Zdjęcie w tle
danny-cot

danny-cot

Fenomen
  • 261wpisy
  • 1442komentarzy
Badacz OSInt High_marsed odkrył na zdjęciach satelitarnych, że prawie połowa dział samobieżnych 2S5 Hiacynt-S została już zabrana z 94. arsenału GRAU ministerstwa obrony kacapi w Omsku – pozostało tylko 155 z 298.
Jednak bardziej interesujący okazał się fakt, że wszystkie pozostałe działa samobieżne z wyjątkiem czterech nie mają luf.
Najwyraźniej sytuacja z lufami do „Hiacynta” jest bardzo słaba (w przeciwieństwie do 2S1 „Gwoździk” i 2S3 „Akacja” - na zdjęciach satelitarnych wszystkie pozostające w magazynach działa samobieżne tego typu mają jeszcze lufy).

Według aktualnych danych społeczności OSInt, kacapy usunęli z magazynów ponad pięć tysięcy sztuk artylerii holowanej. Podejrzewa się, że znaczna ich liczba służyła jako dawca luf.

To są dobre wiadomości Szkoda że akacja i gwoździk jeszcze lufy mają …

#ukraina
e4767541-72f9-44a1-b66b-7f26ce32b512
aaf15f21-07b2-4337-9a62-2d0d17a97029
1dc5339a-12b6-4c2b-8d20-9a5b3d7e47da
Alalai

@danny-cot może pozostałe mają lufy ale nikt nie wie w jakim są stanie, mówi się że połowa całego zmagazynowanego sprzętu to dawcy

Nedkely

Wow czyli to jednak prawda, że Rosja traci artylerie na masową skalę, a myślałem że te cyferki to podkolorowane tych strat.

Mattar

Po co mieliby zakładać nowe lufy na nieużywanym sprzęcie? Wygląda na to, że nie są aż tak głupi, żeby niepotrzebnie skręcać coś, co po czasie znowu trzeba będzie odkręcić...

Osint taki, jak Ty "gwoździk"

Zaloguj się aby komentować

Obejrzałem dzisiaj materiał od @Andromeda
Dobra robota tak na marginesie.
https://www.hejto.pl/wpis/rosyjska-telewizja-o-zdolnosciach-przemyslowych-nauczkach-specoperacji-i-ulepsze

Jest tam na początku filmu o „Aloszy”, czołgu, którego załoga rozwaliła 8 pojazdów ukraińskich.
Na tg pojawił się wywiad w którym koleś wygląda jak ten odznaczony i twierdzi że nie 8 a max 2 i to przy użyciu arty
Według Ukraińców mówi:
„W publikujemy filmy, w których zestrzeliliśmy wszystkie 8 czołgów, ale tak naprawdę co najwyżej 2, a artyleria nam pomogła”

Nie znam kacapskiego stąd pytanie czy tak mówi?
swoją drogą dlaczego ryzykuje wiezienie zamiast żyć spokojnie jako bohater ?

filmik tutaj

https://pomf2.lain.la/f/roepwfcm.mp4
mirror
https://qu.ax/rwky.mp4

#ukraina
93c7afae-fab8-4a6f-aa82-3afab469ec60
Walenciakowa

Nie znam kacapskiego stąd pytanie czy tak mówi


Potwierdzam, że tak mówi. Max 2 tanki a i to artyleria nam pomagała. I też piechota brała udział.

danny-cot

@Walenciakowa 

dzięki

byłem tego pewien tak na 99%

chyba chłop będzie miał teraz przesrane.

Stashqo

@danny-cot chłop powie, że miał na myśli tylko ostatni tydzień i wybrnie xD

Zaloguj się aby komentować

Buk tak chciał a buk wybucha najładniej

16 września około 12:30. Siły Zbrojne Switłodaru zniszczyły 2 systemy obrony powietrznej „Buk-M3”, — StratCom.

