Kur... ten mega audyt gdzie jeszcze chcą 500 tys. zł. na 3 osoby a który ma zostać ustostępniony za moment nie powstaje i nie powstawał, właśnie Rożek informacje odczytał.
//edit nie 500 mln zł a 500 tys złotych na 3 osoby.
#cpk #kurwamac
Kur... ten mega audyt gdzie jeszcze chcą 500 tys. zł. na 3 osoby a który ma zostać ustostępniony za moment nie powstaje i nie powstawał, właśnie Rożek informacje odczytał.
//edit nie 500 mln zł a 500 tys złotych na 3 osoby.
#cpk #kurwamac
Zaloguj się aby komentować
Oglądacie debatę CPK? Jak wrażenia?
#polityka #cpk
Zaloguj się aby komentować
No i tutaj nieźle pokazał, jakim debilem i manipulantem jest Tusk
No tak, budowa zaczyna się od wbicia łopaty.... xD
No nie wiem kto łyka tą denną manipulację level tvpis, ten chyba nigdy niczego nie budował w życiu
#jebacpo #polityka #cpk

Zaloguj się aby komentować
Zdradzający objawy ciężkiej choroby psychicznej, przyjaciel rosyjskiego szpiega Leonida Swiridowa - poseł na Sejm z ramienia prokremlowskiej partii #konfederacja , odkrył spisek związany z #cpk i #zydzi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Grzesio Braun twierdził, że pod CPK w Baranowie będzie krył się tajny żydowski bunkier. Nowe centrum dowodzenia Izraela.¯\_(ツ)_/¯
mir:
#braun #bekazkonfederacji #psychiatria #chorobypsychiczne #izrael #polskiantysemityzm #bekazprawakow #polityka
Ja mam taką hipotezę, że Braun takimi wypowiedziami zabezpiecza się przed zniesławieniem za pomocą deep fake'ów. No bo zobaczcie. Jakby nagle "wyciekł" filmik z Kosiniakiem, Kamyszem, Trzaskowskim, czy kimkolwiek kto stara się zachowywać umiar w wypowiedziach i w zachowaniu, gdzie ta osoba z nienaturalną jak dla siebie prędkością mówi jakieś totalnie odklejone rzeczy, to mimo że każdy ogarnięty od razu by stwierdził że to deep fake to zaraz przeciwne tej osobie media by to podłapały i nagłówki by krzyczały że skandal, hańba i w ogóle zdymisjonować. Takie osoby to wręcz idealni kandydaci na bycie zdyskredytowanym przez obce służby, czy wrogów polityczych.
A Braun? Braun mówi otwarcie - pod CPK są żydowskie bunkry, on wchodzi na pełnej do sądu i wypierdala choinkę, on odpala gaśnicę i gasi menorę w sejmie. Weź zrób z nim jakiegoś kompromitującego deep fake'a. Co miałoby na nim być? Jak mówi że NATO i UE to nie zagrożenie dla Polski? Czy może jak stoi w sejmie razem z innymi podczas minuty ciszy w dniu pamięci ofiar holokaustu?
Braun jest najbezpieczniejszy pod tym kątem, podobnie jak pozostali politycy Konfederacji.
No i chroni ich jeszcze jedno - żadne obce Polsce służby nie mają na celu upierdalania swoich własnych ludzi ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Zaloguj się aby komentować
No i fajnie xD Kanał zero będzie gadać o CPK.
Mamy 6 ludzi. Z czego 2 kompetentych - Maciej Kruszyna i Wilk. Reszta to gadające głowy.
No i rożek. Szanuje go, bo spoko materiały robi... Ale wk@^#% mnie jak powoli robi się specem od wszystkiego. A pffuuu
#polityka #cpk #kanalzero #youtube

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować
Mamy to!
#heheszki #cpk #memy #heheszkipolityczne #takaprawda




Zaloguj się aby komentować
Polecam wywiad, pani redaktor Lubecka robi za adwokata diabła, więc nie ma tylko prostych pytań
#cpk #gospodarka
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Lubie to, coraz więcej takich zachowań. mamy takie trollowisko.
