Taki o to silniczek za 1000 złotych sobie kupiłem - wygląda zacnie i jestem pełen dobrych myśli na jego temat. Teraz muszę tylko znaleźć trochę czasu i chęci żeby go zamontować. #stepujacybudowlaniec


Społeczność
Ciekawostki, fotki, memy, dyskusje i wszystko inne mniej lub bardziej związane z Alfą
Taki o to silniczek za 1000 złotych sobie kupiłem - wygląda zacnie i jestem pełen dobrych myśli na jego temat. Teraz muszę tylko znaleźć trochę czasu i chęci żeby go zamontować. #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Chłopaki robią przejście do mojego nowego silnika bo ten co był na wierzchu to słabo wygląda #stepujacybudowlaniec


Zaloguj się aby komentować
Stało się to czego się obawiałem już od jakiegoś czasu - moja stara Alfa nie wróciła do domu o własnych siłach po raz pierwszy od niepamiętnych czasów. Niestety po przejechaniu 380 000 kilometrów zaczęła się passa awarii - najpierw padła skrzynia biegów, później zgubiłem kluczyk i musiałem usunąć immobilizer, zaraz po tym elektronika świateł odmówiła posłuszeństwa, w zeszłym tygodniu wysiadł alternator (co ciekawe w podmienionym obrotomierzu z benzyny nie było kontrolki ładowania akumulatora i akurat w tym samym czasie padł alternator - nie padł przez te wszystkie lata gdy kontrolka była sprawna tylko akurat w tym tygodniu gdy jej nie było). No i mamy wisienkę na torcie, wczoraj podczas załatwiania różnych spraw nagle silnik zaczął wydawać dziwne odgłosy (na początku myślałem, że to źle założony pasek od akcesoriów który zdejmowałem aby wyjąć alternator). Wyłączyłem silnik i zjechałem na pobocze aby zbadać przyczynę hałasu. Po podniesieniu maski i oględzinach silnika z każdej strony nie znalazłem widocznej przyczyny więc odpaliłem auto jeszcze raz. Wtedy usłyszałem wyraźnie, że hałas pochodzi z silnika a konkretnie bezpośrednio z jego głowicy. Mimo wszystko postanowiłem jechać dalej. Auto było słabe ale jakoś jechało. Dźwięki zaczęły się pogłębiać a moc spadać więc stwierdziłem, że dalsza jazda nie ma sensu i czas najwyższy znaleźć jakieś dogodne miejsce na dłuższy postój. Załatwiłem sobie transport do domu, wziąłem nową Alfę i pojechałem przepakować wszystkie graty ze starej (wartość moich narzędzi przekracza wartość samochodu). Wieczorem znalazłem dwa "nowe" silniki w zaprzyjaźnionym zakładzie autokasacji w którym kupowałem też "nową" skrzynię biegów. Akurat dzisiaj wybieram się w tamtą stronę i planuję przy okazji zabrać jeden z tych silników do domu. Jutro pewnie przyholuję też auto do domu i zacznę wyciągać bebechy. Zrobię totalny remont kapitalny i będę miał spokój na następne 100 000 kilometrów. Akurat w wymianie silników w Alfach mam już trochę doświadczenia więc nie planuję komplikacji. Smutne jest to, że od pierwszej awarii udało mi się przejechać tylko 1000 kilometrów

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Prawdopodobnie zamontowałem złą skrzynię biegów (mam dwie) i dwumas który dałem do regeneracji to był duży błąd (telepie nim przy zmianie obrotów) więc plan jest taki, że dam drugą skrzynię do regeneracji i kupię nowy dwumas żeby wszystko było tip-top. #stepujacybudowlaniec
P.S. Obecna skrzynia biegów szumi i biegi słabo wchodzą a to psuje całą zabawę

Zaloguj się aby komentować
Wymieniłem wczoraj uszczelki pod chłodniczką oleju bo ciekł z pod niej olej i już nie cieknie. Zostały ślady. #stepujacybudowlaniec


