81 125h = ponad 9 lat pracy.
Stan jak na screenie.
Kto da więcej?!
#komputery #informatyka


Społeczność
wszystko co związane z komputerami
81 125h = ponad 9 lat pracy.
Stan jak na screenie.
Kto da więcej?!
#komputery #informatyka

Zaloguj się aby komentować
Orientujecie się czy której wersji HP ProBook występowały porty rs232? Ja jeszcze w G5 widziałem. Ew są jakieś współczesne laptopy seryjne wyposażone w ten port?
#komputery #laptopy #pytanie
Zaloguj się aby komentować
Blender - darmowe, multiplatformowe narzędzie do grafiki 3D - jest też jest doskonałym edytorem video!
Zapraszam do zapoznania się z tą funkcjonalnością tego świetnego programu:
#technologia #komputery #blender #videoediting #edycjavideo
Zaloguj się aby komentować
Obecnie mój komputer czasem się wyłącza bez żadnej przyczyny.
Serwer działający na tym samym gniazdku działa, więc to nie jest wina braku zasilania z zewnątrz.
W logach nie ma nic
normalne wyłączanie
gru 01 21
02 komputer systemd-shutdown[1]: Sending SIGTERM to remaining processes...
gru 01 21
02 komputer systemd-journald[432]: Received SIGTERM from PID 1 (systemd-shutdow).
gru 01 21
02 komputer systemd-journald[432]: Journal stopped
wyłączanie samoistne(nie ma żadnego info o wyłączeniu)
gru 02 20
58 komputer earlyoom[1334]: mem avail: 13177 of 23952 MiB (55.02%), swap free: 8177 of 8191 MiB (99.83%)
gru 02 20
01 komputer CRON[600388]: pam_unix(cron:session): session opened for user root(uid=0) by root(uid=0)
gru 02 20
01 komputer CRON[600389]: (root) CMD (command -v debian-sa1 > /dev/null && debian-sa1 1 1)
gru 02 20
01 komputer CRON[600388]: pam_unix(cron:session): session closed for user root
gru 02 20
07 komputer rtkit-daemon[2079]: Supervising 9 threads of 6 processes of 1 users.
Czasem nie da się włączyć też komputera, dopóki nie wyciągnie się kabla hdmi i czasem zasilania
Zauważyłem, że po wysypaniu się, czasem wentylator z zasilacza/cpu/karty graficznej kręcą się dalej, dopóki nie wyciągnę kabla hdmi.
Pierwszy więc trop, że jest jakieś zwarcie.
Mam dwa monitory podpięte pod hdmi, jeden bezpośrednio a drugi przez rozdzielacz Blukar HDMI(monitor przełączam sobie pomiędzy laptopem a komputerem) - coś takiego https://www.amazon.pl/Blukar-Przel%C4%85cznik-rozdzielacz-Dwukierunkowy-przel%C4%85cznik/dp/B08V8XD945 . Podejrzewam, że to właśnie może powodować problem, bo jest zasilane właśnie przez hdmi.
Do głowy przychodzi mi jedynie np. kupienie jakiejś przelotki hdmi, która blokuje pin 5v idący do komputera ( https://static1.xdaimages.com/wordpress/wp-content/uploads/2021/02/hdmi-pin-configuration.jpg ) ale nie mogę nic takiego znaleźć(i tak wtedy by zasilanie szło do tego z jakiegoś monitora) albo nowego rozdzielacza ale zasilanego osobno
Kojarzycie może jakiś inny sposób na możliwą naprawę tego?
#komputery
#elektronika
Mam dwa monitory podpięte pod hdmi, jeden bezpośrednio a drugi przez rozdzielacz Blukar HDMI (...) Podejrzewam, że to właśnie może powodować problem, bo jest zasilane właśnie przez hdmi.
@krokietowy A próbowałeś po prostu wypiąć rozdzielacz, i zobaczyć czy problem dalej występuje na połączeniu bezpośrednim, żeby to potwierdzić?
@krokietowy
Odepnij przycisk power i zmierz rezystancję.
Głupie? Dawno temu mój komp zaczął ni z gruszki, ni z pietruszki robić twarde resety. Ale, nie, że jakiś BSoD, żadnej "pauzy" i dopiero crash. Nie, po prostu bum i startujemy od nowa.
No więc reinstal windy, komp resetuje się w czasie instalacji.
Sprawdzam BIOS. Resety w BIOSie!!!!!
Wyjąłem niepotrzebne karty (muzyczna i jakieś inne). Dalej resety.
Pożyczyłem od kumpla RAM. Dalej resety.
Pożyczyłem zasilacz. Dalej resety.
Pożyczyłem kartę graficzną. Dalej resety.
Pożyczyłem dysk. Dalej resety.
Pożyczyłem płytę główną z procem. Dalej resety.
No co do c⁎⁎ja, nic z mojego oryginalnego kompa już nie ma w .... obudowie.
Sprawdziłem przycisk reset multimetrem. Zwarcie jak wciśnięty. 600 Ohm jak puszczony. Mam cię dupku.
Pewnie dostał się kurz do środka albo jakiś brud generalnie. W lato, kiedy było sucho, rezystancja brudu była wyższa, więc płyta główna nie odczytywała wciśnięcia. Ale kiedy przyszła jesień i wilgotność podskoczyła, to brud na tyle obniżył rezystancję styków, że płyta główna reagowała jakby przycisk był wciskany.
Problem rozwiązałem w najprostszy możliwy sposób - przycisk reset nie został podpięty do płyty głównej
Kompa złożyłem ponownie i działał stabilnie.
Zaloguj się aby komentować

