Dzisiejsze spotkanie Jowisza i Wenus.
Mocny crop z Samyanga 135mm, udało sie pokazać księżyce Jowisza.
#astronomia #astrofotografia #astrofoto #kruzdcontent #tworczoscwlasna


Dzisiejsze spotkanie Jowisza i Wenus.
Mocny crop z Samyanga 135mm, udało sie pokazać księżyce Jowisza.
#astronomia #astrofotografia #astrofoto #kruzdcontent #tworczoscwlasna


Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj bardzo ładna koniunkcja Jowisza i Wenus, a że czyste niebo to strzeliłem telefonem parę zdjęć. Wywołane z RAWa, lekko podkontrastowane w Lightroom Mobile.
Pixel 7Pro + modowany Gcam od BSG + statyw
Niestety nie mam głowicy paralaktycznej więc ponad minutowe naświetlanie + ruch obrotowy Ziemi zrobił swoje
Tu w pełnej rozdziałce:
Miłego wieczoru!
#fotografia #astrofotografia #fotografiamobilna #tworczoscwlasna #astronomia #piorunujacy



Zaloguj się aby komentować
Ja się dzisiaj będę bał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#astronomia #kosmos #heheszki #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Nie wiem co robiliście wczoraj, ale ja marzłem na spacerze próbując uchwycić zorzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Magiczne zjawisko, wiadomo że gołym okiem było widać może tylko jakąś tam mgiełkę, ale za to ile widzi telefon...
chałupnicza #astrofotografia #zorza łapana na szybko ze smartfona do RAW + obróbka LR na telefonie

Zaloguj się aby komentować
Czy ktoś zaobserwował dziś już zorzę z okolic centralnej Polski? Jest wiele sygnałów z północnej częsci kraju.
#astronomia #astrofotografia
Zaloguj się aby komentować
Mamy potencjał na kometę która ma szansę dorównać a nawet przewyższyć piękno C/2020 F3 NEOWISE.
Obiekt który został roboczo nazwany A10SVYR obecnie posiada jasność 18.3 magnitudo i znajduje się 7.3 j.a od Słońca w gwiazdozbiorze Głowy Węża blisko granicy z Wagą.
Wstępne peryhelium liczone jest na 29 września 2024 z możliwością osiągnięcia przez obiekt jasności 0 magnitudo. Co ciekawe skoro jest on widoczny już z takiej odległości najprawdopodobniej jest obiektem większym niż kometa NEOWISE.
zdj. Kometa NEOWISE uchwycona w Piotrkowie Trybunalskim przeze mnie.
edit. Hejto nie pozwala mi z telefonu dodać zdjęcia.
edit 2 udało się dodać w jakości "instagramowej"
#kruzdcontent #astronomia #komety #kosmos #astrofotografia


Zaloguj się aby komentować
Dzisiejsze spotkanie młodego Księżyca z Jowiszem oraz Wenus. Samyangiem 135mm. Nawet złapały się księżyce Jowisza.
#astrofotografia #astrofoto #ksiezyc #kruzdcontent #tworczoscwlasna #fotografia