Zaloguj się aby komentować
156 już na kołach i prawie gotowa do jazdy - nie ma tylko komputera i wkładki zamka w lewych drzwiach bo jutro rano usuwam z ECU immobilizer oraz dorabiam nowy kluczyk. Dzięki temu, że znalazłem płytkę od pilota i pomocy sąsiadki z lutownicą udało mi się otworzyć auto.
Z okazji tego, że kończę dziś 50 lat zrobiłem sobie mały prezent i w 159 dołożyłem 14 kucy z 136 na 150. Zatkałem też EGR bo rurki były nieszczelne i spaliny dmuchały pod maskę przez co turbo się nie wkręcało na obroty. Auto zapierdala - szkoda, że nie ma gdzie tego przetestować. #stepujacybudowlaniec


Zaloguj się aby komentować
Przy okazji wymiany skrzyni biegów uszkodziłem blaszkę osłonową w jednym z prawych przegubów i musiałem ją wymienić. Okazało się też, że oba wahacze mają uszkodzone sworznie - dolny już wymieniłem a teraz czekam na górny. Trochę zaniedbałem tą maszynkę ale tak to już jest jak się ciągle jeździ i nie zagląda dopóki się coś nie rozleci całkiem. Zregenerowałem też przepustnicę żeby nie ciekł olej z odmy przez nią oraz wymieniłem cieknącą uszczelkę pod termostatem (niestety podejrzewam, że poszła też uszczelka pod pompą wody bo podczas montażu przegubu coś kapnęło z góry). #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Czasem jest tak, że zrobisz coś bardzo prostego i łatwego co rozwiąże duży problem - ktoś to patrzy na to z boku pomyśli sobie, że nie zrobiłeś niczego wielkiego i skomplikowanego a wręcz przeciwnie, było to dosyć banalne. Problem oczywiście tkwi w szczegółach bo coś co jest łatwe do zrobienia nie zawsze jest oczywistym rozwiązaniem i często czas jaki trzeba poświęcić na odkrycie rozwiązania jest niewspółmierny. To jest właśnie jeden z tych przypadków nad którym głowiły się mądre głowy (i AI) ale nikt nie potrafił znaleźć rozwiązania które okazało się banalnie proste (patrz ostanie zdjęcie). #stepujacybudowlaniec



Zaloguj się aby komentować
Kurde powiem wam, że nawet ładnie wyszło #stepujacybudowlaniec



Tylko kolor betonu nie będzie świętokradztwem.
https://www.leroymerlin.pl/produkty/efekt-dekoracyjny-beton-7-kg-verona-jeger-45138933.html
Zaloguj się aby komentować
Zaparkowałem tyłem żeby somsiady mogły nowe lampy podziwiać #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Jak się zrobiło ciemno to oczywiście pojechałem przetestować nowe światełka - świecą wyśmienicie ale jedną stronę trzeba było trochę podregulować. Ogólnie zapomniałem przełożyć silniczki do regulacji poziomu świateł ze starych lamp ale co ciekawe w starych lampach silniczki nie działały a na allegro nie ma ani jednej sztuki do Alfy 159 (czyli się nie psują). W pozycje wsadziłem LED'y i oczywiście od razu wywaliło błąd świateł


Zaloguj się aby komentować
Wrzucam tu tylko po to żeby debile mogły pytać które zdjęcie to "przed" a które "po" #stepujacybudowlaniec



Zaloguj się aby komentować
Brakuje jeszcze jednego ważnego elementu #stepujacybudowlaniec

