Cześć. Komunikat mam. Proszę potraktować w miarę poważnie.

Jak zapewne większość z Was zdążyła zauważyć, portal nam się rozrasta. A wraz z jego rozwojem zaczynają pojawiać się treści, które podchodzą pod "patologiczne". Zapewne część użytkowników nie będzie widzieć w tym nic złego, ale dostaję sporo wiadomości, że należałoby coś z tym zrobić. "W końcu nie chcemy drugiego wykopu." I jak najbardziej się z tym zgadzam.

Ale gdzie ta wolność słowa, spytacie? Ja to widzę w ten sposób - moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Puszczanie głośnej muzyki w środku nocy może przeszkadzać sąsiadom. A mówienie, żeby w takim razie kupili zatyczki do uszu raczej nie jest dobrym podejściem.

Dlatego - i tutaj mówię to jako użytkownik, a nie moderator - uważam, że niektóre treści z uwagi na wolność słowa powinny być głoszone tam, gdzie znajdą słuchaczy. Społeczność hejto to głównie emigranci, którzy uciekli z wykopu właśnie z powodu takiej patologii. A teraz ta patologia przyszła za nimi. Niejeden mógłby się zdenerwować.

Proszę o Waszą w tej sprawie opinię. Czy jako prości użytkownicy chcemy tolerować takie treści, czy może jednak niech patologiczne tagi wracają na wykop, gdzie ich miejsce?

Proszę o poważną dyskusję.

libertarianin

Ja chcę minusy. Jak tag ma duże ratio minusów - do wszystkich ocen to jest kontrowersyjny i spada do zakładki kontrowersyjnych. Proste, sprawdzone na reddicie tak jakby.

RobertCalifornia

jak długo będę miał możliwość zablokowania wszystkiego co uważam za patologiczne i nie widzieć tego, tak długo wg mnie wszystko będzie ok. Jak się femmemma czy inne kononowicze chcą dalej się jarać patologicznymi treściami, niech se to robią, ale ja nie chcę tego widzieć.

 

chyba, że mówisz o treściach niezgodnych z prawem (nawoływanie do samobójstwa/samookaleczenia, pedofilia itp). Trzymajcie się prawa i usuwajcie to jak najbardziej

Lukaskovic

Treści typu #kononowicz są na wykopie i moim zdaniem ten portal powinien się z tego contentu uwolnić. Wszystko ma swoje miejsce, a nikt nie zmusza do użytkowania z danego portalu. Można jednocześnie być na wykopie i hejto.

3586

"Czy jako prości użytkownicy chcemy tolerować takie treści, czy może jednak niech patologiczne tagi wracają na wykop, gdzie ich miejsce?" Odpowiedź jest prosta.
Nawet jeśli użytkownicy już zarejestrowani mogą poblokować tagi i użytkowników, to niezalogowanych, nowo przybyłych po prostu takie patologiczne wpisy odstraszą. Nie rozumiem szczerze po jakiego grzyba przychodzą tu tacy użytkownicy, kiedy na wykopie jest na to większy popyt i aprobata. Ten portal zaczął się prężniej rozwijać dopiero od niedawna i osobiście uważam, że patologiczne tagi mogą wpłynąć na przyszłość Hejto, bo to teraz budowane są najważniejsze fundamenty społeczności i obieranie kierunku, w którym ta strona pójdzie.

andrzej-k-k43r

Kasowałbym bez litości. Takie szambo tylok rośnie z czasem

sullaf

Może przez tworzenie społeczności, których nie widać na głównej? Coś tak społeczności nsfw na jbzd. Kto szuka kontrowersyjnych treści, ma miejsce dla siebie, reszta żyje w miarę normalnym portalem, nie niepokojona przez miłośników gore czy gołych bab

drhab

@lubieplackijohn Do rozwiązania są treści dla konkretnych tagów, czyli np. flood Koterskim na F1. Tego się niestety nie zablokuje z perspektywy użytkownika. Tu potrzebna jest niestety klarowność zasad i twarda ręka. Podobnie z granicami w tagach nsfw, i nie tyle o pieroga chodzi, co też o granice gore etc.
Też nie mam wiele przeciwko treściom w stylu "famemmma", jeżeli da się je z perspektywy użytkownika łatwo zablokować i nie powoduje to pustki na portalu. Apropo - na razie zauważyłem, że blokując użytkownika nie widzę jego postów, ale widzę jego komentarze.
Problem zacznie się większy, gdy hejto stanie się userfriendly do śledzenia wydarzeń na żywo. Na razie jest z tym mocno średnio, na poziomie gorszego reddita. A to jednak właśnie wydarzenia na żywo generują sporo gorących wpisów na wykopie i co za tym idzie - konkretnych użytkowników.

Lukaskovic

Strategia na rozwój tego portalu musi być klarowna dla wszystkich nowych użytkowników. Przede wszystkin odcinamy patologię, która została na wykopie. Czy przyniesie to efekt, zaciągnie normalnych użytkowników i czy hejto w przyszłości dosięgną te same choroby co wykop - to zależy od nas samych

inty

Kasować albo mieć możliwość zgłoszenia wpisu jako szkodliwy. Wtedy algorytm powyżej jakieś granicy usuwa, bądź przesuwa gdzieś ten wpis do jakiegoś archiwum i jest niewidoczne.

ocotutajchodzi

@lubieplackijohn Ja jestem za całkowitym pacyfikowaniem takich treści, kosztem oskarżeń o brak wolności słowa. Niestety polscy internauci nauczyli się, że jak portal jest dostępny, to można robić wszystko, i wy macie się dostosować. Nie, nie można. Nauczyli się też, że krytykować można słowami "ale zamknij pysk debilu xddd" albo i wulgarniejszymi. Nie, nie można. Hejto (poza pierwszą dobą istnienia) to nie jest miejsce na papieże, trollowanie, kononowicze czy jakieś pille. Mają swój wykop i niech tam siedzą.

 

Pacyfikować, choćby i 80% miało polecieć stąd.

Bezkres

@lubieplackijohn Problem w tym, że tutaj każdy ma inne pojęcie co jest patologią a co jeszcze nie. Myślę, że sytuacja się poprawi jak będzie działać ukrywanie komentarzy osób blokowanych. Jak jest w drugą stronę? Czy osoba zablokowana przeze mnie może komentować moje wpisy?

 

Teraz to jest do ogarnięcia z mojej perspektywy, ale nie wiem jak będzie przy większym napływie treści.

MrStealYourGirl

Albo out niech siedzą sobie na wykop, albo można stworzyć zamknięte społeczności, których treść nie będzie wyświetlana w feedzie na głównej

GazelkaFarelka

Jak ktoś tutaj zauważył, tego portalu w odróżnieniu od wykopu nie wstyd przeglądać w miejscu publicznym na telefonie. Niech tak zostanie, co?

anervis

@lubieplackijohn myślę nad tym aby społeczności działały w stylu subredditów, niektóre natywnie ukrywać bez zalogowania jak NSFW na reddicie.
Ludzie uciekli z wykopu ze względu na dyktaturę administracji, a chyba nie chcecie podzielić tego losu?

szarakOFFiCiAL

Wprowadzić opcję blokowania sobie społeczności. A wszelką patologię do patologicznej społeczności. Proste.

skowyrny

@libertarianin To nie zadziała, bo tej patologii zleci się tyle, że to oni będą rządzić tym ratio. W 2018 roku jak jeszcze było trochę ogarniętych ludzi po tagach na mirko, to nikt nic nie mógł zrobić z tym jak się zleciało 10k fanów Magicala i reszty patostreamów, którzy niemal dosłownie przejęli cały portal. To trzeba zwalczać w zarodku i nie dawać im nawet cienia atencji. Trzeba sobie powiedzieć wprost, czy mamy mieć dobry jakościowo portal czy kolejne bagno gdzie ogarnięci ludzie będą zmuszeni taplać się w szajsie w ramach 'wolności słowa' i żyć na jednym poletku z takimi osobnikami.