Obydwa kompleksy miały chronić pobliskie części dowództwa brygady i dywizji Sił Powietrzno-Desantowych kacapii

https://pomf2.lain.la/f/6o1kj860.mp4

#ukraina #wideozwojny
czajna

Nic tylko czekać na porządki F-16

Zaloguj się aby komentować

W sieci pojawiło się zdjęcie kacapskiego okrętu rakietowego Samum,. O ataku na ten okręt dzień wcześniej poinformowały ukraińskie media:
” … Wodny dron Morski Maluk uderzył w rosyjski okręt rakietowy Samum w pobliżu wejścia do Zatoki Sewastopolskiej…”

Niestety nie zatonął ;(

#ukraina
c4365371-6d82-49de-a08c-5cee037bb459
bartek555

To ze jest na holownikach to normalna praktyka w portach (chociaz tu ciezko powiedziec, w ktorym dokladnie jest miejscu). Ze jest wytrymowany na rufe to tez nic specjalnego. Natomiast co widac, to ze zjaral sie na rufie, bo standardowo celuje sie w przedzial maszynowy zeby udupic jednostke.

dsol17

@danny-cot Niestety ? Wiesz ile wydadzą na remont tej kupy złomu ?

Mentalista

@dsol17 lepiej jak by nie bylo co remontowac prawda ? bo po co kacapom flota czarnokorska? zwarcie pod nocnikiem?

dsol17

lepiej jak by nie bylo co remontowac prawda ?

@Mentalista Pewnie że byłoby dla nich lepiej,sankcje się kiedyś skończą i nowe okręty lepsze od ruskiego posowieckiego złomu wybudowali by im np. we Francji. Albo kadłubek made in china, a reszta wyposażenia zmontowana w rosji z przemyconych zachodnich odpowiedników. A posowiecki złom to posowiecki złom,przecież z PRLowskiego Poloneza FSO nie zrobisz Audi A9.

Pstronk

Całe szczęście że na miejscu jest suchy dok i naprawi się raz dwa... Oh wait xD

Zaloguj się aby komentować

Podobno zmarzł

#ukraina #heheszki #kadyrow
6c145716-bef7-42b9-b1a2-a4fdf21a4a7b
ZygoteNeverborn

@danny-cot A śmiali się, że grubas. A on dobrze wiedział co robi.

Zaloguj się aby komentować

Parlament Europejski uznał Łukaszenkę za współwinnego wojny z Ukrainą na równych prawach z Putinem i wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do wydania nakazu jego aresztowania.

Ajajaj to się ziemniok zdziwi

#ukraina #bialorus
5698956f-8b03-46c4-b75f-a22dc09ff622
Javax

Oooo, kolejny się doigrał. Żegnaj kapitanie @ocokoman

rayros

I bardzo dobrze

Orbita500

Ciepła cela i tyle pyrów ile da rade zjeść, do końca życia. DO KOŃCA!!!111 : ]

Zaloguj się aby komentować

Dobre wieści z rana,

Sewastopol.
Uszkodzone zostały dwa statki: okręt podwodny z napędem spalinowo-elektrycznym „Rostów nad Donem” i duży okręt desantowo-desantowy „Mińsk”.

B-237 „Rostów nad Donem” to zaawansowany okręt podwodny szturmowy rosyjskiej marynarki wojennej klasy „Kilo”.

Koszt to 300 milionów dolarów, premiera w 2014 roku.

Okręty desantowe Mińsk projektu 775 (w kodzie NATO: Ropucha) – typ radzieckich okrętów desantowych z okresu zimnej wojny, budowanych w Polsce, używanych głównie przez marynarkę ZSRR, a następnie Rosji. Zbudowano 28 jednostek trzech podtypów.
w 2016 podobno mieli 18 sztuk.
W nocy z 3-4 sierpnia Ukraińcy uszkodzili podobny okręt tej samej klasy Oleniegorskij Gorniak.

#ukraina
523aec6a-6919-4f92-8e1f-e82e04ef299b
3c83d317-6716-4376-af24-837a5c24c7ba
ImTheOne

"desantowo-desantowy"?