Firma NZXT znalazła się w ogniu krytyki po druzgocącym materiale opublikowanym przez popularny kanał YouTube Gamers Nexus.
W materiale oskarżono producenta o stosowanie nieetycznych praktyk w ramach programu wynajmu komputerów Flex, określając działania firmy jako „drapieżne i złośliwe oszustwo”....
SystemRescue - to system ratunkowy oparty na Linuksie, który nie wymaga instalacji - ponieważ można go uruchomić z napędu CD/DVD lub wgrać na pamięć USB (na przykład przy pomocy windowsowego programu YUMI )!
Wypchany po brzegi przydatnymi narzędziami, SystemRescue ułatwia tworzenie i edytowanie partycji dysku twardego, odzyskiwanie danych, archaizowanie plików i bezpieczne ich usuwanie, testowanie komponentów komputera, i wiele innych!
SystemRescue to narzędzie, które warto mieć zawsze pod ręką!
#technologia #komputery #linux #systemrescue

Zaloguj się aby komentować
Ostatnio mi komputer zaczął się losowo wyłączać podczas odpalania niektórych gier i filmów a w logach systemowych nie widzę absolutnie żadnej wiadomości, że to wina systemu/kernela, wiec obstawiam że jest problem z zasilaniem/płytą główną/kartą graficzną.
Komputer ma ~10 lat, więc w zasadzie jestem już w miarę przekonany na wymianę.
Moje wymagania:
programuję w rust, więc procesor musi być silny by czasy kompilacji były zjadliwe
siedzę wyłącznie na linuxie, więc jedynie karty graficzne amd biorę pod uwagę(nvidia gfy)
gram od czasu do czasu w różne gry od Stronghold Crusader po najnowsze AAA
musi mieś m2 pcie i wsparcie dla kilku dysków sata(ssd+hdd)
Co myślicie o takim zestawie?
Zastanawiam się czy jest sens brać RX 7800 xt i czy nie zabrać dwa razy tańszego rx 6700 xt
Co ze sklepem? Allegro, x-kom czy jakieś inne metody zakupu polecacie?
#komputery