Kayla

@lubieplackijohn Porównanie do głośnego puszczania muzyki jest nietrafione, bo muzyki nie ma się nie słyszeć, za to można łatwo nie czytać niechcianej treści. Moim zdaniem tematyka powinna ograniczona polskim prawem, a niechciane tagi/społeczności blokowane przez użytkowników. Nie chcę czytać o przegrywach, to nie czytam - proste. Nie przeszkadza mi jednak to, że tacy ludzie siedzą i piszą do swoje posty.

 

Ludzie odchodzą z wykopu głównie przez upośledzoną moderację. Najgłośniej za to krzyczą płatki śniegu, które chcą kisić się w swojej bańce i nie mogą zaakceptować, że różni ludzie mają różne opinie i piszą na różne tematy.

Dalian

@lubieplackijohn Nie mam nic przeciwko FameMMA i innych patogal. Tylko uważam że powinny być odpowiednio tagowane, albo jak ktoś zaproponował osobna społeczność, której nie widać byłoby w popularnych. Podobnie Koteriada powinna być odpowiednio otagowana i nie robił by się śmietnik.

sebkek

Moim zdaniem podejście a'la reddit byłoby najlepsze:

 1. tak, jak napisał @libertarianin score kontrowersyjności treści
 2. na stronie głównej (dla niezalogowanych) tylko treści niekontrowersyjne + shadowbany dla kontrewersyjnych użytkowników - żeby nie odstraszać nowych użytkowników
 3. moderacja przez użytkowników w ramach społeczności - po wykopie widać, że centralna moderacja w pewnej skali po prostu przestaje działać, a po reddicie widać, że moderacja społeczna działa całkiem dobrze

 

Zastanawiam się jeszcze, czy dałoby się w jakiś sposób rozwiązać problem "echo chamber", który dotyczy zarówno wykopu, jak i reddita, ale możliwe że nie ma na to dobrego rozwiązania.

krokodil3

Można by sprecyzować w tym miejscu przy dodaniu posta które konkretne tagi objęte są #nsfw np. patologia, dickpill, narkotykizawszespoko, freakfight i te tagi niezarejestrowanym użytkownikom ukrywać, żeby nie odstraszało nowych, a tak to na bieżąco można sobie blokować tagi i społeczności . W liście tagów we wpisie użykownika jeśli któryś z tych tagów się pojawia spoko by była też informacja "zablokuj tag, jeśli nie chcesz widzieć więcej takich treści"

8203b642-a988-40f5-9753-a04840216433
tomasz-kowalski

@lubieplackijohn Może przy rejestracji nowych użytkowników wyświetlał by im się popup z pytaniami czy chcą otrzymywać kontrowersyjne treści z zakresu i tu lista z checkami. Nie będzie się tego blokowało jako default a każdy nowy będzie miał wybór i personalizacje swojego konta już na początku. Na pewnym portalu denerwowało mnie to ze moderacja z góry ustala co mogę przeglądać i jakie treści są dla mnie odpowiednie.

Nebthtet

@lubieplackijohn moderacja treści (słusznie lub nie zwana przez niektórych cenzurą) jest konieczna. To trochę jak pielęgnacja ogrodów - nawet te, które stylizujemy na dzikie trzeba pielić, nawozić, tępić szkodniki.

 

Są miejsca dla dziwnych treści (np. sporo ich przeniosło się z wykopu na lurkera, ekstrema siedzą na 4chanach i pochodnych, etc), fani treści religijnych mają frondę czy co to tam jest... Tutaj niech pozostanie miejsce na treści wyższej jakości, a nie mózgotrzepną, polaryzującą sieczkę.

 

A dopóki nie ma naprawdę dobrze i szczelnie działającej mechaniki czarnolistowania ja np. nie chciałabym widzieć treści wykopopodobnych (niech sobie zostaną u Michała i kopią się z Grey Wizardem oraz tamtejszą moderacją :P)

NoName977

Moim zdaniem powinna być po prostu opcja blokady danego tagu. Ważne jest też, żeby tutejsze gorące zapełniały się wiadomościami spoza poblokowanych tagów, a nie jak na wykopie, że jak się ma poblokowane top 10 tagów, to właściwie pare razy w miesiącu ma się puste gorące z 12h. Nie ma co się dziwić, że ludzie się frustrują na niektóre tagi, skoro cała "wspólna" przestrzeń jest im zabierana przez patologiczne tagi. Patola będzie tak czy siak, ważne jest żeby dało się ją dobrze odfiltrować.

michal-piec

Uważam, że
wszystkie treści noszące znamiona choć częściowo patologicznych - powinny być bezwzględnie odpowiednio tagowane przez ich autorów
a na portalu domyślnie ukryte -> jak nsfw oraz np polityka w serwisie na W
Pozostaje temat co jest treścią (tagiem) noszącą znamiona "choć częściowo-patologicznych" a co nią nie jest. Albo subiektywna decyzja moda albo głosowanie społeczności.

vvv

@lubieplackijohn Problem wykopu i innych takich to niekonsekwentna moderacja, a nie jej nadmierna aktywność. Patrząc po społecznościach na reddit to im więcej moderacji tym lepiej, byleby była wobec jasnych zasad. Moim zdaniem nadmierna wolność słowa będzie dla Hejto problemem, po pierwsze przez zalew zniechęcających treści a po drugie bez klarownych zasad moderacja też będzie niekonsekwentna.

BigKahunaDick

@lubieplackijohn według mnie osoby, które donoszą i zgłaszają posty to po prostu beta samce z małymi penisami góra 18 cm. Prawdziwy mężczyzna z normalnym khutasem 22-24 cm nigdy nie splugawi się donoszeniem. Tutaj powinna panować wolność słowa a nie jak na podludzkim wykopie.

JanuszZRivii

@lubieplackijohn Nie mam problemu z patologicznymi treściami tak długo, jak będą odpowiednio sortowane i mogę je wrzucić na czarną więc nie będą mi się wyświetlać.

lgbt

Uciekłem z wykopu głównie dzięki poleceniu tego portalu przez Aryo, ale owszem denerwowało mnie:

 • powtarzalne memy
 • teksty o tym jakie to p0lki złe
 • guanoMMA
 • ciagle baity
 • celowe pisanie na tagach „przeciwników politycznych”
 • rasizm
 • literki

 

Wg mnie takie bzdury powinny być jakos izolowane bym mógł to ukryć (wykopowe tagi działają znakomicie xD)

Miedzyzdroje2005

@lubieplackijohn ktoś kiedyś wytłumaczył mi dlaczego menele unikają centrów handlowych i lotnisk. A pełno ich na dworcach kolejowych. Po prostu jeden z nich zauważył, gdzie nie są mile widziani oraz powiedział kumplom, że chodzenie na lotniska czy do centrów handlowych jest stratą czasu.

 

Hejto nie jest jeszcze dużym serwisem, ale warto już wyznaczać granice tego, co jest pożądane, a co nie jest. Jeśli teraz uznamy patotreści za niepożądane, wiele osób zrezygnuje widząc brak możliwości "uzewnętrzniania się". Zaczną sobie szukać innej alternatywy dla tracącego na popularności Wykopu. A użytkownicy z pomysłami i kulturą chętniej będą tu zaglądać widząc brak patologii

hubby

@lubieplackijohn Społeczności mogłyby być oznaczane odpowiednimi cechami. Treści patologiczne oraz nagość mogłyby być oznaczone np. jako kontrowersyjne, a co za tym idzie - nie pokazywałyby się w docenianych, choćby były najbardziej popularną treścią na portalu. Ponadto, w opcjach użytkownika dodać przełącznik "Nie pokazuj treści kontrowersyjnych" co wycinałoby treść zewsząd tj. z najnowszych etc. Jedyną opcją zobaczenia tych postów byłoby wejście na podstronę konkretnej społeczności.

lizakoo

@lubieplackijohn To od użytkownika powinno zależeć czy chce czytać treść zamieszczoną przez innego użytkownika. Wystarczy, że dacie nam narzędzia do zarządzania treściami, które chcemy/nie chcemy oglądać i czytać.

 

Czym różni się patologiczna społeczność #patostreamy na wypoku, która się tym jara od niepatologicznej społeczności #niepatostreamy na hejto jeżeli obie są zamknięte w swojej bańce i obie uważają według własnego widzimisie, że oni są tymi spoko userami? Jeżeli portal ma iść w cenzurę wiadomości i odgórne narzucanie użytkownikowi treści które może postować to kto będzie ustalał granicę, gdzie zaczyna się patologia, a gdzie kończy?

