Zdjęcie w tle
agent_carramba

agent_carramba

Sum
  • 24wpisy
  • 766komentarzy

Ciekawostki różne

#Wojna #niemcy #polska #obronność
Właśnie dorwałem się do raportu przygotowanego przez Deffence24 i BGK dotyczącym obronności.

Generalnie rozwiewa wątpliwości pytających czy Niemcy by nam czy Baltom pomogli

link do raportu
https://defence24.pl/polityka-obronna/raport-bezpieczenstwo-2023-juz-jest
578570b1-b9b0-4dbd-ae3a-90170fd3546f

Zaloguj się aby komentować

#paragonygrozy
Wyjście weekend nad jezioro. Dlatego niech Polska gastronomia zdycha.
Wakacje za granicą rulez
8f300037-dbeb-4e1f-80bb-42cb08ddd313
VonTrupka

@agent_carramba wiesz jak działa sezonowa gastronomia i dlaczego drogo a dalej jojczysz (⇀‸ლ)


Za granicą może być taniej w miejscach łatwodostępnych gdzie gastro działa przez cały rok.

Ale w takich wygrajdowach jest dokładnie tak samo drogo.

Chyba że mowa o biedocie typu sycylia, gdzie picke ojebiesz za 3,50 przez cały rok

kominiorz_sandomierz

Kiedys to byly fajne czasy. Wyciagalo sie raczka na brzegu, nioslo sie go do plazowego baru i ci za grosze go gotowali. Chlebek mozna bylo sobie dokupic i jedzonko bylo pierwsza klasa.

osobliwy

Chłopie to jest jeszcze tanio. Przyjedź do Trójmiasta.

Zaloguj się aby komentować

#rajd
Wiadomo kiedy pogrzeb rajdowców z Renault? Ci czy wiadomo czy tez tak szybko będą ich chować do piachu jak jechali? XD
MaD

@agent_carramba 2 juz dzisiaj wsiada do piachu


ciekawostka:

nasz bananek będzie pochowany na cmentarzu w Grębałowie przy ulicy Karola Darwina

Zaloguj się aby komentować

#upaly
A wy jak znosicie upały? U mnie w domku klima i wywalone
469075b4-557c-4b33-b7ef-8b5a27ae1dbc
Astro

@agent_carramba klima na 26%?

dolcetto

@agent_carramba Doskonale - właśnie wrociłem z parku i teraz sobie siedzę na słoneczku, popijam schłodzone picie i jest ekstra . Temperatura w mieszkaniu 26 stopni - ona także mi nie przeszkadza.

jajkosadzone

Tez mam w mieszkanku klime

Zaloguj się aby komentować

#DKMS #szpik #dawca
Hejka,
Chcieliście bym wam opowiadał o procesie do bycia dawcą więc oto pierwsza relacja.
Na początek otrzymałem ankietę zdrowotna do wypełnienia. Baaaardzo szczegółowa.
Od chorób jakie miałem kiedykolwiek w życiu po operacje zabiegi, stosunki seksualne (to akurat u pierniczków nie problem.) po zażywane leki.
Ja akurat PODOBNO jestem astmatykiem gdyż biorę steryd wziewny z powodu alergii na trawę i ludzi.
I to było tematem dyskusji.
Jednakże uznano że to tak mała dawka że nie jest to problemem.
Następnie dostałem skierowanie na badania krwi. Mogłem sobie wybrać gdzie i kiedy.
Pobrali ode mnie 40 militrow krwi. No i po tygodniu wyniki.
I takowe otrzymałem. Oto treść wiadomości
Tak więc czekamy.
Zdrówka wszystkim
eb346af3-54d4-4008-bff7-38a4592065a7

Zaloguj się aby komentować

Trafiłem w totka!
Będę dawcą szpiku dla osoby chorej na białaczkę!!! 🎉🎉
Musiałem się pochwalić tak się cieszę
obiektywny2023

@agent_carramba będziesz chciał poznać biorce?

WordPressDeveloper

@agent_carramba


Wiem, że może to zabrzmieć nieco pretensjonalnie, ale serio i poważnie - zazdroszczę. W ogóle uważam, że każdy przyzwoity człowiek, którego stan zdrowia na to pozwala, powinien się zarejestrować bo nie ma nic cenniejszego niż ratowanie czyjegoś życia. Zazdroszczę, bo mój stan zdrowia na to nie pozwala (rejestrowałem się, ale nie przeszedłem ankiety). Przy czym mogę coś na to poradzić i coś na to radzę, aby móc się zarejestrować. Tak więc... serio, trafiłeś więcej niż szóstkę. I jesteś człowiekiem a to rzadko można powiedzieć o ludziu Ech, na jakiś niepotrzebny i głupi patetyzm mnie wzięło, tak działa zazdrość

Masiv

Wzruszają mnie tego typu historie. Naprawdę mam świeczki w oczach że człowiek tak potrafi pomoc człowiekowi.