@krokietowy Zestaw spoko poza w/w zasilaczem (też nie znam tej firmy, ale ja tylko BeQuiet! już od jakiegś czasu..). Nie wiem jak do kompilacji RUSTa, ale do C++ 2-3GB per wątek przy kompilacji to minimum, więc 32GB RAMu jest na styk, więc przemyślałbym jednak 64GB (no i od razu Ryzen 9 (7-9)950X, do pracy są po prostu za⁎⁎⁎⁎ste : >). Wtedy odpuściłbym kartę i kupił jakąś tańszą i wymienił ją w przyszłości jak nazbierasz, ale to ruch w bok w zasadzie.
Zaloguj się aby komentować
Hej, komputerowe świry.
Chciałbym po Nowym Roku zacząć budować sobie kompa od zera.
Cel: stabilne 30 fps w nowym MSFS 2024.
Chciałbym zbudować coś na bazie podstawki AM5 (procesor koniecznie x3d bo wydajność w symulatorze jest o wiele lepsza).
RAM 32gb z możliwością rozbudowy ddo 64gb w przyszłości.
Nie wiem jak wybrać płytę główną, na co zwrócić uwagę poza tymi dwoma wymaganiami wyżej. Co jest istotne w kwestii doboru tego komponentu?
#komputery #pcmasterrace #pcbuild
@FoxtrotLima zacznij od wybrania chipsetu, a potem szukaj płyt, na których jest zamontowany. https://en.wikipedia.org/wiki/Socket_AM5#Chipsets
Zaloguj się aby komentować
Wygląda na to że mój wysłużony HDD w końcu zdechł na dobre. Już od jakiegoś czasu słabo sobie radził ale w końcu przestał działać całkowicie, przy rozruchu słyszę że próbuje dygnąć i w biosie go nadal widać, ale już Windows go nie wykrywa.
Znacie jakieś programy którymi mógłbym spróbować go ożywić i skopiować jakoś dane? Będąc przezorny przeniosłem większość ważnych rzeczy zawczasu więc w sumie poradzę sobie, ale jakieś tam stare zdjęcia, pliki do skończonych projektów i takie tam byłoby jednak spoko odzyskać - ktoś coś?
#komputery
@hellgihad - podepnij dysk normalnie do kompa gdzie masz zabootowanego Linuxa (może być nawet zabootowany z pendrajwa na USB). Tylko nie podpinaj dysku do przejściówki na USB, a natywne do złącza np. SATA.
Spróbuj zrobić obraz dysku używając ddrescue: https://linuxhandbook.com/ddrescue-data-recovery/ i później z tego obrazu odzyskiwać dane.
Jak dysk już nie działa całkowicie to pozostaje Ci odzyskiwanie danych w laboratorium gdzie w atmosferze ochronnej przeszczepią części z podobnego dysku - jest to drogie rozwiązanie i nie gwarantuje odzyskania żadnych danych jak na przykład talerze z danymi są mocno porysowane lub w inny sposób uszkodzone.
Zaloguj się aby komentować
Jakie macie setupy do pracy w domu?
Chcę biurko w którym z monitorów, myszy i klawiatury może korzystać zarówno mój prywatny PC jak i laptop (Dell) podpinany do stacji dokującej. W moim obecnym zestawie monitory się starzeją i zaczynają mieć problemy, co uważam za świetną okazję na upgrade.
Interesuje mnie połączenie mysz ->kmv switch -> PC albo stacja dokująca, oraz analogiczne ścieżki dla video oraz klawiatury.
Zdjęcie dla uwagi
#it #linux #programowanie

U siebie mam switch HDMI do przełączania ekranu między służbowym a prywatnym kompem, można kupić taki switch od razu z opcją przełączania klawiatury i myszki. Ja na razie myszkę przepinam jak zwierzę, a klawiaturę kupiłem bluetooth silver monkey z opcją sparowania z 3 różnymi urządzeniami i przełączaniem kliknięciem. Czasem zdarza jej się gubić sygnał z kompem, ale przynajmniej była tania. Logitech ma serie bodajże mx master gdzie klawa i myszka mają opcje przełączania urządzenia kliknięciem, ale to trochę droga zabawa jak na taką pierdołę.
Klawiatura bezprzewodowa - przez bt podpieta do laptopa, przez kabel do pc. Jak chcę pisać na lapki to suwak przerzucam na bt i łączyć się pod laptopa, a jak chcę pc to suwak na kabel i łączy się z pc.
Myszki mam dwie, bezprzewodowe.
Monitor mam jeden, który podpięty jest do PC przez DP i do laptopa przez HDMI. Jak uruchomione jest jedno urządzenie, to automatycznie wybiera źródło, jak oba na raz działają, to z poziomu menu monitora przełączam dwoma klikami.
Mam dwa zestawy (jeden u siebie, drugi jak jesteśmy u teściowej). W pierwszym przypadku monitor z hubem USB, w USB wpięta klawiatura i mysz, przełączam USB-c ze służbowego na prywatny i mam wszystko. W drugim przypadku klawiatura+mysz BT+USB. Przełączam się klawiszem między trzema kanałami BT lub USB.
Zaloguj się aby komentować
Czy ktos ma
Ram
Sodimm
800mhz
Kosci 4gb
Najlepiej parke.
(Laptopowe krotkie).
Ew 1*2gb.
#komputery #informatyka