Użekła mnie troska o bezpieceństwo, argument przeciw? Brak straży pożarnej z prawdziwego zdażenia ale zapominamy o LSP
#cpk

Zaloguj się aby komentować
Do całej tej dyskuji w temacie CPK chciałbym zabrać głos z trochę innej perspektywy niż do tej pory się spotkałem.
Słowem wstępu
CPK ma zacząć obsługiwać ruch w 27, teraz to już przesunęli, roboczo załóżmy 28. Bazując na informacjach z wiki, w pierwszym etapie działającego CPK ma obsługiwać 40mln ludzi rocznie. No to plus/minus mówimy tutaj o podwojeniu ruchu pasażerskiego w Polsce. Do tego dorzućmy planowane chore ilości cargo i możemy roboczo założyć że ilość samolotów w przestrzeni powietrznej Polski zwiększy się dwutrzykrotnie.
No dobra, w czym problem?
Ilość kontrolerów lotniczych jest jakoś ograniczona. To nie jest tak, że takich ludzi można kupić w każdym sklepie z kontrolerami lotniczymi. Proces wyszkolenia kontrolera lotniczego to są minimum dwa lata - z tym że po tych dwóch latach mamy gołych kontrolerów z zerowym praktycznie doświadczeniem, a przypominam że to ma być (w założeniu) olbrzymie lotnisko obsługujące tyle pasażerów ile cała reszta Polski + chore ilości cargo. Czy my szkolimy tych ludzi? No na ten moment nie. Skąd ich weźmiemy? Nie wiem.
W 2023 LOT obsłużył ~23 mln pasażerów. Jakim cudem miałby obsłużyć chociaż część z tych nowych 40 mln? nie wiem. Warto wspomnieć że mamy tutaj sytuację podobną jak z kontrolerami - wyszkolenie pierwszego oficera jest do opierdolenia w ~ rok. Ale dla kapitana to już są długie lata. Oczywiście jest opcja wypremiować wszystkich aktualnych pierwszych oficerów na kapitanów i przyjąć nowy narybek na pierwszych, ale:
nie każdy pierwszy nada się na kapitana
nadal pozostaje problem czym oni właściwie mają latać?
Bo tutaj wchodzi kolejny problem, skąd wziąć samoloty. Biorąc pierwszy artykuł z brzegu:
https://simpleflying.com/airbus-8000-aircraft-backlog-91-single-aisle/
airbus ma wydajność produkcji ~80 samolotów miesięcznie a backlog na (przede wszystkim) a320 to prawie 8000 samolotów. Czyli jak teraz zamówimy to mamy samolot za ~8 lat. B737 ma backlog na 6k maszyn a w zeszłym roku dostarczył niecałe 400.
Jest jeszcze cała masa szczegółów które mam wrażenie że jest pomijana w kontekście CPK i całej tej dyskusji, a moim zdaniem te szczegóły dopiero rysują skalę wyzwania:
Straż pożarna - chyba nie wierzycie że OSP będzie gasić palącego się a350 z 10 tonami paliwa i 300 pasażerami na pokładzie?
Służby ratunkowe - załóżmy przez chwilę że samolot z 300 pasażerami rozjebie się na pasie, gdzie zwieziemy rannych?
załóżmy że taki "Wrona" wyląduje bez podwozia i zamknie lotnisko na 2 dni. Gdzie skierujemy cały ten ruch?
Dodatkowe radiolatarnie w całym kraju - trzeba je postawić, obcertyfikować, udokumentować, linie lotnicze muszą je zupdatować w swoich bazach
Cała baza pod np noclegi dla załóg?
Przetestowanie + certyfikacja wszystkich systemów lotniska (ground, approach)
Kontrakty, biznes etc - mam wrażenie że zapomina się o tym że to nie jest tak, że jakiś żuczek podejdzie, przetnie wstążkę i od teraz co 3 minuty będą lądować samoloty
No dobra, to tylko lotnisko
Wypisałem wierzchołek góry lodowej problemów związanych ze szczegółami realizacji CPK w części lotniskowej. Mam wrażenie że cała dyskusja toczy się tylko do momentu wylania asfaltu, postawienia jakiegoś hangaru i terminalna, żeby sprowadzić jeden samolot żeby wylądował. Tylko że żeby CPK było tym co rozumiemy przez CPK to to nie jest kwestia 3-4 lat. To jest kwestia 10-15 lat.