Zaloguj się aby komentować

#atom #bomba #bombaatomowa
Hejka,
Chciałbym wam opowiedzieć trochę o bombie atomowej.
Bomba atomowa jest jednym z najpotężniejszych narzędzi niszczenia stworzonych przez człowieka. Działanie bomby atomowej polega na reakcji łańcuchowej rozszczepienia jąder atomowych. Aby zrozumieć, jak działa bomba atomowa, warto omówić jej składniki.
Bomba atomowa składa się z materiału rozszczepialnego, którym najczęściej jest uran-235 lub pluton-239, oraz materiału wybuchowego, takiego jak trotyl. W bombie atomowej, materiał rozszczepialny jest umieszczony w centrum urządzenia, a materiał wybuchowy wokół niego. Całe urządzenie jest umieszczone w tzw. latającej kadłubie, który umożliwia mu swobodne przemieszczanie się.
Aby uruchomić bombę atomową, konieczne jest dostarczenie energii, która rozpocznie reakcję łańcuchową rozszczepienia jąder atomowych. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się impuls wybuchowy, który generowany jest przez materiał wybuchowy. Impuls ten generuje fale uderzeniowe, które przenoszą się na materiał rozszczepialny. W wyniku tego materiał rozszczepialny jest poddawany bardzo wysokiemu ciśnieniu i temperaturze, co powoduje rozszczepienie jąder atomowych.
Podczas rozszczepienia jądra atomowego, uwalniana jest bardzo duża ilość energii, w postaci fotonów, neutronów i innych cząstek. Energia ta uwalniana jest w bardzo krótkim czasie, rzędu milionowych sekundy, co powoduje, że wyzwala ogromną ilość ciepła i promieniowania. Promieniowanie to składa się z fotonów gamma, neutronów i innych cząstek.
Głównym efektem działania bomby atomowej jest fala uderzeniowa, która powstaje w momencie wybuchu. Fala ta rozprzestrzenia się z punktu wybuchu, niszcząc wszystko, co jest na jej drodze. Zasięg fali uderzeniowej zależy od mocy bomby, ale może sięgać nawet kilkudziesięciu kilometrów. Fala uderzeniowa powoduje niszczenie budynków, mostów, infrastruktury i innych obiektów.
Dodatkowo, w wyniku działania bomby atomowej powstaje też promieniowanie jonizujące. Promieniowanie to może powodować choroby i zaburzenia zdrowotne u ludzi i zwierząt, w zależności od dawki promieniowania i czasu ekspozycji. Osoby narażone na promieniowanie, mogą cierpieć na choroby nowotworowe, zaburzenia w układzie nerwowym i innych układach organizmu.
Eksplozja nuklearna generuje ogromne ilości promieniowania, które są szkodliwe dla organizmów żywych. Promieniowanie może być w postaci fal elektromagnetycznych, cząstek alfa, beta i gamma, które mogą zaszkodzić tkanek ludzkich, zwierzęcych i roślinnych.
Zniszczenie fizyczne i promieniowanie są dwoma głównymi czynnikami, które powodują zniszczenia w wyniku eksplozji nuklearnej. Zniszczenie fizyczne jest wynikiem fali uderzeniowej i powodzi ognia, które rozerwują budynki i zniszczą wszystko w promieniu kilku kilometrów od epicentrum eksplozji.
Największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego jest promieniowanie. Dawkowanie promieniowania jest miarą energii, jaką organizm otrzymuje od promieniowania. Dawkowanie promieniowania rośnie wraz z odległością od epicentrum eksplozji. Osoby znajdujące się w pobliżu epicentrum są narażone na wysokie dawki promieniowania, co powoduje choroby popromienne, takie jak choroba popromienna, leukemia i nowotwory.
Bomba atomowa może także spowodować zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby. To może prowadzić do dalszych chorób, takich jak choroby płuc i choroby tarczycy. Zanieczyszczenie gleby może również wpłynąć na plony i produkcję żywności, co prowadzi do problemów z zapewnieniem odpowiedniego pożywienia dla ludzi i zwierząt.
Ponadto eksplozja nuklearna może wywołać skutki uboczne, takie jak zmiany klimatyczne, spadek bioróżnorodności i zanieczyszczenie atmosfery. Te skutki uboczne wpływają na środowisko i mogą mieć negatywny wpływ na ekosystemy, zwierzęta i ludzi.
Wniosek
Bomba atomowa jest jednym z najpotężniejszych i najbardziej destrukcyjnych narzędzi, jakie kiedykolwiek wynaleziono. W wyniku eksplozji nuklearnej występują dwa główne czynniki szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego: zniszczenie fizyczne i promieniowanie. Oba te czynniki powodują ogromne straty materialne i ludzkie, a także mają negatywny wpływ na środowisko naturalne i bioróżnorodność. Dlatego też ważne jest, aby kontynuować działania mające na celu ograniczenie ryzyka wykorzystania broni nuklearnej i zwiększenie bezpieczeństwa na całym świecie.
Jak sie podoba co bredzę, daj pioruna
Mjelon