Zaloguj się aby komentować
85 + 1 = 86
Tytuł: Apollo Remastered
Autor: Andy Saunders
Kategoria: inne
Wydawnictwo: Penguin Books
ISBN: 9780241508695
Liczba stron: 455
Ocena: 10/10
Przeklejam swoją recenzję z wypoka:
W ostatnie Święta Bożego Narodzenia sprawiłem sobie długo wyczekiwany prezent - tą oto książkę. Amerykański program kosmiczny słynie z wielu ikonicznych zdjęć, chociażby takich jak "Blue Marble", "Earthrise" czy zdjęcie Buzza Aldrina na powierzchni Księżyca. Łącznie, z samego tylko Programu Apollo zdjęć jest około 35,000. Wszystkie wykonano analogowymi aparatami, głównie Hasselbladami oraz kamerami Maurer. Oryginalne filmy przechowywane są hermetycznych, zamrożonych skarbcach w Houston w Teksasie aby jak najdłużej zachować ich bezcenną wartość. Rzadko kiedy są wyjmowane na zewnątrz, a kopie zdjęć które widzimy w internecie bazują na kopiach.
Autor tej książki, Andy Saunders, specjalista w zakresie fotografii podjął się na podstawie nowo wykonanych skanów oryginalnych filmów przeprowadzenia gruntownego komputerowego odnowienia kilkuset fotografii z czasów programów Mercury, Gemini i przede wszystkim Apollo. I udało mu się zrobić absolutnie fantastyczną robotę, odsłaniając na nowo piękno tego wspaniałego okresu eksploracji kosmosu bez naruszania ducha tamtej ery. Wiele zdjęć, oryginalnie niedoświetlonych albo prześwietlonych, rozmazanych czy zaszumianych teraz jest pięknych jak nigdy wcześniej. Przykładem tego jest chociażby okładka obwoluty książki - porównanie znajdziecie tutaj.
Oprócz kilkuset stron pięknych fotografii, a każda z dokładnym opisem (łącznie z parametrami aparatu!) autor poświęcił także trochę stron procesowi odnawiania zdjęć oraz samemu zagadnieniu fotografowania w kosmosie. Z informacji technicznych - jakość druku jak dla mnie jest świetna, a finalne dzieło jest naprawdę pokaźnych rozmiarów i wagę. Książkę polecam tak gorąco, jak gorące były silniki Saturna V, zwłaszcza wszystkim fanom kosmosu!
Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.vercel.app/
#bookmeter #nasa #kosmos #astrofotografia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Druga próba z stackowaniem (po naszemu nakładaniem?) w programie siril Mgławicy Oriona . Tym razem 30 zdjęć lights/darks, 4 s naświetlania, ISO 1600. Canon 250d + stary i słaby obiektyw stałoogniskowy Canon 50 mm, f/1.8.
Wynik niestety bardzo podobny do poprzedniej próby. Wrzucam przemyślenia jakby ktoś chciał się w to bawić.
Obiektyw - 50 mm to zdecydowanie za mało. Na drugim zdjęciu widać ile wykroiłem, a i tak sporo tła zostało. Jasność obiektywu ma duże znaczenie. Testy na zmiennoogniskowym obiektywie w maksymalnym ustawieniu 125 mm, f/5,6 były zupełnie nieudane (zbyt ciemne). Trzeba pamiętać, że im większa ogniskowa, tym krótszy może być czas naświetlania ze względu na obrót Ziemi. Pomocne narzędzie do ustalania czasu migawki .
Ustawianie ostrości jest dość trudne. Automat sobie nie radzi, ustawianie na nieskończoność jest nieostre. Radziłem sobie wyświetlając podgląd na ekranie, powiększając maksymalnie na jednej z jaśniejszych i próbując ręcznie ustalić ostrość. Odwykłem od analogowych narzędzi
Program Siril na początku jest trudny do samodzielnego ogarnięcia, ale tutoriale wyjaśniają co gdzie jest i po jakimś czasie nabiera to sensu. Nie jest to program, który robi wszystko za użytkownika, co moim zdaniem jest zaletą.
Może kiedyś jak się dorobię lepszego sprzętu to spróbuję ponownie.
#astrofotografia #fotografia #siril


@nieinteresujsie Zdjęcie jak na początek super! Ale faktycznie, ten obiektyw to plastic-fantastic
Pomyśl też, żeby następnym razem zrobić więcej zdjęć. Może z 500? Polecam ten materiał: https://www.youtube.com/watch?v=0vd6Zk5M5OA
@szukammamy dzięki. Ten filmik, a raczej cały ten kanał był inspiracją do rozpoczęcia przygody z stackingiem. Tak jak zauważyłeś obiektyw którym dysponuję nie jest najlepszy i obawiam się że nawet z 1024 zdjęć nie osiągnąłbym takiego efektu. Kiedyś może zainwestuję w coś lepszego. Na razie spróbuję "astro krajobrazów" (coś na tle gwiazd, z szerokim kątem).
Zaloguj się aby komentować
Pierwsze zabawy z Siril. Mgławica Oriona. Dzisiaj do canona 250d zamontowałem starą stałkę 50 mm. Zrobiłem po 10 lights/blacks/biases/flats. Rezultat nie powala, ale jestem zadowolony, że widać odrobinę mgławicy.
Czy stackowanie warte jest podejmowania wysiłku, czy to zawsze będzie obarczone jakąś wadą?
#astrofotografia #siril