@Ten_koles_od_bialego_psa właśnie się zastanawiam czy wymieniać całe elementy czy szpachlować to co jest (maska, klapa bagażnika, drzwi prawe i lewy błotnik) - całość planuję malowac albo oklejać (też jeszcze nie wiem co lepsze). Na razie skupiałem się na mechanicznych aspektach a teraz powoli wchodzę w estetykę.
Zaloguj się aby komentować
Klima już działa ale cały czas jest problem z błędem P0480 czyli pierwszym biegiem wentylatora chłodnicy. Będę musiał to zdiagnozować na spokojnie. Za to jutro przychodzą nowe lampy i atrapa chłodnicy - nie omieszkam się pochwalić po zamontowaniu. #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Fajne mi się to autko trafiło, dużo zabawy przy nim było ale zaczyna już jakoś wyglądać a jeździ już znakomicie. Mam jeszcze wyciek oleju między chłodnicą oleju a blokiem silnika więc będę się musiał znowu pi⁎⁎⁎⁎lić i nagimnastykować żeby to zrobić. Dzisiaj klima idzie do testów i może w końcu zostanie nabita (najwyższy czas bo robi się coraz cieplej). Planuję jeszcze w tym tygodniu wymienić światła z przodu, zamontować brakujące elementy zderzaka i może wymienić wydech. Kolejnym etapem będzie wygłuszenie drzwi i montaż porządnych głośników. Mam też już dobre radyjko na oku w przystępnej cenie. Może później wrzucę więcej szczegółów. #stepujacybudowlaniec
P.S. tempomat świetnie się sprawdza - nie miałem nigdy auta z tempomatem
P.S.2 Zestaw audio:
głośniki https://allegro.pl/oferta/audio-system-m165-evo-glosniki-16-5cm-dystanse-alfa-romeo-147-159-fiat-idea-17521116112
radio https://allegro.pl/oferta/radio-nawigacja-alfa-romeo-159-2005-2011-carplay-android-8-256gb-sim-16866452389
Do radyjka dokupi się jeszcze kamerę przednią pod rejestrator i tylną do cofania oraz mikrofon zewnętrzny. A do głośników trzeba będzie dodać maty wygłuszające butylowe oraz z pianki kauczukowej (może przy okazji wygłuszę resztę auta - podłogi/dach) bo te głośniki są za mocne do oryginalnej konstrukcji.



Zaloguj się aby komentować
Właśnie wskakują nowe półosie, nowe większe zaciski z nowymi większymi tarczami oraz kompletnie nowy kompresor klimatyzacji (praktycznie cały układ klimy będzie teraz nowy) #stepujacybudowlaniec
P.S. W przyszłym tygodniu planuję zamontować nowy wydech oraz nowe przednie lampy oraz atrapę chłodnicy i brakujące kratki w zderzaku
P.S.2 Mam problem z dobraniem systemu multimedialnego do auta - wybrałem coś takiego: Teyes CC4 Pro
https://allegro.pl/oferta/radio-samochodowe-teyes-cc4-pro-2k-12-256-gb-10-uniwersalny-android-13-18218176731?utm_source=chatgpt.com ale przydała by mi się lepsza integracja z autem. Może ktoś coś ma do polecenia w tym temacie?





@StepujacyBudowlaniec większego radia nie było? 9" styka a w 159 i tak będzie duże.
Co do radia z Androidem w aucie to większa sprawa, ostatnio przerabiałem temat, bo pod ten format radia potrzebujesz chińskiego plastiku który wpasuje je w Twoje auto (to nie DIN1/2).
np. coś takiego .
Warto też zainwestować w wiązkę (zazwyczaj fabryczna auta>>16-Pin Kenwood/Pioneer bo taki etyk mają chińczyki), by nie pieprzyć się z lutowaniem.
Widzę, że pan chińczyk ma Androida pod Twoje auto i ładnie się wpasuje (https://pl.aliexpress.com/w/wholesale-android-radio-frame-alfa-romeo-159.html?osf=direct ).
Nie lepiej pójść w tą stronę?
@DuckDuckDog Ramka to nie jest duży problem, problemem jest ładne radio z opcją sentry i rejestratorem oraz kamerą cofania - nie chcę jakiegoś gówna zamulonego bez integracji z kamerami
P.S. Dałeś mi link do wyszukiwania na aliexpress i jedyne co tam widzę to tanie chińskie gówno (tak jakbym sam sobie nie umiał wpisać w wyszukiwarkę frazy). Nie napisałeś które radio jest ok i dlaczego uważasz, że jest OK czyli po prostu przyspamowałeś śmieciami i jesteś z siebie dumny.
Zaloguj się aby komentować
W końcu, wreszcie, nareszcie mam takie zaciski jakie chciałem od samego początku do mojej nowej Alfy. Będę mógł zamontować duże tarcze z przodu. Teraz jeszcze przydało by się zastosować ten sam manewr z tyłu ale kurde dopiero co kupiłem nowe zaciski pod małe tarcze a same tarcze też wyglądają na nówki sztuki - trochę szkoda. #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Pierwsza Alfa prawie zrobiona #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Jak dobrze pójdzie to w tym tygodniu w końcu będę miał zaciski pod te tarcze (czerwone, znaczy się sportowe) #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować