Dzień kota więc piosenka o kocie. Po czesku
https://www.youtube.com/watch?v=p3y4XQ4B4Vw
#czechy #smiesznekotki #koty #kitku
Dzień kota więc piosenka o kocie. Po czesku
https://www.youtube.com/watch?v=p3y4XQ4B4Vw
#czechy #smiesznekotki #koty #kitku
Zaloguj się aby komentować
Jako że nieziemsko wnerwiają mnie w radiu reklamy słucham sobie w pracy na przemian Radia 357 i innych internetowych, a jak mnie zmęczą to zmieniam na jakąś stację obcojęzyczną, a najlepiej taką, bym nie rozumiał o co kaman i wtedy nawet reklamy nie przeszkadzają
Na przykład.
Radio Veronika - Bułgaria
Radio Marina Blanes - Katalonia
Radio Iasi - Rumunia
Często też słucham czeskich i morawskich stacji (CR Ostrava, Orion, Impuls, Radio Jih)
Radio Impuls specjalizuje się w przebojach czesko/słowackich i od czasu do czasu oprócz opisanych przeze mnie już wcześniej czeskich przeróbek światowych hitów emitują też takie perełki
Jaromir Nohavica - Tři čuníci
https://www.youtube.com/watch?v=aA1zb4NfEBU
Dla zainteresowanych tekst i taby na ukulele:
https://www.ukulele-tabs.com/pl/taby/jaromir-nohavica/tri-cunici-uke-tab-82501.html
Ja tak czasem robię na www.radio.garden
Jak się nie rozumie co mówią to nie tylko reklamy, a nawet odpowiednik radio maryja i różańca da się posłuchać na jakiejś stacji w filipinach XD
Zaloguj się aby komentować
Ok, to tak na do poduszki, coś dla koneserów - czeski power metal
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zastanawialiście się kiedyś jak powstają tradycyjne bombki choinkowe?
Będąc ostatnio w Czechach miałem okazję dowiedzieć się wszystkiego o ich produkcji podczas wizyty w wytwórni OZDOBAcz.
Region, w którym wytwórnia się znajduje ma bogate tradycyjne związane z produkcją ozdób, ale dzisiaj nie jest ona tak popularna jak kiedyś.
Zajrzyjcie koniecznie do tekstu:
https://tymrazem.pl/jak-powstaja-bombki-wizyta-w-wytworni/
Dowiecie się z niego ile bombek rocznie powstaje w tym miejscu, jakie etapy produkcji są niezbędne do powstania pięknej ozdoby i wiele innych rzeczy! :)
Jakie ozdoby goszczą na Waszych choinkach? :)
@jakub-juszynski zapraszam do mnie: https://szklo-dekor.com/zwiedzanie-fabryki-bombek/?lang=pl
Zaloguj się aby komentować
Oj jak ja bym chciał żeby tylko takie wiadomości ze świata były ...
Zaloguj się aby komentować
Adam Ondra (prawdopodobnie najlepszy wspinacz na świecie) wraz z Tomasem "Tomajda" Sobotką (lokalną legendą) otwierają nowa drogę w Dolinie Łaby. Troszkę gadania o wspinaniu, troszkę wspinania ;). Generalnie przyjemny materiał.
Zaloguj się aby komentować
Dziś pozostajemy w klimatach kryminalnych - mój dotychczas zdecydowanie ulubiony czeski serial - Devadesátky (Lata 90.).
Gatunek: serial kryminalny
Trailer: https://ct24.ceskatelevize.cz/3411840-devadesatky
Gdzie dostępny: serwis CT (wymaga czeskiego VPN): https://www.ceskatelevize.cz/porady/11698534957-devadesatky/ (jest też dostępny w pewnym polskim serwisie VOD, na tyle jednak kiepsko działającym, że wolałbym nie robić mu reklamy).
Napisy: W serwisie CT są dostępne czeskie napisy
Długość odcinka: około godziny
Sezony: 1 (6 odcinków)
Serial "współdzieli uniwersum" z opisywanymi już przeze mnie Případami 1. oddělení. Jest to jego...
Drwiny, plucie do zeszytu i hymn rosyjski na przerwach. W niektórych czeskich szkołach ukraińskie dzieci są zastraszane przez swoich kolegów z klasy.
Zaloguj się aby komentować
Jak już pewnie wiecie, Czesi kochają russkich jak chłop stonkę
A tu kolejny przykład - flagi przed Ministerstwem Spraw Wewnętrznych w Pradze.
A propos: dziś jest jedno z większych świąt państwowych w Republice Czeskiej i na Słowacji - rocznica powstania Czechosłowacji:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vznik_%C4%8Ceskoslovenska
Oficjalne TT ministra:
https://twitter.com/Vit_Rakusan/status/1585914939679588353?s=20&t=jnCUHGdJ_bdeAVW-bT6jjQ

Zaloguj się aby komentować
Znalezione, ukradzione, polecam jedno z bardziej urokliwych miasteczek na Morawach
https://www.celwpodrozy.pl/2021/08/sztramberk-czeskie-miasteczko-pachnace-uszami.html
Świetne miejsce do jednodniowego wypadu, można jeszcze połączyć z odwiedzinami miasteczek Kopřivnice (Muzeum Tatry) i Nošovice (browar Radegast).