Wreszcie chciałbym zwrócić uwagę że to są problemy powiązane TYLKO Z LOTNISKIEM. Co się będzie działo w kontekście części kolejowej? Jakie jeszcze wyzwania na nas czekają w kontekście części drogowej?
Pracuję od ponad 6 lat nad oprogramowaniem do 5g do części centralnej (core) telekomów i wiem jak absurdalnie małe i głupie problemy mogą wywracać wszystko co robimy na lewą stronę. Nie mogę sobie nawet wyobrazić jak olbrzymia skala problemów jest/będzie z wdrożeniem planu tej skali w życie. Natomiast mam wrażenie że rozmawiamy tutaj jak u cioci na imieninach gdzie pijany wujek myśli że lotnisko to kawałek asfaltu na polu i taki "garaż na samoloty". Te wszystkie założenia to jest jakiś happy path, zakładamy że wszystko jakoś będzie, mydlimy sobie oczy że to może obsługiwać chore ilości cargo i pax. Ale jeśli spojrzymy na dwie rzeczy:
ile siana do tej pory na to poszło
jaki jest poziom zaplanowania tej inwestycji
To ja mam wrażenie że nikt nie zdaje sobie sprawy (albo nikt o tym nie mówi) że:
40mln pax to my mamy szansę osiągnąć za ~15 lat
ilość hajsu do tej pory spalona, w kontekście ile jeszcze trzeba spalić, to jest c⁎⁎j
Żeby było jasne: nie odnoszę się tutaj do tego czy jest sens CPK robić - chodzi mi tylko o to czy my w ogóle umiemy zrobić takie CPK.
#polska #polityka #cpk
@mroczny_pies
Ja uwazam ze politycznie bedzie prywatne latanie zwyklych ludzi redukowane, wiec nie bedzie takiego wzrostu pasazerow.
ograniczanie emisji co2
Zmniejszenie transferow pienieznych z krajów bogatych do biednych (turystyki zagranicznej)
Ograniczanie konsumpcji przez zwiekszenie cen energii (mniej srodkow na podroze, drozsze bilety)
Cla a wiec ograniczanie cargo
To sie powoli dzieje a przyspieszy za jakies 5-10 lat
@mroczny_pies
Czyli jak teraz zamówimy to mamy samolot za ~8 lat. B737 ma backlog na 6k maszyn a w zeszłym roku dostarczył niecałe 400.
To proste, trzeba wybudować polski samolot! Już zakładamy spółkę - musi być jakoś patriotycznie jak... Jan Paweł ale jednocześnie międzynarodowo... Johno Paolo.
Co to takie małe liczby 737 czy tam 380. Polskie musi być większe, np. 2137!
Budujemy największy na świecie samolot Johno Paolo 2137, w skrócie JP2137, mieści 966 pasażerów (czyli rok chrztu Polski).
Weźmie się tak z 2mld dofinansowania z rządu i już można nic nie robić kolejne 20 lat oprócz generowania nowych zdjęć prototypów w AI. Pora na CS, ELO.
Zaloguj się aby komentować
Parę miesięcy temu wrzuciłem wpis poświęcony głównym (z mojego punktu widzenia) problemom z CPK. Ale czuję, że tematu nie wyczerpałem, szczególnie że temat jest bardzo mocno nakręcany przez niektóre osoby chodzące od mediów do mediów, jak i przez paru użytkowników tutaj.
Zacznę więc od pytania do osób popierających projekt — jakie Waszym zdaniem (zawołam dwie osoby, które najbardziej rzucają się w oczy na hejto w tym temacie, czyli @Anty_Anty i @rebe-szunis - na Wasze odpowiedzi liczę najbardziej) są największe minusy i zagrożenia związane z budową CPK w Baranowie? Bo o plusach i szansach słyszę nieustannie, podobnie jak wyśmiewanie się ze słów i osób krytycznych wobec projektu (czy słusznie czy niesłusznie — nieważne). Ale żaden projekt nie jest pozbawiony wad i jestem ciekaw, czy je po prostu ignorujecie (co niektórzy w różnych miejscach robią), czy widzicie jakieś, ale plusy przesłaniają minusy?
Z czym ja mam problem, już poniekąd mówiłem w poprzednim wpisie: nie wierzę ani w termin oddania projektu, ani w kosztorys, ani w gigantyczne możliwości, jakie to LOTowi (w obliczu uwolnienia slotów i możliwości oraz popularności lowcostów w Polsce — vide przypadek Wiednia i problemy Austrian Airlines), ani w możliwość stania się przez CPK wielkim hubem na Europę środkowo-wschodnią.
Słów parę o plusach czy szansach — jeśli stawiamy na Warszawę jako centrum ruchu lotniczego, to przy założeniu mocno rosnącego ruchu lotniczego z Polski, faktycznie budowa nowego lotniska prędzej czy później po prostu jest potrzebna. Na pewno przyniosłoby to wzrost cargo (ale nie ma mowy o liczbach wyssanych z palca przez raport EY na zlecenie CPK) - pewnie można by obliczyć, czy finalnie projekt wyjdzie na zielono i po ilu latach - niewykluczone, że tak faktycznie będzie. (Swoją drogą, lecąc po ostatnich argumentach: korzyści wojskowe - nie będzie żadnych, to argument kompletnie bez sensu i wymyślany na siłę.)
Ale — i to duże ale — CPK nie ma szansy zostać wielkim hubem przesiadkowym — po prostu. Dlaczego:
położenie geograficzne — banalne, ale prawdziwe. Dopóki Rosja nie stanie się normalnym państwem, a Ukraina nie będzie krajem w stanie wojny, to nie ma opcji na duże przepływy wschód-zachód. Taka cena bycia państwem przyfrontowym. A to na tych przepływach jest biznes.
NIGDZIE na świecie nie istnieje coś takiego, jak wybudowanie wielkiego, narodowego centrum przesiadkowego dla kolei przy lotnisku, gdzie dookoła jest szczere pole (zapraszam do sprawdzenia tego). Po prostu to nie ma sensu. Przystanek na trasie — tak, ale nie hub kolejowy. Centrami przesiadkowymi są wielkie miasta, a nie lotniska. Nikt poza pasażerami linii lotniczych nie będzie z tego korzystał. To jest prawdziwy koszmar logistyczny, bo żeby to były realne możliwości przesiadkowe, to łącząc ze sobą kwestię łapania fal odlotów i przylotów samolotów, to wszystkie pociągi musiałyby jednocześnie do tego hubu przyjeżdżać i odjeżdżać. (W ogóle ktoś analizował te linie kolejowe? Bo mi to wygląda na "masz za zadanie połączyć wszystkie większe miasta w Polsce za pomocą 10 kresek") To nie ma szans powodzenia...
...szczególnie w Polsce. Przypominam, że mówimy o liniach kolejowych, które w 2022 roku zanotowały punktualność 66,6%. Tak, co trzeci pociąg przyjeżdżał opóźniony. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić tego, by oprzeć dowóz pasażerów na lotnisko przede wszystkim na kolejach długodystansowych. Zaufalibyście, ryzykując przegapienie samolotu?
Ale ten punkt jest bardzo ściśle związany z kolejnym — i tu, uwaga, może być kontrowersyjnie. Ale postaram się wyjaśnić.
Polsce NIE SĄ POTRZEBNE Koleje Dużych Prędkości. W zupełności wystarczające są prędkości maksymalne rzędu 200 km/h, które są już teraz osiągane w ramach remontów torów. Im wyższa prędkość tym koszty zbudowania i funkcjonowania takiej kolei rosną zupełnie niewspółmiernie do korzyści. Z tego, co się orientuje, system KDP w sposób zwarty funkcjonuje w zaledwie 3 krajach: Japonia, Chiny oraz najbliższa nam Hiszpania.
Japonia - linie wożące pasażerów na KDP były bardzo mocno zadłużone, w 1987 roku dokonano prywatyzacji, od tego czasu większość firm obsługujących Shinkanseny jest rentowna. Generalnie wzór niemożliwy do osiągnięcia w Polsce (chyba nie muszę mówić czemu),
Chiny - bardzo intensywnie powstające linie KDP od 2007 roku, obecnie obejmujące 2/3 długości wszystkich linii KDP na świecie, państwowe i... niesamowicie zadłużone. Na koniec 2021 roku miały około 3,5 bln PLN zadłużenia (więcej niż PKB Polski); ostatnio roczny przyrost zadłużenia tamtejszych linii to ~50 mld USD. Z szacunków, które czytałem, opłacalnych jest tylko kilka linii łączących największe, kilkunastomilionowe metropolie, cała reszta na gigantycznym minusie,
Hiszpania - przypadek najbardziej Polsce analogiczny. Państwowe koleje, sieć w całym kraju, z grubsza podobna do planowanej w Polsce, ludnościowo podobnie, zarobkowo również. No... i klops — dwa różne bardzo duże think tanki (jeden kontrolujący wydatki fiskalne stworzony przez rząd, a drugi zbierający największe hiszpańskie przedsiębiorstwa) wskazują, że te koleje po prostu nie są rentowne. Ba, nawet patrząc szerzej na korzyści społeczne (więc nie tylko na czyste finanse), ŻADNA linia się nie spłaca — nawet między Madrytem a Barceloną. Linki do wyników raportu tutaj i tutaj .
Jeśli ktoś dalej uważa, że Polsce koleje KDP są potrzebne i że będą się opłacały - no to gratuluję optymizmu. Już pomijam, że cena biletów na tego typu podróże musiałaby być analogicznie wyższa niż w przypadku Pendolino. Korzystalibyście za cenę ~300 PLN? Może więcej?
Zdeeeeeeeeecydowanie lepiej te 250+ mld PLN przeznaczyć na rozwój lokalnych linii kolejowych i zagęszczać (przestrzennie, ale i czasowo!) sieć połączeń, by likwidować wykluczenie transportowe. To jest Polsce potrzebne, a nie mocarstwowe KDP.
Troszkę podsumowując:
Gdybym ja miał możliwość decyzji, to uważam, że CPK w Baranowie nie powinno powstać. Na bazie złych, nierealnych założeń nie może powstać dobra inwestycja. Natomiast z racji tego, że rynek lotniczy w Polsce może się rozwijać, to wydaje mi się, że dużo ciekawszym miejscem na taką inwestycję byłby istniejący już port lotniczy w Katowicach. Dlaczego?
Lepsze położenie geograficzne, z większym potencjałem na zgarnianie pasażerów spoza Polski; lotnisko tuż przy A1 oraz obwodnicy
Większy potencjał ludnościowy - w kole o promieniu 100km znajduje się prawie 1/4 ludności Polski (całe województwo śląskie, Kraków, Opole) + część Czech z Ostrawą + część Słowacji + potencjał Wrocławia vs około 6-6,5 mln (Warszawa, Łódź, Radom, Płock, niewiele więcej),
W tym samym kole są 2 lotniska (Katowice, Kraków) vs 4 lotniska (Okęcie/Baranów, Modlin, Radom, Łódź)
Południe Polski ma zdecydowanie lepszy potencjał na cargo, biorąc pod uwagę większy udział przemysły (Warszawa to bardziej usługi),
Tym samym będzie to świetny element aktywizacji polityki reindustrializacji Śląska wraz z zamykaniem kopalń (+ do tego Ministerstwo Przemysłu na Śląsku),
Nie potrzeba gigantycznych inwestycji w kolej dowożącą na lotnisko - wystarczy przebudowanie kilkunastu kilometrów, żeby mógł tam powstać przystanek na linii do Warszawy czy Bydgoszczy/Gdańska, resztę miast ogarnęłaby regularna bezpośrednia kolej z centrum Katowic.
