To ja tu to tylko zostawię bo już łapałem luz a tu znowu wkurwiają. Komunikat IPNu.
Pamięć o ofiarach zaczyna się od nazwania sprawców!
Dziś Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej Український інститут національної пам'яті na swojej stronie internetowej opublikował komunikat dotyczący rozpoczęcia prac poszukiwawczych w Hucie Pieniackiej. W informacji stwierdzono m.in .: „28 lutego 1944 roku Huta Pieniacka padła ofiarą zbrojnego ataku. Według źródeł archiwalnych, ataku na wieś dokonał oddział niemieckiej policji. Znaczna część mieszkańców Huty Pieniackiej zginęła tragicznie, a sama wieś została spalona”.
Opis ten zrzuca odpowiedzialność za zbrodnię na bliżej nieokreślony „oddział niemieckiej policji”, pomijając ustalenia historyków i prokuratorów wskazujące, że pacyfikacji dokonał przede wszystkim 4. Galicyjski Ochotniczy Pułk Policyjny SS powiązany z 14 Dywizją SS „Galizien”, złożony z ukraińskich ochotników.
Po drugie, komunikat nie wspomina o udziale w zbrodni oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz lokalnych paramilitarnych grup ukraińskich nacjonalistów, które według relacji świadków, współuczestniczyły w otoczeniu miejscowości, identyfikowaniu mieszkańców oraz przeprowadzeniu mordu.
Treść komunikatu wpisuje się w narrację części ukraińskich historyków, którzy zaprzeczają udziałowi Ukraińców w masakrze w Hucie Pieniackiej. Opierają swoje tezy m.in . na twierdzeniach oficera SS i UPA Jewhena Pobihuszczy.
Również określenie, że „znaczna część mieszkańców zginęła tragicznie”, stanowi nieuzasadnione złagodzenie opisu wydarzeń. Huta Pieniacka nie była miejscem bliżej nieokreślonej tragedii wojennej, lecz miejscem masowego mordu na ludności cywilnej. Mieszkańców mordowano w sposób planowy i brutalny. Część zginęła w płomieniach w zabudowaniach gospodarczych lub domach. Ofiarami byli przede wszystkim polscy cywile – kobiety, dzieci oraz osoby starsze. Liczbę zamordowanych szacuje się od 850 do nawet 1100 osób. Dokładna liczba ofiar zostanie ustalona po przeprowadzeniu prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych.
Do tej pory udało się ustalić personalia 634 ofiar.
Każdy Ukrainiec który czci Banderę, mimo tego że istnieli nawet tacy "polonofilni niepodległościowcy" jak Sztendera, to albo debil albo cham albo ignorant.
Taka sytuacja zdarzyła się w maju 1946 roku, kiedy to bojówka "Wolność i Niepodległość" i UPA zaatakowały komunistów w Hrubieszowie. Atak ten miał na celu zwolnienie więźniów politycznych i zastraszenie Bierutowskich władz. Ciekawa część historii naszego kraju, bo niewiele lat wcześniej tę środowiska się nienawidziły.
Ogólnie to bardzo skomplikowane, UPA biło się o niepodległość Ukrainy i było wrzodem na d⁎⁎ie Stalina, który angażował momentami bardzo dużo wojska na pacyfikację. Wołyń to ewidentnie ich wina i nie ma się co spierać ale ludzie mają jakoś już zakodowane że UPA i Bandera mieli na celu tylko wyżynanie Polaków i nic więcej. Nikt u nas nie uczy co było głównym celem.
Nasi zaczęli walczyć z komuchami dopiero po wojnie i nie dziwię się że gdzieś tam bili się razem z UPA.
@Loczek18 szowinizm zakałą europejskiego podziemia antykomunistycznego. gdyby wszystkie partyzantki schowałyby swoją śmieszną dume do kieszeni i zawiazązali sojusz albo chociaż zawieszenie broni to ruscy mieliby tu piekło na tyle efektywne że kompletnie inaczej komuna by wyglądała
Jeśli fajnop0lacy, ukrofile i ukraińskie trolle, nadal zastanawiacie się dlaczego prawdziwi Polacy wciąż pamiętają i żądają przeprosin, SZCZERYCH przeprosin, to posłuchajcie przemowy tego świadka, bo z historią wiadomo, że jesteście na bakier.
@Dziadek_z_Wermachtu_DT A co to się stanęło? Ofensywa się załamała i nie masz o czym rusku pisać? Putin ostatnio opowiedział, że Rosja straciła tylko 50
The Ukrainian side has repeatedly raised the issue of restoring Ukrainian memorial sites that were vandalized by vandals in 2014-2016. In particular, we are talking about one of the monuments on Mount Monastyr near the village of Verkhrata. Allegedly, the tombstone broken with a hammer was restored, but the list of UPA soldiers, which was on the monument before the destruction, was not restored. What is the situation with this monument now? How many more monuments have not been restored?
I have a list of places of Ukrainian memory destroyed by vandals on the territory of Poland. A large number of them remain either completely destroyed or damaged and not restored. Of course, we expect some developments in this regard. The Polish side has already been informed about this several times. Ambassador Bartosz Cihotski himself called this situation a face-saving case. I have no information whether something has changed for the better or something has been restored.
At Monastyra, the grave is recognized by the Polish side. With Polish money, under the patronage of the Institute of National Remembrance of Poland, a monument with memorial plaques was erected there. Two memorial tables said that soldiers who fought with the NKVD in the surrounding forest were buried here, and a list of names. Then vandals destroyed these plates. No one found the vandals and did not punish them. They broke the tablets and threw them into a pit in the same forest. No one restored the plates.
The Ukrainian side is of the opinion that until this memorial is restored in Poland, we cannot give permission for new excavations and exhumations of Poles buried in Ukraine, because Ukrainian graves in Poland are still in danger.
Wywiad z wczoraj 21:25, tłumaczone google translate
@jbc_wszystko Konto usuwam na wypoku. Zostało z 3 dni. Tyle lat i portal nic się nie zmienił na lepsze. Reklamy coraz bardziej agresywne. Szkoda zachodu.
Ukraiński instytut pamięci dziękuję polskim Pelikanom za okazaną pomoc, cytując głównodowodzącego UPA, kata polskich rodzin na Kresach, Szuchewycza: "nowe pokolenie Ukraińców dopełni tego, do czego było nam nie przeznaczone."
@danny-cot chodzi o gloryfikowanie zbrodniarzy przez państwo ukraińskie. Dobra, niech nawet przeproszą za Wołyń po wojnie, ale po co pryzwoływać niechlubne postacie jako bohaterów?