@nieinteresujsie Chodziło mi o taki montaż, jak do teleskopów, z napędem żeby niwelować obrót ziemi:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Monta%C5%BC_paralaktyczny
Można wtedy pozwolić sobie na długie czasy naświetlania. Ale przy 5" to chyba jeszcze nie jest problemem.
Zaloguj się aby komentować
Nie mogę złapać idealnej ostrości. Próbuję ręcznie ustawić korzystając z powiększenia na ekranie, ale ciągle jest nieostre. Aparat (canon 250d) na statywie, spust uruchamiany przez telefon, obiektyw 18 mm, 15 s naświetlania. Jak to poprawić?
#astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Właśnie zlazłem z teleskopu. Dziś z młodzieżą znów skierowaliśmy się na kometę C/2022 E3. Kometa już jest dość słaba, ale dzięki braku Księżyca na niebie można ją było wyłapać. Animacja przedstawia ruch komety na tle gwiazd. Całość trwa 55 minut. Przeskok w środku gifa to ja przerywający obserwacje celem odprowadzenia podopiecznych na przystanek. Tak wiem, załatwię sobie wężyk. Ekspozycje 10-sekundowe, ISO 6400. Może kiedyś obrobię RAWy. Kiedyś.
Animacja powstała z surowych JPG bez przeróbki. Jedynie obniżyłem jakość zdjęć, żeby te 200 klatek dało się wgrać jako obrazek do tego wpisu.
Moje: #badespace
Poza tym: #astronomia #kosmos #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Wreszcie
Przyszedł dzień, a raczej noc 8.02.203, kiedy mogłem spojrzeć na tego skurczybyka. Księżyc wszedł gdzieś tak 1 - 1.5h po tym jak zacząłem zbierać materiał, więc całkiem sporo czasu. Nie przerwałem jednak zbierania, ostatecznie zebrałem 2.5h z czego 30 minut odrzuciłem na podstawie score w DeepSkyStacker. Co ciekawe, nie wszystkie odrzucone zdjęcia były robione już przy mocnym (ok 95%) księżycu. A kilka zrobionych pod koniec były w czołówce punktowej. Czy dobrze zrobiłem opierając ilość użytego materiału na tym parametrze? Nie wiem. Ale może ktoś doświadczony by mi powiedział
Niestety po raz kolejny przeżyłem zawód widząc efekt finalny, ale to już chyba jest wpisane w to hobby. Aparat nie był w 100% przykręcony do szyny, przez co praktycznie każde zdjęcie było przesunięte. Tzn. obstawiam, że to był aparat, bo montaż dopiero co wrócił z serwisu a jeszcze przed serwisowaniem wyciągałem z niego po 2.5 minuty w lepszej jakości. Tak więc gwiazdki nie są punktowe, ale po prawdzie przy moim obiektywnie i tak lepsze by nie były xD I tu drugi zawód, obiektyw mimo przymknięcia do f5.6 dalej wykazywał aberracje przy krawędzi. Chyba póki nie kupię porządnego szkła i montażu, nic lepszego nie wycisnę.
Tak czy inaczej, mimo wszystko, cieszę się że mogłem uwiecznić moje ukochane obiekty na nocnym niebie, w tym młgawicę Koński Łeb, którą nie wiedzieć czemu, zawsze chciałem zobaczyć na swoim materiale.
Wielka Mgławica w Orionie (M42)
Mgławica de Mairana (M43)
IC 434 z przysłaniającą ją Mgławicą Koński Łeb (Barnard 33)
Mgławica Płomień (NGC 2024)
Sprzęt
Canon eos 1100D astromod
Jupiter 37a 135mm f5.6
Eq3-2 z prowadzeniem w jednej osi
Stack:
2h05m po 60sekund
20 flat
40 dark
100 bias
Obróbka w Photoshopie.
Jestem otwarty na krytykę i proszę o rady od bardziej doświadczonych Tomków
#astrofotografia #astronomia #fotografia #tworczoscwlasna