A co z Warszawą? IMO Okęcie na max 25/30 mln + do tego spokojnie rozwijający się lowcostowy Modlin są IDEALNIE skrojone na potrzeby Warszawy. Nie trzeba się zastanawiać nad rozwojem, po prostu maksymalna przepustowość Warszawy osiągnięta, więc można się skupiać wyłącznie na najbardziej dochodowych przepływach. Bliskość lotniska względem centrum jest bardzo dużym plusem dla przepływów pasażerskich do najważniejszych miast na świecie, ograniczona liczba lotów na Okęciu sprzyja utrzymaniu przez LOT dobrych wyników finansowych, z czego mógłby być finansowany rozwój hubu w Katowicach.
Naprawdę, Polska istnieje poza Warszawą i warto jest myśleć o rozwoju całego kraju nie tylko przez pryzmat stolicy. Takie rozwiązanie dałoby dużo większe korzyści dla wszystkich stron przy zminimalizowaniu kosztów. (Maciej) Wilk syty i (bojowonastawiona)owca cała. Zapraszam do dyskusji (szczególnie wymienione wyżej osoby), jak wstanę to poczytam
PS. Zupełnie niezależnie od moich myśli, podczas sprawdzania danych znalazłem identyczny pomysł tutaj , tak więc polecam do zgłębienia
#polska #polityka #cpk
#owcacontent <- tag do zablokowania moich treści
@bojowonastawionaowca Jako że praktycznie nie korzystam z lotnisk - nie mam zdania.
Natomiast w kolei brakuje mi przede wszystkim długodystansowych połączeń bez przesiadek. Aktualnie takim "CPK" jest dla mnie Warszawa - żeby gdziekolwiek dojechać, mam zawsze przesiadkę w Warszawie. Jeżeli tak te "szprychy" miałyby wyglądać - jestem na NIE. Komfort podróży pociągiem to cała trasa w jednym składzie, a nie martwienie się, czy zdążysz na ten drugi pociąg, czy znajdziesz peron, bieganie po nocy po dworcu z bagażem, a co gorsza z dziećmi i bagażem. Taka konieczność przesiadki skreśla dla mnie kolej z listy akceptowanych form przejazdu, bo już z raz czy dwa zdarzyło się zostać na lodzie z powodu opóźnienia pociągu, a parę razy było blisko i zawsze nerwówa i bieg jak po życie.
Natomiast co do koncepcji wybiegającej bardzo w przyszłość - tu akurat uważam, że długoterminowe planowanie, uwzględniające zmiany geopolityczne na świecie, jest wskazane. To że teraz w Rosji jest jak jest, że na Ukrainie jest wojna, nie powinna przekreślać długoterminowych projektów mających sens. Więc aktualna sytuacja geopolityczna nie powinna być kontrargumentem w takich inwestycjach.
Pamiętajmy że CPK miałby być także hubem towarowym, a nie tylko pasażerskim, jeżeli będzie to dobrze rozegrane, to może mieć sens. Aczkolwiek nie mam zupełnie kompetencji aby się w tym temacie wypowiadać.
@bojowonastawionaowca fajnie. Ale to nie jest WIELKI HUB. to jest hub do obslugi 38 mln kraju. Jeden. Jedyny. Dla całego kraju plus okolic.
Baranów ma zalety, że jest plasko, nic nie ma, mozna zbudowac/zaplanowac infrastrukture od zera. I jest w centrum. Czyli szprychy sprawiają, że cała PL ma godzinę dwie, do lotniska z ktorego 'doleci wszedzie", lub blizej regionalne, jeśli lecisz lokalnie.
Mówimy o inwestycji gotowej za 10(?) Lat? Chcesz za 10 lat stwierdzic ze jednak potrzebujesz? Nie rozwiniesz sie bez inwestycji. Ryzyko jest, ale brak budowy to 100% porażka.