 

Uznajmy, że dla mnie patologią nie jest Famemma, ale memy z Papieżem. Dla innego usera memy z Papieżem są ok, ale famemma jest patologią. Kto ma rację?

Pouek

Patologia która przyszła tutaj z wypoku powinna na ten wypok wrócić. Nie widzę żadnej wartości dodanej w treściach jakie z sobą dostarcza i nie mam ochoty oglądać Najnowszych z contentem zepsutym przez kononowicza, patomma czy inne wypokowe wojenki. Jeżeli nie wyizoluje się tej grupy userów, hejto może paść ofiarą własnego sukcesu IMO

JanuszZRivii

@3586 Ciekawy punkt widzenia, jeżeli faktycznie chcemy zdrowego wzrostu tej społeczności to być może nie powinniśmy popełniać błędów wykopu w kwestii patologii.

qrak

Jeśli każda taka treść będzie tagowana, a tag można będzie łatwo blokować to to by było rozwiązanie. Podoba mi się, że zablokowanie użytkownika całkiem go dla mnie wycina. Jeśli blokowanie TAGu działa tak samo to git.
Co do karania: banowanie ludzi sprawi, że będą wracać i trollować. Jeśli natomiast będą masowo blokowaniu to się znudzą i sami odejdą.
IMO dwie kwestie byłoby warto uwypuklić: blokowanie tagu i użytkownika powinno być przez wszystkich znane i używane; każda treść powinna mieć odpowiedni tag. Wrzucanie memów z dupy na czyiś tag autorski to nie content tylko shitposting. Więc niech ma tag Shitpost.

Opornik

@lubieplackijohn Po prostu musi być wszystko odpowiednio tagowane. Nie żebym brzmiał jak moderator Vipok.cccp, ale taka jest prawda, Białkov nie wymyślił tagów, tagi wymyślili mądrzy ludzie.

lurekztwittera

Już Lurker nie ma treści patologicznych, zaczyna się upodabnianie? Wydaje się, że jeżeli będzie czarnolistowanie, to będzie ok.

Scoopty-Whoop

@lubieplackijohn może coś takiego ma sens. Społeczności/tagi które mogą budzić kontrowersje (polityka, religia, światopogląd) nie powinny mieć możliwości pojawiać się na głównej, z automatu powinny być ukryte, a użytkownik w ustawieniach profilu mógłby sobie włączyć czy chce widzieć wpisy z kontrowersyjnych społeczności/tagów, najgorsze co może być to widok tego całego szamba dla każdego bo blokowanie tego nie wie da jeśli tych ludzi namnoży się tyle ile na wypoku. Dodawanie nowych tagów i kont do listy dla zablokowanych jest uporczywe

Schecterro

@lubieplackijohn przeniosłem się na hejto żeby nie oglądać patologicznych treści. Jeżeli tu będzie tak samo to jaki jest sens zostawać?

wrazik

Kluczem według mnie są jasne zasady moderacji i dobre domyślne ustawienia. Ale "dobre" nie oznacza demokratycznie popierane przez większość, ale zgodne z wizją serwisu. Jeśli wizją jest ambitna treść, to nie możesz pozwolić na patotagi. Niektórzy ludzie sobie pójdą, ale na ich miejsce przyjdą ludzie, których przyciągnie treść. Stawiaj na jakość!

boogie

@lubieplackijohn czarna lista, blokowanie tagów i będzie ok. Kasujcie tylko posty, za które grożą paragrafy.

Katie

@lubieplackijohn wczoraj podjelam podobny temat w sprawie przegrywu to najwiecej "plusów" dostal komentarz ktory nie byl ku temu zbyt przychylny -_-

zobq

Problemem na wykopie nie jest tematyka (patostreamy czy fame mma) tylko, że dyskusje na każdy, najprostszy temat, były prowadzone w sposób jak najbardziej prowokacyjny i wulgarny. Zgadzam się z tezą @libertarianin - wprowadzić minusy. A następnie sortować dyskusję (albo dać szansę sortowania) tak, żeby te z minusami i najbardziej kontrowersyjne były jak najniżej.
Zmorą na wykopie jest to, że w Gorących zawsze lądowały te najbardziej kontrowersyjne na samym szczycie, co prowadziło do coraz większej polaryzacji.

Miedzyzdroje2005

@lurekztwittera Lurker ma swoją specyfikę. To fajna społeczność, ale zbyt dużo jest tam kato-konfederackiej ekstremy. Napisz cokolwiek ciekawego o mniejszościach wyznaniowych (np. wrzuć zdjęcie kościoła protestanckiego w jakimś mieście) to już zaczynają się spory teologiczne. Można to zignorować, albo jegomościa przegadać... Nic złego się nie dzieje. Niestety na Lurku są tagi, na których jeśli napiszesz cokolwiek, to pozostaje to bez odzewu, bo mało kto ze społeczności się tym interesuje. Na Wykopie możesz napisać na wiele tematów, zawsze ktoś się znajdzie, żeby odpowiedzieć

lizakoo

@wrazik No ok. Stworzyłem społeczność gry planszowe. Uznajmy, że moje teksty są rzetelne i ambitne (nie mi oceniać). Pisząc dany tekst w związku z powyższym nie powinny się pojawiać żadne głosy sprzeciwu, bo w końcu zgodnie z wizją serwisu postarałem się i zrobiłem to najlepiej. Nie chcę aby w związku z dyskusją o grach były tylko teksty pochlebstwa ze strony userów. To właśnie wymiana różnych poglądów powoduje rzewną dyskusję. Po czasie zamknięte społeczności klepiące się po plecach stają się nudne i powtarzalne, a sporadyczne przyjście do danej społeczności użytkownika, który się nie zgadza z nurtem jest odbierane jako atak i stosuje się na nim lincz.

zobq

Rozważyłbym jeszcze jedną opcję z reddita. A mianowicie ocena komentarza przez pierwsze kilka godzin od wpisu jest ukryta. Myślę, że to też trochę powstrzyma chętnych na łatwe plusy.

jbc_wszystko

@lubieplackijohn Największą patologią wykopu było kasowanie postów użytkowników normalnych i zostawianie syfu botów i patologii czy bany za to, że ktoś napisał kurwa w wypowiedzi na 10 stron.

nastynas

Z jednej strony pachnie to cenzurą, bo gdzie jest ta granica dobrego smaku i tego co można zostawić a co wywalić. Z drugiej jednak ludzie których podnieca famemma i kononowicz to podludzie i niech lepiej zostaną na wykopie. No sorry ale pewne zainteresowania jednak wykluczają bycie rozumnym człowiekiem. Przydałby się jakiś sposób kolektywnego oceniania aby uniknąć jednoosobowych sądów.

skowyrny

@zobq No i co te minusy niby zmieniły? Poprawiły jakość dyskusji czy może wszystko poszło zasadą 'widzisz plusa dajesz plusa, widzisz minusa dajesz minusa' ? I nastało masowe zjawisko że wykopki z uporem maniaka jak nakręcone katarynki postowały te same zdania, zwroty, oklepane milion razy żarty i ogólne 'tendencje' byleby się skurtyzanić za kilka plusów i dostać poklask w swoim kółeczku adoracyjnym.

 

W dodatku goście którzy mieli zminusowane komentarze zwykle mieli po prostu inny punkt widzenia i starali się argumentować swoje stanowisko, ale to nie było 'zgodne z linią wykopu'

octave25

@lubieplackijohn mnie nie interesują wysrywy neuropy wprowadźcie możliwość blokady całej społeczność.

Rozpierpapierduchacz

@zobq a ja się zgadzam z kilkoma przedmówcami, że to nie zadziała. Zapominasz że patostreamy to największa społeczność wykopowa, wszystkie najbardziej obserwowane tagi to właśnie patostreamy. Niech ci przyjdzie chociaż połowa z tego i już są większością, ratio + do - idzie w stronę plusa i już są widoczni jak pryszcz na środku czoła

SCC

@lubieplackijohn zrób społeczność dla patololo i żeby treści ze społeczności niesubskrybowanych się nie pojawiały i jak dla mnie starczy.

