czy jest na sali student lewa? dlaczego kierowca jest winny w tej sytuacji? https://youtu.be/14c-iwZUh9M
#prawo

Społeczność
A moja córka studiuje prawo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
czy jest na sali student lewa? dlaczego kierowca jest winny w tej sytuacji? https://youtu.be/14c-iwZUh9M
#prawo
@Quake Nie wierzę że w ogóle pytasz, jest sznurek aut, ograniczona widoczność, oznaczone znakami pionowymi i poziomymi przejście dla pieszych, zawsze się zwalnia od minimum przed przejściem bo może tam iść/jechać i wyskoczyć ci zza samochodu prosto pod auto dosłownie każdy. A ktoś będąc już na przejściu ma pierwszeństwo, a do ciebie należy obowiązek zauważenia go.
To tak jakbyś dojechał do skrzyżowania gdzie ty jedziesz drogą podporządkowaną i masz obowiązek ustąpić, a była ograniczona widoczność spowodowana korkiem, jedziesz na pełnej piździe i yolo czy jednak zwalniasz żeby się upewnić że nie jedzie ktoś, komu powinieneś ustąpić pierwszeństwa?
Ten na rowerze to też kretyn. Jakby zginął albo został warzywem to co by mu dało, że miał pierwszeństwo? Nawet jak na pasy się wchodzi i ma się pierwszeństwo to zawsze lepiej się rozejrzeć, bo może jakiś seba w e46 zapierdalać i gówno to da, że miało się pierwszeństwo. Popatrzenie w prawo czy w lewo nic nie kosztuje. Nie można na ślepo ufać innym, że akurat każdy będzie jechał przepisowo
@Quake Z tego co mi wiadomo to rowerzysta nie ma pierwszeństwa przed przejściem/przejazdem jak to jest w przypadku pieszego. Ale tutaj rowerzysta już jest na przejeździe.
Ogólnie rzecz biorąc na takich drogach pierwszeństwo pieszego/rowerzysty to debilizm. Ale jednak każdy kierujący pojazdem, dla chociażby własnego bezpieczeństwa d⁎⁎y powinien potraktować każde przejście dla pieszych oraz przejazd rowerowy niczym znak "ustąp pierwszeństwa".
Zaloguj się aby komentować
Pytanie z cyklu: "Witamy k⁎⁎wa w Polsce"
tl;dr: Jak dostarczyć do sądu zaświadczenie lekarskie gdy nikt nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile?
Mam się stawić jutro jako świadek w sądzie rejonowy. Dostałem "wezwanie" przez telefon od kogoś tam, że mam się stawić jutro o 9:00 ale polecono mi ogarnąć jakieś zaświadczenie, że jestem chory i mogę olać bo sprawa jest naprawdę durna. W skrócie to sąsiad trzymał kundla w klatce 1x1 który darł mordę całą noc, a ja 2 razy wezwałem policję i potem przez OTOZ sprawa trafiła do sądu.
Szczęście w nieszczęściu faktycznie się rozchorowałem i mam legitny kwit od lekarza ale nie mam jak go dostarczyć. Nikt w sądzie nie odbiera telefonu, nikt nie odpisuje na maila - i tak od dwóch dni. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
#sad #prawo
Zaloguj się aby komentować