Zaloguj się aby komentować
Wyskoczył mi w proponowanych artykuł o CPK a wlasciwie o dość bliskim mi temacie, że jednego z rolników w biały dzień kolej chce okraść z ziemi proponując 3 tysiące złotych za pole ale c⁎⁎j w to
Tematem tego wpisu jest fakt że pod spodem mamy tonę komentarzy o treści
"polska flaga x3 tak dla cpk, tak dla rozwoju polski polska flaga x3" a na zdjęciu profilowym zawsze polska flaga na dole rzeczywistego zdjęcia, konta po 50-70 znajomych xD
Ale nie, to nie farmy botów szmateckiego
#polityka #cpk
@Sweet_acc_pr0sa nie c⁎⁎j w to bo to kłamstwa i manipulacje dla debili z tymi wycenami, i piszę to jako przeciwnik CPK. Jakiś przychlast z Wyborczej grzmi że chcieli dać rolnikowi 3200 zł za dom (strzelam że to ta sprawa). A jak było naprawdę? Pomylili się i zaraz poprawili na 32000, i nie za dom tylko za budę 20 parę m2. A za całe gospodarstwo oferują mu gruby hajs. xDD Jak jestem przeciwnikiem CPK, tak jestem jeszcze większym przeciwnikiem patusów, co to chcą wyciągnąć nie wiadomo jaką kasę za łojcowiznę, kosztem reszty społeczeństwa.
Zaloguj się aby komentować
Wtf, przed snem tylko ciśnienie podskoczyło, ciekawe co z tego wyjdzie
Mówili że kolej tak a tu w TEN-T przyjebali?
#cpk #polska #kolej


Zaloguj się aby komentować
Hehe i wychodzi czemu zmienia się narracja w stosunku do CPK
Cały wpis na twitterze.
https://twitter.com/LukasPawlowski/status/1754265601915105527?t=fwHVJVoqMXFj9MGBBgk8iQ&s=19
#cpk #polska

Zaloguj się aby komentować
Mamy to, łagodzenie stanowiska w sprawie CPK przez Axel Springer Polska oczywiście musieli zacząc od minusów czyli czemu bez gotowych planów i pozwoleń nie wbito pierwszej łopaty, typowe rzetelne dziennikarstwo, w końcu prokurator nie ściga nikogo kto na nielegalu buduje ośrodek przemysłowy, prawda? Prawda?
Są równiez plusy i o dziwo prawdziwe, ma nadzieję że ludzie będa patrzeć na ten projekt pilnie jeżeli będzie prowadzony aby ktoś nie wpadł na pomysł aby stworzyc projekt upośledzony (aż mi się przypomniało jak u mnie remontowali ulice a po zakończeniu remontu ją zrywali aby rury kłaść)
Co do kolei mam nadzieję że nikt nie wpadnie aby zrobić zygzaki w celu spowolnienia kolei na tyle ile to możlie.
#cpk #polska
Zaloguj się aby komentować
Bardzo polecam
Zaloguj się aby komentować
Piątkowski z rozmachem o CPK:
Ja widzę CPK jako element stworzenia nowego ogromnego obszaru gospodarczego między Łodzią a Warszawą. Będziemy mieć międzykontynentalne lotnisko, będziemy mieć Modlin, a nawet ten Radom. Między Łodzią a Warszawą mamy kilkanaście uczelni i 300 tys. studentów, do tego autostradę do Berlina. Trudno mi sobie wyobrazić lepsze miejsce logistycznie na świecie, gdzie ten zachodni kapitał mógłby inwestować, gdzie moglibyśmy budować nowe niskoemisyjne fabryki. Moglibyśmy przy okazji budować nowe miasta. Skoro mamy problem mieszkaniowy, dlaczego nie wybudować 500 tys. mieszkań właśnie w tym pasie autostrady między Łodzią i Warszawą?
#polityka #cpk
Zaloguj się aby komentować
Dobra, czytam sobie najprostsze statystyki dotyczące transportu lotniczego w Polsce pod kątem istnienia CPK.
W 2022 wszystkie lotniska w Polsce obsłużyły 41 milionów pasażerów. W tym samym roku tylko jedno lotnisko w Niemczech, we Frankfurcie obsłużyło ich 49 miionów.