Zawsze fascynował mnie fenomen czeskich i czeskosłowackich przeróbek światowych hitów. Oni wręcz lubują się w tym procederze
Nawet parę razy pytałem moich czeskich i morawskich przyjaciół o co kaman z tymi ichnimi przeróbkami. Oni zawsze odpowiadają - nam se to libi (nam się to podoba) a na pytanie jak to doszło do skutku - odpowiadali, że teraz normalnie wykonawcy płacą za prawa autorskie za wykorzystanie piosenki, a co było za komuny - no nie pamiętają
Jest stara stronka, która przedstawia część, starych piosenek:
http://novinka.pl/who-the-f-is-alenka-czyli-czeskie-wersje-znanych-hitow/
Ale ja chciałbym się skupić...
Dobra, coś lżejszego na niedzielny wieczór
Osada, 2021
https://www.imdb.com/title/tt12409744/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10571672457-osada/
https://www.csfd.cz/film/866709-osada/prehled/
Nowy komediowo-obyczajowy serial CT. W weekend Polaki jeżdżą na działki, Czesi jeżdżą do chaty
Miniserial (6 odcinków), również produkcji CT (czeskiej telewizji państwowej)
Vzteklina (Wścieklizna), 2018
https://www.imdb.com/title/tt7296480/
https://www.csfd.cz/film/431483-vzteklina/prehled/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/11066789428-vzteklina/
Miniseria kryminalno-obyczajowa o młodym wirusologu wysłanym do małego miasteczka na Szumawie na pograniczu czesko-niemieckim w celu zbadania niepokojących doniesień o przypadkach wścieklizny. Jak zawsze, jest drugie i trzecie dno.
I kolejny serial produkcji CT (Ceska Televize):
MOST!, 2019
https://www.imdb.com/title/tt8610916/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10995220806-most/
https://www.csfd.cz/film/431912-most/prehled/
Serial, który wywarł na mnie niesamowite wrażenie. Niby komedia i serial o pijaczkach w tytułowym mieście Most a porusza tyle ważnych i trudnych spraw, i to w taki sposób, że nie można się nie zaangażować i choć przez chwilę nie pochylić się nad problemami, jakie spotykają bohaterów.
Śmiem twierdzić, że jest to jeden z najlepszych seriali wogóle w telewizji, nie tylko w Czechach. W Polsce by taki serial, poruszający tak kontrowersyjne zagadnienia,...
Czesi też mają dobre seriale kryminalne. Przykład- bardzo proszę:
Rapl (Furia) , 2016
https://www.filmweb.pl/serial/Furia-2016-783660
https://www.imdb.com/title/tt5976538/
https://www.csfd.cz/film/412007-rapl/prehled/
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=bDej1NjUp1w
Do czego by porównać? Do jakich polskich produkcji? To taki konglomerat Watahy, Gliny i Ekstradycji. Wiecznie wkurwiony główny bohater, chmara świetnych postaci drugo i trzecioplanowych. Duszna atmosfera, wątki kryminalne ciekawe.
To zaiste niesamowite ile dobrych i bardzo dobrych seriali produkuje państwowa telewizja czeska (CT
Są już nawet 2 sezony, o trzecim na razie nic...
Hej, to może ja nieco opowiem o czeskich serialach. Od jakiegoś czasu dość intensywnie uczę się języka naszych południowych sąsiadów i, żeby tą naukę sobie nieco urozmaicić zacząłem oglądać czeskie seriale.
Na pierwszy ogień jeden z moich ulubionych "kryminalek" - Případy 1. oddělení
Gatunek: serial kryminalny
Gdzie dostępny: serwis CT (nie wymaga VPN): https://www.ceskatelevize.cz/porady/10354229723-pripady-1-oddeleni/
Napisy: W serwisie CT są dostępne czeskie napisy (jeśli ktoś poszuka w odmętach internetu to znajdzie dla dwóch pierwszych sezonów napisy anglojęzyczne)
Długość odcinka: około godziny
Sezony: 3 (trzeci jest...
Spora część krajów w europie anulowała albo nawet zakazała prawnie telegier.
Autor kanału na youtube Honest Guide demaskuje jeden z takich programów, który nadal był nadawany 5 godzin dziennie w 2021 roku . Zastosował on ciekawą lukę prawną, aby pozostać na wizji. Dobrze wytłumaczona zasada działania tego programu, oraz wywiady z ludźmi z tego środowiska. W tle polski dyrektor zarządzający tym programem i silny polski akcent na wizji 08:30 xDD
Szum jaki narobił autor wokół tego tematu sprawił że program został od razu anulowany xd
Ogólnie jaja jak nie wiem jak to oglądam
Polecam zobaczyć inne jego filmy ze scamami w kantorach, bankomatach, taksówkach, albo na ulicy
[Angielski wymagany]
Zaloguj się aby komentować
Obserwując Czechów mam czasem wrażenie, że cierpią oni na pewne pewne schorzenie. Nazwałem to roboczo "syndromem braku dostępności do morza".
Styl życia wspinaczkowych żuli (czy nazywając to ładniej "piaskowcowych dziadów") jest nie do podrobienia. Zresztą poniższy materiał pokazuje na co można wpaść mając dużo piwa i piaskowcowych turni.
Zaloguj się aby komentować