Mikel

@ImTheOne 

Najpierw desant z lądu na statek, a potem desant ze statku na ląd czyli akcja desantowo-desantowa

danny-cot

@ImTheOne tłumacz tak zrozumiał ;))

danny-cot

„… resort obrony w Moskwie przekazał, że ukraińskie wojska ostrzelały Sewastopol 10 pociskami manewrującymi, z czego siedem zostało strąconych przez siły obrony przeciwrakietowej. Doszło również do ataku dronów morskich na zgrupowanie rosyjskich okrętów znajdujących się na morzu. Kreml utrzymuje, że wszystkie bezzałogowce zniszczono - oznajmił portal Krym.Realii, czyli krymska filia Radia Swoboda.

Kanał na Telegramie Krymskij Wieter (Krymski Wiatr) informował, że na terenie stoczni w Sewastopolu wybuchły trzy pożary spowodowane uderzeniami pocisków rakietowych (https://tinyurl.com/2k6wn3up)..)

W nocy z wtorku na środę agencja Reutera powiadomiła, że w Sewastopolu, gdzie znajdują się m.in. główna baza i dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, słychać było w nocy i nad ranem odgłosy co najmniej 10 silnych eksplozji. Michaił Razwożajew, gubernator miasta z nadania Moskwy, oświadczył, że ranne zostały co najmniej 24 osoby…”

globalbus

@danny-cot "Kreml utrzymuje, że wszystkie bezzałogowce zniszczono"

W pewnym sensie jest to prawda

danny-cot

Podobno pierwsze zdjęcia wraku Mińska

f8e418c9-1ca6-4ad6-aaa1-08198785db04
Budo

@danny-cot "uszkodzony"

Zaloguj się aby komentować

Dość pozytywna analiza sytuacji na froncie od Tendara, ceniony analityk na tt

https://twitter.com/Tendar/status/1698310401983721794

Wiele powiedziano o kacapskiej sieci obronnej, a kiedy je sprawdzisz, nie ma wątpliwości, że kacapy włożyli ogromny wysiłek, aby je stworzyć. W tym momencie mogę z całego serca polecić mapy, które 
@bradyafr
https://twitter.com/bradyafr
stworzonył, aby je udokumentować. Ale wielu zapomina, że są to elementy czysto taktyczne, które - oderwane od nadrzędnej strategii - niewiele oferują.

Ukraińska kontrofensywa trwa od prawie 3 miesięcy i przez ten czas Ukraiński atak spowodował kilka ziejących ran w kacapskiej sieci obronnej. Rozpoczęła się od Velyka Novosilka, której kulminacją była druzgocąca klęska kacapów i kosztowne wycofanie się w Urozhaine.

O wiele bardziej niebezpieczne dla kacapskich działań wojennych są jednak operacje ukraińskie na południe od Orichowa. Kacapy specjalnie ufortyfikowali ten obszar. Szczególnie Robotyne był niezbędny dla kacapskiego sektora obronnego. Wyjaśnia również, dlaczego kacapy nadal kontratakują ten obszar, znając swoją słabość w głębi lądu.

Ale to nie jest nawet najgorsze dla kacapów. O wiele gorsze jest to, że cała ta bitwa ewoluowała w otwartym przeciąganiu liny. Obie strony mniej znają swoje mocne i słabe strony. Otwarty teren sprawia, że ataki i kontrataki są praktycznie niemożliwe. Podkreśla to tylko użycie dronów. Niektórzy mogą twierdzić, że ten punkt może być korzystny dla kacapów, ale nawet to, że kacapy zmarnowali dawno temu.

Największym błędem myślenia, jaki popełnia wielu, zwłaszcza kacapy, jest zrobienie tego w sprawie sieci okopowych. Okopy opóźniają postęp, nie ma co do tego wątpliwości. Ale najważniejszym aspektem tej bitwy jest logistyka, jak zawsze. I tutaj kacapy popełnili absolutnie decydujące błędy, nie celując w ukraińskie linie logistyczne w taki sam sposób, jak na odwrót. Ukraińcy po mistrzowsku i od pierwszego dnia tej operacji celowali we wszystkie centra logistyczne i HQ od Melitopola do Tokmaku.

To także te kacapskie linie logistyczne stają się coraz bardziej zagrożone. Dodałem zrzut ekranu 1, na którym zaznaczono niektóre kacapskie linie okopowe, w tym znacznie bardziej istotne i podstawowe linie logistyczne. Większość z nich znajduje się w zasięgu ukraińskiej artylerii lufowej. 