@agent_carramba z tego co kojarzę z lekcji fizyki z liceum, które miałem kilkanaście lat temu, to reakcja łańcuchowa rozpoczyna się przez przekroczenie masy krytycznej materiału rozszczepialnego, a nie przez energię dostarczoną z wybuchu trotylu. podobno to właśnie przedstawia symbol radioaktywności, trzy części materiału rozszczepialnego które po połączeniu przekraczają masę krytyczną i rozpoczynają reakcje łańcuchową. mogę się mylić, bo było to bardzo dawno i z fizyki byłem słaby, ale akurat ta lekcja mi zapadła w pamięć.

highlander

To jest napisane takim jezykiem jakbym czytal wypociny gimnazjalisty.

highlander

To jest napisane takim jezykiem jakbym czytal wypociny gimnazjalisty.

Zaloguj się aby komentować

#tvpis #tvp #praca #ciekawostki
Zainspirowany kolegą TR8025 postanowiłem opowiedzieć jako ciekawostkę moje spostrzeżenia z pracy w TVP. Obecnie już nie pracuje więc nie finansujecie mnie z tych 2 miliardów.
A więc od początku. Jeżeli chodzi o wspomniana propagandę to na Woronicza 17 jako szeregowy pracownik generalnie jej nie odczułem. Od kolejny zakład pracy tylko wpizdu rozbudowany (o tym za chwilę).
Kanały informacyjne które tak wszystkich grzeją są przygotowywane w oddziale przy placu Powstańców Warszawy 7.
W tym miejscu ma siedzibę TAI- Telewizyjna Agencja Informacyjna. Oni odpowiadają za przygotowanie newsów, w tym słynnych pasków grozy.
W tym oddziale również nagrywane są "Wiadomości", "Teleexpress", "Telewizyjny Kurier Warszawski itd. Oczywiście z wyjątkami. Np. "Kwadrans Polityczny" nagrywany jest na Woronicza (na marginesie w strasznie małej kanciapie gdzieś przy jednej z kilku kawiarni).
Jeżeli chodzi o wspomniane paski grozy. Praca w systemie 3 zmianowym. Dość dobrze płatna. Gdy pracowałem w TVP, dziewczyny dostawały ok 7500 zł brutto. Jakbyście mnie zapytali ile teraz może być, obstawiałbym koło 11 zł brutto.
No dobra a co z samą siedzibą na Woronicza?. No i tu jest ciekawie. Bo samo założenie powstania siedziby miało być takie aby był to kompleks samowystarczalny. Telewizja Polska, podobnie jak Polskie Radio są to instytucje o charakterze strategicznym dla bezpieczeństwa Państwa. W sytuacji konfliktów czy kryzysów mają obowiązek informować społeczeństwo o podjętych działaniach czy ostrzegać przed zagrożeniami. A to wymaga zapewnienia ciągłości nadawania. A to z kolei wymaga od niektórych pracowników podpisania klauzuli o obowiązkowym stawiennictwie w miejscu pracy by zapewnić płynną działalność.
Z wyżej wymienionych powodów na terenie TVP powstało kilka ciekawych instytucji. Część z nich nie funkcjonuje i zostały przekształcone na biura. Cześć funkcjonuje nadal.
Jednym z miejsc które było a obecnie są biura to szpital (na mapie na czarno). Budynek 2 piętrowy mieszczący się w centrum kompleksu.
Funkcjonuje natomiast warsztat samochodowy, jak i zakładowa stołówka (Kaprys) o której później.
To może trochę o tym gdzie co mniej więcej jest?
Na załączonej mapie macie kilka okręgów.
Kolorem złotym macie najważniejszy obecnie gmach. Znajduje się tutaj siedziba zarządu, studio Pytania na Śniadanie czy Kaprys. Ale znajdziecie też sklep z fajnymi pamiątkami oraz kręcone są tutaj ramówki wiosenno-letnie i jesienno-zimowe. Zawsze byłem pełen podziwu jak w tak małej przestrzeni potrafią umieścić tam duże sceny.
Jeżeli chodzi o Pytanie na Śniadanie, to w zależności od sezonu i pogody kręcone jest albo w głównym gmachu albo na skrawku zieleni, zaznaczonym na mapie na zielono.
Na koniec dzisiejszych ciekawostek wam powiem że w miejscu gdzie zaznaczyłem na niebiesko będzie budowany duży gmach dla TAI za kwotę 600 milionów zł.
Jeżeli będzie was interesowało jak wygląda przygotowanie programów telewizyjnych, relacji sportowych, o prowadzących czy zabawnych sytuacji dawajcie pioruny.
I tak dla wszystkich malkontentów. Nie PiS mnie nie zawinął. Wystraszyłem się popularności.
Pozdrawiam Cieplutko.
1af669d6-0d03-421a-8100-dfec34f03834
d81e3774-48f5-485d-89d2-ca35b5735f9f
ziel0ny