Hiszpan oskarżony o molestowanie i znęcanie się nad swoją żoną zmienił płeć w urzędzie. Tym samym w świetle prawa sam stał się kobietą. W ten sposób mężczyzna chce uniknąć kary za "machismo", czyli przemoc wobec kobiet ze strony mężczyzn. Prokuratura zwróciła się o pomoc w tej sprawie do...
Pytanie z zakresu #prawo dostałem wezwanie na komisariat aby jako właściciel pojazdu wskazać sprawcę który kierował moim samochodem w okresie takim i takim który "spowodował zagrożenie w ruchu lądowym" prawdopodobnie chodzi o przejechanie w lewo gdzie jest zakaz (było to po godzinie 22 gdzie oprócz mnie na jezdni nikogo innego nie było ale ktoś widocznie mnie nagrał i podkablował xD mniejsza o to)
Nie poszedłem na komisariat gdyż przebywałem za granicą, jak dzwoniłem do nich to bez skutku, wobec czego tak jak się spodziewałem przyszła teraz grzywna z sądu karnego w wysokości 500zl za niewskazanie sprawcy no i wiadomo mogę się próbować od tego odwołać ale pytanie takie mnie nachodzi - czy jest taka możliwość aby po tym jak się odwołam i sąd np nie przyjmie to może wtedy wydać ponownie wyrok który już może być wiekszy? xD np zamiast 500zl to 1000zl? Bo jest wyraźnie napisane że w momencie kiedy złożę odwołanie to ten obecny wyrok staje się nieważny i sprawa ponownie zostaje rozpatrzona, więc tak się zastanawiam czy Zara mi nie dopierd0lą kary większej bo wiem że ostatnio te taryfy poszły w górę xD
#kiciochpyta #motoryzacja
@potezny_papiesz generalnie to może, ale jest zasada że nie zwiększa się nakazowych, żeby nie było to odbierane jako kara za to, że korzystasz z prawa do obrony. Jednak pytanie do ciebie, czy chcesz wskazać sprawcę. Bo sąd nakaże ci wskazać i co zrobisz? xD Wtedy jak odmówisz, to faktycznie może ci zwiększyć karę, a jak wskażesz, to oprócz mandatu punkty.
więcej raczej nie bo za taki manewr to 500zł
w postępowaniu w sprawach o przestępstwo (np. nieudzielenie pomocy) – nie mniej niż 4 tys. zł;
w postępowaniu w sprawach o spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – nie mniej niż 2 tys. zł;
w sprawach dotyczących przekroczenia dopuszczalnej prędkości – dwukrotność wysokości grzywny przewidzianej za dane wykroczenie, nie mniej niż 800 zł;
.
.
.
w postępowaniu w sprawach o pozostałe wykroczenia – nie mniej niż 500 zł.
@potezny_papiesz Jak masz jakiś dowód,że jesteś za granicą a tym bardziej jakiś dowód,że nie dostałeś pisma to po prostu odwołanie na piśmie z dowodami. Tyle spierdolone,że przy wezwaniu na komisariat powinien być polecony,że jesteś za granicą i u kogo kluczyki,reszta cię nie powinna obchodzić.
Na wszystko trzeba mieć papier w dyskusji z administracją państwową. Cholera wie,może te 500 tańsze niż żarcie się z nimi,nie wiem mało wyjaśniasz.
Zaloguj się aby komentować

