Kosmos dla wszystkich
Hawajska dla każdego
#kosmos #spacex #heheszki
Kosmos dla wszystkich
Hawajska dla każdego
#kosmos #spacex #heheszki
Zaloguj się aby komentować
I mamy drugiego Polaka w kosmosie, AX-4 udanie wystartował, Falcon wrócił na Ziemię. A teraz Dragon odseparował się od drugiego stopnia.
Teraz tylko ponad 24 godziny i będą dokować do stacji
#kosmos #startyrakiet #polskagurom




Zaloguj się aby komentować
I pomyślcie, że mama Sławosza ma pewnie jakąś koleżankę, która ma syna w wieku zbliżonym do Sławosza i co teraz ten biedak musi wysłuchiwać....
#kosmos #slawoszuznanski #heheszki
Zaloguj się aby komentować
No i w pizdu wystartował.
#kosmos #uznanski
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
LECI!
#kosmos #uznanski #axiom4
Zaloguj się aby komentować
Zaraz Slawosz wylatuje w kosmos! Odliczanie trwa!
https://www.youtube.com/live/_4TT_1e6rkM?si=ByEPxkROY-bSOSX_
#kosmos
Zaloguj się aby komentować
Kowbojki mają za⁎⁎⁎⁎ste, i w kosmos wyleci i gnój wysprząta.
#kosmos
Zaloguj się aby komentować
Pół godziny do startu
Btw. Mamy jakąś społeczność na takie ogólne kosmiczne newsy?
#uznanski #kosmos #axiom4

Zaloguj się aby komentować
Przypominam, że za pół godziny start misji Axiom 4 z polakiem an pokładzie
https://x.com/i/broadcasts/1eaKbWQbNlYGX
#spacex #kosmos #uznanski
Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj, o 8:31 naszego czasu, startuje rakieta AX-4 , z Polakiem na pokładzie
Relacja na kanale Poland cant info space... wróć, Polska Agencja Kosmiczna
https://www.youtube.com/live/bOoYf\_a7cdg?si=ZvlPd9AQx2WgVZCF
#kosmos #polskagurom #nauka #startyrakiet
Zaloguj się aby komentować
https://www.youtube.com/live/BF2SXoVSR1k?si=uWEE37IwtwKvai5b
No chyba w końcu wystartuje 💪
#polska #kosmos
Zaloguj się aby komentować
Za lot Sławosza Uznańskiego‑Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (misja Ax‑4/Axiom Space, część programu „Ignis”) zapłacił budżet państwa polskiego - czyli kto?
Finansowanie odbyło się poprzez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w ramach planu inwestycji w sektor kosmiczny na lata 2023–2025 (360 mln € ogółem), z czego sama polska część misji – czyli rezerwacja miejsca i badania – oceniana jest na ok. 65 mln € (około 275–282 mln zł).
To oznacza, że żadna prywatna osoba ani organizacja nie sfinansowała lotu – realny „bilet” kupił polski rząd ze środków publicznych, wspólnie z ESA i Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) we współpracy z Axiom Space.
Sławosz jako ESA project astronaut dołączył do misji dzięki tej umowie – a więc finansowanie to efekt porozumienia pomiędzy Polską a ESA, ułatwiającego dostęp do komercyjnej kapsuły Dragon na rakiecie Falcon.
Lot Sławosza był sfinansowany przez polski rząd – za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju i Technologii POLSKO‑ESA, przy wsparciu POLSA – jako część krajowej inwestycji
W kosmos mógł wyruszyć każdy z nas po przejściu odpowiednich testów oraz po wpłaceniu odpowiednich środków. Oczywiście z budżetu państwa. To znaczy z naszych środków. Z twoich i moich i w ogóle.
Tak, to w dużym skrócie wygląda...
A szum niemożliwy
#uznasnski #kosmos #wiadmoscipolska #wiadmosciswiat

Zaloguj się aby komentować
IC 443, znana jako Mgławica Meduza, to pozostałość po supernowej w konstelacji Bliźniąt, oddalona o około 5000 lat świetlnych. Powstała w wyniku wybuchu supernowej 8000–30 000 lat temu. W centrum mgławicy znajduje się gwiazda neutronowa będąca pozostałością supernowej.
#kosmos #astronomia #nauka #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Pierwsze obrazy z nowego teleskopu Vera C Rubin w Chile pokazują oszałamiającą ilość galaktyk, chmur pyłu, komet i innych obiektów w kosmosie. Teleskop rozpoczął 10-letni przegląd przestrzeni kosmicznej w trakcie którego spodziewane jest uzyskanie ponad 500 Petabajtów (500 tys. Terabajtów) obrazów. Szacuje się, że teleskop odkryje około 20 miliardów (!) nowych galaktyk. Sercem teleskopu jest 3200 megapixelowa kamera wielkości samochodu.
#ciekawostki #astronomia #kosmos