Zaloguj się aby komentować
30 listopada 2024 r. serwis internetowy Forum PC LAB zostanie zamknięty.
#internet #pcmasterrace #feels
Zaloguj się aby komentować
Chłopowi się zachciało nowego lapka
Kupiony spoko notebook z Ryzen'em w fajnej cenie. Ale oczywiście, było za dobrze.
Wczoraj siedzę i kulturalnie z różową oglądamy serial, słyszę jakiś błąd, ale ignoruje, pewnie jakiś program czy coś. No program to miał się zacząć XD.
Komp nagle zrobił systemowego magika i wywalił się na ryj. Odłączyłem wszystko i włączyłem ponownie, działa. No to fajnie, nie? Nie, znowu się wy***ał. Było późno, to stwierdzam, że zrobię jutro. Następny dzień, wracam po zajęciach na 3 godzinne okienko z wydziału i próbuje naprawić gnoja.
Szukam po necie, nic. Udaje mi się znaleźć na stronie sklepu serwis. Dzwonie, mówię problem. Wychodzi na to, że komp może mieć jakąś wadę z dyskiem. Oprócz tego dowiedziałem się, że oficjalny support nic nie zrobi, bo komp bez systemu był normalnie sprzedawany, a tego zainstalował sprzedawca. Ogólnie nie ciekawie, ale to nie wszystko. Myślę, dobra trzeba odzyskać dane. Na całe szczęście są one też na pendrivie, ale pendrive po perypetiach z Linux'em to go nie wykryje Windows bez formatu.
No to jazda, instaluje za pomocą kompa różowej Ubuntu i podłączam do kompa, nagle Windows odżywa, ale oczyścicie klucza odzyskiwania nie przyjmie mimo, że wszystko się zgadza. Odpalam Ubuntu i teraz przerzucam dane na dysk Google i Mega, bo cebula jestem.
I na c**j mi był znowu ten Windows, zachciało się grać w gierki i pokorzystać z jakiś fajnych programów tylko na niego.
#komputery #windows #linux #gownowpis

Zaloguj się aby komentować
Pewnie wdrażali w piątek
#humorhermetyczny #programowanie #heheszki

