Zdjęcie w tle
Foxington

Foxington

Kosmonauta
  • 158wpisy
  • 942komentarzy
  • 7obserwujących
4

Za każdym razem

405b84a4-460a-42f5-8a08-fdeae0a23f0d
Wlacza

To jest tak smutne, że aż wesołe. Tylko u nas przepisy prawa produkowane pod to żeby psy miały co robić. A już szczególnie jak masz czelność posiadać własny samochód i jeszcze go używać w terenie zabudowanym, w celach zarobkowych. Istny wróg społeczeństwa. Bosz....widzisz i nie grzmisz

1

Zaloguj się aby komentować

Siemanko, Kasie i Tomki. Dzisiaj chciałbym Wam opowiedzieć o świnkach Ale od początku. Przenieśmy się do wsi Maszkowice położonej w powiecie nowosądeckim. A dokładnie na Górę Zyndrama, na którym odkryto grodzisko z wczesnej epoki brązu. Jeszcze słówko o nazwie samej "góry" pochodzi ona mianowicie od znanego i zacnego rycerza Zyndrama z Maszkowic, (ur. w Nowym Sączu) (Uczestnika bitwy pod Grunwaldem) Wprawdzie nie ma wzmianki o tym, że ów rycerz mieszkał czy też bywał w Maszkowicach. Legenda głosi, że znaleziono na grodzisku jakiś miecz i oporządzenie rycerza. Grodzisko jak już wcześniej wspomniałem datuje się na wczesną epokę brązu, około 1750 r. p.n.e. co czyni to wykopalisko takim ciekawym. Mianowicie otoczone było kamiennym murem o konstrukcji mającej swoje wzorce w basenie Morza Śródziemnego i niemającej podobieństwa w tej części Europy.

 

Kim byli mieszkańcy? Z pewnością nasi południowi sąsiedzi zamieszkujący dzisiejsze tereny Słowacji, Węgier, czy Chorwacji.

 

Czym był gród? Podejrzewa się, że pewnego rodzaju "motelem" w którym ówcześni handlowcy z południa mogli się zatrzymać. Znaleziono tam bursztyn, więc można przyjąć, że to był taki pierwotny "bursztynowy szlak"

 

Świnki? To wyjątkowe znalezisko, zresztą jak cały gród jest wyjatkowy. Świnki to kilku centymetrowe figurki. Mogły służyć do zabawy, mogły również być stworzone w celach rytułalnych.

 

Tu zakończę. Jest tam jeszcze kilka ciekawostek do odkrycia, więc polecam odwiedzić linki pod artykułem i obejrzeć filmiki.

 

http://www.fortecamaszkowice.pl/

 

Więcej o samych świnkach

 

https://www.google.com/amp/s/www.zwiadowcahistorii.pl/gliniane-figurki-swinek-sprzed-35-tys-lat-odkryte-w-ufortyfikowanej-osadzie-w-malopolsce/amp/

 

#polska #malopolskie #ciekawostki

31de899d-8603-4a91-bd8f-867816619aab
dc3a9a86-1ecd-466b-a000-5cf8ca8eb39d
f5ef4f76-cd4f-422c-a338-3d9aadd2773e
829c84d2-b09e-4f2a-9f2d-e63147c6419c
TenebrosuS

@Foxington o mireczku przypomniałeś mi, że mam zaległy odcinek o celtach do obejrzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1
Iknifeburncat

@Foxington bardzo fajny kontent, pozdrawiam.

2
karrol1

Tam w Maszkowicach mieszka jeszcze jeden ród.Cała "cywilizacja".Trybem życia całkiem przypomina tamten sprzed wieków.
#pdk

5
Dalian

@karrol1 Moja ciotka mieszka zaraz na przeciw tejże "cywilizacji", to potrafili jej 3 palety pustaków wyciągnąć,

3
karrol1

@Dalian Widzisz, chcieli coś nowego wybudować. Może chociaż łaźnię dla nich wszystkich

2

Zaloguj się aby komentować

O @Paczelok bana w końcu wyłapał, jaka szkoda To już nie będzie to samo miejsce bez jego wysrywów.

paczelok

@Moose dzięki:) ciągle mam przez typa problemy

2
Niggauke

@Foxington oj, dziwnym trafem wczoraj zglosilem tego zjeba. No co za przypadek xD

3
Winsomegirl

@Niggauke piękny obraz hejto dajesz.
Mi by było wstyd pisać coś takiego.

1
paczelok

@Winsomegirl bez przesady, podróba też pisał brzydko.

0
paczelok

@Foxington no super, małpy nigdy się nie nauczą

4

Zaloguj się aby komentować

18+

Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

lub
716e5ab2-e102-4237-8624-60e13a60f1d9
ewa-szy

regulamin, regulaminem, kluczowe będą reakcje moderacji na zgłoszenia.