Innym aspektem, którego kacapy nie stosowali tak bardzo jak Ukraińcy, jest użycie dronów. Sporadyczne uderzenie lancet jest publikowany, oczywiście, ale wojna dronów jest kwestią ilości. Ukraińskie uderzenia FPV są znacznie liczniejsze. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy: same ptaki Madziarskie zniszczyły kacapski sprzęt wart miliard USD (!), przy użyciu dronów, które nie przekraczają ceny 10 000 USD, a większość z nich jest nawet poniżej 1000 USD. Przepływ nowych dronów jest nie tylko przekraczający, ale także wspierany przez rozległy ukraiński przemysł dronów, który wymyśla bardziej intrygujące, a nawet opłacalne Drony. Jest to równoległe z dronami dalekiego zasięgu, które coraz częściej atakują ważne kacapskie bazy z dala od Ukrainy. 

Większość dronów z przodu ma zasięg 5 km, a kiedy nakładasz to (zrzut ekranu 2) na Ukraiński postęp, widzisz, że w tym pomarańczowym obszarze życie kacapskiego żołnierza jest krótkie. Jest to również obszar, w którym coraz częściej kacapskie elitarne siły, takie jak 76 Dywizja szturmowa Gwardii, są młotkowane i zmiękczane, podczas gdy ciężka brygada Ukraińska wciąż czeka na duży nacisk.

Kacapy całkowicie stracili inicjatywę i mają tylko nadzieję, że Ukraińcy powstrzymają atak. Szalony apel prokacapskich sługusów, takich jak Węgierski Orban, jest bardzo dobrym znakiem, jak bardzo w niebezpieczeństwie znalazła się kacapia. Rozpaczliwie potrzebują i mają nadzieję, że ukraiński atak ustanie, a jeśli nie, to nie jesteśmy daleko od całkowitego upadku kacapii na froncie południowym. To załamanie zależy tylko od tego, jak i kiedy kacapska logistyka nie będzie w stanie odpierać ukraińskich ataków w zorganizowany sposób, a ten punkt jest niczym, co można zobaczyć na mapach, na których zaznaczone są linie okopów. Zależy to od linii logistycznych i ich węzłów, a także wskaźnika ścierania. Po osiągnięciu tego punktu krytycznego upadek armii kacapskiej w Zaporożu jest kompletny.

Tragiczna sytuacja kacapów zmieni się wtedy z krytycznej w beznadziejną, gdy Ukraińcy przebiją się przez linie i szturmują Morze Azowskie. We wczesnych stadiach tej otwartej wojny kacapy koncentrowali się na zabezpieczeniu wybrzeża Azowskiego w celu ochrony swoich baz na Krymie. Z ukraińskim arsenałem, takim jak HIMARS, Stormshadows/Scalp-EG i prawdopodobnie wkrótce TAURUS, a także Ukraińska Kontrola całego Zaporoża sprawi, że kacapska okupacja na Krymie będzie nie do utrzymania. Będzie podobnie do Niemiec 1944, gdzie walka może trwać jeszcze rok (co się stało), ale nie zmieni to wyniku. Wyzwolenie Zaporoża przez siły ukraińskie równa się strategicznej porażce kacapii. Obie strony to wiedzą. 

Dlatego należy utrzymać i zwiększyć napływ zasobów i amunicji dla sił ukraińskich. Walka będzie trwać przez jakiś czas, ale w końcu kacapia przegra tę bitwę. Nawet jeśli dostawy są opóźnione, nie ma możliwości, aby kacapia mogła odwrócić bieg wydarzeń, ale każde opóźnienie w dostawach może skutkować niepotrzebną i długotrwałą wojną. Nadszedł czas, aby niektórzy zachodni przywódcy, zwłaszcza w Niemczech, przestali siedzieć na rękach i włączyć fabryki. Im wcześniej to się stanie, tym wcześniej możemy zakończyć tę nędzną wojnę.

#ukraina
807296c6-e878-4011-be48-b00d2e9f2f12
6698e481-b1c1-488e-88ac-47113ea830a1
jimmy_gonzale

Skoro jest tak dobrze to czemu śmialiśmy się z o wiele większych postępów kacapów? Obawiam się, że ich taktyka teraz jest podobna, zniszczyć impet kontrofensywy Ukrainy i przygotować na ofensywę w następnym roku.


