Mam zamiar wybrać się w weekend na szybki tour do Pragi i Berlina. Będę jechał samochodem zasilanym LPG. Będzie to mój pierwszy raz za granicą jako kierowca. Będę wdzięczny za wszelkie rady i wskazówki. No i miejsca, które warto zobaczyć gdzie parkować, czy brać gotówkę, jakich miejsc unikać itp. Ktoś coś?
@Cyganski_Krol_zezarty_przez_chujowego_potwora W Berlinie polecam zostawić samochód na jednym z P+R i do miasta S-Bahną dojechać. Z mniej oczywistych miejscówek – fajne jest muzeum DDR, a z bardziej turystycznych miejsc z żarciem – Mustafa Kebab (wersja wege jest dla mnie the best).
A w Pradze tak dawno nie byłem, że aż trudno mi coś poradzić Odpal sobie The Honest Guide na YT, dobre śmieszki i mnóstwo fajnych hintów dla Pragi
Z okazji 30 rocznicy powstania Republiki Czeskiej, urzędujący obecnie prezydent Miloš Zeman podjął decyzję o udostępnieniu do oglądania czeskich klejnotów koronacyjnych - m.in. korony św. Wacława.
Jest to rzadka okazja - ostatnio insygnia koronacyjne było można oglądać 5 lat temu. Wystawa tylko do 24.01.2023
Wszyscy komentatorzy wskazują, że w drugiej turze będzie walka 2 różnych wartości - z jednej strony populizmu, kłamstw i prorosyjskości (Babiš) oraz praworządności i opcji proeuropejskiej (Pavel). Ogólnie - walka Babiš kontra antyBabiš.
Bardzo ostra i brutalna kampania będzie. Babiš już to zapowiedział w mowie po wynikach
Poparcia panu generałowi w II turze udzielili już 4 przegrani kandydaci (Danuše Nerudová, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Karel Diviš). Pan premier Petr Fiala też jednoznacznie opowiedział się za Pavlem.
Z ciekawostek - w RCz nie ma wyników exit poll, głosowanie skończyło się w sobotę o 14.00 i głosy są liczone na bieżąco i również na bieżąco podawane są oficjalne wyniki z czeskiego urzędu statytystycznego.
@SirkkaAurinko ten generał też agent, ostrzega przed populizmem, a jego poglądy gospodarcze to czysty populizm. widzę, że nie tylko w polsce nie ma na kogo głosować.
@Nemrod pracowałem z jednym Czechem w Polsce, na jakiejś imprezie z nim gadałem i stwierdziłem, że Czesi to tacy lepsi Polacy, szybko pojechał pracować gdzieś dalej
@5tgbnhy6 Tzn. są dwie kategorie: Czesi i Morawianie. Morawianie bardziej przypominają Słowian, a o samych Czechach mówią, że to tacy Niemcy, którzy mówią po czesku.
Widzimy, że w jednej trzeciej gmin, w których jest najmniejszy odsetek osób z dyplomem ukończenia szkoły średniej, Andrej Babiš ma już 43 proc., Petr Pavel 27 proc., a Danuše Nerudová 13 proc. Zdecydowaną przewagę prowadzi więc Andrej Babiš. Ale w jednej trzeciej gmin, w których jest największy odsetek osób z dyplomem ukończenia szkoły średniej, Petr Pavel prowadzi 39 do 31”
Nie znam szczegółów, ale Babis to bogaty populista, a Pavel:
Dla leniwych za wiki w sprawie poglądów:
Mimo że kadencja Pavla w strukturach NATO przypadła na wzrost bliskowschodniego radykalizmu i terroryzmu (w tym działalność tzw. Państwa Islamskiego) oraz kryzys migracyjny, uznawał ich znaczenie za przeszacowywane. Jako główne zagrożenie dla NATO uznawał Rosję, ze względu na jej asertywną tendencję do rewizji granic, brak przejrzystości ze strony tego państwa oraz wpływanie na opinię publiczną w państwach NATO poprzez dezinformację[18]. Ostrzegał też przed jego zdaniem niebezpiecznym dla Czech poglądem znacznej części opinii publicznej i polityków, wątpiących w rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie z 2014, a nawet wyznających teorię, że jest to intryga CIA. Taka postawa mogłaby skutkować utratą przez Czechy wiarygodności w oczach sojuszników i przesunięciem na peryferie decyzyjne w NATO. Jako przykład właściwej postawy wskazywał Polskę, gdzie społeczeństwo i opinia publiczna były zgodne co do roli Rosji oraz konieczności zwiększenia obecności NATO w regionie[26]. Poparcie dla sankcji wobec Rosji potwierdzał także po inwazji na Ukrainę w 2022[27]. W 2018 Pavel poparł turecką inwazję w Afrinie przeciwko syryjskim Kurdom, uznając ją za korzystanie przez Turcję z prawa do samoobrony[28]. Jako jedno z głównych zagrożeń wymienia także zmiany klimatu[29].
W kwestiach gospodarczych opowiada się za zwiększoną redystrybucją dochodów, uważając, że bogaci w Czechach powinni płacić wyższe podatki. Jako wzory do naśladowania wskazuje Danię i resztę państw skandynawskich[30]. Jest zwolennikiem przyjęcia przez Czechy euro[27].
Wyraził poparcie dla prawa do małżeństwa dla wszystkich bez względu na płeć i prawa do adopcji przez osoby homoseksualne oraz do wprowadzenia eutanazji.