Ehrenberg

@lubieplackijohn Jeśli chodzi o redditowe zasady głosowania i ukrywania postów na tej podstawie, to martwię się jednak o powtórkę z ichniejszego "brigadingu", zwłaszcza, że przyjdzie tu sporo osób ze zwalczających się frakcji...

 

Ale cokolwiek, co podniesie poziom dyskusji byłoby super, poprzeczka jest dość nisko zawieszona xD

siRcatcha

@lubieplackijohn nie ma wolnosci slowa dla patusow, niech ida na albicle, powinny byc bany z miejsca. przydalby sie minusik... tylko zamiast licznika, gdy minusy przekraczaj plusy, mozna dac jakies oznaczenie gownocontentu i wtedy taki szajs nie wpadalby na polecane, a oznaczenie dawaloby jasny sygnal, ze autor to debil

zobq

@skowyrny ale z samymi plusami sytuacja jest podobna. Łatwo zauważyć, że komentarz, który ma 50 plusów szybciej dostaje plusy, niż ten, który ma 2 plusy. A wprowadzenie minusów pozwoli na rozpoznawanie kontrowersyjnych treści. I ich ukrywanie. Dodatkowo zaproponowałem jeszcze ukrywanie oceny komentarza przez kilka godzin (jak na niektórych subredditach), co też uderzy w podejście: widzisz plusa, dajesz plusa, widzisz minusa dajesz minusa.
To co proponuję, to nie jest panaceum na wszystkie problemy wykopu. Ale według mnie pozwoli na utrzymanie choć trochę wyższego poziomu. Ale i tak wszystko zależy od użytkowników.

 

@Rozpierpapierduchacz według mnie, dyskutanci nt. patostreamów mogą sobie tutaj być, dopóki będzie się dało łatwo odfiltrować ich treści.

PanHeniek

@lubieplackijohn Ja jednak skłaniałbym się ku opcji całkowitego ukrycia tego typu treści i niech się kiszą we własnym sosie, lub jakiejś formy pokazania, że tego typu treści są niemile widziane jak i użytkownicy którzy te treści produkują. Dlaczego? Ano na wykopie wielokrotnie gdy dyskusja stawała się wulgarna i niemerytoryczna po sprawdzeniu z kim mam do czynienia to w znakomitej większości był to stały gość patotagów.
Po prostu, moim zdaniem fajnie jakby tych ludzi nie było bo jakość znacząco spada.

Miedzyzdroje2005

@lubieplackijohn ja widzę jeszcze inne zagrożenie i mam drugą propozycję na ustandaryzowanie treści, ale poruszyłem ją w innym wątku: https://www.hejto.pl/wpis/czesc-z-uwagi-na-to-ze-portal-hejto-zyskuje-na-popularnosci-chcialbym-zaapelowac

Miedzyzdroje2005

@lubieplackijohn nie zauważyłem, żeby tutaj były gify w komentarzach. Chyba nie warto ich wprowadzać, bo na Facebooku ludzie nieraz jak nie mają nic do powiedzenia to wstawiają skaczącego gifa, który tylko razi wzrok

jbc_wszystko

Mam nadzieję, że żadnych minusó nie będzie. Ogólnie osobiście w ogóle bym ukrył poziom plusów. Plusy i minusy to największa patologia social mediów. Skończy się na widzisz plusa dajesz plusa widzisz minusa dajesz minusa. Z czego minusy są gorsze bo poprostu są wlepiane za nick czy za poglądy.
STANOWCZE NIE DLA ISTNIENIA MINUSÓW.

bishop

Gównocontent banować i mocno modować. Ewentualnie zamknąć w jakimś shadow-piekle i niech tam gniją. I wyłączyć im możliwość nabijania rang przez docenianie wpisów na takich tagach. Tylko wyłapywanie tego syfu to będzie syzyfowa praca.

 

@skowyrny @zobq @libertarianin pomysł minusów moim zdaniem jest zbędny. Same plusy (pioruny) są lepsze. Dlaczego? Ponownie wzorem reddita - docenia się (plusuje) treści pasujące i podobające się WZGLĘDEM tagu/społeczności do jakiej zostały przypisane. Czyli jeśli na tagu #gotowanie wpadnie fajny przepis na szarlotkę to zostanie mocno doceniony. Jak ktoś wrzuci na niego reklamę-spam miksera lub wideo z Klaudiuszem Sevkovicem i Joanną Bartel to nie zostanie doceniony (pomimo, że bardzo lubię rzeczony film XD). I do tego nie są potrzebne minusy a sprawnie działająca społeczność użytkowników i modzi.

majkels

ja osobiście chciałbym móc w spokoju przeglądać interesujące mnie tagi bez ciągłego pływania w szambie postowanym przez jakieś patologiczne tagi i troll/bot konta. Na przykładzie tagu #wojna z wypoku i wcześniejszych "na czasie" tematów krew mnie zalewała jak 8/10 wpisów było klepanych albo przez totalnych idiotów chcących trollować bo to przecież sens jakichkolwiek forów lub pożytecznych idiotów/kacapów z uśpionymi/totalnie nowymi kontami. to co @sebkek napisał brzmi spoko, ale nie wiem jak wygląda praktycznie bo reddit tylko sporadycznie przeglądałem

zobq

@bishop no ale na reddicie właśnie są minusy, na tym się wzorowałem.

skowyrny

@bishop @zobq Ja jestem za tym, że dopóki ludzie się nie nauczą ze sobą konstruktywnie dyskutować, powinno się w ogóle zlikwidować plusy i minusy. Osobiscie najwięcej sensu widze w subskrypcji użytkowników którzy robią dobry content - zgodny z regulaminem treści... których chcą sami użytkownicy. Zamiast oceniać posty w dyskusji, powinno się oceniać ludzi którzy chcą tworzyć ten portal. Patusy same się wykruszą, bo nie będzie sensu ani byc hejterem, ani atencjuszem, ani spamerem. Nikt im nie poświęci uwagi, nikt ich nie doceni. Wrócą tam, skąd przybyli. Ja tych patusów nie chcę, tak samo jak fanatyków politycznych czy religijnych. I nie chce, by tu im otwierano furtki w ramach wolności słowa. Oni tu tylko przyjdą nasrać, napluć, nawracać i narobić chaosu, jak już w całych dziesiątkach miejsc w necie.

 

Wcale nie musimy się wzorować na żadnym portalu, możemy wykorzystać doświadczenia z sytuacji które się sprawdziły lub nie i próbować stworzyć nowe strategie.

WObiektywie

Nie każdy portal musi być wolną platformą, co udowodnił nam Wykop, facebook i wiele innych portali. Jako twórca treści, dostrzegam wielki brak na polskim rynku miejsc gdzie prym wiodą wartościowe treści na poziomie, zamiast gloryfikacji patologii. To drugie jest powodem dla którego nie udało mi się ściągnąć kilku świetnych twórców tresci - zwyczajnie odbijają się od wykopu po jednym spojrzeniu na nieprzefiltrowane czarną listą treści.
Jest pewna granica między cenzurą a trzymaniem poziomu. Większość tę linię umieszcza na ostrej pornografii, samobójstwach i obelgach. Ja bym to rozszerzyło patologiczne zachowania związane z promowaniem alkoholizmu , narkotyków i przemocy w rodzinie, co wykluczy większość patologii tak gloryfikowanej w polsce B.
Pragnę być częścią portalu gdzie promowane są pozytywne i budujące treści oraz gdzie łatwo wybrać typy treści jakie chce się widzieć, a jakich nie (np na pierwszym logowaniu wybiera się ulubione tematy i zaznacza gatunki których nie chce się widzieć).

mrNbody5678

Ja bym proponował pomieszanie systemu whitelistowania/blacklistowania.
Czyli mamy tagi, część tagów uznana przez moderatorów/społeczność za patologiczne jest bazowo schowana(jak np. jakieś famemma i inne kononowicze). Żeby je obserwować trzeba je dodać do whitelisty.

 

Do innych zwykłych tagów(jak np. planszówki), aby je chować potrzebny jest blacklist.

