykonywany na urządzeniu i instaluje oprogramowanie szpiegujące” — powiedział Kaspersky, zauważając, że wprowadzenie programu jest ukryte przed użytkownikiem.
Następnie wirus dostaje się do systemu za pomocą luk w zabezpieczeniach. Dzieje się to bez udziału samego użytkownika. Po pomyślnym przetworzeniu wszystkich złośliwych komponentów ładowany jest końcowy szkodliwy ładunek - pełnoprawna platforma APT. Wiadomość wykorzystująca exploit i załącznik są usuwane podczas procesu infekcji. W rezultacie atak wykorzystuje wieloetapowe pobieranie szkodliwego oprogramowania oraz pełnoprawny RAT (czyszczenie śladów infekcji).
„Ponadto oprogramowanie szpiegujące potajemnie przesyła prywatne informacje na zdalne serwery: nagrania z mikrofonu, zdjęcia z komunikatorów internetowych, lokalizację i informacje o wielu innych działaniach właściciela zainfekowanego urządzenia” — wyjaśnił Kaspersky.
W rezultacie kilkudziesięciu iPhone'owych pracowników firmy "okazało się zainfekowanych nowym, niezwykle zaawansowanym technologicznie oprogramowaniem szpiegującym o nazwie " Operation Triangulation " (Operation Triangulation)".
Według firmy Kaspersky, ze względu na zamknięty charakter systemu iOS, nie ma standardowych narzędzi systemu operacyjnego do wykrywania i usuwania takich szkodliwych systemów.
„Pośrednią oznaką obecności triangulacji na urządzeniu jest blokowanie możliwości aktualizacji iOS” — powiedział Kaspersky.
Eksperci laboratoryjni nie znaleźli jeszcze skutecznego sposobu na usunięcie oprogramowania szpiegującego bez utraty danych użytkownika. Najwyraźniej złośliwe oprogramowanie nie zawiera plików - nie jest zapisywane po ponownym uruchomieniu. Najstarsza infekcja pochodzi z 2019 roku.
„Można tego dokonać jedynie poprzez zresetowanie zainfekowanego iPhone'a do ustawień fabrycznych, zainstalowanie od podstaw najnowszej wersji systemu operacyjnego i całego środowiska użytkownika. W przeciwnym razie, nawet jeśli zostanie usunięty z pamięci urządzenia przez ponowne uruchomienie, trojan spyware Triangulation jest w stanie ponownie zainfekować przez luki w zabezpieczeniach przestarzałej wersji systemu iOS” – podsumował Kaspersky
https://securelist.com/operation-triangulation/109842/
#cybersecurity #iphone #ios #cyberatak #cyberbezpieczenstwo #wojna #wojnawnaukrainie
Wcześniej FSB Federacji Rosyjskiej poinformowała , że pracownicy departamentu wraz z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji zdemaskowali akcję wywiadowczą amerykańskich służb wywiadowczych przeprowadzoną przy użyciu urządzeń mobilnych firmy Apple (USA). FSB ustaliła, że zainfekowanych zostało kilka tysięcy iPhone'ów. Jednocześnie, oprócz abonentów krajowych, fakty zainfekowania numerów zagranicznych oraz abonentów korzystających z kart SIM zarejestrowanych w placówkach dyplomatycznych i ambasadach w Rosji, w tym w krajach bloku NATO i przestrzeni poradzieckiej, a także w Izraelu, SAR i Chiny zostały ujawnione.
ps. śmierdzi mi trochę fejkiem ponieważ pod koniec Marca w niektórych departamentach administracji prezydenckiej (AP) Federacji Rosyjskiej pracownicy zostali poproszeni o pozbycie się działających iPhone'ów do Kwietnia tego roku i przejście na inne urządzenia mobilne do komunikacji. link do art. https://www.kommersant.ru/doc/5886759

Zaloguj się aby komentować
W nawiązaniu do wpisu:
https://www.hejto.pl/wpis/kilka-milionow-loginow-i-hasel-z-polski-wycieklo-do-sieci
Można tam też znaleźć hejto
9 profili, na które można się zalogować - szczęście w nieszczęściu - konta są nieaktywne od dłuższego czasu.
Nieszczęście w szczęściu - pary login/hasło tych ludzi powtarzają się w innych serwisach xD
Przy okazji - dorzucam też wyniki wykopu
Nie chce mi się tego przeglądać, ale ogólnie fraza 'wykop' pojawia się w 'bazie' 5408 razy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Chcecie sprawdzić jakąś domenę? Swój stary login? Popularność hasła? - dajcie znać.
#it #komputery #cyberbezpieczenstwo #wyciek #ciekawostki


@gosvami Cebula najbezpieczniejszym warzywem jest, ino toporna w przygotowaniu. Niektóre serwisy podają jawnie clearnetowe miejsca gdzie też dostępność jest:
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/wyciek-danych-miliony-loginow-i-hasel-z-polski
Zaloguj się aby komentować
Ponad sześć milionów haseł z loginami wyciekło do sieci. Na liście mogą być też twoje dane.
To prawdopodobnie jeden z największych jednorazowych wycieków danych w historii polskiego internetu. W anonimowej sieci TOR pojawił się plik z loginami i hasłami do polskich serwisów. Na liście widnieje ponad sześć milionów pozycji.
Według testu przeprowadzonego na opublikowanym w TOR pliku, tak przedstawia się lista stron, z których wykradziono najwięcej haseł (w nawiasie ilość pozycji na liście):
facebook.com (119 334)
allegro.pl (88 282)
.gov.pl (44 385)
poczta.onet.p (28 747)
poczta.wp.pl (12 056)
x-kom.pl (10 761)
online.mbank.pl (10 140)
morele.net (2672)
.ingbank.pl (1227)
Format danych wskazuje, że dane zostały skradzione przez złośliwe oprogramowanie, które po zainfekowaniu komputera pobiera zapisane w przeglądarce loginy i hasła i przesyła swoim twórcom.
#internet #cyberbezpieczenstwo #cybersecurity #wyciek #facebook
@sierzant_armii_12_malp https://haveibeenpwned.com/ ale nie wiem czy są tam już uwzględnione dane z tego wycieku
Zaloguj się aby komentować
Pan od pół roku używał jednego i tego samego hasła jako master do manager. Aż nagle... zapomniał
https://www.reddit.com/r/KeePass/comments/13mhvmy/i_forgot_my_master_passphrase_today_thank/
#cyberbezpieczenstwo #informatyka #komputery #password
Zaloguj się aby komentować
Bardzo ciekawy zbiór newsów ze świata cybersec. Marchew poleca ( ͡ᵔ ͜ʖ ͡ᵔ )
https://spolecznosc.payload.pl/
https://payload.pl/ ma głównej również kilka ciekawych artykułów •‿•
#cyberbezpieczenstwo #bezpieczenstwo #informatyka #komputery #payload
Zaloguj się aby komentować