Zaloguj się aby komentować
Dzielę się krótkim gifem, który powstał z dziesięciu zdjęć wykonanych dziś z Krakowa około godz. 18:30. Zdjęcia wykonywałem ja wraz z uczniami. Pojedyncze klatki nie były modyfikowane, redukowane ani podbijane. Zdjęcia surowe przekazane są podopiecznym i może niebawem będzie dostępny ciut dłuższy filmik.
Kometa C/2022 E3 jest fenomenem. Nie z powodu jej natury, o nie. Ta kometa jest po prostu nijaka (tu apel do przyjaciół z sekcji kometarnej, proszę mnie nie zabić). Ot, zwykła, niespecjalnie jasna kometka długookresowa. Fenomenem jest to, jaki rozgłos zyskała w mediach. To jest świetny przykład, jak portale potrafię nakręcić czytelników na...
Niemiecki fotograf Mehmet Ergun postanowił skoncentrować się na ujęciu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w interesujący sposób. Jego wymarzony kadr pokazywał ISS na tle Słońca o dobrze dobranej ekspozycji – z widocznymi wybuchami na jego powierzchni oraz strukturą.
Zdjęcie ISS (International Space Station) zostało wybrane jako zdjęcie dnia NASA APOD (Astronomy Picture of the Day).
Sprzęt:
Halfha Solar Telescope (filtry Daystar)
Kamera szybkoobrotowa (QHY174M)
System śledzący (RST-135)
25-04-2021
#ciekawostki #astrofotografia #astronomia #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Na zdjęciu całkiem spora część kosmosu
#kosmos #kamper #astrofotografia #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Hej,
Wreszcie wczoraj trafiło się jakieś okno pogodowe i miałem okazję ujrzeć pierwszy i ostatni raz kometę C/2022 E3 (ZTF). Obróbka, a w zasadzie nawet samo zestackowanie komety przysparza mi trochę problemów, więc póki co jestem w stanie podzielić się pojedynczą klatką 30s i timelapsem 18
Zadania nie ułatwiała też pełnia księżyca ani fakt, że kometa już się od nas oddala. Okazji na poprawę materiału mieć nie będę, chyba że za 50 tys lat
Filmik dostępny pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1kA3zXyy4_p4spTsA5r1PggxN-s4CsHea/view?usp=share_link
#astrofotografia #astronomia #kometa #tworczoscwlasna #fotografia

@4Sfor super że Ci się udało zobaczyć! Ja dziś pierwszą bezksiężycową godzinę nocy (i w sumie następne aż do teraz, właśnie rozmontowałem zestaw) spędziłem na zbieraniu materiału z mgławicy Oriona. Z kometą pożegnałem się przy okazji tej jednej sesji i już więcej nie będę obserwował :p
Tak czy inaczej fajnie że miałeś jeszcze okazję popatrzeć:)
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Czas nieco rozruszać tag
Pierwsze zdjęcie innego systemu solarnego wraz z jego planetami uchwycony przez #verylargetelescope #vlt #ESO
#astronomia i trochę #astrofotografia

Przyznam się, że pierwszej wersji wpisu dałem tag Webb ale po sprawdzeniu okazuje się, że to fantastyczne zdjęcie uchwycił jednak #VLT należący do #ESO https://www.eso.org/public/news/eso2011/ Niesamowite!
Zaloguj się aby komentować
Ostatnimi dniami biję się z myślami, może mi coś podpowiecie
Mam Canony 6D, Panasonici GH5 (i dość sporą szklarnie wszelakich ogniskowych), ale oprócz tego gdzieś rypnięty w szafkę stary poczciwy Canon 450D.
Jakiś czas temu wpadłem na pomysł żeby zmodyfikować tego Canona 450D i wyciąć mu filtry IR.
Wiadomo, najlepiej to by było zmodyfikować jedną z C6D ale nie mogę ze względu na to, że ciągle jest mi potrzebna w pracy.
Pytanie brzmi - czy jest sens robić modyfikację w C450D i robić zdjęcia nim zamiast C6D bez modyfikacji? Generalnie C450D jest duuuużo słabszy w porównaniu z C6D (matryca, ISO, procesor itd). Może ktoś z Was już przerabiał podobne rozterki i może się podzielić doświadczeniem?
#astrofotografia #canon

Zaloguj się aby komentować