Prokuratura Rejonowa w Warszawie postawiła Januszowi Palikotowi oraz Kubie Wojewódzkiemu, a także ich wspólnikowi zarzuty. Jak donosi „Super Express”, naruszyli oni prawo poprzez reklamowanie napojów alkoholowych w Internecie. Głównie chodzi o Instagrama, na którym zamieszczono reklamówki whisky,...
Hej, mam pytanie natury prawnej.
Mam sobie konto na jakimś starym forum i na tym forum założyłam kiedyś wątek, który zawiera pewne informacje na mój temat.
Chciałam teraz usunąć wszystkie swoje posty oraz konto, niestety NIGDZIE nie widzę opcji usuwania posta ani konta. Napisałam do adminów, ale mam obawy że nikt się tym już nie zajmuje, mimo że na samym forum jeszcze siedzą pojedyczy userzy. Czy da się coś z tym fantem zrobić jeśli właściciele porzucili forum?
Forum jest założone na http://www.phpbb.pl/
Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry, tutaj twój ubezpieczyciel, kończy się panu polisa OC. Wystarczy nic nie zrobić a się przedłuży.
Ale ja nie chcę!
Tak się nie da, musi pan na piśmie.
Ale został Pan poinformowany o mojej odmowie, po co więcej?
Na piśmie.
Mail może być?
Nie, musi być z odręcznym podpisem.
Czyli zrobić zdjęcie i przesłać .jpg?
Ok.
Wiem że to nie wina ubezpieczyciela. Ustawa jest ponad nimi, tak więc kopniak w legislatora. Ogólnie to tak łatwo, jak jest zawiązać umowę, tak samo łatwo powinno się ją dać rozwiązać. Dysproporcja na niekorzyść strony słabszej to nieporozumienie.
#prawo #ubezpieczenia
@Marchew
Sposob wypowiedzenia umowy oc reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiazkowych i musisz na pismie to zrobic:
Wystarczy na email wyslac fote z podpisana kartka: wypowiadam polise oc numer polisy,data i odreczny podpis.
P.S tak samo jak chcesz odstapic od umowy zawartej przez neta- tez musisz pisemnie to zrobic
Zaloguj się aby komentować
Jakie są możliwości rozwiązania umowy najmu, jeśli nie zostały określone warunki wypowiedzenia ze strony najemcy?
#prawo #wynajem
Zaloguj się aby komentować
Mam zagwozdke, czy cykliczny przelew do rodzica z którym mieszkam, w skali roku przekraczający kwotę wolną od podatku od darowizn powinien być zgłoszony do US? Załóżmy że przelew jest na zakupy/opłaty domu. Trochę abstrakcyjna sytuacja aczkolwiek jestem ciekaw czy lepiej wypłacać gotówkę i tak się rozliczać czy przelewać bo wygodniej
#prawo #podatki #pieniadze #urzadskarbowy
@emdet to nie jest kwestia rozsądku, tylko definicji kodeksowej darowizny. Chodzi o bezpłatne świadczenie na podstawie dobrowolnej umowy. To nie jest świadczenie i na pewno nie jest bezpłatne, skoro w zamian masz mieszkanie czy obiad.
Równie dobrze mąż może się spowiadać z przesyłania kasy niepracujacej żonie, żeby mu gacie kupiła i piwo.
Zaloguj się aby komentować
Czy jest tu z nami ktoś kto pracuje w podatkach/doradca podatkowy? Chciałbym zadać parę pytań ale nie w zakresie porady prawnej tylko ogólnie na temat pracy/zawodu itd.
#kiciochpyta #prawo #podatki #praca #pracbaza #korposwiat
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Pytanie do ludzi posiadających spółki (lub znających się na tym).
Spółka jawna, jeden wspólnik 60%, drugi 40% - przy liniówce 19% PIT, każdy opłaca we własnym zakresie i tu się rodzi pytanie: co jeśli nie wypłacają pieniędzy ze spółki, tylko ona wisi cały czas na koncie spółki? Wtedy też trzeba opłacić podatek czy tylko po wypłaceniu?
edit: chodzi o to, czy poki inwestuje caly czas w firme (nie wyplacajac, tylko zbierajac kapital pod kolejne inwestycje), bede placil caly czas 19% od nowych srodkow?
#prawo #pytanie #pieniadze
Zaloguj się aby komentować
Gdzie można zgłosić taką próbę wyłudzenia?
Nigdy nie miałem nic do czynienia z ING.
#prawo #policja #oszust #bezpieczenstwo #halopolicjaproszeprzyjechacnahejto

Pytanie za 100 punktów, jak to zrobić (pic rel)?
Nigdzie nie widzę żadnego przykładowego wniosku o wydanie takiego świadectwa.
#pytanie #prawo #mieszkanie #nieruchomosci