Mimo że kadencja Pavla w strukturach NATO przypadła na wzrost bliskowschodniego radykalizmu i terroryzmu (w tym działalność tzw. Państwa Islamskiego) oraz kryzys migracyjny, uznawał ich znaczenie za przeszacowywane. Jako główne zagrożenie dla NATO uznawał Rosję, ze względu na jej asertywną tendencję do rewizji granic, brak przejrzystości ze strony tego państwa oraz wpływanie na opinię publiczną w państwach NATO poprzez dezinformację[18]. Ostrzegał też przed jego zdaniem niebezpiecznym dla Czech poglądem znacznej części opinii publicznej i polityków, wątpiących w rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie z 2014, a nawet wyznających teorię, że jest to intryga CIA. Taka postawa mogłaby skutkować utratą przez Czechy wiarygodności w oczach sojuszników i przesunięciem na peryferie decyzyjne w NATO. Jako przykład właściwej postawy wskazywał Polskę, gdzie społeczeństwo i opinia publiczna były zgodne co do roli Rosji oraz konieczności zwiększenia obecności NATO w regionie[26]. Poparcie dla sankcji wobec Rosji potwierdzał także po inwazji na Ukrainę w 2022[27]. W 2018 Pavel poparł turecką inwazję w Afrinie przeciwko syryjskim Kurdom, uznając ją za korzystanie przez Turcję z prawa do samoobrony[28]. Jako jedno z głównych zagrożeń wymienia także zmiany klimatu[29].
W kwestiach gospodarczych opowiada się za zwiększoną redystrybucją dochodów, uważając, że bogaci w Czechach powinni płacić wyższe podatki. Jako wzory do naśladowania wskazuje Danię i resztę państw skandynawskich[30]. Jest zwolennikiem przyjęcia przez Czechy euro[27].
Wyraził poparcie dla prawa do małżeństwa dla wszystkich bez względu na płeć i prawa do adopcji przez osoby homoseksualne oraz do wprowadzenia eutanazji.
Wczoraj odbyła się ostatnia debata przed pierwszą turą wyborów prezydenckich w Republice Czeskiej.
W studiu TV Nova stawili się trzej najpoważniejsi kandydaci - była pani rektor Uniwersytetu w Brnie Danuše Nerudová, były generał Petr Pavel i były premier Andrej Babiš.
Była to jedyna debata, w której uczestniczył Babiš, który dotychczas unikał konfrontacji. Nie będę Was zanudzał szczegółami, ale ogólnie pani rektor Nerudová wypadła tak sobie (ale i tak lepiej niż w poprzedniej debacie), pan generał Pavel był jak zawsze opanowany, zrównoważony i spokojny, a Babiš był jak zwykle wyrafinowanym chamem i krętaczem.
Wg mnie najlepiej poradził sobie pan Pavel, rozmawiałem ze swoimi znajomymi na Morawach i też tak to czują.
Większość komentarzy też wskazuje pana generała jako zwycięzcę tej debaty
A z ciekawostek - debata była znowu inna niż poprzednia (w publicznej), i jeszcze bardziej odbiegała jakościowo od polskiego obrzucania się gównem. Czasem miałem wrażenie, że kandydaci są uczestnikami teleturnieju :). Mieli na przykład wybrać 3 najważniejsze wg nich hasła z tablicy (min wolność, porządek, bezpieczeństwo itd) i wyjaśnić dlaczego. Oprócz tego musieli odpowiedzieć na pytania zadane przez dzieci ze szkoły z Zlinie a także rozwinąć swoje hasło wyborcze. Co ciekawe - żony i mąż kandydatów też nagrały krótkie filmiki pochwalne
A oprócz tego - kandydaci atakowali się wzajemnie i dzielnie odpierali ataki. Nad wszystkim czuwał moderator TV Nova, Rey Korateng, który nie dał sobie w kaszę dmuchać i szybko gasił Babisza.
No to zobaczymy co będzie. Dziś i jutro pierwsza tura, za 14 dni - kolejna.
@Utylizejszyn Babisz to opcja prorosyjska, i to nawet niezbyt zakamuflowana. Tak jak przedmówca wspominał to populista - kandydat raczej starszej części społeczeństwa.
Dziś zaczynają się wybory prezydenckie w Czechach, głosy można oddawać dziś i jutro.
Wg sondaży najwięcej głosów zdobędzie Andrej Babiš, były premier, jeden z najbogatszych obywateli, ale ze względu na negatywny elektorat w drugiej turze może przegrać z byłym generałem - Petr Pavel, były szef Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych (2012–2015) oraz szef Komitetu Wojskowego NATO (2015–2018).
Dla niektórych prawicowców jest on złym kandydatem z powodu przynależności do partii komunistycznej i szkolenia w wywiadzie wojskowym. Generał na czele państwa okazuje się być znacznie mniejszym problemem dla czeskich wyborców.
@SirkkaAurinko podobno finanse (chodzi bodajże o przebicie oferty KSA) blokują barona Cezarego. Chociaż bliżej do kadry było Petkoviciowi niż jemu z ostatnich plotek
Ogólnie - debata była diametralnie inna od polskiego piekiełka, merytoryczna, spokojna i kulturalna aczkolwiek nie obyło się bez ostrych oskarżeń. Były też zaskakujące pytania np jakby pan/pani opisał siebie osobie niesłyszącej / niewidomej. Jeden z kandydatów (Josef Středula) podczas debaty zrezygnował oficjalnie z uczestnictwa w wyborach, przekazując swoje głosy pani Nerudowej
Najlepiej wypadli główni faworyci - pani rektor i pan generał
@SirkkaAurinko Dla mnie to co odwlilo się przy ostatnich prezydenckich to było jak danie w pysk całej Polsce, i jeszcze PiS wyłożył się na swoim gruncie i ustalonych pytaniach co dodało tej sytuacji dodatkowego poziomu absurdu