Zaloguj się aby komentować
JAZDAAAA
Start: 08:31 CEST / 06:31 GMT / 02:31 EDT
środa 25 czerwca
#kosmos #uznanski #axiom4 #spacex #nasa #polsa #iss
Zaloguj się aby komentować
Start misji Axiom 4 ze Sławoszem Unańskim-Wiśniewskim zaplanowany na środę 25 czerwca o 8:31 polskiego czasu
#spacex #kosmos #uznanski

Zaloguj się aby komentować
Tajemnicza 30-letnia podróż Apollo 12
Porozmawiajmy o Apollo 12 i jego niesamowitej, 30-letniej podróży przez kosmos. We wrześniu 2002 roku astronomowie odkryli obiekt, który początkowo uznali za asteroidę, ale wkrótce okazało się, że to trzeci człon rakiety Saturn V, który wyniósł astronautów Apollo 12 na Księżyc. Ta rakieta opuściła Ziemię w 1969 roku i powróciła dopiero po 30 latach. Ale co działo się w międzyczasie? W tym filmie przyjrzymy się, jak jeden drobny błąd w misji Apollo 12 wysłał ten człon rakiety w 30-letnią podróż przez przestrzeń kosmiczną!
#misjekosmiczne #astronautyka #kosmos #nasa #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
M100 (NGC 4321 lub PGC 40153) to galaktyka spiralna zlokalizowana w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki. Została zauważona przez francuskiego astronoma Pierre’a Méchaina 15 marca 1781 roku i nieco później, 13 kwietnia, trafiła do słynnego katalogu Charlesa Messiera.
M100 należy do najjaśniejszych galaktyk wchodzących w skład Gromady w Pannie – rozległego zgrupowania galaktyk oddalonego o około 56 milionów lat świetlnych od naszej planety. Sama galaktyka mierzy około 120 tysięcy lat świetlnych średnicy, co oznacza, że rozmiarami dorównuje Drodze Mlecznej.
#kosmos #astronomia #nauka #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
https://www.youtube.com/watch?v=KFgwQICae8c
Praca naukowa, o której mówi Sabine jest rzeczywiście dosyć intrygująca. To dopiero wczesny preview: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0550321325001403 .
W zasadzie, jeśli to się spina, a wygląda na to że tak, to sporo kosmologii i fizyki z nią związanej trzeba będzie solidnie przemyśleć.
Okazuje się, że formowanie się wielkich galaktyk na samym początku wszechświata to nie tylko domniemanie, ale fakt, który konkretnie namieszał w obserwacjach mikrofalowego tła kosmicznego. Te ETG (early-type galaxies, galaktyki wczesnego typu) powstały błyskawicznie i bardzo wcześnie, tak gdzieś przy czerwonym przesunięciu 15-20 (200 - 350mln lat po Wielkim Wybuchu), czyli kiedy wszechświat dopiero praktycznie raczkował. Cała ta szybka akcja formowania masywnych gwiazd i chemiczne wzbogacenie otoczenia sprawia, że sygnał CMB (cosmic microwave radiation - mikrofalowego promieniowania tła), za którym tak wszyscy przepadają, jest trochę „zabrudzony” przez te giganty. Najciekawsze jest to, że według szacunków ich wpływ sięga od kilku do nawet stu procent energii mikrofalowego tła. I tu jest właśnie to "WOW". Bo jeśli to prawda, to stawia to pod znakiem zapytania model ΛCDM, bo może być tak, że przed formacją tych galaktyk żadne promieniowanie nie zostało wyemitowane, lub zostało w niewielkim stopniu. A to by oznaczało, że nie było epoki ciemnej i gęstej, że jakiś inny mechanizm kształtował wszechświat w jego początkach. Co jest co najmniej dziwne.
#kosmos #fizyka #ciekawostki #nauka #niemraodfizy
Zaloguj się aby komentować