Zaloguj się aby komentować
#prawo
I. na podstawie art 15 2 kkw nie podejmować zawieszonego postępowania w zakresie kosztów sądowych
II. na podstawie art 632 2 kpk w zw z art 1 2 kkw kosztami sadowymi za przedmiotowe postępowanie obciążyć Skarb Państwa
<br />
Czy to się odnosi do kosztów postępowania za to posiedzenie, w którym orzeczono j/w czy do kosztów sądowych wcześniej zasądzonych?
@Alalai Nie, to była sprawa karna, a oskarżony został obciążony kosztami sądowymi. Później zażalił brak możliwości spłaty/sąd zawiesił i po tym dostaje takie pismo j/w. Więc o co w końcu chodzi koniec końców wg. ciebie? Bo teraz ten sam sąd dochodzi tych kosztów sądowych(kilkadziesiąt tysięcy), a nie zostało odwieszone to postępowanie.
Zaloguj się aby komentować
Audyt obywatelski - ten kanał na YT - to jest złoto. Pięknie pokazuje mentalność Polski - bylejakość. Osoba w Policji której głównym zadaniem jest znać ustawę o policji.... nie zna.
Niektórzy pracują po 10 lat i nie przeczytali najważniejszego dokumentu co ich obowiązuje. Jakim kurna cudem?
Jak tępy trzeba być żeby po 10 latach lub więcej nie znać podstawy prawnej swojej pracy? A pfuu #policja
#policjant #prawo
@JeanValjean "są żywo zainteresowane", a działają bezprawnie to dwie różne sytuacje, na filmach często mamy drugą opcję. Też mogę być żywo zainteresowany człowiekiem, który latem chodzi w długim płaszczu, bo to nietypowe, ale nie mogę mu tego ani zabronić, ani kazać mu go zdjąć dla wałasnej informacji, ani kazać mu pokazywać swoje dane.
"Jak nazwać taką "typowo polską" właściwość najpierw psioczenia na "ciecia, który przypierdala się do nagrywającego audytora", a następnie po, odpukać, jakimś akcie sabotażu, krzyczenie "gdzie była ochrona"?"
Oburzeniem kierowanym w niewłaściwą stronę, brakiem wiedzy i zainteresowania się problemem, co tamten kanał też wyjaśnia, przykładowo w kwestii hiszpańskich nurków, gdzie była nagonka na polską policję, a audytor wyjaśniał, że poruszali się w przepisach prawa.
Zaloguj się aby komentować

Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wcześniejszy 2,5 letni wyrok więzienia dla Krystiana W. ps. Krystek za tzw. elektroniczną korupcję seksualną małoletniego. Sprawa ma związek z samobójczą śmiercią 14-letniej Anaid w marcu 2015 roku. Wyrok jest prawomocny, a inna z jego ofiar 3 razy próbowała...
Siema, jest weekend więc różne dziwne tematy są poruszane przy stole w trakcie rodzinnego obiadu. Teść mocno zafascynował się zasłyszaną opowieścią, wiadomo kolega kolegi bla bla bla:
Janusz oddał auto do warsztatu samochodoweg, auto zostało naprawione i odebrane przez właściciela. Jakiś czas później znajomy Janusza zapytał o polecenie jakiegoś mechanika. Janusz polecił w dobrej wierze warsztat, w którym naprawiał auto. Po jakimś czasie jego kolega pozwał go do sądu o odszkodowanie. Okazało się, że warsztat w trakcie naprawy doprowadził do uszkodzenia auta i znajomy Janusza stwierdził, że stało się to m.in. z powodu polecenia mu tegoż warsztatu przez Janusza.
Czy czysto teoretycznie można dochodzić jakiś roszczeń względem osoby, która w dobrej wierze i bezinteresownie poleca jakiegoś usługodawcę? Jakimi paragrafami można się w takiej sytuacji podeprzeć?
@rojberr no niby tak.
gość musiałby chyba udowodnić, że polecający świadomie polecił mu zły serwis. no bo jak w dobrzej wierze mu polecił, bo sam miał dobre doświadczenia to jak?
no i trzeba pamiętać o zasadzie onus probandi (art. 6 kc)
Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
Zaloguj się aby komentować
Pod sklepami np. LIDLem stoją ludzie i zbierają kasę na różne cele.
Fundacja dla której pracują/działają charytatywnie nazywa się "Fundacja Jesteśmy Ludźmi" .
Wszedłem na ich stronę i zakładkę dokumenty
https://jestesmyludzmi.com/dokumenty/
I wyświetla mi się takie coś(zdjęcie poniżej) jak kliknę "rozliczenia finansowe"
Tutaj do zapoznania się treść ustawy o której piszą
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20010500529
No i nic z tej ustawy nie wynika że wyświetla mi się to zdjęcie odnoszące do niej.
Nie powinno być tak, że mogę sobie swobodnie przejrzeć sprawozdanie finansowe każdej fundacji?
#pytanie #prawo #pytaniedoeksperta #fundacja #lidl

Zaloguj się aby komentować