@agent_carramba Wpis o niczym tak naprawdę xD głupie zwiastuny

LosowyLogin

@agent_carramba dajesz jakieś ciekawe historie

Szlachta_zawsze_pracuje

@agent_carramba


Byłem niedawno w TVP na Woronicza, mała prywatna fucha. Opiszę moje spostrzeżenia jako informatyk


  • Jeśli chodzi o komputery biurowe to szału nie ma sporo pamięta czasy Windows 7

  • Drukarki i sporo sprzętu na gniazdka jak w UK

  • sporo starych mebli z namalowanymi numerami, jak coś się popsuje to podobno czeka się wieki na naprawę

  • TVP potrafi podobno spóźnić się z pensjami

  • budynek trochę się zestarzał jednak robi wrażenie, miał przypominać taśmę filmową a mówią na niego wieża babel

  • w kuchni z ludźmi gadasz o pogodzie albo nic nie mówisz, lepiej nie poruszać tematów politycznych i światopoglądowych. Dobrze też uważać co się pisze w mediach społecznościowych.

Niestety byłem tam późnym wieczorem i wiele nie widziałem, sporo osób w redakcjach jednak nadal pracowało.

Zaloguj się aby komentować

#preppers #powódź
Hej,
Zgodnie z obietnicą chciałbym dzisiaj opowiedzieć o jednym z zagrożeń jakim są powodzie. Jutro muszę zrobić przerwę od czwartku wrócę z kolejnym tematem.
Generalnie zgodzicie się ze mną że Polskę powodzie nawiedzają regularnie. Szczególnie na tą klęskę żywiołową podatne są województwa przez które przepływa górna Odra. Czyli min opolskie i dolnośląskie. Jednak problem ten dotyczy wszystkich uregulowanych rzek które pozbawiono naturalnych tarasów zalewowych.
Ci co planują swój dom polecam nie budowanie domu na terenie zalewowym.
Ci co nie posłuchali albo przekonali się albo przekonają się jak bezlitosnym kataklizmem jest powódź. Nie tylko niszczy to, co spotyka na swojej drodze, lecz także pozbawia nas wody pitnej bez której nie jesteśmy w stanie przetrwać. Wylewająca rzeka może zatruć wszystkie okoliczne źródła. Demoluje ulice zrywa mosty. Z perspektywy preppera jeszcze ważniejsze jest jednak to, że odbiera nam zgromadzone zapasy. Zalane jedzenie nie nadaje się do konsumpcji, elektronika przestaje działać. Dlatego też planując rozmieszczenie swoich zasobów, przynajmniej jeden zestaw przedmiotów należy ukryć w miejscu, którego woda na pewno nie dosięgnie. Właściciele wolno stojących domów powinni pomyśleć o pompie wodnej i dmuchanym pontonie który ułatwi ewakuację. Mieszkańcy parterów w blokach mogą się porozumieć z sąsiadami z wyższej pięter w sprawie przechowywania u nich najcenniejszych zapasów w czasie zagrożenia powodziowego
Powiecie. E mój dom nie dosięgnie woda bo jest daleko od rzeki i wysoko. Też tak do niedawna myślałem dopóki nie zapoznałem się z mapą zagrożenia powodziowego. Okazało się że o ile sama rzeka nie jest zagrożeniem o tyle wzrost wód gruntowych już tak.
Polecam dla was aby się zapoznać.
Hydroportal - ISOK
Zdrówka !
Niniejszy wpis opracowany na podstawie książki "Vademecum Przetrwania - Piotr Czuryło"
sogen

A to nie wystarczy zjeść sąsiada?