Zaloguj się aby komentować
czekali jak FreeDos na V1
https://blog.freecad.org/2024/11/19/freecad-version-1-0-released/
#opensource #software
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
#komputery #pytanie
Polecicie jakiś dysk m2, taki co podziała? Szukam 2TB. Mój BX500 po 4 latach się zesrał
@PanNiepoprawny Ważna rzecz, dysk SSD ma firmware, jego wersje. Zawsze sprawdzaj czy był update, wgrywaj. Dysk często, praktycznie każdego producenta mają wadliwe serie. Zazwyczaj błąd leży w firmware, nowsze wersję leczą niedoskonałości. Najwięcej wpadek miał chyba samsung. KC3000 wszędzie polecany ma też rewizje, czasem kości microna, czasem inne słabsze
Ogólnie to temat rzeka. Jednak samsung wydaje się najdroższy z największą ilością wpadek, serio!
Mój samsung padł po pół roku evo padł po pół roku ponieważ... miał wadę w firmware. Wgranie nowszej wersji na 99% uchroniłoby sprzęt, ale skąd człowiek mógł wiedzieć.
oraz buying guide https://ssd.borecraft.com/SSD_Buying_Guide.png
ps. obecnie phison E18 miał "buga" w sofcie. Większość producentów dysków wypuściła firmware, niestety tylko większość.
adata seria legend, crucial seria P5/P5plus (nie niższa), samsung evo pro - drożej się już nie da
generalnie każdy producent ma jakąś wersję superfast lub pod tzw. gaming. Najlepsze dyski mają kontrolery marvella, trochę gorsze SMI, samsung ma własne kontrolery. A jak chcesz dysk od razu do d⁎⁎y, to szukaj na kontrolerach phison.
Aczkolwiek bywają wyjątki bo ten co masz BX500 jest na smi, ale nie zgłębiałem nigdy co w tych dyskach najczęściej pada, czy to jednak wadliwy kontroler smi, firmware źle alokujący dane, czy jednak wadliwe kości tlc.
Chyba że przycięli w H - jak to wszyscy producenci - i z czasem zaczęli montować w tych samych seriach gorsze podzespoły.
tzn. da się drożej, bo jak chcesz wydajności i stabilności to możesz pójść w dyski serwerowe intela
Ale tutaj chyba zaczynamy godke od jakichś 1800 papiera.
Generalnie poleciłbym nawet intela na rynek konsumencki. Może nie jakoś wybitnie szybki i top notch, ale podzespoły i soft na tyle stabilny że całkiem dobrze sobie radzą. Właśnie jadę na jakimś starszym modelu z serii pro.
Zaloguj się aby komentować
Cześć!
Stało się, czas wymienić laptopa. Kupiony jako poleasingowy. Następny także - nie mam potrzeby używania nówek, a ceny znacznie niższe.
Aktualny sprzęt: Dell Lattitude 6430u (cieniutki, leciutki, bateria trzyma 5 godzin), ale niestety CPU przestaje wystarczać. Laptopem chcę zastąpić mój stacjonarny i ten laptp, więc mam wymagania
Możliwość podpięcia dwóch monitorów - może być stacja dokująca
Cena zakupu baterii oryginalnej nie jest istotna, ale ma za to trzymać jak najdłużej. W aktualnym jest to oryginalna bateria - laptop kupiony jako poleasingowy w 2016r
referuję cpu intel (chyba, że coś się zmieniło, stary jestem i procesory AMD pamiętam jako bardzo prądożerne)
Klawiatura numeryczna jest zbędna, ale może być
Ekran matowy
RAM - absolutne minimum 16GB, fajnie jakby dało się do więcej niż 20GB rozbudować, albo żeby miał. Im więcej tym lepiej
dysk ssd najlepiej 1TB - ale minimum absolutne to 512gb(+/- bo ssd mają niepełne pojemności), najlepiej jakby można było zamontować drugi dysk hdd
Linux i dokeryzacja ma działać bezproblemowo
cena - do 2k pln stąd używane wchodzą w grę
#laptopy #cokupic
jak jesteś zadowolony z serii latitude to weź nowszą serię
coś od 5400 - ta ma 8 gen intela - lub wyższą, ewentualnie "cieniarza" >7400
za "zaoszczędzone" dokupisz większy ssdi ewentualnie dodatkową kostkę 16GB
do dwóch monitorów będziesz potrzebował hdmi splittera jeśli nie chcesz stacji dokującej
Przy doku nie da rady z podstawką chłodzącą.
Zaloguj się aby komentować
Jak tu miło i przyjemnie. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich z okazji tego poniedziałku!
Ale nie będę owijać w bawełnę, przychodzę dziś w interesach.
Jakie #monitory polecacie?
Mam LG 24gm77. Szukam czegoś takiego samego z lepszą czernią. Niestety, tanio to już było, więc gdy cena idzie w górę to i wymagania:
- 27 do 32 cali
- częstotliwość 120hz albo więcej
- rozdzielczość powyżej 1920x1080
- wyjście minijack
- dobra czerń
Dziękuję za wszelkie propozycje.
#komputery #monitory #hardware
@Gabriel to podpowiem tylko 2 rzeczy: przy takiej rozdzielczości jak chcesz robić na tym cokolwiek, to zacząłbym MINIMUM od jasnego powiedzenia że rozdzielczość to minimum 2k albo wręcz 4k, bo zaraz dostaniesz jakieś krzywe wynalazki typu FHD+ z 2160×1080 i tekstem "no przecież jest więcej pikseli". To plus jaki na to chcesz poświęcić budżet, bo zaraz ci się tu może pojawić monitor za 9 tysięcy
Zaloguj się aby komentować