Edit: już nic ;)

danny-cot

@jimmy_gonzale 

post z cyklu nie znam się ale wypowiem

bodajże @Walenciakowa miał screena z tytułami gazet sprzed zdobyciem Chersonia gdzie wszyscy wieszczyli brak sukcesów w kontrofensywie.

w powyższej analizie autor również nie pisze że to nagle przyśpieszy. Wskazuje jednak pozytywne strony działań wojsk ukraińskich, które w końcu doprowadzą do przełamania.

Nastąpi to wtedy kiedy kacapska logistyka padnie na ryj.

jimmy_gonzale

@danny-cot oh, anyway.


Chersoń to zupełnie co innego bo ruscy polecieli za daleko, nie okopali się na prawym brzegu i się wycofali. Nie dało się tego obronić. Zlikwidowali kolejny front, co udowadnia wysadzenie tamy.


Poniżej przywołuje dosyć długie fragmenty gdzie autor nie wskazuje pozytywnych aspektów tylko tryska mega optymizmem.

Jeśli ktoś uważa że są wycięte z kontekstu niech wróci do oryginalnego tekstu i przeczyta jeszcze raz zwracając uwagę na te fragmenty. Dodałem też krótki swój komentarz.


Rozpoczęła się od Velyka Novosilka, której kulminacją była druzgocąca klęska kacapów i kosztowne wycofanie się w Urozhaine.

...

I tutaj kacapy popełnili absolutnie decydujące błędy, nie celując w ukraińskie linie logistyczne w taki sam sposób, jak na odwrót.

...

Kacapy całkowicie stracili inicjatywę i mają tylko nadzieję, że Ukraińcy powstrzymają atak. Szalony apel prokacapskich sługusów, takich jak Węgierski Orban, jest bardzo dobrym znakiem, jak bardzo w niebezpieczeństwie znalazła się kacapia. Rozpaczliwie potrzebują i mają nadzieję, że ukraiński atak ustanie, a jeśli nie, to nie jesteśmy daleko od całkowitego upadku kacapii na froncie południowym. To załamanie zależy tylko od tego, jak i kiedy kacapska logistyka nie będzie w stanie odpierać ukraińskich ataków w

...

Po osiągnięciu tego punktu krytycznego upadek armii kacapskiej w Zaporożu jest kompletny.

...

Tragiczna sytuacja kacapów zmieni się wtedy z krytycznej w beznadziejną, gdy Ukraińcy przebiją się przez linie i szturmują Morze Azowskie.

Mowa o morzu Azowskim to już w ogóle odlot.


Porównanie do Niemiec też chybione, to właśnie Niemcy szturmowali Krym od zachodu.

To Ukraińcy są na miejscu niemiec. Krym jest w pełni obsadzony przez ruskich i szturm na Krym to pewna klęska. Ruscy mają dostęp morzem od wschodu i desanty mogą robić wodą w ostateczności. Szturmowanie Sewastopola.. zresztą poczytaj, to zupełnie inny obraz niż rysujesz/rysuje autor.


Walka będzie trwać przez jakiś czas, ale w końcu kacapia przegra tę bitwę. Nawet jeśli

Zaloguj się aby komentować

Fragment szturmu na pozycje kacapów pod Kreminną.

https://pomf2.lain.la/f/agzg7vt5.mp4

Córka zerkająca mi przez ramie:
”co to za gierka”

niestety taka, w której ma się tylko jedno życie

#ukraina #wideozwojny
dez_

Rusek siedzi okopany, może kosić atakujących, ale chyba był tak zestresowany że nie dał rady (albo go zaskoczyli). Inna sprawa to zostawienie widocznego żwiru który z daleka pokazuje że tam coś kopano. Ukraińcy mieli szczęście że trafili na głupka mam wrażenie.