 

Dość prosty mechanizm, i nawet w przypadku kontrowersyjnego otagowania treści jako patologiczna potencjalne "koszt" dla użytkowników zainteresowanych tą treścią jest znikomy(ot parę kliknięć aby treści ponownie odblokować).

 

Temat moderacji komentarzy to zupełnie osobna sprawa. Nie mam tu silnej opinii ale uważam że kluczem byłoby stworzenie porządnego regulaminu razem ze społecznością i bezwzględne trzymanie się go, tak by użytkownik zawsze wiedział za co dostaje bana.
Regulamin też powinien być dyskutowany przez społeczność(np. na tagu do tego przeznaczonym) i poprawianym aż dojdziemy do czegoś sensownego.

mike-litoris

@lubieplackijohn jeśli Waszym jako administracji zadaniem jest dostarczyć platformę do dyskusji to do tego się ograniczcie i nie ingerujcie w treści. Po to jest system tagów żeby konstruować sobie spersonalizowane środowisko.

 

Sram na fanów konona i wielbicieli hotelparadise, ale nie widzę problemu z koegzystowaniem z nimi w jednej przestrzeni dopóki swoich zainteresowań nie celebrują w mojej Nie raz nie dwa prowadziłem wyczerpujące dyskusje o elektronice z ludźmi których jedynym wkładem w mikroblog były kociołki majora i szoty z turnieju czterech pieców u jacy.

 

Pomysł wymogu oznaczania treści jako "patologiczna" to szeroki koncept, bo patologią jest chlanie na wizji do odciny jak i radiowóz hamujący na dwupasmówce przed pasami w celu wymuszenia od kierowców mandatu. Osobiście trzymałbym się wymogu tagów, pozwolił fanom dziwnego kontentu "wydeptać" swoje własne ścieżki które inni potem mogliby po prostu czarnolistować.

mike-litoris

@drhab

czyli np. flood Koterskim na F1. Tego się niestety nie zablokuje z perspektywy użytkownika.
oczywiście że się zablokuje
wycinasz (jeśli hejto ma taką możliwość) po prostu widoczność całej twórczości użytkownika i to działa. Ludzie z zapędami do śmiecenia raczej nie mają nic ciekawego do powiedzenia w całości przekroju swojej twórczości.

Wartosci_tradycje_europejskie

@lubieplackijohn witam ucieklem z tamtego scieku gdzie debilne komentarze mają najwięcej plusów bo pasują gawiedzi z ich wizja swiata mimo, ze sa wyssane z palca... Niech moderacja tylko zadba o kulturę i wyzywanie użytkowników przez tych oatusow to połowa sukcesu. Fajnie jakby to byl portal dla ludzi co wnoszą swoj content i wkład a nie kopiuj wklej i patostreamy a o narracji ma decydowac najbardziej plusowany komentarz. Na wykopie człowiek tylko sie denerwuje a hejto przypomina wykop 12 lat temu. Na wykopie podzielisz się swoimi spostrzeżeniami to Cię zwyzywają i do tego armia troli partii politycznych

WObiektywie

@mike-litoris Problemem sugerowanego przez Ciebie podejścia, co w mojej opinii doprowadzi do powstania klona wykopu, jest pozwolenie na to aby wszystkie treści, z patologicznymi włacznie, były widoczne dla niezalogowanych i tych którzy nie włączyli filtrowania takich treści. Zachodnie portale radzą sobie z tym problemem świetnie. Np Pinterest - pokazuje jakość nowoprzybyłym i jak się zalogujesz to wybierasz tematy. Taki mechanizm zepchnąłby tematy odpychające dla zwykłego zjadacza internetu do niszy w której zasługują istnieć, a portalowi pozwoliłby ściągnąć ludzi żądnych pozytywnych treści na poziomie.

drhab

@mike-litoris Pojedynczych użytkowników na tagu łatwo wyciąć, jeżeli ta funkcja działa. Ale na wykopie na niewiele się to zdawało, bo moderacja odnośnie koteriady nie była jednoznaczna, a blokowanie pojedynczych użytkowników nie wystarcza(ło). Być może jakieś narzędzia moderatorskie z poziomu portalu byłyby bardziej skuteczne (ip, ograniczenia czasowe postowania dla nowych użytkowników, wywalanie treści etc.).

bishop

@zobq zgadza się, są minusy na reddicie ale nie wykorzystuje się ich do zakopywania treści. Minusy mają tam służyć do oznaczania treści nie pasujących do danego subreddita lub do komentarzy bez sensu, spamu, etc. Lewacka moderacja to inny temat, większość użytkowników trzyma się tych zasad co do minusów i nie są wykorzystywane jako broń przeciw nielubianym użytkownikom lub treściom.

mike-litoris

@WObiektywie niekoniecznie, zakładając podejście "najczęściej blacklistowane tagi w ostatniej dobie znikają z widoku dla niezalogowanych" lub inny mechanizm dający aktywnej społeczności decydować o wyglądzie serwisu dla niezalogów.

Scoopty-Whoop

@mike-litoris łatwe do manipulacji

mike-litoris

@drhab

jeżeli ta funkcja działa
na wykopie nie działała, napisałem własną, działa po dziś dzień jak złoto
moderacja odnośnie koteriady nie była jednoznaczna
bo nie da się jednoznacznie zdefiniować punktu regulaminu zabraniającego koteriady. napiszesz "won z koterskim" to zaczną wrzucać koterskiego przepuszczonego przez faceappa na "koterską" i tak mozemy się bawić w kotka i myszkę do zajebanej śmierci.

 

moim zdaniem nie ma co za specjalnie ograniczać zakresu dyskusji, a ułatwić ludziom wzajemne ograniczanie widoczności. Spamer się cieszy bo hehe derailował temat, normalni wypierdolą go w /dev/null i jeśli spamer przestanie otrzymywać feedback to po prostu nie będzie mu się opłacać robić śmietnika.

 

ip
ograniczenia czasowe postowania dla nowych użytkowników
to są bardzo nieskuteczne metody, przerabiałem to na lurkerze z technicznego punktu widzenia i wszystko jest niejednoznaczne i łatwe do obejścia. Ja też mam stażu na hejto dwa lata i 10 wpisów - jestem już godzien zaufania czy może muszę się wykazać?

serwer

UKRYWANIE POSTÓW + PROSTE RAPORTOWANIE Polskie serwisy jescze nie wpadły na uukrywanie postów mimo, że jest to na twitterze i facebooku

serwer

Pierwsza osoba widząca post powinna mieć możliwość zareagować

drhab

@mike-litoris Akceptuję argumenty i zgadzam się co do niejednoznaczności - jeżeli funkcja blokowania działa dobrze, to będzie dobrze. Można się ewentualnie zastanowić czy nie oflagować jakoś użytkowników, którzy są na wielu czarnych listach, dając im np. shadowbana. Opcja blokowania faworyzuje starszych użytkowników, a nowi muszą sobie blokować sami od początku.

patryk-kruk

@lubieplackijohn najlepiej niech to działa jak na reddicie. Pato hasztagi i pato społeczności niech będą domyślnie ukryte z pokazywania się na stronie głównej.

 

W ramach samych społeczności niech wewnątrz nich robią sobie co chcą

96Stopni

@hubby W mojej opinii to jest najlepszy pomysł na hejto.

96Stopni

@bishop Kolego, reddit ma wiele zalet, ale musisz pamiętać że jest właśnie szambem bo panuje tam niemiłosierna cenzura. To nie ma prawa bytu.

Kurwiu

@lubieplackijohn Dokładnie. Uciekliśmy z wykopu przed patomoderacją, a razem z nami przyszli tacy jak ty, komisarze dobrego smaku. Jestem za tym żeby z takimi pieniaczami coś robić, bo inaczej będzie tutaj kolejny wykop.

Fanatyk_Wedkarstwa

@lubieplackijohn Dopóki jest opcja blokowania tagów/społeczności/użytkowników to banowałbym tylko tych, którzy obrażają innych ludzi (np przegrywów. Za blackpillowe pierdolenie, pierdolenie o p0lkach, oskarkach itd ban i niech wypierdalają na wykop). A patologia w stylu kononowicz, famemma itd to niech sobie tu siedzi ale nie pokazuje się na głównej. No i bez obrażania.

