Majsterkowicze, chciałbym się podzielić moim nowym "odkryciem" - cięcie stali wyrzynarką.
Miałem do skrócenia dość potężny jak na domowe warunki stalowy kątownik - 70x70x3 - a padła mi kątówka. Myśląc czym ją zastąpić znalazłem brzeszczot do metalu do wyrzynarki i przyznam szczerze że jestem w szoku. Szło to wcale nie dużo wolniej (a wyrzynarka 12v), za to ciszej, zero iskier, bardzo równa linia cięcia i nie przypalony brzeg. Polecam!
Polecam fajną pijacką zabawę: każde kolejne piwo należy otworzyć czym innym dostępnym w pomieszczeniu. Wtedy zobaczycie że nie da się tylko rzadkim gównem i liściem paprotki
Próbował ktoś wykorzystać budżetowy kompresorek 12V z Lidla do zrobienia prysznica samochodowego? Pomysł polega na tym by podpiąć ten kompresor do szczelnego baniaka z wodą ciśnienie powietrza które wygeneruje ma wypychać ciecz drugim otworem z słuchawką prysznicową. No i czy taki szmelc poradzi sobie z tym wyzwaniem bo napompowanie koła do 2,2 atmosfery zajmuje mu jakieś 30 minut.
@OlFunkyBastard tylko, że to wytworzy ci sensowne ciśnienie jedynie przy starcie, potem ciśnienie wody będzie okrutnie spadać. Potrzebujesz po prostu pompki do wody, pewnie taka do spryskiwaczy by ci wystarczyła.
Skończyłem dzisiaj drugi do kompletu stoliczek nocny. Nie jest idealnie ale kto robi dobrze. Drewno dębowe, lakierowane Altaxem do wnętrz półmat. Nóżki gotowce. W lewym półeczka jest ruchoma a w prawym na stałe. Połączenia na kołki i klej. Zdjęcia obu stoliczków i najnowszego w naturalnym środowisku.
Łapcie zapis z live gdzie zajmowałem się macbookiem Pro A2141 czyli ostatnia 16tka na intelu od Apple.
Do zrobienia miała być wymiana pasty ale wyszło kilka kwiatków, zerknijcie jeżeli chcecie zabrać się za swój sprzęt, sporo czasu omawiam różne detale i staram się dokładnie wskazać możliwe problemy w tej konstrukcji.
Dwie części po ok 1h
Macbook A2141 - wymiana pasty + czyszczenie - odcinek #2
Póki co przewinąłem sobie do momentu jak nakładasz te Honeywelle, bo sam chciałbym się nimi pobawić i widzę, że to co piszą o trudności aplikacji, to niestety prawda.
W tych wkretach najwieksza zaleta jest to, ze jak laczysz ze soba 2 deski to mozesz miedzy nimi ustawic szczeline majac leb wkrecony do konca. Po to glownie zostaly stworzone, regulacja laty/kontrlaty.
Chciałem zrobić Tacie prezent na dzień ojca, zastanawiałem się nad zestawem narzędzi, bo ostatnio się męczył z wymianą baterii w zlewie i narzekał, że czegoś mu brakowało. Nie chcę brać gotowca 100/1000 w 1, bo na pewno nie wszystko się przyda i jakość pewnie marna. Będą używane głównie w domku letniskowym i na działce. Na razie sporządziłem taką listę:
-Torba na narzędzia
-Młotek
-Klucze płasko-oczkowe
-Klucz nastawny
-Kombinerki
-Obcęgi lub obcinaczki
-Wkrętaki PH, płaskie
-Tapeciak
-Metrówka
-Trytki
-Opaski metalowe
-Pakuły/pasta/teflon
-Wkręty - kilka rozmiarów
-Taśmy - srebrna, izolacyjna, samowulkanizująca
-Papier ścierny
-Bity do wkrętarki
Coś byście dodali albo usunęli? Wkrętarkę już ma, narzędzia do elektryki jak próbnik albo multimetr odpadają, bo Tato się na tym nie zna.
No niestety, zrobiłem mniej niż zakładałem, plan był, że zrobię całą podłogę, jednak miałem wcześniej trochę innych zajęć i się nie wyrobiłem, a że idę na nockę do pracy to musiałem już kończyć :/
Na tą chwilę te osb ze zdjęcia będą odwrócone, pomiędzy kantówki pójdzie styropian 50mm i na to OSB 22mm jako podłoga.
Z peryferii to najwięcej miesięcznie zużywa moja "serwerownia" około 36kWh, później mój PC gamingowy 35kWh, a na trzecim miejscu jest lodówka 26kWh Ex aequo z piecem gazowym CO.
Całkowita oszczędność w 2024: 1417,6zł
Specyfikacja instalacji:
Panele: 8 szt. 550Wp JA SOLAR Bifacial + 5 szt. 560Wp JA SOLAR
Falownik: 2x Growat SPF 5000 ES
Magazyn energii: własnej konstrukcji 16 ogniw LiFePO4 EVE 304Ah i JK-BMS 200A
Konstrukcja na gruncie, nachylenie 16 stopni + 5 paneli na budynku gosp. 26 stopni.
Koszt całej inwestycji to około 20000 PLN + 5000 PLN dodatkowe panele.
Dni w pełnym offgridzie: 27
W kwietniu pogoda dopisała, miałem dużą produkcję (i nadprodukcję), oczywiście ze względu na offgrid nie mogłem nadmiaru sprzedać. Tylko 3 dni były na tyle pochmurne że musiałem dokupić prąd z sieci. Od około 10 kwietnia mam dodatkowe 5 paneli zamontowanych na dachu budynku gospodarczego, co zwiększa mi produkcję o około 60%.
Jak pewnie część z was wie, w kwietniu zamontowałem podgrzewacz wody Ariston aby nadwyżki prądu magazynować w formie ciepłej wody użytkowej a tym samym w okresie wiosennym, letnim i jesiennym wyłączyć piec gazowy całkowicie. Oprócz tego kupiłem przenośną indukcję z Ikea ( https://www.ikea.com/pl/pl/p/tillreda-przenosna-plyta-indukcyjna-2-strefy-bialy-30497094/ ) i gotuję na prądzie co siłą rzeczy zwiększyło zużycie prądu przez dom dobre 40-50% a jednocześnie w okresie letnim gdzie za gaz do wody i gotowania płaciłem 150zł miesięcznie - teraz nie będę płacił nic.
@UncleFester zwróci się szybciej, bo zaraz będzie trzeba klime odpalić, zrobię podgrzewanie wody w basenie i nagle się okaże że zużyje w rok prądu nie za 6000zl a za 10000zl lub więcej.
Dla mnie każda złotówka nie wożona do portfela złodzieja dostawcy prądu to oszczędność.
a ja się zastanawiam czy nie korzystanie z energii na jakieś wady lub zły wpływ na instalacje? Z tego co znam teorię to nie, ale żaden ze mnie spec. Mam na myśli 2 sytuacje - banki pełne i zużycie mniejsze od produkcji jak i zerowe użycie i banki pełne (np. serwis)
@mortt podobno degradacja jest minimalnie większa jeśli leżą na słońcu nieużywane. Ale używanie w mniejszym stopniu niż nominalna moc podobno nie szkodzi.