Zaloguj się aby komentować

Ukradłem, ale kto by nie brał

#ukraina @Heheszki
514226a5-650f-44ac-aae5-4ae2597e217f
alaMAkota

Cytując franka. Módlmy się za rosyjskie matki, które tracą synów

Bajo-Jajo

bylo pilnować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

madhouze

@danny-cot lepiej późno niż wcale

bef42e86-048f-4827-8e3f-665de8820a17

Zaloguj się aby komentować

Rozminowywanie drogi po ukraińsku plus zniszczony kacapski czołg T-80BVM w pobliżu Rabotino w obwodzie zaporoskim

https://pomf2.lain.la/f/rrje0o5c.mp4

#ukraina #wideozwojny
Pan_Buk

@danny-cot Pamiętam tego kozaka, co z papierosem w zębach przenosił minę czołgową z szosy. Niósł ją jak talerz z gorącą zupą i wywalił do lasu.

zgrzyt

@Pan_Buk a co tam się może stać, 200kg musi na nią najechać żeby wypaliła

jarzyn

@zgrzyt może być pułapka zastawiona pod miną przy podnoszeniu, ale faktycznie samo przenoszenie i rzucanie to nic wielkiego

Zaloguj się aby komentować

Podobno kacapy to zrobiły … przynajmniej tak się chwalą:
”… Ka-29 ze statku patrolowego „Wasilij Bykow” wylądowali, aby sprawdzić statek „Sukra Okan” na Morzu Czarnym

Materiał filmowy pokazuje helikopter zabierający kacapów po inspekcji statku 13 sierpnia.

Według kacapskiego ministerstwa kapitan statku początkowo próbował uniknąć inspekcji w drodze do ukraińskiego portu Izmaił nad Dunajem.…”

wody międzynarodowe, statek pod banderą turecką. Ciekawe czy Erdogan odpowie na to?

https://pomf2.lain.la/f/wnq9rkac.mp4

#ukraina #turcja
jimmy_gonzale

Mógłby się spierdolic.

danny-cot

@jimmy_gonzale mało brakowało ;(

redfred

@danny-cot I co mają zrobić Turcy? Zestrzelić im śmigłowiec? Zatopić okręt? Zaryzykować otwartą wojnę i, potencjalnie, eskalację, bo niektórzy oczekują, że rusków można rozpykać z całego potencjału konwencjonalnego w rok, dwa lata?

Mi też nie podoba się to, że Ukraina się wykrwawia i codziennie giną setki ludzi, ale myślę, że tęższe głowy dbają o to, żeby czasem to nie wymknęło się spod kontroli. Może pozwolenie na taką inspekcję licząc, że przy okazji ruskie sami sobie rozwalą głupi ryj, nie jest najgorszą opcją. Na eskalację zawsze jest czas i lepiej żeby nie była ona udziałem NATOwskiej strony.

danny-cot

@redfred dzięki za wypowiedź, jednak nie muszą rozpętywać 3 wojny Turcy dzięki swojej lokalizacji mają mnóstwo innych narzędzi którymi mogą ukarać kacapów.

To były wody międzynarodowe więc nogą np wprowadzić inspekcje kacapskich starków. Mogą konwojować swoje statki, itd itd

czemu mieliby id razu strzelać?

redfred

@danny-cot Myślę, że Turcy się tak samo cykają. Jeden fałszywy ruch i wszyscy mamy ciepło, a w szczególności Turcy którzy, mimo panującej gdzieniegdzie opinii, też nie do końca mogą sobie na to pozwolić. Przynajmniej jeszcze nie teraz. Każda taka akcja jest obarczona ogromnym ryzykiem. Lepiej żeby to ruskie ryzykowały, bo ewentualne działania w afekcie mają dużo większą szanse na wsparcie NATO niż w przypadku nieszczęśliwych działań jednego z członkowskich państw.


Niechby nawet tylko tak Turcy, hipotetycznie, weszli z inspekcją na jakiś ruski okręt. Niechby ktoś nieszczęśliwie zszedł podczas tego. Co wtedy? Czy to jest casus beli dla ruskich? Czy jednak liczymy, że rozejdzie się po kościach?


Spokojnie! Obserwować i liczyć, że ruskie same sobie strzelą gola w końcu.