3rb

@lubieplackijohn pato tagi powinny być domyślnie ukryte, tak aby postal dałoby się przeglądać portal bez logowania lub blacklistowania.

L3stko

@libertarianin minusy są nadużywane. Na wypieku na przykład jest zmowa lepienia minusów nawet jeśli komentarz w żaden sposób na to nie zasługuje. Na hejto pewnie prędzej czy później byłoby podobnie.

 

Ja jestem za wolnością wypowiedzi, tylko niech tagują to odpowiednio. @lubieplackijohn opcja ukrywania postów jeśli użytkownik doda coś spoza czarnej listy tagów, a nie chcę tego więcej widzieć.

tptak

@lubieplackijohn wolność właściciela hejto pozwala wprowadzić domyślne blokowanie wyświetleń społeczności jeśli ktoś się uprzednio nie zapisze, domyślne wykluczenie predefiniowanych tagów z wyświetlania czy moderowanie treści do konkretnej rangi, jeśli uważa to za słuszne

WolandWspanialy

To jest zawsze problem ze znalezieniem balansu i myślę że problem Wykopu polegał na pustych gorących i spamerach.

 

Tutaj ten problem jest mniejszy i ważne jest żeby dało się blokować na wszystkich poziomach: user,tag,społeczność oraz jakiś mechanizm do przesuwania niepasujących postów do innych społeczności

WObiektywie

@mike-litoris a jak ochronisz taki system przez raidami karacznów?

L3stko

@lizakoo cześć!

LemoniadowyJoe

Chciałbym aby na tym portalu nie było jakichś beznadziejnych treści a to o przegrywie, a to o fobii społecznej albo innej pornografii. Wykop był/jest intelektualnym i moralnym rezerwatem ekstremalnie szkodliwych postaw. Jeśli Hejto będzie będzie portalem z merytorycznym kontentem dla ludzi, którzy generalnie chcą coś zrobić w życiu to byłoby miło. Jedyne co nam się "należy" to 4 pory roku w miejscu gdzie leży Polska. Ludzie o tym zapominają a ja mam dość już jęczenia i narzekania i destrukcyjnych treści.

tomasz-kowalski

@LemoniadowyJoe @lubieplackijohn Wydaje mi się że duża część ludzi prosi o jakieś ekskluzywne zamknięte forum. To jest utopia dla ogólnodostępnego portalu. Ludzie są różni i różne treści będą tu trafiać. Moderacja nie nadąży z blokowaniem treści tak aby sprostać wszystkim jakościowym oczekiwaniom. Kluczem jest łatwa personalizacja kont tak aby samemu decydować jakie treści chcesz żeby były dla Ciebie widoczne. Moderacja powinna tylko pilnować czy publikowane treści nie naruszają prawa.

oiron666

@lubieplackijohn najlepiej by było na wzór reddita wygonić ich do własnych społeczności i nie promować tego na głównej albo w głównym strumienu wpisów. Pozostaje identyfikacja jakie społęczności uznajemy za "patologiczne". Czyli wszelkie polityczne neuropa, konfederacja wszlekiej maści famemma i patostreamy no i pornografia

esterad

@lubieplackijohn Patola zostaje na wykopie. My przenieśliśmy się tutaj dla ciekawych i porządnie redagowanych wpisów od Aryo, Jana Laguny i innych poważnych twórców. A nie dla mitycznej "wolności słowa" od której na wykopie chce się rzygać.

Patulus

Z drugiej strony mieszkamy w Polsce, w kraju który mam wrażenie składa się głównie z samych skrajności (oczywiście widzę to tylko w internecie bo we własnym smrodku całkiem mi przyjmie). Nie ma raczej złotego środka na nieinwazyjne zarządzanie kulturą na tego typu portalach. Najsensowniejszym pomysłem wydaje mi się znacznik treści kontrowersyjnych chociaż z biegiem czasu wszystko może stać się kontrowersyjne (patrz pojedynki konsolowców) ;). W obecnej chwili najpewniej czuje się z wyłapywaniem i blokowaniem użytkowników, którzy mnie irytują. Dobrym systemem jest również przymus tagowania, bo mogę sobie poblokowac tagi, których nie chce widzieć.

Reminev

jechac z patusami, niech wracaja na wykop

mike-litoris

@WObiektywie

a jak ochronisz taki system przez raidami karacznów?

 

mając społeczność z rankingami zwalę to pośrednio na ich głowę.
Karaczan wrzuca rumuncontent
trzech rangą KOMPAN i dwóch rangą TWÓRCA raportują post w czasie kwadransa, post chowa się i trafia do kolejki "automoderacji" gdzie to modek podejmuje decyzję czy wraca do widocznych.

 

Podobnie z userami - duża liczba raportów zasłużonych Hejtowiczów w krótkim czasie na jednego usera - automoderacja.

 

Aby bronić się przed wojenkami automoderacja może zostać wyłączona na post, taga, użytkownika w panelu moderatorskim.
Wszystko jest do ogarnięcia algorytmicznie.

JozefStalin

@lubieplackijohn podział na społeczności jest fajny, oddziela głupków (takich jak ja) od intelektualistów zaangażowanych w sprawy świata gdy tylko zablokuje się odpowiednie miejsca. co do pato społeczności to fajny jest pomysł z oddzielną zakładką nfsw

Opornik

@lubieplackijohn Tak na marginesie - patologia ma ten plus, że nabija odsłony, i pomaga się rozwijać serwisowi, jeśli jest odpowiednio izolowana od wartościowego contentu.
Na wykopie patologia polega na tym, że patologia jest lansowana, a wartościowy content (czyli ludzie którzy go wrzucają, bo przecież nie białek) są tępieni.
Poza tym patologię można różnie definiować, zwłaszcza gdy chodzi o politykę. Poza tym, kto z nas nie lubi czasem napisać shitposta albo potrolować niech pierwszy uderzy się w cyce.
Dobrze to IMHO rozumieją min. na Reddicie.

 

Zbyt poważny serwis nie ma raczej szans na rozwój, bo od tego są fora portali internetowych i FB.

40f833f6-06d0-4aa5-a9a0-1a3ae8195596
0nc0l

@lubieplackijohn Najlepiej moderowanie oparte o prawdziwy kontekst wypowiedzi nie losowowo jak na wykopie. W ten sposób zachowalilibyśmy wszystkie treści te bardziej i mniej poważne bez niepotrzebnych gównoburz spamtub i wyzwisk

0nc0l

@libertarianin minusy spowodowałyby tylko to że mniej ludzi pofatygowała by się napisać kontrargument bo przecież można zakopać nie lubiany wpis bez żadnych konsekwencji

jbc_wszystko

@Opornik KEK na Reddicie rozumieją shitpostowanie czy to, że patola jest we własnym subredicie ? Przecież to właśnie tam główni admini usuwali suby tych, z którymi im nie po dordze ideologicznie, a trzymają suby komuchów tankiesów, którzy chwalą Stalina za mordowanie ludzi czy czarnych którzy chcieliby wymordować wszystkich białych. Ale sub nabijający się z grubasów? Panie toć to rasizm/faszyzm/nazizm! Reddit jeżeli chodzi o cenzurę w jednym kierunku politycznym to ściek gorszy niż Wykop. Bo o ile na subach które moderowane są przez tego kto pierwszy założył to możnabyło przełknąć, to jednak główni admini forsują postowanie treści tylko w jednym kierunku i eliminują suby które im się nie podobają.

Opornik

@jbc_wszystko O lewackim skrzywieniu plebbitu wiem, ale z drógiej strony, masz tam i grupy religijne, i grupy z ostrym porno.
Jest jeszcze jedna strona na której masz i shitposting, i wartościowy content, jednakoż imienia jej nie wymienię.