W 2022 roku w polskich portach lotniczych odbyło się 327,4 tys. operacji lotniczych - Frankfurt dla porównania przez dwanaście miesięcy obsłużył 382 tys. operacji lotniczych.
Co do cargo - w Polsce przewieziono 192 tysięcy ton ładunku. Frankfurt w tym samym okresie obsłużył 2 miliony ton ładunku.
Dla niekumatych - to nie jest post chwalący Frankfurt a umniejszający polskim portom. To jest post, w którym próbuję pokazać jak ogromna różnica potencjałów występuje między CAŁYM JE⁎⁎⁎YM KRAJEM a tylko jednym (choć największym) portem u naszych zachodnich somsiaduw.
Rozumiecie to? Cały kraj wykręca znacznie mniejsze osiągi niż JEDNO lotnisko, a typy upierają się przy twierdzeniu, że dodanie Bardzo Dużego Lotniska po środku niczego odwróci ten stosunek...
#polityka #cpk
Dla mnie ta idea z CPK jest od poczatu słaba. Od jakiegoś czasu, model podróżowania opiera się na lotach bezpośrednich, z większą ilości miejsc / lotnisk, mniej opiera się na HUB'ach. Wystarczy popatrzeć, na ilu trasach lata Airbus a380. Wystarczy popatrzeć na Ryanair'a i dużą siatkę lotów. Hub ma rację bytu, przy lotach międzykontynentalnych - ile % takich jest w Polsce - nie wiem, zdaje się ze jednak lwią część rynku zgarnia Ryanair i Wizz. Ja (mieszkam we Wrocławiu) jesli już kierować będę się ceną niż patriotyzmem (CPK vs Berlin).
Piszę to z perspektywy osoby, robiącej > 10 lotów rocznie. Czy nasz rynek / społeczeństwo potrzebuję "giga lotniska"? Wątpię
@maximilianan Pomijając kwestie obsługi ruchu pasażerskiego i jego oczywiste wady na naszych lotniskach (brak połączeń, logistyka itd.) to kwestia cargo ma również drugie dno. Traktowanie przedsiębiorców jak złodziei, złe prawo, zła kontrola... I długo można by pisać. Takim przykładem jest procedura 42. Tutaj jest wszystko "jakotako" wyjaśnione https://logistyka.rp.pl/krajowe/art37931711-polska-traci-miliony-z-cla
Ja jestem za Cpk jeśli nie będzie super dokładnych wyliczeń że się nie opłaca to bym budował. Mamy kraj w którym jak budżet nie jest wyliczony pod korek to Zaraz jakieś głupie pomysły będą jak babciowe i 800 plus. Cpk moNa budować w częściach i mocno skupić się na cargo. Mamy durne przepisy ale teraz jak mamy same małe lotniska to nikt ich nie zmieni. Takie Cpk miało by gigantyczna siłę przebicia i mniejsze porty mogły by na tym skorzystać. Generalnie jak w niemieckiej prasie o czymś piszą to znaczy że trzeba o tym myśleć. Jakoś o naszej mierzei się nie rozpisywali a to głupia inwestycja. Piszą o naszych portach atomie Baltic pipe a teraz Cpk to jest dla mnie jedna z rekomendacji. Inna sprawa że cały nasz kraj jest mniejszy w cargo od Frankfurtu, ja bym chciał mieć wyliczenia ile z cargo we Frankfurcie jedzie potem do krajów Europy środkowo-wschodniej. Może się okazać że 400 tysięcy ton i nasze Cpk mogło by samo obsługiwać 2 razy tyle cargo co polska dobrej pory. Jakoś Niemcy nie mówili po co nam lotnisko możemy korzystać z Berlina i Paryża. Druga sprawa nawet dla naszego bezpieczeństwa dobre jest jedno duże lotnisko w centrum Polski logistycznie żeby szybko moc przerzucac duze ilości żołnierzy NATO. Lepiej na jednym lotnisku dać 3 zestawy patriotów niż dawac na 3 lotniska po jednym
Zaloguj się aby komentować