Zaloguj się aby komentować

#preppers #survival #GreyMan #wojna
Hej wszystkim,
Zgodnie z obietnicą chciałbym dziś z wami podzielić się przemyśleniami na temat ubioru. Temat myślę ciekawszy od poprzedniego.
Na początek porozmawiajmy o kolorach. Bo jakie kolory kojarzą wam się z survivalem? Na ogół pomarańczowy.
Głównej mierze promowany przez Beara Grillsa. Kolor czerwony i żółty kojarzy się z ratownictwem i samo ratownictwem. A jaki kolor mają Preppersi? Opinie tu są podzielone. Jedni widzą barwy militarne, inni typowe nie wyróżniające się a jeszcze inni (neonowy) zielony.
Osobiście polecam kolory ziemi a zdecydowanie odradzam barwy militarne. Zapytacie dlaczego? Cóż jeżeli chcielibyście dostać kulkę w łeb będąc uznanym za żołnierza lub zostać zatłuczonym przez tłum która uzna was za dywersanta rosyjskiego (jak miało to miejsce na Ukrainie na początku wojny) proszę bardzo. Ja promuje tutaj filozofię szarego człowieka.
Zapytacie co to takiego? Są to zbiory zasad które pozwolą wam na maksymalne wtopienie się w tłum uniemożliwiając w ten sposób identyfikację waszej osoby oraz waszych zamiarów. Oglądacie pewnie amerykańskie filmy? Na ogół w filmach o tematyce sensacyjnej uciekinierzy robią zakupy w sklepie by przebrać się w rzeczy które pozwolą im na zakamuflowanie swojej osoby.
Podobnie dzieje się w przyrodzie gdzie zwierzęta poprzez kamuflaż dostosowują się do otoczenia i ochronę przed drapieżnikami. Dlatego też ubranie się w wz-93, Multicam czy Woodland w mieście pokroju Wrocławia czy Poznania będzie zwracać na siebie uwagę a nie na odwrót.
No więc co? Polecam spodnie budowlane lub bojówki ale w kolorach ziemi. Dobre są spodnie Helikon UTP. Pierwsze są tanie wytrzymałe i nie rzucają się w oczy, drugie droższe ale również zwłaszcza w kolorze szarym niczym szczególnym się nie wyróżniają.
Oczywiście zasad tutaj jest więcej. Takich jak sposób poruszania się, patrzenia na ludzi itd. Jednak nie jest to tematem dzisiejszych przemyśleń. Jeśli będziecie chcieli poruszę ten temat szerzej w następnych wpisach.
No ok a co dalej? Kurtki? Bluzy?. Musicie zdawać sobie sprawę że w przypadku np. ucieczki z domu bo wpadną ruscy z wizyta nie będzie czasu na zastanowienie się w to co sie ubrać (temat wojny poruszę myślę za 2-3 wpisy). Liczy się to co będziecie mieli na sobie. Dlatego warto jest aby ubrania które macie były przede wszystkim wygodne. Regulację temperatury ciała najlepiej uzyskać poprzez ubieranie się na cebulkę. Natomiast generalnie warto mieć więcej rzeczy niż wskazują to obecnie warunki pogodowe.
Buty. Podobnie jak w przypadku ubioru muszą być wygodne na tyle by znieść wielogodzinny marsz. Jeśli macie żony które uwielbiają szpilki sugeruje jednak kupić wygodne buty trekkingowe. Ostatnimi czasy Bushcraftowy robił odcinek na temat obuwia. Polecam się z nim zapoznać.
To tyle na dziś. Wpis krótszy ale i czasu mam dziś troszkę mniej za co musicie mi wybaczyć. Czekam na pytania w razie czego chętnie zrobię dogrywkę do tego artykułu.
Na następny wpis porozmawiamy sobie o kolejnym zagrożeniu który grozi już niebawem mieszkańcom Polski południowej. A mianowicie o powodziach.
38d0940f-ff71-4d2b-a7dc-cd5f1190597a
bojowonastawionaowca

@agent_carramba Pamiętaj o tagach

Petrorogal

@agent_carramba Dobra ale weź to gówno taguj

agent_carramba

Tak zapomniałem. Wybaczcie.

Zaloguj się aby komentować

Następna