Fanatyk_Wedkarstwa

@0nc0l no to chyba dobrze? Wykop nauczył mnie jednego: nie warto się kłócić z debilami. Lepiej zminusować, zakopać, zablokować i więcej się nie przejmować niż kłócić z jakimiś np przegrywami kompletnie bez sensu. Prawda jest taka, że są ludzie (chociaż przegrywy to nie ludzie) którym możesz pisać i pisać i pisać argumenty bez końca ale są tak odklejeni, że nic do nich nie trafia. Ani oni nie przekonają Ciebie ani Ty ich. To jak rzucanie gównem w małpy w zoo, lepiej po prostu o nich zapomnieć a takie zminusowanie sprawiło by np, że inni ludzie nie musieliby czytać tego syfu

wojnar

@lubieplackijohn Rozwój portalu musi iść w kierunku, w którym moderowanie odbywa się w sposób oddolny. Czyli patologia, której się nie wytępi musi mieć swój kąt, niedostępny dla ogółu użytkowników, szczególnie dla tych nowych. 'Centralne' moderowanie treści nie zdaje egzaminu na wykopie i stąd ten ściek oraz spadek jakości kontentu.

 

Podczas rejestracji użytkownik może wybrać już na początku jakie treści/tagi/społeczności go interesują. Tym samym stworzy się od razu bezpieczną bańkę dla takiego użytkownika, przyjazną dla niego i interesującą.

 

Dodatkowo, jeśli użytkownik chce nowych treści to może mieć opcję eksploracji innych społeczności. Wtedy już wchodzi do innych grup na własną odpowiedzialność

kuba-1

Uważam, że powinno się dusić w zarodku tą całą patologię, która chce się tutaj przenieść. Mniej ludzi = większy porządek i większe prawdopodobieństwo na wartościowy content. Jeśli będzie można udostępniać jakieś "wysrywy" to przyciągnie to ludzi, którzy takie rzeczy chcą oglądać i będą ten content podbijać niestety. Sporo osób pisze o tagach i blokowaniu tego typu rzeczy. Mówiąc krótko - to moim zdaniem nie działa, bo: nie każdy odpowiednio taguje, pojawiają się nowe tagi, odłamek osób (np. w nocy jak na portalu ze śmiesznymi obrazkami) wrzuca ścieki bez tagów i rano ktoś musi to oglądać.
Jeśli jednak portal zdecyduje się na "wolność słowa" to warto zadbać o dobrą moderację i działające tagi..

 

Edit: Powyższy pomysł @wojnar też mi się bardzo podoba, wybieranie tagów podczas rejestracji i dopasowanie contentu (np. coś jak z typem muzyki na spotify - wybierasz tag i rozwijają się podobne tagi do obserwowania). W sumie sytuacja win-win, więcej użytkowników = rozwój portalu, a każdy wybiera swój "kąt" na wejściu. Pytanie co z użytkownikami, przeglądającymi content przed rejestracją

jansek

@wojnar dokładnie. +1

Jerema

Sami sobie odpowiedzcie czy skoro internet jest bagnem od FB, Twittera, reddita, wykopu, insta, czy komentarzy na jakiś wp, onetach itp. to czy da się utworzyć oazę wolna od trolli, prowokatorów, zboczeńców, frustratow na tej pustyni bagna. Imho się nie da, bo to walka z wiatrakami. Będziesz kasował meme z papieżem powstanie kultura wstawiania tu złośliwego wstawiania meme z papieżem. Coś jak status kosmonauty:).
Jedyną drogą jest pójście w stronę rozwoju dla indywidualnego sortowania treści i osób.

Jarmaro

@lubieplackijohn Z jednej strony jest potrzeba jasnego stanowiska wobec treści skrajnych, jak patostreaming, ale z drugiej to właśnie te spontaniczne wybuchajace obsesje społeczności wykopu doprowadziły do rozrostu portalu i jego popularności. Moralność centralnie sterowana nie może się dobrze skończyć bo zostanie portal dla garstki ludzi, a ci w końcu też odejdą, bo nie oszukujmy się, bo o ile ludzie uwielbiają wspominać stary wykop i jego mityczny wartościowy content, to w rzeczywistości nie był to wcale portal dla poważnych, rozwijających się ludzi, dla których zwykłe żarty i memy były poniżej ich godności. Treści zbyt skrajne powinny być moderowane zależnie od okoliczności i ich wpływu na społeczność.

AnimalMotherPL

Ciężko jeszcze dodać coś sensownego przy takiej ilości trafnych komentarzy, dlatego tylko wspomnę, że hejto to taka strona, której zwyczajnie nie wstydziłbym się pokazać znajomym, w przeciwieństwie do wykopu i byłoby fajnie gdyby tak zostało XD

0nc0l

@Fanatyk_Wedkarstwa a potem sami ci ukrywają wpis bez najmniejszego kontrargumentu

Ksioncrobak

@lubieplackijohn no to teraz jak sprecyzujemy patologiczne treści? Jedyne sensowne rozwiązanie w takim przypadku to jasny i przejrzysty regulamin, który pozwoli na moderowanie udostępnianych tutaj treści

nbzwdsdzbcps

@lubieplackijohn Mnie wystarczy, że będę mógł to zablokować i nadal widzieć treść z sensem. Najlepiej jakby nsfw czy treści patologiczne miały łatwy sposób blokowania by nowe fame mma były tam dodane automatycznie. Myślę, że trudno jako popularny portal uciec od tego bo niestety większość ludzi jest zainteresowana tymi treściami.

Esubane

@lubieplackijohn patolage i inne tego typu tagi mają podobną zasadę działania. Jeśli ma to duże grono odbiorców, to potrafią tym zasrać cały portal na dobre kilka godzin. Jeden użytkownik napisze jakiś debilny komentarz na 1 linijkę tekstu albo wklei 1 zdjęcie, a 100 innych durniów ślepo wali temu plusy. I masz potem całe gorące zajebane taką treścią. Setki plusów przy takich jednolinijkowych wysrywach, które bardziej by pasowały do czatu na Twitchu. Tyle że na Twitchu taki komentarz żyje 3 sekundy a nie 12 godzin. Nawet jeśli nie masz nic przeciwko takim tagom, to i tak gówno rozumiesz z takiego komentarza na 1 linjke tekstu - który był napisany w kontekście tamtej chwili. A wisi to gówno godzinami.

 

I temu powinno się z tym walczyć. Kasować takie coś od razu, niech to się nie rozwija na tym portalu, bo jak się rozwinie to już tego potem nie wyplenisz.

jbc_wszystko

@Esubane Usunąć plusy, lub dać limit plusów na osobę na dzień. Wtedy musieliby wybierać które treści im się spodobały tak, że chcą je zaplusować, a nie marnować plusy na post "haha zesrałem się".

tomasz-kowalski

@jbc_wszystko wtedy trole będą miały po kilka kont

Adonix

@lubieplackijohn proszę tylko bez pato gimbo humoru.

NiebieskaGumaBalonowa

@lubieplackijohn przyszedlem tutaj bo chcialem czytac lepszej jakosci tresci. Kononowicz, famemma, patologie czy inne pasty o serwerowni niech sobie beda na wykopie.

Strus

Przyzwolenie na patologiczny content przyciąga patologicznych użytkowników. To trochę tak, jakby próbować twierdzić, że 4chan czy inny Karachan jest spoko, bo przecież możesz nie wchodzić na "działy" z dziwnymi treściami.

 

Każdy portal, który dopuszcza takie treści jak #patostreamy czy #przegryw na Wykopie kończy zalany użytkownikami, którzy ten content konsumują/tworzą (bo niewiele jest takich miejsc w sieci), a oni później odstraszają normalnych ludzi. Nie bez powodu wstyd jest przeglądać wykop w miejscu publicznym albo przyznawać się do tego, że ma się tam konto.

 

BTW pomysły z filtrowaniem "kontrowersyjnych" treści tego problemu nie rozwiążą, chyba, że jednocześnie będziemy z automatu odfiltrowywać każdego użytkownika, który jest członkiem kontrowersyjnych społeczności. Bo ci ludzie będą się przecież "rozlewać" na "normalną" stronę portalu.

Lemaitre

@lubieplackijohn Zero tolerancji dla patoli, twórzmy społeczność o wysokiej kulturze i poziomie. Nienawistnicy i patola niech siedzi na wykopie i się kisi we własnym szambie.

BillyManager

famemma, jutuberzy, strimerzy, blackpill, redpill, przegrywy, smutne żaby, f1, piłka nożna, konfederaci, komuniści do wyjebania, reszta może być. A przede wszystkim manipulacje typu Szwecja upada albo facet identyfikuje się jako helikopter bojowy i uczy w przedszkolu = ban.