Niewiedza_jest_blogoslawienstwem

@danny-cot statek podobno płynął pod banderą państwa trzeciego, ale jego portem macierzystym jest Stambuł. Do tego jest operowany przez tureckie przedsiębiorstwo. Zastanawia mnie co zrobi Sułtan w tym przypadku. Właściwie to ma wiele narzędzi, które może zastosować. Nie mówię tutaj oczywiście o topieniu Bykowa, ale zawsze może przetrzepać przemyt elektroniki do Rosji, co znacznie uderzy w rosyjską gospodarkę. A ta rosyjska korweta aż się prosi o spotkanie z ukraińskim dronem nawodnym ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Wątek o polach minowych - sam jestem zaskoczony, że to jest tak przemyślane …

https://twitter.com/Tatarigami_UA/status/1690076614342680576

Biorąc pod uwagę obecne skupienie się na polach minowych i minach w związku z trwającą kontrofensywą, zdecydowałem się zilustrować reprezentatywny układ pola minowego. Chociaż nie mogę udostępnić rzeczywistego dokumentu, stworzyłem porównywalną reprezentację graficzną, aby przekazać szczegóły. 
W tym przypadku położenie pól minowych jest powiązane z elementami powierzchni, w tym zbiornikami wodnymi, drogami i osadami. Warto zauważyć, że istnieją dwie kategorie pól minowych: „grupy min” i kontrolowane pola minowe (można nimi zarządzać zdalnie).
Pola minowe zwykle składają się z szeregu różnych min, a mianowicie miny przeciwpiechotnej odłamkowej OZM-72 Bounding, miny przeciwpiechotnej ciśnieniowej PMN, miny przeciwpiechotnej kierunkowej MON, miny przeciwpancernej wybuchowej TM-62, i minę przeciwdesantową YaRM.
Zgodnie z powszechnym podejściem Rosjanie zwykle mieszają różne rodzaje min, zamiast używać tylko jednej. Aby wszystko było jaśniejsze i łatwiejsze do zrozumienia, przypisałem inny kolor do każdego typu kopalni i odpowiednio je pogrupowałem, aby zapewnić wizualną reprezentację.
W miejscach, w których nasze zespoły zwiadowcze mogłyby potencjalnie wylądować po przekroczeniu akwenów wodnych, rozmieszczone są miny przeciwdesantowe YaRM. Dojścia do linii drzew i prawdopodobne lądowiska są zabezpieczone minami OZM i MON. Pozostałe obszary są zwykle pokryte minami przeciwpiechotnymi PMN.
Jak widać, rozmieszczenie pól minowych jest zróżnicowane pod względem głębokości, pozostawiając luki, które dają Rosjanom elastyczność w nawigacji, zarządzaniu polami i wycofywaniu się. Niemniej jednak przybliżone obliczenia sugerują, że na tym obszarze znajduje się około 10 416 min różnych typów

#ukraina
53e0952d-902f-4feb-8e4b-7eb1e0fd5eb5
GrandFaterAnona

@danny-cot ja tam widzę tylko jeden kolor. Tzn ze tam jest tylko jeden typ kopalni?

Zaloguj się aby komentować

„…4 sierpnia wieczorem w Waszyngtonie odbyła się proukraińska impreza artystyczna. Przez kilka godzin na budynku rosyjskiej placówki dyplomatycznej wyświetlane były rysunki słynnego ukraińskiego plakacisty Nikity Titowa…”

https://kavun.city/articles/304783/rosijske-posolstvo-v-ssha-osvitili-robotami-ukrainskogo-hudozhnika

#ukraina #usa
611842aa-de2e-4de2-b175-826313dfdf4c
cb28a08b-5258-496b-b7f7-fce2c991c743
a47cc732-7c70-4215-85fc-33de1d53652b
danny-cot

I od mnie

89796bb4-89e9-46d7-8529-276bcdb62f1c
92289546-b8cc-4c54-b942-c0c0b2b6d03f
97bb60c3-e8b6-4868-af43-64f116e76d83
OlaBoga

@danny-cot Czy ja dobrze widzę, że rossja oświetla swój budynek Zką :O?

danny-cot

@OlaBoga chyba to jednak projektor artysty wyświetlał

Zaloguj się aby komentować

Następna