 

Zdecydowanie wolałam sama decydować, kto jest spamerem, trolem, nudziarzem albo zwykłym chamem. Moderacja to zawsze pokusa pewnej cenzury, definicja agresywności w stosunku do osób o innych poglądach rozmyta i podatna na interpretację. Oraz podlega filtrowi poglądów własnych moderatora.

 

Mam nadzieję, że ograniczą się do ewidentnych przypadków, kiedy ktoś nic innego nie robi, poza dopieprzaniem się do wszystkich i każdego z osobna. Nie widzę powodu do ingerencji, kiedy jeden drugiemu wygarnie ostrzejszym słowem w ferworze dyskusji.

5
Jim_Morrison

@ewa-szy Dokładnie to samo napisałem po ich niedawnym ogłoszeniu. Wiadomo - zawsze łatwiej wysłać ORMO niż naprawić tagi xD.

 

"Mam nadzieję, że ograniczą się do ewidentnych przypadków, kiedy ktoś nic innego nie robi, poza dopieprzaniem się do wszystkich i każdego z osobna"

 

Nadzieja umiera ostatnia jednakże jest też matką głupich więc nie bądź naiwna - to się zawsze kończy w ten sam sposób. No bo niby dlaczego jacyś randomowi moderatorzy z łapanki, którzy na dodatek robią to za free nie mieliby ulec pokusie nadużywania władzy?

2
ewa-szy

@Jim_Morrison poczekamy, zobaczymy. Jak piszesz - nadzieja umiera ostatnia. ¯\_(ツ)_/¯

1

Zaloguj się aby komentować

#polska #swietokrzyskie #ciekawostki

Siemanko Kasie, Tomki. Nadszedł czas na podzielenie się moja pasją jaka jest archeologia. Odkąd pamiętam zawsze mnie ciekawiło co kryje się pod ziemią, jak się tam to coś znalazło. Ale może przede wszystkim jak ludzie żyli w dawnych czasach. W tej serii spróbuję Wam przybliżyć najciekawsze miejsca w Polsce. Mam tu na myśli, interesujące znaleziska archeologiczne. Na dzień dobry, dla mnie najciekawsze miejsce, może dlatego że neolit mnie bardzo fascynuje. Miejsce szczególne czyli kopalnie Krzemionki:

 

W Sudole k. Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się niezwykłe miejsce – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. W okresie neolitu i we wczesnej epoce brązu działały tu kopalnie krzemienia pasiastego. Architektura pradziejowych wyrobisk i krajobraz na powierzchni stanowią bezcenne świadectwo wiedzy i możliwości technicznych ludzi epoki kamienia. Nie bez powodu ten wyjątkowy relikt przeszłości został uznany w 1994 roku za Pomnik Historii. Krzemionki, wraz z polami górniczymi Borownia i Korycizna oraz prehistoryczną osadą górniczą na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie, tworzącymi wspólnie Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, zostały wpisane w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Dla chcących zgłębić temat:

 

https://youtu.be/KY23OVz7ogQ

 

Strona internetowa muzeum:

 

https://muzeumostrowiec.pl/krzemionki/

365fd575-3cee-4444-b737-66ecf42ee9b8
cbe52fa3-612d-4fd7-964b-bb7b0b552493
ad8b166c-03f7-4d69-acf5-1a5c8281acc3
SirkkaAurinko

Byłem parokrotnie, polecam

5
madhouze

@Foxington wielkie dzięki...teraz już 2 godzinę siedzę na wiki w prehistorycznych klimatach. Aktualnie czytam o samopszy i kulturze pucharów lejkowatych...

4
Lime

Rowniez bylem i polecam. Dla paleontologow i dinozaurofilow: w poblizu znajduje sie park z dinozaurami

3

Zaloguj się aby komentować

1

18+

Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

lub

18+

Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

lub

18+

Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

lub

18+

Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

lub
10

#muzykafilmowa #klasykakina Ciekawostka filmowa. Tango z filmu "Zapach kobiety" Ale Pacino tańczył z Gabrielle Anwar to dokładnie to sam tango które tańczyli Arnold Schwarzenegger i J.L. Curtis w filmie "Prawdziwe Kłamstwa " https://youtu.be/F2zTd_YwTvo

https://youtu.be/7ydRwCf9Qyw

Sweet_acc_pr0sa

@Foxington eh Al Pacino to Pan Aktor(specjalnie z duzej) szkoda ze to pokolenie aktorow niedługo pozawija wroty

4
Niggauke

@Foxington o i to jest wpis na poziomie

1

Zaloguj się aby komentować