OchoodzkiRyszard

@lubieplackijohn Patologia niech będzie patologią gdzieś indziej, zero tolerancji. Bądźmy wyjątkowi i szanujmy się wzajemnie.

frk

@Jerema mem z papieżem też może bawić.

Nebthtet

Do wywalenia na pewno też onuce i antyszczepy. I wszelakie przesadne ekstrema, zarówno z prawej jak i lewej strony.

 

@frk co za dużo to i prosię nie zje

ojek

xDD z wykopu uciekamy, bo tam cenzura, to tutaj też chcecie to samo wprowadzić? To ja wracam na wykop jak tu mają być te same problemy z moderacją xD

sharkando

odwieczne pytanie jest takie, co moderacja będzie uważać za "treści patologiczne"? Hejt, rasizm, politykę, poprawność polityczną, informacje niewygodne? A może wszystko co się nie podoba moderacji i jest niezgodne z ich światopoglądem? Niestety to nie jest takie proste i prawie zawsze prowadzi do cenzury i przewagi treści tylko z jednej strony i usuwania wszystkiego po "drugiej stronie", czyli powstaje bańka informacyjna, a użytkownicy nie łapiący się do tej bańki zaczynają odchodzić... dokładnie jak z wypoku

RufusVulpes

Dużo dobrych komentarzy i myślę, żę moderacja ma z czego czerpać inspiracje.
Myslę, że jeśli idziemy w cenzurę to zawsze problemem będzie szara strefa - coś co na pewno nie jest quality contentem, ale też nikogo nie obraża ani nie jest patologiczne. Potrzeba by mechanizmu, który by się zajął właśnie tymi niejednoznacznymi tematami

Rafal

@lubieplackijohn Fajnie gdyby spolecznosc sama sie regulowala - gdyby pewne razace tresci mogly byc z automatu usuwane . Moze minusy? Pewna odpowiednio duza liczba minusow ukrywa tresc i wysyla sygnal do moderatora by rzucil okiem. Plus czas - nie moze byc tak ze grupka zminusuje tresc i od razu znika - niech bedzie widoczna mimo minusow jakis czas zeby ewentualnie mozna bylo takowa tresc zaplusowac. Mozna sobie ustawic by widziec takowe tresci jak ktos chce.

Franc

Na Hejto trafiem zupełnym przypadkiem. Przejrzałem kilka postów i ... zostałem. Duży wpływ miał na to Aryo i poziom jego wpisów oraz kilka ciekawych zdjęć od Patricka. Wiem, że to niewielka część tutejszej społeczności, ale dla mnie to wystarczyło.
Jeśli chodzi o wykop - bywałem sporadycznie, przez myśl nie przeszło mi, żeby zakładać tam konto. Dlatego nie oceniam, chciałbym jednak zauważyć, że pewnie na starcie zniechęciłem się przez zalewające mnie z każdej strony gównotreści. Przez to, że trudno było przebić się do bardziej wartościowych wpisów, nawet nie pomyślałem o zakładaniu tam konta.
W życiu staram się równać do lepszych od siebie, jeśli ktoś woli równać w dół to jest to jego sprawa.
Dlatego uważam, że pomysł z minusami jest ok, ale może być problematyczny. Wystarczy, że kilkudziesięciu patusów się skrzyknie i zjadą każdego, nawet najbardziej wartosciowego twórcę.
Proponowałbym:

 • system minusowy, ale z wagą zależną od rangi lub stażu na Hejto;
 • brak możliwości minusowania dla nowych przez określony czas lub do uzyskania jakiejś rangi;
 • no może jeszcze jakiś system ostrzeżeń przed znaną innym patologią z ...
wilku88

@lubieplackijohn Patologię wycinać. Żadnych patostreamów, fame mma i tym podobnych. Szury covidowe i szczepionkowe w sumie też podchodzą pod patologię. Nie pozwólcie zrobić z tego miejsca drugiego lurkera, bo normalni ludzie się przestraszą i tu nie przyjdą.

DOgi

@lubieplackijohn treści "sketchy" mogą mieć oddzielny przełącznik widoczności - podobny do nsfw.

Besteer

Jakaś moderacja koniecznie. Można sobie moim zdaniem prezentować jakieś skrajne nawet poglądy, ale kulturalnie i sensownie. Lurker 1,5 roku temu był jak Hejto dzisiaj, a potem przez pozwalanie na wszystko się stoczył niziutko. Zalewanie serwisu znaleziskami z szur-stronek i tzw. "bańka Thanosa" wygoniły niestety większość sensownych ludzi.

fiveoglock

@RobertCalifornia Pełna zgoda. Gadajta co chceta. Zero cenzury! Treści niezgodne z prawem usuwać i tyle. Ps.minusy vel łapki w dół zrobić i gitara serwis.

Miedzyzdroje2005

patologia przyszła na "nocną"

66c4217f-c23f-4923-b49f-26251ab00b9d
Orzech

@lubieplackijohn Wprowadzić minusy, latwe blokowanie grup treści ("społeczne" czarne listy?)

 

Nie bawić się w cenzurę, zwłaszcza potem nie zdaje to egzaminu. Dopóki coś jest zgodne z prawem, albo pozwalać albo niech konkretne osoby - moderatorzy zaznacza który punkt regulaminu został złamany i takiego gościa banować

Rydhar

Myślę, że już na samym etapie rejestracji powinno się móc decydować jakie treści chce się widzieć trochę jak w deviantart.
W istniejących strukturach społeczności można by stworzyć możliwość moderacji wpisów poprzez samą społeczność, np. istnienie "głównej" i "oczekiwalni" by ktoś kto przegląda główną treść danej społeczności nie wpadał ciągle na trolle czy shitposting.
Poza tym wprowadziłbym taki rodzaj bana, że wpisy takiej osoby nie są przez nikogo widziane poza innymi zbanowanymi osobami.

Formeth

@Miedzyzdroje2005 ta rozroba to taki nocny zart byl bo zanim ten ktos sie pojawil to byla w pelni cisza i sam siedzialem (⁠╯⁠︵⁠╰⁠,⁠)

 

Ale porzadek byl pilnowany glownie padaly pytania techniczne i staralem sie odpowiadac sprawnie i dobrze (⁠◕⁠ᴥ⁠◕⁠)

Fanatyk_Wedkarstwa

@0nc0l jeśli wpis będzie ukrywany dopiero po większej ilości minusów to wystarczy nie pisać głupot i nie ukryją

julia

Mi się wydaje że trzeba pójść wzorem reddita, ale podejrzewam że implementacja subredditów będzie czasochłonna. Bierzecie pod uwagę udostępnienie kodu? Wtedy społeczność wsparłaby dodawanie funkcjonalności. Trzymam za ten serwis kciuki

radziuxd

@lubieplackijohn ja nie trawię tylko patostreamów i patogal, całe czarno tym zajebane, ale jeśli chodzi np. o memy z nosaczem albo papajem to lubię czasem mocniej wypuścić powietrze nosem

Oczk

Mi marzy się portal z ciekawym kontentem, do którego żeby się dokopać nie muszę wrzucać połowy użytkowników/tagów na czarną listę (któa zaraz i tak się zapełnia) - wraz ze wzrostem popularności patotagów i popularności wykopu w ogóle, wzrosła tam dramatycznie polityczna agitacja i szczucie się nawzajem, i co gorsza - straszna toksyczność użytkowników. Nawet jak poblokowało się patotagi, to zachowania ich stałych bywalców wylewały się na resztę portalu.
Imo takie rzeczy trzeba wyplenić w zarodku, zanim się chwast rozsieje

Miszcz_Joda

@lubieplackijohn przyszedlem tu z wykopu i wlasciwie nawet jeszcze nie ogarniam jak korzystac z tego serwisu, ale nie chcialbym, aby tu byl drugi wykop, bo tam juz nie da sie czytac tych wszystkich wpisow, specjalistow od 7 bolesci, placzkow, ze kobiety zle itp. itd. marzy mi sie portal z ciekawymi wpisami

Zaloguj się aby komentować